Gowin: Ustaliłem źródło przecieku w ministerstwie

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Gowin ujawnił, że wie już, kto uprzedził sędziego Ryszarda Milewskiego o planowanej w jego sądzie kontroli. - Ustaliłem źródło przecieku. Dla takich osób nie ma miejsca w resorcie sprawiedliwości - oświadczył w TVP1 minister Jarosław Gowin.
Krajowa Rada Sądownictwa rozpatrzy pierwszy z dwóch wniosków w sprawie szefa gdańskiego sądu okręgowego, Ryszarda Milewskiego. W ubiegłym tygodniu "Gazeta Polska Codziennie" ujawniała nagrania, na których sędzia, rozmawiający z dziennikarzem podającym się za pracownika Kancelarii Premiera, ustalał szczegóły dotyczące między innymi składu sędziowskiego sprawy szefa Amber Gold. Dziś prezydium Rady rozpatrzy wniosek o postępowanie dyscyplinarne, złożony przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

- Afera Amber Gold i to, że Marcin P. działał tak długo bezkarnie, w jakiś sposób obciąża nas polityków rządzącej koalicji. Nic jednak nie wskazuje, aby istniały związki między Marcinem P., Amber Gold, a politykami tej partii - stwierdził minister Gowin.

"Nie chcę, aby w polskich sądach pracowali..."

- Analizuję sytuację w sądownictwie trójmiejskim i nie ma żadnych dowodów, że istnieją jakieś związki między politykami a sędziami. Konkretnie z jednym z prezesów - mówił Gowin w programie "Polityka przy kawie". - Na pewno sytuacja jest daleka od pozytywnej i zamierzam przeprowadzić tam szereg głębokich zmian - dodał.

Komentując sprawę Milewskiego, Gowin ostro stwierdził, że sędzia się "skompromitował", a tego typu osoba "nie powinna być prezesem sądu, ale jest też pytanie, czy powinna być sędzią?".- Nie chcę, aby w polskich sądach pracowali ludzie, którzy są gotowi przyjmować zlecenia polityczne. Każda inna decyzja KRS niż ta, której oczekuje większość Polaków, narażałoby jej reputację na szwank - dodał.

Zobacz także
Komentarze (106)
Gowin: Ustaliłem źródło przecieku w ministerstwie
Zaloguj się
 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 110 razy 92

  dobrze by było abyś jeszcze ustalił w jakim stopniu sędziowie orzekający w imieniu RP są NIEZAWIŚLI bo to jest podstawa demokratycznego wymiaru sprawiedliwości ,zyczę powodzenia w dochodzeniu prawdy!!!

 • tot14

  Oceniono 87 razy 77

  Wymiar sprawiedliwości sam w sobie jest PATOLOGIĄ i to dotyczy całego kraju. W Sądach pracują całe klany rodzinne. ETATY są dziedziczone. Aplikacje załatwiane. Praca po aplikacji również jest załatwiana (pytania na testach na stanowiska w sadach sa znane zainteresowanym). Dzieci Sędziów robią błyskawiczną karierę z asystenta sedziego na samego sędziego. Takie zależności prowadza do zobowiązań, które pózniej są regulowane. Dodatkowo sedziowie czują się bezkarnie, bo chroni ich immunitet. Nawet słabi sędziowie lub podejrzewani o korupcję mają gwarancję wykonywania zawodu, bo sa chronieni przez kolegów. Przetargi w sądach są ustawiane pod konkretne firmy, a w razie doniesienia o tym procederze organom scigania sprawą nikt nie chce się zajmować, bo to przeciez SĄD. SĘDZIOWIE sa zalezni od swoich przełożonych nie tylko finansowo, ale i funkcyjnie, dlatego Sędzia Milewski jako prezes sądu ma zaufanych sędziów, którzy orzekną zgodnie z jego wolą. Powiazania pomiędzy sędziami, prokuratorami, adwokatami, politykami oraz biznesem sa tym mocniejsze im mniejsza jest miejscowość. Dlatego żeby walczyć z patologiami i układami lokalnymi nalezy m.in. ZLIKWIDOWAĆ sądy w małych miejscowościach i uczynić z nich sady zamiejscowe. Należy również ZREFORMOWAĆ WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI oraz ograniczyc IMMUNITET sędziów i prokuratorów. Nieraz bywało, ze prokuratorzy byli widziani w towarzystwie osób z półswiadka i nic z tego sie nie robiło. Prokurator nadal był prokuratorem ewentualnie tracił funkcję. MECHANIZM KORUPCJI jest prosty od lat nic sie nie zmieniło. Mianowicie adwokat (zaufany) jest posrednikiem pomiędzy dającym (chcącym załatwić sprawę), a prokuratorem i sędzią. Obecnie tylko łapówki wzrosły ponieważ wieksze jest ryzyko. Amber Gold to doskonały przykład działania tego mechanizmu.

 • a.k.traper

  Oceniono 56 razy 52

  Kropla drąży skałę, każdy niech dołoży i może za czas jakiś będziemy mieki struktury normalne a nie tylko maskowanie znajomych królika, tak jest nie tylko w tych instytucjach ale i w lecznictwie czy samorządach, rączka rączkę myje póki z tego żyje, po co kasować etaty i zwiększać bezrobocie skoro państwo zapłaci dopóki nic nie wie a szary żuczek niech zapitala i siedzi cicho bo zasiłki obniżą:)))

 • dyrdy.mal

  Oceniono 132 razy 38

  Rosnie nam nowy bohater! Nic tylko znajduje przecieki, dymisjonuje wiceministrow, kontroluje prokuratorow i sedziow... Szkoda tylko ze nic z tego nie wynika... Absolutnie nic.

 • bajo-bongo

  Oceniono 49 razy 35

  Przeciek to pryszcz. Gorsze są zapadające wyroki wg niezawisłych sądów. Ze słów ministra nic nie wynika. Zwykłe ble, ble, ble. Jak długo sędziowie i prokuratorzy będą odpowiadali przez Bogiem i historią, ten stan trwać będzie nadal. Dziś wiadomo, że Polska przegrała kolejną sprawę w Strasburgu za kilkuletnie osadzenie kogoś tam w więzieniu. I my za to musimy zapłacić, a gdyby tak owi decydenci zapłacili z własnej kieszeni za błędy, to byłaby sprawiedliwość. Wracając do wątku artykułu, to papierowy tygrys, bowiem tego układu rozsadzić się nie da. A sprawca przecieku to tylko pionek rzucony na pożarcie dla opinii publicznej

 • tsuranni

  Oceniono 77 razy 21

  oho, nasz Kościelny okazuje się prawdziwym rekinem palestry!

 • pinezka82

  Oceniono 125 razy 17

  Minister Gowin przyjmuje zlecenia polityczne od Kościoła Katolickiego i jest z tego dumny. W czym jest lepszy od tego sędziego?

  Minister kompromituje się bezkarnie, to dlaczego sędziowie nie mogą tak samo?

 • andrzej.frant

  Oceniono 66 razy 16

  Źródłem przecieku był pewnie spowiednik pana ministra/nta/

 • abhaod

  Oceniono 56 razy 14

  Teraz Arabski będzie się z sędziami poprzez gołębie pocztowe POrozumiewał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje