OBWE piętnuje Polskę za wyrok na Antykomora. "Wzywam polskie władze..."

18.09.2012 08:13
Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl

Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów skrytykowała wyrok na Roberta Frycza, administratora krytycznej wobec prezydenta Komorowskiego strony Antykomor.pl. Dunja Mijatovic stwierdziła, że Polska powinna zdekryminalizować zniesławienie.
- W nowoczesnej demokracji sankcje kryminalne za obrazę głowy państwa są nie na miejscu. Zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od lat odwracał takie wyroki - stwierdziła Mijatović.

- W związku z naturą pracy funkcjonariusze publiczni muszą tolerować większą dozę krytycyzmu i satyry niż zwykli ludzie - powiedziała przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów. - Mimo coraz popularniejszego w świecie przekonania, że ludzie nie powinni być ścigani za zniesławienie, polski Trybunał Konstytucyjny w 2011 r. utrzymał w mocy artykuł 135 Kodeksu karnego, na mocy którego skazano Frycza - podkreśliła.

Sprawa Antykomor.pl

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał Frycza za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia prezydenta; od drugiego zarzutu w sprawie znieważenia głowy państwa go uniewinnił. Strona Antykomor.pl zawierała materiały satyryczne, często o dość niewybrednej treści, i gry online pozwalające m.in. strzelać do głowy państwa.

Frycz usłyszał wyrok roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie. Sąd uznał go też winnym fałszowania dokumentów. Prokurator domagał się kary roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrona chciała uniewinnienia. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Zakończył się już po dwóch rozprawach.

"Wzywam polskie władze..."

Mijatović wspiera program przeciwko kryminalizowaniu zniesławienia i regularnie wzywa polskie władze do zajęcia się odpowiednimi przepisami polskiego kodeksu karnego.

- Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji zmieni ten wyrok - oświadczyła. - Wzywam polskie władze do powzięcia natychmiastowych kroków zmierzających do zupełnej dekryminalizacji zniesławienia - dodała.Zobacz także
Komentarze (175)
Zaloguj się
 • ewzj

  0

  Uważam, że facet przeholował. Cenzura cenzurą, ale nigdy nie było akceptacji linczu, agresji wobec konkretnej osoby, nawoływania do zwyczajnego mordu. Powinien dostać karę.

  Jednak też dziwią mnie proporcje kar. Mafia pruszkowska to juz podawany przykład.
  Ile jest za posiadanie małej ilości marihuany? Duzo jest przykładów. Moze pamiętacie?

 • pan.lampka

  Oceniono 2 razy 2

  Osobiscie jestem przeciwnikiem politycznym takich person jak p.Frycz ,ale w ramach demokracji dam sie zabic za to zeby mial prawo glosic swoje poglady!!! Bo jutro rzady moga sie zmienic i ktos wsadzi do pierdla mnie za moje , pamietajcie o tym szanowni forumowicze. Ten wyrok to hanba w demokratycznym wolnym od cenzury ponoc kraju. Czym to sie rózni od sciagania kiedys bezdomego z Dw.Centralnego za niepochlebna opinie o kaczynskim?

 • vikaromaniuta

  Oceniono 4 razy 4

  Jesteśmy Białorusią ! Niczym się nie różnimy ! No może u nas pałowanie jest większe !

 • marek99az1

  Oceniono 5 razy -1

  15 miesięcy edukacyjnej kary dla, wg Ziobry „cieszącego się dobrą opinią studenta” za to, że założył stronę z grą polegającą na zabijaniu Prezydenta i jego żony, dla niektórych jest niewinną zabawą. A co z „przemysłem nienawiści” o którym trąbił oszalały Prezes i jego żołnierze po morderstwie w biurze poselskim PiS-u w Łodzi? Czy pod wpływem tej gry nie znajdzie się jakiś szaleniec, który zechce zabawić się w nią w realu? Szkalowanie, opluwanie, kompromituje tylko tych którzy to robią i politycy powinni się liczyć z tym i traktować jako koszt uprawiania polityki. Zabawa w zabijanie to całkiem coś innego. Dlatego wszelkie porównania z obrzuceniem obelgami przez pijanego menela Huberta policjantów i prezydenta Kaczyńskiego, czy obrazka z kaczymi kuprami umieszczonego w Internecie przez rencistę z Elbląga są bez sensu. Tamte zarzuty miały się nijak do zabawy w zabijanie (teraz zamiast strzelania, można na stronie antykomor.pl obrzucać prezydenta Komorowskiego łajnem) i słusznie zostały umorzone. Ponadto „cieszący się dobrą opinia student” ma już za sobą dwa wyroki a teraz był sądzony także za sfałszowanie legitymacji studenckiej oraz skierowania do szpitala (podrobił podpisy lekarza).
  Przedstawicielka OBWE przed zabraniem głosu powinna zapoznać się z całą sprawą.
  A to, że PiS broni studenta Frycza, to rutyna. Zrobili przecież swego idola i czołowego polskiego patriotę z zwykłego bandziora Starucha, który teraz odsiaduje wyrok za rozbój.
  Być może w przyszłych wyborach jednemu i drugiemu zaproponują start z list PiS-u w wyborach, tak jak już zrobili to z bawidamkiem Tomkiem.

 • djemen

  Oceniono 4 razy -2

  A mnie interesuje co by Francuski, Brytyjski lub Amerykanski rzadz zrobil gdyby w jakiejs grze urzyli twarzy Obamy lub Camerona czy ANgeli Merkel jako celu do rozwalania...

 • joolka777

  Oceniono 4 razy 4

  W kraju polityki miłości nie ma miejsca na zbytki wolności hahahahahaha. Śmieszy mnie polskie polityczne piekieło, czyli wszystkie partyjki, ale lubię uczciwość - pytam - co by media zrboiły, gdyby tak za "Kaczora" OBWE walnęło takim hasłem? Lincz murowany, a tu tak po cichutku, zamieść pod dywanik... Państwo nam się degeneruje coraz bardziej - szwedzkie misie potrzebne od zaraz, w Polsce demokracja jest pustosłowiem. To boli coraz bardziej :(

 • oelefante

  Oceniono 7 razy 3

  Odsunąć Kaczorów od władzy! Za ich rządów Polska stała się najbardziej inwigilowanym krajem w OBWE, obywatele skazywani są za obrazę prezydenta, premiera i rządu, służby specjalne otrzymują kolejne uprawnienia, funkcjonariusze służb specjalnych mogą wykorzystywać materiały ze śledztwa w prywatnych procesach z obywatelami, ogranicza się wolność zgromadzeń....
  TUSKU MUSISZ! Precz z Kaczyzmem! Niech żyje Partia Miłości, Wolności i Swobód Obywatelskich! Niech żyje Platforma Obywatelska! Odsunąć Kaczorów od władzy!

 • cholonek

  Oceniono 6 razy 6

  Wyrok tak samo mądry, sprawiedliwy i niezawisły, jak sąd, który go wydał, i jak osoba, która najwyższy urząd w naszym państwie sprawuje.

 • ginztonickiem

  Oceniono 8 razy 6

  Żeby znieważyć czyjąś godność, to ta osoba godność powinna posiadać. W przypadku "strurza" żyrandola można mieć mieszane uczucia. A na szacunek trzeba sobie zapracować i to nie uświęcaniem dożynek, katolickich imprez i tęsknotą za mordowaniem zwierząt. Idź być prezydentem gdzie indziej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje