NATO zawiesza czasowo wspólne operacje z Afgańczykami

18.09.2012 18:42
Żołnierze NATO w Afganistanie

Żołnierze NATO w Afganistanie (Fot. Ahmad Jamshid AP)

NATO poinformowało o zawieszeniu wspólnych operacji z siłami afgańskimi w związku ze wzrostem "wewnętrznych ataków", w których śmierć poniosło ponad 50 żołnierzy Sojuszu. NATO zapewnia, że nie zakłóci to przekazania kontroli siłom afgańskim przed rokiem 2014.
- Decyzja dotyczy bezterminowego zawieszenia wszystkich operacji bojowych, w których uczestniczą jednostki mniejsze niż 800-osobowy batalion - powiedział zastępca dowódcy zachodnich wojsk w Afganistanie, amerykański generał James Terry.

Rzecznik NATO pułkownik Tom Collins oświadczył, że rozkaz jest "czasową i wyważoną odpowiedzią" na obecne zagrożenia wewnętrznymi atakami w Afganistanie i na trwające od tygodnia w świecie muzułmańskim manifestacje wywołane przez film obrażający proroka Mahometa. Collins dodał, że zakaz nie będzie dotyczył niektórych misji szkoleniowych, wspierania przez NATO z powietrza sił afgańskich i misji medycznych.

W ostatnim czasie w Afganistanie doszło do wielu ataków dokonywanych przez członków afgańskich sił bezpieczeństwa na żołnierzy NATO-wskich sił ISAF, co, jak utrzymują obserwatorzy, zagraża planowanemu wycofaniu z Afganistanu większości wojsk międzynarodowej koalicji z końcem 2014 roku.

Zobacz także
Komentarze (27)
NATO zawiesza czasowo wspólne operacje z Afgańczykami
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 29 razy 19

  To jakiego wała była ta wojna?.Po opuszczeniu Afganistanu przez natowskie wojska, stanie się to samo co
  po wyjeździe Rosjan-przywódcy z poderżniętymi gardłami zawisną powieszeni za nogi.

 • jami100

  Oceniono 19 razy 17

  To już chyba ostateczne fiasko amerykańsiej polityki bliskowschodniej. Najpierw wykreowali Talibow, aby ci walczyli z Rosjanami, potem stracili nad nimi kontrolę i sami musieli z nimi walczyć, potem próbowali znaleźć cywilizowanych Afgańczyków, którzy w końcu także obrócili się przeciwko nim. Teraz bedzie problem czy uciekac z podwinietym ogonem czy brnąć dalej.

 • lanou

  Oceniono 26 razy 12

  Dlaczego dziennikarze i media światowe piszą o filmie obrażającym proroka Mahometa? Ja bym raczej nazwał to filmem ukazującym prawdę o proroku Mahomecie.

 • zaranin22

  Oceniono 11 razy 7

  "Machiavelli uważał, że na świecie są dwa rodzaje krajów. Jedne są scentralizowane. Państwa te niezwykle trudno podbić, ale jak już się je podbije – łatwo je utrzymać. Drugie państwa są zdecentralizowane. Te z kolei bardzo łatwo podbić, ale jak już się to zrobi – bardzo trudno je utrzymać. Na nieszczęście Afganistan należy do tej drugiej kategorii ".

 • staalkeer

  Oceniono 22 razy 6

  kto sie zaangażował militarnie w Afganistan tego imperium niedługo potem upadało

  Imperium Brytyjskie 1919

  Związek Radziecki 1979-1989

  USA 2001 - ?

 • aide5

  Oceniono 8 razy 4

  Od poczatku bylo wiadomo ze to wczesniej czy pozniej upadnie .Rosjanie nie umieli sobie poradzic to amerykanie wcale sa za slabi po prostu .

 • tsuranni

  Oceniono 42 razy 4

  wspólne operacje z Afgańczykami? Raczej z kolaborantami i renegatami afgańskimi....

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejny sukces "demokratycznej" koalicji wyznajacej metode ogniem i mieczem jako jedyna forme dyskusji.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 2

  W 2014 Karzaj może pakować walizki, i zabrać się ostatnim amerykańskim samolotem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje