Uczniowie zlizują bitą śmietanę z kolan księdza-dyrektora. Kuratorium: "Nie ma przeciwwskazań"

Materiał, w którym kilkunastoletnie dziewczynki i chłopcy zlizują bitą śmietanę z kolan dyrektora gimnazjum i jednocześnie księdza, pokazała lubińska Telewizja Odra. - Jeśli młodzieży to nie uwłaczało, to nie widzę przeciwwskazań - ocenia kuratorium.
Jak się okazuje, zdjęcia wykorzystane w materiale telewizyjnym umieściło na swojej stronie internetowej Gimnazjum Salezjańskie w Lubinie. Pochodzą one - jak wynika z podpisów - z otrzęsin pierwszoklasistów, które odbyły się podczas wyjazdu integracyjnego. Nastolatki na fotografiach klęczą przed duchownym i zlizują z kolan księdza bitą śmietanę.

Chcieliśmy porozmawiać z ks. Marcinem Kozyrą, dyrektorem placówki, ale odmówił. Wcześniej, w rozmowie z reporterami TVL Odra stwierdził tylko, że taka formuła praktykowana jest już od kilku lat i ani uczniowie, ani rodzice nigdy nie mieli zastrzeżeń. - Ja wiem, że jest jakaś sprawa, ale nie będę udzielał informacji - oznajmił dziennikarzom, nie zgadzając się na występ przed kamerą.

Kuratorium: "Jeśli im to nie uwłaczało..."

Skontaktowaliśmy się z dolnośląskim kuratorium oświaty, nadzorującym placówkę, by zapytać, co sądzi o tego typu "zabawach" podczas otrzęsin i czy zamierza podjąć jakąś interwencję w tej sprawie. - Nikt nam żadnego doniesienia nie złożył, a sami nie jesteśmy w stanie sprawdzać galerii na stronach internetowych wszystkich szkół w województwie - zaznaczyła Janina Jakubowska, wizytator z dolnośląskiego kuratorium. I przestrzegła, by sprawy nie oceniać zbyt pochopnie. - Na razie nie znamy dokładnych okoliczności. To były otrzęsiny, być może był to pomysł młodzieży. Jeśli im to nie uwłaczało i nigdzie nie zgłosili sprawy jako problemu, potraktowali to jako zabawę, to nie widzę przeciwwskazań - mówi Jakubowska. - Można dyskutować, czy to był dobry pomysł, czy młodzieży nie zabrakło kogoś, kto by z nimi o tym pomyśle porozmawiał. Nie wiadomo też, czy wiedzieli o tym rodzice i czy zaakceptowali tego typu zabawę - dodaje.

Prokuratura: "Przestępstwa nie ma. Przekroczono granicę dobrego smaku"

Najwyraźniej kogoś jednak otrzęsiny w gimnazjum zaniepokoiły, bo policja przesłała do Prokuratury Rejonowej w Lubinie notatkę, by skonsultować, czy nie zostało złamane prawo.

- Wszystko wskazuje na to, że nie mieliśmy do czynienia z przestępstwem dotyczącym wolności seksualnej i obyczajności, czyli np. zmuszaniem do innych czynności seksualnych - zaznacza prokurator Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy. - Jednak tego typu zachowanie to przekroczenie dobrego smaku - dodaje prokuratorka.

Zdaniem Moniki Sajkowskiej, szefowej Fundacji Dzieci Niczyje to zachowanie było niestosowne. - Dzieci zostały wmanipulowane w tę sytuację. Granica została przekroczona. Ale nie wygląda na to, że intencją było coś innego niż zabawa. Ksiądz nie ukrywał tych zdjęć, były na oficjalnym profilu szkoły. Widać, że nie zdaje sobie sprawy, że mogą być odebrane - szczególnie przez dorosłych - jako niestosowne. Nie widzi, że przekraczał granicę akceptowanych form kontaktu cielesnego. Powtarzam jest to bardzo kontrowersyjne, ale widząc te zdjęcia raczej byśmy tej sprawy nie zgłaszali do prokuratury. Natomiast radzilibyśmy rodzicom, by porozmawiali z dziećmi, czy w ich relacjach z księdzem nie zdarzały się sytuacje, których czuły się źle i niepewnie. Trzeba upewnić się, czy to była jedynie niefortunna zabawa.

Więcej o:
Komentarze (729)
Uczniowie zlizują bitą śmietanę z kolan księdza-dyrektora. Kuratorium: "Nie ma przeciwwskazań"
Zaloguj się
 • kotschroedingera01

  Oceniono 1265 razy 1003

  i jeszcze jedno...Jest to najlepszy dowód na to, jak trudna i niebezpieczna jest dzisiaj misja naszych duszpasterzy i jak wodzeni i prowokowani są oni przez zdegenerowane, wyuzdane nastolatki. O męczarniach księdza dyrektora nie wspominam, bo jego cierpienie aż wylewa się i krzyczy z tych zdjęć. Dziećmi bez względu
  na ich wiek powinien zająć się prokurator. Najlepiej taki, co ma doświadczenie we wsadzaniu palaczy trawy i rowerzystów po piffku, bo to zagwarantuje szybki i sprawiedliwy wyrok a być może również odstraszy reszte nastoletnich zboczeńców...

 • mariaczczi1

  Oceniono 804 razy 748

  Skoro nic się nie stało , to może stanie się to normą w polskich szkołach ???

 • notozobaczymy

  Oceniono 386 razy 282

  Jakkolwiek się to kojarzy i jakkolwiek budzi wiadome skojarzenia, to być może przestępstwa nie ma. Jednak z pewnością kuratorium powinno zareagować.

 • far_far_away

  Oceniono 281 razy 243

  Żeby się nie rozpisywać.
  "Fala" przyszła do polskich szkół na początku lat 90. Została żywcem przeniesiona z polskiego wojska i dla niepoznaki nazwana "otrzęsiny". Do polskiego wojska trafiła z wojska rosyjskiego gdzie występuje w drastycznej formie (powoduje mnóstwo samobójstw i zabójstw prześladowców). Kto dopuścił do tego, że stało się to oficjalne w polskich szkołach? Pół biedy jeżeli to zjawisko występuje w formie zabawy. Ale w wielu polskich szkołach tak nie jest. Upadek polskiej szkoły nastąpił już 20 lat temu. A w katolickich szkołach na pewno nie powinno się niczego zlizywać w ramach fali.

 • tychik1

  Oceniono 340 razy 186

  Zaznaczam na początek że nie znam sprawy.
  Ja sam jak może wielu sobie przypomina zawsze tu występowałem w obronie kościoła. Teraz jednak żeby sprawiedliwości zadość uczynić to wydaje mi się że jeśli to faktycznie były tylko zabawy (i nie krył się z tymi zdjęciami jak wyżej napisano),to znaczy że temu ksiądzu brakuje co najmniej zdrowego rozsądku tymbardziej w dobie tych oskarżeń iataków na kościół. Tak czy owak ktoś taki absolutnie nie nadaje się do pracy z dziećmi !
  Prokuratura powinna jak najbardziej zbadać tą sprawę i przepytać uczniów,tak żeby nie zostały jakiekolwiek domysły czy wątpliwości ,a jeśli okazałoby się że dopuścił się jeszcze jakiś wykroczeń czy przestępstwa to postawić w stan oskażenia! Natomiast władze i cywilne i zwłaszcza kościelne powinny tego księdza natychmiast odwolać!
  Przyznam że nie jest mi przyjemnie o tym pisać,czsami wieką pracę i wysiek jakie my katolicy musimy pokonać dzisiaj w obronie kościola lekko marnuje „kilku przygłupów” że aż tak się wyrażę! ; )
  My wszyscy natomiast musimy pamiętać że zawsze idziemy do Boga ,a jako ludzie jesteśmy słabi i błądzimy.

 • alexy-dwa

  Oceniono 1234 razy 1168

  To się nazywa gra wstępna a nie otrzęsiny.

 • e-komentarz

  Oceniono 956 razy 932

  Czy pani kurator też nie uwłaczało by?
  Bo księdzu zostało trochę śmietanki do zlizania...
  Szkoda zmarnować, a uczniowie już nie chcą.

 • maryla5-3-2

  Oceniono 663 razy 641

  Kuratorium "oswiaty" stanelo na wysokosci zadania moze nawet nizej niz dzieci klekajace przed starym dewiantem. Oburzajace!!!!!

 • kotschroedingera01

  Oceniono 648 razy 566

  "być może granice dobregosmaku zost ały przekroczone". Rozumiem, że chodzi o niedobry smak śmietany isprawą powinien zająć się conajwyżej sanepid...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX