Inwigilacja Polaków przez specsłużby kosztuje miliony. Kto za to płaci? My sami

19.09.2012 06:45
Wykazy rozmów i dane abonentów telefonicznych żądane przez służby i instytucje uprawnione do ich pozyskiwania kosztowały w 2011 r. 74 mln zł - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". To wydatki operatorów telekomunikacyjnych, ale w praktyce płacą za to abonenci
Koszty pozyskiwania danych i wykazów rozmów przez służby specjalne ponoszą operatorzy telekomunikacyjni, zgodnie z prawem zobowiązani do dostarczania takich informacje za darmo. Ale - jak podkreśla "DGP" - w praktyce płacą abonenci, ponieważ firmy telekomunikacyjne przerzucają na nich te koszty.

Apetyt służb na billingi stale rośnie

Jest szansa, że wkrótce to się zmieni - firmy telekomunikacyjne chcą wprowadzenia opłat za billingi dla państwowych służb. Wojciech Dziamdziora z PKPP Lewiatan wskazuje, że w Finlandii taka opłata wynosi 245 euro.

- U nas powinna być ona mniejsza, niemniej obrazuje to skalę kosztów, jakie ponoszą firmy - ocenia.

Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. infrastruktury Dziamdziora podkreślał, że taka opłata miałaby również pełnić rolę "hamulca" - zmniejszyć rosnące w tempie 30-40 proc. rocznie zapotrzebowanie służb na billingi.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • lechr

  Oceniono 1 raz -1

  GDYBY NIE PIS NIE TRZEBA BY TYLE WYDAWAĆ.

 • jdrk

  Oceniono 1 raz -1

  Bzdura! Bilingi operatorzy mają dostarczać na życzenie służb, ale NIE ZA DARMO!!! Gdzie jest napisane, że za darmo??? Redaktorek sobie wymyślił, czy mu tak Pan Policjant zasugerował? GW już od dawna kłamie i nie zamierza przestać!!!

 • realgniot

  Oceniono 4 razy 4

  To ma Polska nie jakiś bantustan, a jak się okazuje, chyba ten kraj nie zasługuje na taką nazwę. Mafiozi nie dostają wyroków, oszuści wyciągają kasę w setkach milionów, a tu okazuje się, iż każdy jest podsłuchiwany tylko nie przestępcy. Trzeba zmienić nazwę państwa na Folska, wtedy nie będzie pluł żaden kaczor, ani inny rudy oszukiwał, bo nie będzie historii, nie będzie brudnego państwa, Katynia itd.

 • plorg

  Oceniono 1 raz -1

  "Jest szansa, że wkrótce to się zmieni - firmy telekomunikacyjne chcą wprowadzenia opłat za billingi dla państwowych służb."

  Wspaniale, będzie wielka zmiana! Obecnie: "... w praktyce płacą abonenci, ponieważ firmy telekomunikacyjne przerzucają na nich te koszty". Po zmianie będą płacić "służby państwowe" ... opłacane z budżetu państwa, czyli z kieszeni podatnika. Hurra!

  "... Dziamdziora podkreślał, że taka opłata miałaby również pełnić rolę "hamulca" - zmniejszyć rosnące w tempie 30-40 proc. rocznie zapotrzebowanie służb na billingi"

  Tak? A co niby powstrzymna ten apetyt? Ktoś ograniczy budżet służb specjalnych?
  Ktoś tu sobie robi jaja. Jeżeli opłaty te będą ponoszone poprzez budżet państwa to koszty wzrosną conajmniej o połowę! Więc naprawdę jest z czego sie cieszyć.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 5 razy 5

  "rosnące w tempie 30-40 proc. rocznie zapotrzebowanie służb na billingi" - i dobrze - znalezc, podsluchac, aresztowac i do lagru. A co bedzie bydle jedno z drugim brzydko o panu premierze (albo - o zgrozo - prezydencie) mowic!

 • ncc74656

  Oceniono 2 razy 2

  Płacić tylko gotówką, telefon prepaid z innym numerem co miesiąc... żeby zachować trochę prywatności?

 • byrcyn11

  Oceniono 5 razy 5

  To dobry znak, bo to znaczy, że ilość kontrrewolucjonistów i innych warchołów przybywa. Trzeba jeszcze zwiększyć ilość służb w Polsce, a każdą rękę podniesioną ten najsprawiedliwszy system jaki do dzisiaj wymyślono - trzeba odrąbać !!!

 • lukki69

  Oceniono 2 razy 2

  ja dostaje billing co miesiąc...-nie wiedziałem ze to takie drogie wydrukować na kartce dane z systemu..:)sygnał gps i gsm to tez nie lądowanie na ksiezycu no ale jak jakis złodziej musi na tym dorobić sie działki z domem póki jego wujek jest posłem to pr\ewnie tyle to kosztuje:)))))) niektóre artykuły są bezczelne wobec srednio inteligentnych nawet ludzi... a kiedys prase czytały elity....

 • wipowski

  Oceniono 6 razy -2

  To PiS miał więcej podsłuchów jak był u władzy bo 150 milionów nie wiecie tego PiSdzielce ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje