Popularny profil miał ponad 5 tys. fanów, a Facebook? Kasuje bez ostrzeżenia

"Sztuczne Fiołki" - facebookowy profil, na którym pojawiały się znane obrazy, a na nich zabawne teksty umieszczone w komiksowych chmurkach, miał ponad 5 tys. fanów. Powodzenie, jakim się cieszył, nie przeszkadzało usunąć go Facebookowi bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. - Treści zostały ocenzurowane. Jak to inaczej nazwać? - oburza się jeden z twórców w rozmowie z Gazeta.pl.
"Sztuczno-historyczny magazyn komiczno-tragiczny", "głos wolny wolność ubezpieczający" - tak o sobie pisały "Sztuczne Fiołki", które były jednym z ostatnich największych facebookowych hitów. Dzięki wielkim dziełom malarstwa opatrzonym dymkami, w których znajdowały się błyskotliwe, nieco absurdalne i zabawne komentarze, czasem nawiązujące do aktualnych wydarzeń, a czasem przedstawiające uniwersalne i ogólne prawdy oraz refleksje, profil w ciągu tygodnia dobił do 5 tys. fanów.

Mimo że wrócił dopiero wczoraj, ma ich już ponad tysiąc, a liczba fanów stale rośnie. W komentarzach panuje powszechna radość. "Sztuczne Fiołki wiecznie żywe", "kochamy was, jak dobrze, że już jesteście" - cieszą się użytkownicy.

- Nagle zostaliśmy zupełnie wylogowani. Pojawiała się informacja, że mamy wpisać kod, który przyjdzie na komórkę - mówi twórca profilu, opisując niejasne okoliczności likwidacji profilu. Kod faktycznie przyszedł, tyle że po jego wpisaniu pojawił się komunikat o zamknięciu "Fiołków", które "naruszyły regulamin". - Nie podano, o co dokładnie chodziło - opowiada współautor.

Komu przeszkadzały?

Nie do końca wiadomo, co było powodem usunięcia profilu. Wraz z jego zlikwidowaniem zniknęły również obrazy udostępniane przez fanów na ich facebookowych ścianach.

Twórcy "Fiołków", zanim je reaktywowali, zdecydowali się utworzyć inny profil pt. "Jeszcze fiołki nie zginęły. O, nie", na którym pojawiło się coś w rodzaju oświadczenia. Stwierdzają w nim m.in., że to, co zrobił Facebook, to "całkowicie arbitralna decyzja cenzorska". "Nie musimy chyba dodawać, że wiele stron o charakterze wybitnie antysemickim, rasistowskim czy homofobicznym ma się świetnie na Facebooku" - piszą rozżalone "Fiołki".

Fani, którzy znowu mogą oglądać arcydzieła sztuki z pomysłowymi dialogami, nie pozostawiają na decyzji Facebooka suchej nitki.

- To oburzające. Ale jest to też przyczynek do rozważań nad przyszłością tego typu socjalmediów. I to poważnych rozważań - komentuje jeden z czytelników.

Nagie zdjęcia? Korwin-Mikke?

Facebook niczego nie wyjaśnił, a domysłom nie ma końca. Szerzenie pornografii? Skargi Korwin-Mikkego na niektóre dialogi? Ze względu na niektóre dymki i taka teza była rozważana. - Umieszczaliśmy obrazy, które przedstawiają akty albo nagie osoby, równie dobrze mogło pójść o obrazę uczuć religijnych, bo ktoś nie zrozumiał żartu - spekulują "Fiołki", które postanowiły na wszelki wypadek nie wrzucać już żadnej golizny.

Komentarze (16)
Popularny profil miał ponad 5 tys. fanów, a Facebook? Kasuje bez ostrzeżenia
Zaloguj się
 • black_lutti

  Oceniono 32 razy 20

  Nie korzystajcie z tego durnego serwisu to sam splajtuje !
  zresztą od kilku miesięcy leci na łeb na szyję !
  trzeba być bezmózgowcem żeby spędzać pół dnia lub więcej w tym serwisie wysyłając wiadomości typu "oj jak mi się nie chce pracować" albo "boli mnie głowa od nicnierobienia' !

 • money.eu

  Oceniono 32 razy 20

  Ludzie,jaki moze miec wplyw JKM,ponury kretyn,na decyzje Facebook'a ?????
  Czy ktokolwiek poza Polska,wie o jego istnieniu ?

 • rumburak07

  Oceniono 8 razy 6

  Fejsbuk jest chyba już znany ze swych chorych i absurdalnych decyzji.

  Szkoda, że Diaspora się zbyt wolno upowszechnia,
  tam założonego profilu nikt by im nie wykasował.

 • ag_84

  Oceniono 5 razy 5

  słabe to, że takie strony znikają, a Analny Imperator i Alojz Penisoręki mają się świetnie..

 • milleniusz

  Oceniono 4 razy 4

  A może wynieść się z Facebooka, a nie samocenzurować w reakcji na cenzurę odgórną. Takie narzekactwo i autocenzura to jakiś objaw schizofrenii. Życzę serwisowi dużo powodzenia i wyjścia POZA tę nieszczęsną platformę. Internet jest większy niż to i mam nadzieję, że niedługo nie będziemy pamiętali czym był Facebook. A co do ich zachowania - takie mają prawo, to ich, prywatny, okratowany folwark.

  PS. Czy ktoś pamięta, jaki spotkał los Naszą Klasę jak zaczęła sprzedawać telefony komórkowe, eurogąbki i tabletki na przedłużenie penisa? (No dobrze, tego ostatniego chyba nie sprzedawli, może dlatego zeszli pod wodę!)

 • pro-contra

  Oceniono 10 razy 4

  Zamykanie stron na internetowych portalach, to tylko "sondowanie" i przygotowanie gawiedzi przed czekającą nas totalną inwigilacją połączoną z cenzurą wobec "niesłusznych" publikacji.

  Kiedy NWO (New World Order - Nowy Porządek Świata) wymusi na rządach przyjęcie ACTA, możemy kompy odstawić do lamusa.
  Albo zgodzić się na bycie niewolnikami nawet myślącymi w narzuconych kategoriach.

 • gazecina_wypierdcza

  Oceniono 16 razy 4

  a idioci oczywiście zdziwieni, wstrząśnięci oraz zmieszani ....

  nie rozumiesz bałwanie jeden z drugim że pracujesz JAKO DARMOWA SIŁA ROBOCZA, czyli NIEWOLNIK dla zagranicznego portalu dla idiotów niejakiego kolegi cukiersztajna, gdzie nic co w nim zamieścisz NIE NALEŻY DO CIEBIE z chwilą opublikowania ?????

  trzeba było czytać drobnym druczkiem ....
  w tej sprawie możecie se pisać na berdyczów ....

  pejs-zbuk: portal dla idiotów, inwestycja dla imbecyli

 • pro-contra

  Oceniono 8 razy 2

  KOrzystanje z pejsbuka jest kręceniem tęgiegi bara na własną doopę. Nigdy przecież nie wiecie, jakie wiadomości dotyczącej KAŻDEJ osoby mogą być użyte przeciwko niej samej.

  W wielu poważnych korporacjach i administracji państwowej podanie loginu i hasła używanych przez kandydata na portalach społecznych, zwłaszcza na pejsbuku jest warunkiem rozpatrywania jego podania o pracę.

  A kto pamięta choćby swoje szczenięce wygłupy, teksty i fotki po kilku latach?
  A tu: bęc, bo sporządzony profil psychologiczny kandydata wyklucza go z grona ewentualnych pracowników.

 • q-ku

  Oceniono 2 razy 0

  straszne, po prostu popełnię samobójstwo na tę wieść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX