Inwigilacja Polaków przez specsłużby kosztuje miliony. Kto za to płaci? My sami

19.09.2012 06:45
Wykazy rozmów i dane abonentów telefonicznych żądane przez służby i instytucje uprawnione do ich pozyskiwania kosztowały w 2011 r. 74 mln zł - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". To wydatki operatorów telekomunikacyjnych, ale w praktyce płacą za to abonenci
Koszty pozyskiwania danych i wykazów rozmów przez służby specjalne ponoszą operatorzy telekomunikacyjni, zgodnie z prawem zobowiązani do dostarczania takich informacje za darmo. Ale - jak podkreśla "DGP" - w praktyce płacą abonenci, ponieważ firmy telekomunikacyjne przerzucają na nich te koszty.

Apetyt służb na billingi stale rośnie

Jest szansa, że wkrótce to się zmieni - firmy telekomunikacyjne chcą wprowadzenia opłat za billingi dla państwowych służb. Wojciech Dziamdziora z PKPP Lewiatan wskazuje, że w Finlandii taka opłata wynosi 245 euro.

- U nas powinna być ona mniejsza, niemniej obrazuje to skalę kosztów, jakie ponoszą firmy - ocenia.

Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. infrastruktury Dziamdziora podkreślał, że taka opłata miałaby również pełnić rolę "hamulca" - zmniejszyć rosnące w tempie 30-40 proc. rocznie zapotrzebowanie służb na billingi.

Zobacz także
Komentarze (49)
Inwigilacja Polaków przez specsłużby kosztuje miliony. Kto za to płaci? My sami
Zaloguj się
 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 73 razy 63

  jak to jest ? przecież to 4RP a nie Zielona Wyspa miała być państwem policyjnym
  co jest grane ?

 • hapita

  Oceniono 49 razy 45

  Podsłuchy ,bilingi,monitoring,to wymarzone solidarne państwo demokratyczne,które powstało na gruzach obrzydłego PRL-u.A miało być lepiej - ech.

 • jamj

  Oceniono 34 razy 34

  Przecież to nic nie zmieni. Zwiększy się fundusze służb na cele operacyjne, wszak na aparacie ucisku i trzymaniu społeczeństwa władza nie oszczędza. W finalnym rozliczeniu i tak zapłaci społeczeństwo, tylko w innej formie.

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 41 razy 23

  Straszne są te rządy Kaczyńskich.

 • wiseandclever

  Oceniono 27 razy 21

  w zbieranie informacji o obywatelach włącza się Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która w swoim Informatorze nr 79 z września 2012 r. na str. 6 informuje, że :.... wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i studenckiego kierownicy Administracji będą prowadzić wnikliwe obserwacje i zbierać informacje od mieszkańców w celu ustalenia faktycznej liczby zamieszkujących w mieszkaniach, o których wiemy, że wynajmowane są nielegalnie. Następnie dane te będą zgłaszane do Urzędu Skarbowego". www.spoldzielnialsm.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=177&Itemid=65
  Właściciele mieszkań drżyjcie ! Grube pieniądze, które wyłożyliście na swoje mieszkania są niczym wobec wszechmocy podmiotu administrującego waszym majątkiem.

 • blumkwist

  Oceniono 29 razy 17

  Przyjaznego państwa ciąg dalszy... Okazuje się że liderem we wprowadzaniu policyjnego państwa jest PO a nie PIS, jak to usiłuje się wtłoczyć ludziom do głów.

 • 1234qwerty

  Oceniono 21 razy 17

  I tak zapłaci za to policyjne państwo podatnik. No cóż mamy wolność, demokrację i pluralizm.

 • seboc

  Oceniono 24 razy 16

  Cholerne policyjne państwo.
  S.

 • ewa543210

  Oceniono 31 razy 9

  rude złodziejstwo musi wiedziec jak utrzymac się przy korycie - i kraść, kraść, kraść, kraść, kraść, kraść, kraść,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje