Rosjanie ujawnili dane o olbrzymich złożach diamentów. "Mogą wywrócić rynek do góry nogami"

18.09.2012 16:51
Krater, pod którym znajdują się złoża diamentów

Krater, pod którym znajdują się złoża diamentów (Fot. Fxer/Wikimedia Commons)

Rosyjskie władze ujawniły informację o ogromnym polu diamentów, którego zasoby mogą zaspokoić globalny popyt nawet na 3 tys. lat - informuje ITAR-Tass. Znajduje się na Wschodniej Syberii pod kraterem Popigaj.
Rosjanie wiedzieli o złożach od lat 70. Znajdują się one pod kraterem, który powstał po upadku meteorytu 35 mln lat temu. Średnica krateru ma prawie 100 kilometrów. Rosjanie nie informowali o znalezisku ani nie rozpoczęli eksploatacji, gdyż mieli już dostatecznie zasobne złoża.

Kilka dni temu zdecydowano się jednak upublicznić te informacje. Przekazali je rosyjskim dziennikarzom tamtejsi geolodzy. Według nich diamenty są dwa razy twardsze od tych z innych złóż, przez co doskonale nadają się dla potrzeb przemysłu. Powstały w czasie zderzenia meteorytu z Ziemią.

- Nasze złoża mogą wywrócić do góry nogami światowy rynek diamentów. Jest tam 10 razy więcej diamentów niż we wszystkich innych złożach na świecie - powiedział agencji ITAR-Tass dyrektor Nowosybirskiego Instytutu Geologii i Mineralogii Nikołaj Pochilenko. - Mówimy tutaj o bilionach karatów (setkach tysięcy ton) kamieni szlachetnych - dodał.

Komentarze (179)
Zaloguj się
 • pulsi79

  0

  Czyżby Rosja Szykuje się na Wojnę?? Odkrywają Swoje Rezerwy Trzymane na Czarną Godzinę.......

 • calli

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe dlaczego judejski GazWyb usunął mój wczorajszy komentarz, który zebrał drugą największą ilość plusów pod tym artem:

  'Diamenty już od dawna mogłyby być tańsze, gdyby kartelowi De Beers i żydowskim handlarzom z Antwerpii nie opłacało się wykorzystywać dzieci i niewolników w każdym większym afrykańskim konflikcie do dostarczania im krwawego surowca, który potem leżakuje sobie przez dziesiątki lat w sejfach, żeby czasem nie zachwiać cen, które obu tym zbrodniczym środowiskom przynoszą kolosalne zyski.

  Jest kilka dokumentów nt. tzw. 'krwawych diamentów', polecam się zapoznać.'

  www.youtube.com/watch?v=496Zh_3pS4k

 • blaize

  Oceniono 1 raz 1

  Czekam na oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie. Na wszystkim tak dobrze się znają, a na diamentach to już na pewno.

 • thorgallpl

  Oceniono 2 razy 0

  i po co ci ruscy pchaja sie do malych krajow jak polska, litwa, lotwa, estonia, gruzja itp itd. przy takim bogactwie naturalnym, przy takiej powierzchni kraju, powinni taplac sie w dostatku....ale nie taplaja sie....pieniadze plynal tylko do waskiej grupy wybrancow-cwaniakow stokroc gorszych niz nasze tuzy.

 • costa3500

  Oceniono 2 razy 2

  Choć by dla tych diamentów musimy zaatakować Rosję

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze,ze mapke pokazali! Zaraz tam jade z motyka i latarka.

 • palgumaka

  Oceniono 4 razy 2

  Ale wy jestescie durnowaci ---- ktoś żucił slogan diamenty i wszyscy myslenie o biżuterii !!!!!!
  zapotrzebowanie na diamenty (syntetyczne czy tez naturalne) i brylanty to nie jest porównywalne w zadnej skali przemysl uzywa 1000krotnie wiecej diamentów w porownaniu z rynkiem konsumera brylantow

  wbrew poszechenj famy diamenty to stosunkowo tani material

  nie z kazdego diamentu robi sie brylanty

  diamenty to jest surowiec a nie produkt koncowy

 • d.j.windowsmediaplayer

  Oceniono 3 razy 3

  Bóg najwyraźniej woli Rosjan od Polaków, nie dziwię mu się widząc jak wyglądają jego wyznawcy w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje