W środę satyryczny tygodnik opublikuje karykatury Mahometa - "Nietykalni 2"

18.09.2012 21:49
Internetowa zapowiedź środowego wydania tygodnika satyrycznego

Internetowa zapowiedź środowego wydania tygodnika satyrycznego (Fot. Charlie Hebdo)

Francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo" w najnowszym numerze, który ukaże się w środę, opublikuje karykatury proroka Mahometa. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM) zaapelowała we wtorek do muzułmanów we Francji, "by nie ulegli tej prowokacji".
Okładka najnowszego "Charlie Hebdo", dostępna już w internecie, przedstawia muzułmanina na wózku inwalidzkim pchanym przez ortodoksyjnego żyda, mówiących: "Nie wolno sobie drwić". Na górze widnieje napis "Nietykalni 2", będący nawiązaniem do popularnego filmu o podobnym tytule. Na kolejnych stronach umieszczono rysunki przedstawiające Mahometa.

- Te rysunki zaszokują tych, którzy będą chcieli być zaszokowani, czytając gazetę, której nigdy nie czytają - powiedział w rozmowie z telewizją iTele ich autor, znany jako Charb.

Ocenił, że rysunki nie są bardziej prowokacyjne niż te, które zazwyczaj ukazują się w znanym z sarkastycznego humoru "Charlie Hebdo". - Czy wolność prasy jest prowokacją? - pytał.

Premier: Wolność słowa jest jedną z fundamentalnych zasad

CFCM w komunikacie stanowczo potępiła "ten kolejny akt islamofobii" i wezwała "muzułmanów we Francji, by nie ulegli tej prowokacji". Zapowiedź publikacji "rysunków obraźliwych wobec proroka" wprawiła w "głęboką konsternację" szefa CFCM Mohammeda Musakiego - czytamy w oświadczeniu Rady.

Premier Francji Jean-Marc Ayrault w komunikacie wyraził "dezaprobatę wobec wszelkich ekscesów" i zaapelował o "poczucie odpowiedzialności". Ayrault podkreślił jednocześnie, że "wolność słowa jest jedną z fundamentalnych zasad" Republiki Francuskiej. Przypomniał też, że "zasada świeckości państwa jest, wraz z zasadami tolerancji i poszanowania przekonań religijnych, w sercu paktu republikańskiego".

Minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział podczas wizyty w Kairze, że jest przeciwny "wszelkim prowokacjom".

Karykatury zostaną opublikowane w czasie, gdy oburzenie w świecie islamskim wywołuje wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych film "Niewinność muzułmanów". Przedstawia on Mahometa jako oszusta i kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci.

Na początku listopada zeszłego roku paryska siedziba "Charlie Hebdo" została podpalona. Mogło to mieć związek z numerem specjalnym poświęconym wyborom parlamentarnym w Tunezji, w których zwyciężyli islamiści. Z tej okazji gazeta przemianowała się na "Charia Hebdo" ("charia" znaczy po francusku "szariat"), a swoim "redaktorem naczelnym" ogłosiła proroka Mahometa.

Zobacz także
Komentarze (98)
Zaloguj się
 • gregory502

  0

  Wolność prasy, wolnością, demokracja, demokracją, wolność Tomku w soim domku Nie patrząc że mnie się na łeb leje ?
  Jeśli ktoś mówi o wolnosci słowa, to bredzi Jestem ciekaw jakby Matka Boga była znieważana, Jezus był znieważany Nie mówiąc o samym Panu Bogu Jaki byłby lament i zgrzytanie zębami U nas ktos cos niestosownego blaknie i już jest wielu którycm naruszono ich wiarę
  Nie jestem fanem tych w ręcznikach na głowach i sam ich w jakiś sposób przez takie określenia opbrażam Nie dopuściłbym się jednak do obrażania czyjegokolwiek boga Czyjegokolwiek świętego
  Ktos robi celowo krecia robotę i zamęt wiedząc że skutki moga byc opłakane i konsekwencje nie do opanowania Chcesz mieć spokój ? Daj spokój innym U nas na naszym podwórku są ludzie którzy w kościele przekazują "znak pokoju" a za kościołem lub jeszcze w nim pchęli by nożem Nie dopuszczają jednak jak jedni tak i drudzy aby im Boga poniewierać Jak muszą niech sie tłuką Ale nie podpuszczajmy ich bezmyślnie przeciwko sobie i naszym bliźnim

 • critto

  Oceniono 6 razy 6

  Popieram tę akcję. Brawo Charlie Hebdo!! Trzeba pokazać muzułmańskim fanatykom, ŻE SIĘ ICH NIE BOIMY!! Im więcej będzie takich karykatur i filmików, tym szybciej z tych fanatyków zejdzie para, będą wiedzieli, że nas nie zastraszą i nie zaszantażują. No Surrender - Nie poddamy się!!

 • hydrograf

  Oceniono 3 razy 3

  Czy Islam to religia zbudowana na nienawiści?
  Czy "polityczna poprawność" każe nam oceniać Islam w oderwaniu od zachowania jego wyznawców?
  A może Islam jest tylko pretekstem do nienawiści "wiernych" wobec "zachodu"?
  A może ich nienawiść jest zaprzeczeniem Islamu?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 7 razy -3

  Obrażają ludzi a potem niewinni giną, rzadko ci winni tak jak Theo van Gogh.

 • kryhoo78

  Oceniono 8 razy -6

  polacy to najbardziej nietolerancyjny narod swiata. jak czytam niektore komentarze to rzygac mi sie na was chce pie***lona bando slugusow. Niemcy i zydowskie komuchy wmordowaly polska inteligencje i do dzis to widac.

  jedyne do czego sie nadajecie to bycie slugusami

 • annx78

  Oceniono 7 razy 7

  w rozrachunku wiec Ja czy Oni??
  Sura 14 - I objawił im ich Pan:
  "My z pewnością wytracimy niesprawiedliwych
  i osiedlimy was na ziemi po nich.."

 • zorn.gottes

  Oceniono 6 razy 6

  "Te rysunki zaszokują tych, którzy będą chcieli być zaszokowani, czytając gazetę, której nigdy nie czytają". dokładnie.
  dokładnie tak, bo cześć idiotów fanatycznie wierzy, że pająk wciaga ich za obraz, a inna cześć wierzy w bajki, plotki, posmiertne zawszedziewice i inne jasełka.
  i nagle mamy to, czego nikt nie chce mieć.

 • jovani

  Oceniono 1 raz 1

  zachecam do obejrzenia

  www.youtube.com/watch?v=h6xdYDbxZnI

 • jovani

  Oceniono 8 razy -2

  Widzac tych warjatow oszolomow ktorzy protestuja to zaraz mi sie przypomina ksiadz Rydzek i oszolomy moherowe berety z pisowskimi warjatami i z krzyzami pod palacem,, nie zdziwie sie ze jak polski Koscoil wyda swieta wojne przeciw politycznym oponentom i nie zdziwie sie ze postulatem Pisowskich warjatow bedzie teroryzm przeciw calemu swiatu ktorzy sprzeciwiaja sie za przywroceniem i wprowadzeniem inkwizycji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje