Podejrzany alkohol w Kielcach. Identyczny jak trucizna z Czech

19.09.2012 09:30
Kielce, 19.09.2012. Celnicy zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o rozprowadzanie trefnego czeskiego alkoholu

Kielce, 19.09.2012. Celnicy zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o rozprowadzanie trefnego czeskiego alkoholu (Izba Celna)

194 butelki alkoholu, bez banderoli, w opakowaniach identycznych jak te, w których w Czechach sprzedawany był trujący alkohol metylowy, znaleźli celnicy w Kielcach. W partii alkoholu z Czech były też butelki z fałszywymi etykietami polskiej marki wódki. Na wyniki analizy znaleziska policji trzeba poczekać kilka dni. To właśnie w Kielcach niedawno dwie osoby zmarły po trefnym alkoholu.
- Prawdopodobnie jest to alkohol metylowy. Wskazują na to opakowania identyczne jak przedstawione w komunikatach ostrzegawczych czeskiej policji - poinformowała na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej kielecka Izba Celna. Jak informuje kielecka "Gazeta Wyborcza", część z podejrzanych butelek jest o tyle niebezpieczna, że choć prawdopodobnie wyprodukowano je w Czechach - tak jak resztę znalezionej przez policję partii alkoholu - to "udają" polską wódkę. Mają np. polskie etykietki z godłem kraju bądź napis "wódka warszawska".

Alkohol należał do dwóch mężczyzn z województwa świętokrzyskiego. Analiza podejrzanej partii trunku w laboratorium celniczym w Świdrze potrwa, według Jolanty Kępy z kieleckiego oddziału Izby Celnej, od czterech do siedmiu dni. - Wtedy będziemy mieli pewność, czy jest trefny.

Na przełomie sierpnia i września w Kielcach zmarły dwie osoby, a trzecia doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek wypicia alkoholu z niewiadomego źródła. Policja apelowała, aby pod żadnym pozorem nie kupować i nie spożywać zakupionego z niewiadomego źródła alkoholu.

Panika w Czechach. Ludzie umierają po wódce

Od ponad tygodnia w Czechach trwa histeria w związku z obecnością na rynku butelek podrabianego alkoholu, zawierających śmiertelnie trujący metanol. Według czeskich szacunków w wyniku zatrucia zmarło tam już ponad 20 osób. Czeski resort zdrowia opublikował zdjęcia etykiet dziewięciu napojów alkoholowych marek Ab Style i Drak, które mogą być skażone.

Do zatruć dochodziło po spożyciu wódek Lunar i Lassky Tuzemak oraz likieru Tuzemak. Butelki ze śmiertelnie niebezpiecznym alkoholem nie mają czeskich znaków akcyzy (banderoli). W Czechach trwa śledztwo, aresztowano już kilka osób, trwają poszukiwania źródła trefnego alkoholu.

Polska źródłem czy tylko odbiorcą trefnej wódki?

Czeskie media już kilka dni temu sugerowały, że źródłem skażonego alkoholu może być Polska. Na razie jednak te doniesienia się nie potwierdziły, zaprzeczała im też polska policja. Tymczasem, jak donoszą reporterzy TOK FM z Poznania, mimo zakazu Głównego Inspektora Sanitarnego, w Polsce nadal można kupić mocny alkohol z Czech. Sam tylko wielkopolski sanepid wycofał od przedwczoraj z obrotu ok. 600 butelek czeskiego alkoholu.

Zobacz także
Komentarze (36)
Podejrzany alkohol w Kielcach. Identyczny jak trucizna z Czech
Zaloguj się
 • jasio1231

  Oceniono 35 razy 33

  "> Na wyniki analizy najnowszego znaleziska policji trzeba poczekać kilka dni."

  Za co sie w Polsce placi policyjnemu laboratorium? Analiza wodki na obecnosc alkoholu metylowego lub innej znanej trucizny nie powinna zajac wyspecjalizowanemu laboratorium wiecej niz godzine

  Pozdrawiam

 • ox1970

  Oceniono 9 razy 9

  "Analiza alkoholu w laboratorium celniczym w Świdrze ..." chyba "celnym" a nie "celniczym"...

 • el_bigos

  Oceniono 10 razy 6

  Najlepiej nie pić wódy, kupić balon 50 L (około 100 zł), zrobić nastaw z jabłek (można dogadać się z kimś na wsi to za darmo nawet odda) i za kilka miesięcy pić bardzo dobre, pewne i nie chemiczne winko. Z takiej butli to można wyciągnąć co najmniej 30 butelek wina. Zdrowo, tanio i smacznie.

 • przytomny2

  Oceniono 10 razy 4

  No tak .. czeskie madia zawsze działały pod hasłem "co złego nie my" ... nie czekały nawet na komunikaty własnej policji.

 • gazetaplum

  Oceniono 6 razy 2

  Polak potrafi. I nie pomogą zaklęcia, że to nie my.
  Pogarda dla ludzkiego życia dorównuje tej z afryki centralnej.
  Dlaczego info w gazecie nie mówi jednoznacznie, czy jest to czy nie alkohol metylowy. Dla fachowca to chwila.

 • kichnij

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba zbadać wszystką wódę w Polsce, każda śmierdzi nitrem a gorzelnie zlikwidowane.

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz 1

  * Pierwsza pomoc wg MSDS dla metanolu[3]

  * Jeśli osoba zatruta jest przytomna:
  o wywołać w dowolny sposób wymioty;
  o podać ok. 100 ml etanolu 40% (zapobiega dalszemu wchłanianiu się metanolu i spowalnia jego metabolizm);
  o zabezpieczyć funkcje życiowe;
  o wezwać pogotowie ratunkowe.

 • gazetaplum

  Oceniono 1 raz 1

  2009 Paliwa z dwutlenku węgla będą produkowane w Lublinie! To przełom w sprawie głośnego pomysłu naukowców z UMCS, którzy już w środę podpiszą w tej sprawie porozumienie z PGE.
  Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie Najpierw ruszy część potrzebna do uzyskiwania metanolu z CO2

 • szymek_50

  0

  Każdą butelkę należy zbadać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje