Rosjanie ujawnili dane o olbrzymich złożach diamentów. "Mogą wywrócić rynek do góry nogami"

Rosyjskie władze ujawniły informację o ogromnym polu diamentów, którego zasoby mogą zaspokoić globalny popyt nawet na 3 tys. lat - informuje ITAR-Tass. Znajduje się na Wschodniej Syberii pod kraterem Popigaj.
Rosjanie wiedzieli o złożach od lat 70. Znajdują się one pod kraterem, który powstał po upadku meteorytu 35 mln lat temu. Średnica krateru ma prawie 100 kilometrów. Rosjanie nie informowali o znalezisku ani nie rozpoczęli eksploatacji, gdyż mieli już dostatecznie zasobne złoża.

Kilka dni temu zdecydowano się jednak upublicznić te informacje. Przekazali je rosyjskim dziennikarzom tamtejsi geolodzy. Według nich diamenty są dwa razy twardsze od tych z innych złóż, przez co doskonale nadają się dla potrzeb przemysłu. Powstały w czasie zderzenia meteorytu z Ziemią.

- Nasze złoża mogą wywrócić do góry nogami światowy rynek diamentów. Jest tam 10 razy więcej diamentów niż we wszystkich innych złożach na świecie - powiedział agencji ITAR-Tass dyrektor Nowosybirskiego Instytutu Geologii i Mineralogii Nikołaj Pochilenko. - Mówimy tutaj o bilionach karatów (setkach tysięcy ton) kamieni szlachetnych - dodał.

Więcej o:
Komentarze (179)
Rosjanie ujawnili dane o olbrzymich złożach diamentów. "Mogą wywrócić rynek do góry nogami"
Zaloguj się
 • total_immersion

  Oceniono 402 razy 380

  Zaloze sie , ze jakby cena diamentow spadla 10 krotnie to od razu kobiety przestaly by w nich dostrzegac to piekno , blysk i refleksy swiatla :)

 • jamj

  Oceniono 291 razy 257

  Tylko patrzeć, jak dzieciaki w Rosji będą strzelać z procy diamentami, a matki będą im z nich zupę gotować.

 • dejtrejder

  Oceniono 131 razy 119

  Szkoda, że taki meteoryt nie przywali w nasz sejm. Bylibyśmy wszyscy naocznymi świadkami przemiany gówna w diamenty :)

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 96 razy 84

  Od dawna wiadomo, że rynek jest manipulowany, a diamenty są bardzo powszechnym minerałem. Udało się w Afryce, to i tym razem Amsterdam coś wymyśli. ;)

 • gugcia0

  Oceniono 21 razy 21

  to juz najwyzsza pora otwierac w kraju oddzialy firmy Meteor Diamond,ktora bedzie zbierac od ludzi kase na zakup owych diamentow,zamiast diamentow beda certyfikaty,planowany zysk roczny od lokaty w te diamenty ok.18%,centrala w Gdansku,zabezpieczeniem bedzie specjalny Russian and Global Diamond Security Fund z siedziba na Cyprze.Mysle,ze to zloty,oh sorry,diamentowy biznes.Taki bursztynowo diamentowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX