W środę satyryczny tygodnik opublikuje karykatury Mahometa - "Nietykalni 2"

18.09.2012 21:49
Internetowa zapowiedź środowego wydania tygodnika satyrycznego

Internetowa zapowiedź środowego wydania tygodnika satyrycznego (Fot. Charlie Hebdo)

Francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" w najnowszym numerze, który ukaże się w środę, opublikuje karykatury proroka Mahometa. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) zaapelowała we wtorek do muzułmanów we Francji, "by nie ulegli tej prowokacji".
Okładka najnowszego "Charlie Hebdo", dostępna już w internecie, przedstawia muzułmanina na wózku inwalidzkim pchanym przez ortodoksyjnego żyda, mówiących: "Nie wolno sobie drwić". Na górze widnieje napis "Nietykalni 2", będący nawiązaniem do popularnego filmu o podobnym tytule. Na kolejnych stronach umieszczono rysunki przedstawiające Mahometa.

- Te rysunki zaszokują tych, którzy będą chcieli być zaszokowani, czytając gazetę, której nigdy nie czytają - powiedział w rozmowie z telewizją iTele ich autor, znany jako Charb.

Ocenił, że rysunki nie są bardziej prowokacyjne niż te, które zazwyczaj ukazują się w znanym z sarkastycznego humoru "Charlie Hebdo". - Czy wolność prasy jest prowokacją? - pytał.

Premier: Wolność słowa jest jedną z fundamentalnych zasad

CFCM w komunikacie stanowczo potępiła "ten kolejny akt islamofobii" i wezwała "muzułmanów we Francji, by nie ulegli tej prowokacji". Zapowiedź publikacji "rysunków obraźliwych wobec proroka" wprawiła w "głęboką konsternację" szefa CFCM Mohammeda Musakiego - czytamy w oświadczeniu Rady.

Premier Francji Jean-Marc Ayrault w komunikacie wyraził "dezaprobatę wobec wszelkich ekscesów" i zaapelował o "poczucie odpowiedzialności". Ayrault podkreślił jednocześnie, że "wolność słowa jest jedną z fundamentalnych zasad" Republiki Francuskiej. Przypomniał też, że "zasada świeckości państwa jest, wraz z zasadami tolerancji i poszanowania przekonań religijnych, w sercu paktu republikańskiego".

Minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział podczas wizyty w Kairze, że jest przeciwny "wszelkim prowokacjom".

Karykatury zostaną opublikowane w czasie, gdy oburzenie w świecie islamskim wywołuje wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych film "Niewinność muzułmanów". Przedstawia on Mahometa jako oszusta i kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci.

Na początku listopada zeszłego roku paryska siedziba "Charlie Hebdo" została podpalona. Mogło to mieć związek z numerem specjalnym poświęconym wyborom parlamentarnym w Tunezji, w których zwyciężyli islamiści. Z tej okazji gazeta przemianowała się na "Charia Hebdo" ("charia" znaczy po francusku "szariat"), a swoim "redaktorem naczelnym" ogłosiła proroka Mahometa.

Zobacz także
Komentarze (98)
W środę satyryczny tygodnik opublikuje karykatury Mahometa - "Nietykalni 2"
Zaloguj się
 • srutututu1989

  Oceniono 149 razy 121

  Patrząc na tych "protestujących" muzułmanów mam wrażenie jakbym widział uciekinierów z zakładu psychiatrycznego. Islam powinno się leczyć.

 • yoonior4

  Oceniono 126 razy 100

  Wiadomo, że mahomet nie był normalnym człowiekiem. Był mordercą (sam się przyznawał do zabicia wielu osób). A konsumpcja jego "małżeństwa" z nieletnią Aiszą dzisiaj skończyła by się więzieniem za pedofilię.
  Jak można wypociny takiego kolesia uważać za świętą księgę

 • sb.slav

  Oceniono 83 razy 75

  Nie podoba mi się dialektyka tego całego b(u)ractwa muzułmańskiego, satyryczne obrazki, a nawet zajadła krytyka lub ośmieszanie religii czy jakiejkolwiek innej sprawy to jest podstawowe prawo europejskiego(znaczy cywilizowanego) człowieka, nikt nie może mnie zmusić żebym szanował ichnie baśnie jak prawdę objawioną, i jeśli tego nie rozumieją pora opuścić ten kontynent i wrócić do pasienia kóz u siebie. Za każde cięższe przestępstwo popełnione przez muzułmanina w Europie(pobicie, gwałt, morderstwo) powinno następować natychmiastowe wydalenie takiego delikwenta wraz z rodzina do kraju pochodzenia.

 • ugrydul

  Oceniono 96 razy 56

  Małe dzieci noszą pieluchy i wierzą w różne krasnoludki i wróżki-zębuszki. To jest OK, taki etap rozwoju. Jeśli jednak dorosły człowiek wali codziennie kupę w gacie albo wierzy w niewidzialne stwory rządzące światem, to musi być niestety albo ciężko chory albo głęboko niedorozwinięty.

 • dmocho

  Oceniono 65 razy 47

  Fanatyzm w każdej postaci jest istotą zła. Sam islam może nie jest zły ale ma ogromną rzeszę fanatyków i to powinno być powodem do zdelegalizowania tego wyznania w cywilizowanych krajach. Niestety jak do tej pory dzieje się dokładnie odwrotnie.

 • itsgettingcolder

  Oceniono 49 razy 43

  I bardzo dobrze. Ustępowanie tej dziczy zaprowadzi nas do końca wolności słowa. A o to im właśnie chodzi.

 • cfaniaczki_z_gw

  Oceniono 46 razy 36

  Biedni islamiści. Źli i głupi europejczycy prowokują ich do morderstw i zamieszek śmiąc ich krytykować, a potem wykorzystują to do ukazywania radykałów religijnych jako niebezpieczną dzicz. To naprawdę karygodne.

 • stefanpajonk

  Oceniono 35 razy 31

  cholera, w nocy wypatrujcie jasnej łuny na zachodzie.

 • frankyy

  Oceniono 37 razy 29

  No to będą żabojady teraz miały dla odmiany Noc św.Mahometa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje