Marek Dochnal wygrał z Polską w Strasburgu. Odszkodowanie

18.09.2012 12:01
Marek Dochnal

Marek Dochnal (Fot. Radosław Jóźwiak / AG)

Polska naruszyła europejską konwencję praw człowieka stosując wobec Marka Dochnala - oskarżonego o m.in. o wręczenie łapówek - ponadczteroletni areszt tymczasowy - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka.
We wtorkowym wyroku Trybunał stwierdził naruszenie przez Polskę: art. 5 par. 3 i par. 4 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności dotyczących prawa do wolności i bezpieczeństwa. Orzekł, że Polska naruszyła też art. 8, który mówi o prawie do poszanowania życia rodzinnego.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził na rzecz Dochnala odszkodowanie w wysokości 8 tys. 800 euro oraz zwrot kosztów postępowania.

Biznesmen i lobbysta Marek Dochnal przebywał w areszcie tymczasowym od września 2004 r. do stycznia 2008 r., a następnie od kwietnia 2008 r. do lutego 2009 r. W czerwcu 2012 r. został skazany na karę trzech lat i sześciu miesięcy więzienia oraz 450 tys. zł grzywny.

Prokuratura zarzuciła mu, że od lutego do sierpnia 2004 r. wręczył posłowi SLD, i szefowi sejmowej komisji kontroli państwowej, Andrzejowi Pęczakowi korzyści majątkowe i osobiste na kwotę 545 tys. zł. Łapówki miały być przekazywane za informacje dotyczące prywatyzacji niektórych polskich przedsiębiorstw. Zarzucono mu też pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe.

Zobacz także
Komentarze (114)
Marek Dochnal wygrał z Polską w Strasburgu. Odszkodowanie
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 212 razy 198

  To orzeczenie otworzy Dochnalowi drogę do dalszych procesów o odszkodowania. Ciekawe, którzy prokuratorzy i sędziowie za to zapłacą? Jak znam życie, znowu zapłacą podatnicy...

 • puzonik48

  Oceniono 190 razy 182

  Czy Polska obroniła jakikolwiek wyrok w Strasburgu ?Chyba nie !Może czas zacząć ferujących wyroki ,obciążać kosztami odszkodowań ?

 • bajo-bongo

  Oceniono 154 razy 144

  Niech Ci, którzy zdecydowali o takim areszcie zapłacą z własnej kieszeni. A minister pitoli o wykryciu przecieku.... Żenada!

 • tadestades

  Oceniono 98 razy 96

  Kolejny raz ten sam wniosek - odszkodowanie powinni zapłacić sędziowie, którzy zatwierdzali wnioski aresztowe a nie my - podatnicy!

 • vito3

  Oceniono 78 razy 76

  sedziowie ktorzy prawa lamali maja to w dupie

 • 1234qwerty

  Oceniono 63 razy 57

  Podatniku czas płacić za matołów !!!

 • 11krzych

  Oceniono 80 razy 50

  >Zarzucono mu też pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe.

  Gdyby był księdzem, to by sie nie odwazyli.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 129 razy 29

  III RP to pomylka.Panstwo bezprawia, podsluchow, morderstw politycznych.Panstwo korupcji i zlodziejstwa.To najwieksza katastrofa od zalozenia panstwa polskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje