NATO zawiesza czasowo wspólne operacje z Afgańczykami

18.09.2012 18:42
Żołnierze NATO w Afganistanie

Żołnierze NATO w Afganistanie (Fot. Ahmad Jamshid AP)

NATO poinformowało o zawieszeniu wspólnych operacji z siłami afgańskimi w związku ze wzrostem "wewnętrznych ataków", w których śmierć poniosło ponad 50 żołnierzy Sojuszu. NATO zapewnia, że nie zakłóci to przekazania kontroli siłom afgańskim przed rokiem 2014.
- Decyzja dotyczy bezterminowego zawieszenia wszystkich operacji bojowych, w których uczestniczą jednostki mniejsze niż 800-osobowy batalion - powiedział zastępca dowódcy zachodnich wojsk w Afganistanie, amerykański generał James Terry.

Rzecznik NATO pułkownik Tom Collins oświadczył, że rozkaz jest "czasową i wyważoną odpowiedzią" na obecne zagrożenia wewnętrznymi atakami w Afganistanie i na trwające od tygodnia w świecie muzułmańskim manifestacje wywołane przez film obrażający proroka Mahometa. Collins dodał, że zakaz nie będzie dotyczył niektórych misji szkoleniowych, wspierania przez NATO z powietrza sił afgańskich i misji medycznych.

W ostatnim czasie w Afganistanie doszło do wielu ataków dokonywanych przez członków afgańskich sił bezpieczeństwa na żołnierzy NATO-wskich sił ISAF, co, jak utrzymują obserwatorzy, zagraża planowanemu wycofaniu z Afganistanu większości wojsk międzynarodowej koalicji z końcem 2014 roku.

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 2

  W 2014 Karzaj może pakować walizki, i zabrać się ostatnim amerykańskim samolotem.

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejny sukces "demokratycznej" koalicji wyznajacej metode ogniem i mieczem jako jedyna forme dyskusji.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 1

  I tak NATO nie wyjdzie, nawyżej zostanie zastąpione prywatnymi najemnikami jak z Blackwater, bo zyski z upraw maku i handlu heroiną są za duże...

 • stefanpajonk

  Oceniono 6 razy 2

  ciekawe dlaczego teraz, od początku było wiadomo że afgańskie odziały to wtyczki.
  To państwo nie dorosło, do czegokolwiek. Uczucia są mieszane nie można Afganistanu sprowadzać do dwóch opcji tj. zniszczyć talibów albo mówić że talibowie to powstańcy-patrioci. Z jednej strony mamy terrorystów, z drugiej naruszenie integralności państwa. Talibowie walczą bo ich kraj został najechany, jeśli nie zostałby najechany to też by walczyli. Dobrego rozwiązania nie ma. Dla nas najlepszym wyjściem jest albo niemieszanie się w to albo wspieranie zachodu, jakby nie było Afganistan jest zagrożeniem, USA samo stworzyło nowe państwa które będą szkolić terrorystów. Nie można jednoznacznie niczego stwierdzić, prawdziwym dramatem będzie atak na IRAN a on na pewno się odbędzie, to wzburzy cały świat islamu i po tym zajściu już nic nie będzie takie samo jak wcześniej.

  Jedzcie dobre, ulubione rzeczy, spędzajcie czas z rodziną, delektujcie się spokojem i pokojem bo wyraźnie to wszystko zmierza ku kolejnemu globalnemu konfliktowi. Może będzie to za rok, może jutro może za 10lat ale jest naprawdę blisko. Kryzys nakręca sprężynę niepokoju. Wojna religijna i o surowce idzie wielkimi krokami.
  Wystarczy spojrzeć na Falklandy, ostatnio na reakcje chin względem Japonii, rywalizacja o Antarktydę, jakieś spekulacje Rosjan o diamentach, w końcu reakcje islamu na zachód.

  A ktoś z was wie, że teraz w krajach "Wiosny Arabskiej" jest bieda ? Bezrobocie, kraje zniszczone wojną wewnętrzną, ktoś będzie to odbudowywał ? Wątpię. Poślą na wojnę żeby zdobyć łupy.
  USA chyba nie jest świadome jaki może być problem. To wszystko idzie w złym kierunku.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 8 razy 2

  c.t.k 2 godziny temu Oceniono 21 razy 15
  To jakiego wała była ta wojna?.........
  Odpowiadam; Po to by Służący z Warszawy mogli wąchać nogi Panów z Waszyngtonu........ A tak to by nie mieli takiej okazji. Jak USA ogłoszą wpierw iż uciekają z Afganistanu, to zaraz potem Ci z Warszawy ogłoszą iż podjęli samodzielną decyzję i będą uciekać z Afganistanu......
  10 lat temu napadli na niepodległy Kraj. I TERAZ BĘDĄ UCIEKAĆ ZE STRACHU. A mają wszystko. Armaty, samoloty, bomby, helikoptery i będą uciekać przed uzbrojonymi w noże i odzianymi w płachty i sandały mieszkańcami Afganistanu. Takich bohaterskich żołnierzy mają sojusznicy.

 • zaranin22

  Oceniono 11 razy 7

  "Machiavelli uważał, że na świecie są dwa rodzaje krajów. Jedne są scentralizowane. Państwa te niezwykle trudno podbić, ale jak już się je podbije – łatwo je utrzymać. Drugie państwa są zdecentralizowane. Te z kolei bardzo łatwo podbić, ale jak już się to zrobi – bardzo trudno je utrzymać. Na nieszczęście Afganistan należy do tej drugiej kategorii ".

 • aide5

  Oceniono 8 razy 4

  Od poczatku bylo wiadomo ze to wczesniej czy pozniej upadnie .Rosjanie nie umieli sobie poradzic to amerykanie wcale sa za slabi po prostu .

 • holzmilak

  Oceniono 5 razy -3

  Wysiedlić afgańczyków zasiedlić te tereny chińczykami!

 • jami100

  Oceniono 19 razy 17

  To już chyba ostateczne fiasko amerykańsiej polityki bliskowschodniej. Najpierw wykreowali Talibow, aby ci walczyli z Rosjanami, potem stracili nad nimi kontrolę i sami musieli z nimi walczyć, potem próbowali znaleźć cywilizowanych Afgańczyków, którzy w końcu także obrócili się przeciwko nim. Teraz bedzie problem czy uciekac z podwinietym ogonem czy brnąć dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje