Gimnazjum Salezjańskie: To nie śmietana, a pianka. Internauci: Zaraz, zaraz

List protestacyjny animatorów

List protestacyjny animatorów (Fot. Gimnazjum-lubin.salezjanie.pl)

Animatorzy, nauczyciele Gimnazjum Salezjańskiego w Lubinie i rodzice uczniów napisali list protestacyjny przeciw reportażowi telewizji TVL Odra pokazującemu, co działo się na wyjeździe integracyjnym gimnazjalistów. "Uważamy, że sprawa została zaprezentowana w sposób niejednoznaczny i budzący kontrowersje, czego przykładem jest choćby tytuł: "Nieprzyzwoite zabawy z księdzem" - czytamy.
TVL Odra wyemitowała reportaż, w którym sugerowała, że kilkunastoletnie dziewczynki i chłopcy na wyjeździe integracyjnym zlizują bitą śmietanę z kolan dyrektora gimnazjum i jednocześnie księdza. Zdjęcia wykorzystane w materiale telewizyjnym umieściło na swojej stronie internetowej Gimnazjum Salezjańskie w Lubinie. Pochodzą one z otrzęsin pierwszoklasistów, które odbyły się podczas wyjazdu integracyjnego. Sprawa wywołała lawinę komentarzy w internecie.

List protestacyjny na stronie gimnazjum

Tymczasem wieczorem na stronie internetowej Gimnazjum Salezjańskiego w Lubinie zamieszczono "stanowiska Grona Pedagogicznego, Pracowników szkoły, Rodziców, Uczniów, Absolwentów i młodzieży z lubińskich szkół w związku z wyemitowanym 14 września 2012 roku w TVL Odra i rozpowszechnionym przez inne media materiałem dotyczącym wyjazdu integracyjnego uczniów klas I naszego Gimnazjum".

W Liście protestacyjnym animator wyjazdu wyjaśnia, że kontrowersyjne zdjęcia z wyjazdu integracyjnego pokazują m.in. "kocenie", czyli, jak czytamy "zabawy towarzyszące początkowi nauki uczniów w wielu szkołach". "Jedną z czynności, jaką mieli wykonać uczniowie (nie tylko dziewczynki), było dotknięcie ustami pianki do golenia, której gruba warstwa znajdowała się na kolanach Księdza Dyrektora, a nie, jak podała telewizja, zlizanie z kolana księdza bitej śmietany. Ten przystanek na trasie kocenia nie był inicjatywą dyrektora" - piszą.

Ten wątek listu zakwestionowali nasi czytelnicy, którzy dopatrzyli się, że na zdjęciach nie ma pianki do golenia. Jest natomiast puszka z bitą śmietaną...Grupa rodziców wyjaśnia też, że "zabawę" przygotowywali nauczyciele i animatorzy i że "odbyła się w radosnej atmosferze". "Ksiądz Dyrektor miał za zadanie przyjąć jedynie nieubliżający nikomu hołd kociaków, po czym pasował ich na uczniów" - dodają. Zapewniają, że "nikomu z nich przez myśl nie przyszło, aby uwłaczać godności podopiecznych".

"Chcemy sprostowania i przeprosin"

Następnie autorzy listu atakują telewizję TVL Odra. "Jesteśmy zniesmaczeni, że musimy prostować niepełne i nieprawdziwe informacje w tej błahej kwestii" - czytamy. Stwierdzili, że zostali "osobiście dotknięci materiałem filmowym". "Nasze niezadowolenie uzasadnione jest nie tylko jakością przekazywanych przez telewizję informacji, lecz także charakterem ich prezentacji opinii publicznej. Uważamy, że sprawa została zaprezentowana w sposób niejednoznaczny i budzący kontrowersje, czego przykładem jest choćby tytuł: "Nieprzyzwoite zabawy z księdzem" - piszą autorzy. Domagają się "sprostowań i przeprosin".

Drugie oświadczenie wydały władze szkoły. "Obrzydliwe oszczerstwa, jakoby dzieci miały zlizywać z kolan Dyrektora bitą śmietanę, są zwykłymi pomówieniami niemającymi żadnego odniesienia do rzeczywistości. Nie otrzymaliśmy jakichkolwiek informacji od rodziców, aby ich dzieciom działa się krzywda" - czytamy.

Trzecim materiałem opublikowanym na stronie jest list rodziców dzieci uczestniczących w wyjeździe. "Czujemy wielki niesmak i rozczarowanie (...). Trzeba mieć dużo złej woli i negatywnego nastawienia do człowieka, by nie znając kontekstu i okoliczności, w jakich zrobiono zdjęcie, sztucznie nadmuchiwać sensację, nie bacząc na to, że niszczy to dobre imię osoby, która ma wiele zasług dla młodzieży naszego miasta" - piszą.

Zobacz także
 • Uczniowie zlizują bitą śmietanę z kolan księdza-dyrektora. Kuratorium: "Nie ma przeciwwskazań"
 • Wizualizacja osiedla na Bielanach W Warszawie powstaje osiedle dla katolików. Bez przypadkowych ludzi
 • Szymon Hołownia Hołownia: "Oto, co musiałbym napisać w kolejnym 'Newsweeku': jak się chce tak dąć temat, to..."
Komentarze (589)
Gimnazjum Salezjańskie: To nie śmietana, a pianka. Internauci: Zaraz, zaraz
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 1101 razy 915

  Sytuacja jest co najmniej niesmaczna, a skojarzenie pedofilskie oczywiste. Rodzice głośno protestują, bo chcą zagłuszyć własne wątpliwości. Poszliby lepiej po rozum do głowy.

 • harimau666

  Oceniono 927 razy 747

  Przeprosin???!
  Jak długo żyję nie słyszałem o tak odrażającym ,,obyczaju" żeby dzieci dobrowolnie lizały nogi dorosłego faceta!!
  Kto wymyślił ten ,,teatr" nie trudno zgadnąć czytając choćby historię papiestwa i poznając historię pokrzywdzonych przez krk ...
  Obawiam się,że żądanie przeprosin to tylko wstęp do gorszych ustępstw na rzecz tej Wszetecznicy jakie urzędnicy i politycy w Polsce czynią na co dzień.
  Nie dziwi mnie to jednak skoro w szkołach polskich ,niewyznaniowych krzyż na ścianie jest większy od godła Polski i wisi obok tak jak Konstytucja klęczy u stóp Konkordatu!

 • blad64

  Oceniono 646 razy 566

  Ja za swoich młodzieńczych czasów, na różnego typu kursach żeglarskich, całowałem "prozerpinę" w kolano, ale to była "prozerpina" żona Neptuna, a raczej, ktoś za nią przebrany, i to symbolizowało poddaństwo i prośbę o spokojne wody. To ona wiała się wstawiac za nami do neptuna. Neptun miał widły w ręku i przyklejana długa brodę, zabawy było co niemiara. Czy w tym wypadku jest tak samo? hmm śmiem wątpić. Za co kapłan był przebrany? co symbolizowała ta czynność która była uwieczniona na zdjęciach? Niestety wymowa i symbolizm tych czynności jest okrutna.

 • norbert2225

  Oceniono 561 razy 505

  PRYMITYWNE ZABAWY kosztem dzieci uczcie POLACY swoje dzieci od malego jak nalezy PONIZAC LUDZI gratulacje zwlaszcza dla GRONA PEDAGOGICZNEGO I KURATORJUM ; WYSOKI POZIOM POLSKIEJ SZKOLY BIEDNE POLSKIE DZIECI

 • jankbh

  Oceniono 488 razy 452

  Zabawa była nieprzyzwoita, niezależnie od tego, jak bardzo integrowała dzieci z księdzem. A może właśnie dlatego.

 • hipopopo

  Oceniono 487 razy 433

  "Wyjaśniają, że "zabawę" przygotowywali nauczyciele i animatorzy i że "odbyła się w radosnej atmosferze". "Ksiądz Dyrektor miał za zadanie przyjąć jedynie nieubliżający nikomu hołd kociaków, po czym pasował ich na uczniów" - dodają. Zapewniają, że "nikomu z nich przez myśl nie przyszło, aby uwłaczać godności podopiecznych"."

  "Fajna zabawa", odebranie hołdu ?
  Czy to sekta i guru, któremu nawet rodzice przyklaskują?

 • urssula.inc

  Oceniono 387 razy 359

  Na 6 zdjęciu widać,że dziewczyna zlizuje tą smietane czy piankę .
  Rodzice tych dzeci chyba sa jacyc nienormalni,ze zgadzaja sie na takie obrzydlistwo.
  Nawet jakby dzieci maczały tylko usta w piance,to jest to okropne.
  Pracownicy z kuratoru\ium do zwolnienia jezeli nie widz a nic obrzydliwego w tym.
  Aż mi sie rzygac zachciało po ogladnieciu tych zdjec.
  A te dzeci etz chyba jakeis nienormalne albo zastaszone,ze na takie coś sie zgodziły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje