Kolejna ekshumacja. Fotyga i Macierewicz nie dopuścili do wyjazdu radiowozu z cmentarza

18.09.2012 06:34
Antoni Macierewicz na Powązkach

Antoni Macierewicz na Powązkach (Fot. TVP Info)

Na Starych Powązkach w Warszawie miała miejsce ekshumacja jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Kilka osób próbowało przedostać się na teren cmentarza przechodząc przez mur. Posłowie PiS nie dopuścili do wyjazdu radiowozu z terenu cmentarza.


Według mediów to ekshumacja wiceprzewodniczącej fundacji Golgota Wschodu Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokuratura tego nie potwierdza. Ekshumacja ma związek z wątpliwościami dotyczącymi legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz, która również zginęła w katastrofie. Jej rodzina, po zapoznaniu się z rosyjską dokumentacją medyczną, ma wątpliwości, czy w grobie na pewno złożono ciało Walentynowicz. Zdaniem rodziny rosyjski opis zdaje się dotyczyć innej osoby. Ekshumacji legendarnej działaczki "Solidarności" dokonano w poniedziałek o świcie w Gdańsku.

Macierewicz: Działania policji są szokujące

Przed wejściem na cmentarz zgromadziła się grupa kilkudziesięciu osób z klubów "Gazety Polskiej", z transparentami "Żądamy prawdy" i "Smoleńsk - nie pozwolimy zakłamać prawdy". Przybyli też posłowie PiS, m.in. Antoni Macierewicz i Anna Fotyga.

Kilka osób próbowało przedostać się na teren cmentarza przechodząc przez mur. Jedna z nich została zatrzymana. Według pikietujących bramę cmentarną był to Grzegorz Braun. Policja próbowała wywieźć go z terenu cmentarza, jednak po przepychankach z policją i żandarmerią wojskową pikietujący i posłowie PiS nie dopuścili do wyjazdu radiowozu z terenu cmentarza. Podczas przepychanek krzyczeli "Uwolnić Grzegorza Brauna. On tylko wykonywał swoje obowiązki, dokumentował ekshumację", "Tu jest Polska". Braun jest publicystą Radia Maryja. Związany jest też z "Gazetą Polską". Jego dokumenty "Poeta pozwany", "Eugenika - w imię postępu" były dodatkami do "GP".

- Jestem tu, bo uczestniczę w ekshumacji przywódczyni "Solidarności". A działania funkcjonariuszy, które są nakierowane z agresją przeciwko dziennikarzom, są dla mnie szokiem - mówił w TVP Info Antoni Macierewicz.

- Pan Braun jest już zwolniony. Ale zostanie jeszcze przesłuchany w charakterze świadka. Został zatrzymany, bo nielegalnie wtargnął na teren cmentarza, to było jeszcze przed godzina 7, kiedy według regulaminu cmentarz był zamkniety - mówi Gazeta.pl Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

"Dopuścić Badena"

Adwokat rodziny Walentynowicz Stefan Hambura powiedział przed wejściem na cmentarz, że nie wie, kogo dotyczy wtorkowa ekshumacja.

Rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa tłumaczył wcześniej, że powodem ekshumacji były wątpliwości i rozbieżności między dokumentacją sądowo-medyczną otrzymaną z Rosji a innymi dowodami, np. zeznaniami świadków. Prokurator po analizie materiału dowodowego uznał, że ekshumacje są konieczne ze względu na niemożność wyjaśnienia w inny sposób wątpliwości, jakie się pojawiły w tej sprawie - mówił Rzepa.

Cmentarz jest zamknięty dla osób postronnych, a wejść pilnuje żandarmeria wojskowa. Teren wokół cmentarza kontroluje policja. W ekshumacji uczestniczą m.in. prokuratorzy i inspektorzy sanitarni.

Hambura w zaprezentowanym rano dziennikarzom piśmie do prokuratora generalnego zwrócił się o przeprowadzenie sekcji zwłok w szwajcarskim centrum uniwersyteckim medycyny sądowej bądź dopuszczenie do zespołu przeprowadzającego sekcję zwłok dr. Michaela Badena i wstrzymanie czynności sekcyjnych do czasu rozpatrzenia tych wniosków.

Pisma doręczy Macierewicz

Adwokat wniósł też zażalenie na prokuratorów biorących udział w ekshumacji i sekcji zwłok na cmentarzu w Gdańsku. Chce, by wszcząć wobec nich postępowanie. Prosi też prokuratora generalnego o objęcie sekcji zwłok bezpośrednim nadzorem służbowym.

Pisma przekazał posłowi Antoniemu Macierewiczowi z prośbą o doręczenie ich do prokuratury generalnej.

Wcześniej w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała ekshumacji trzech ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna, Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki.

Walewska-Przyjałkowska przewodniczyła fundacji założonej przez ks. Zdzisława Peszkowskiego, zmarłego w 2007 roku kapelana Rodzin Katyńskich. Pielęgnowała również pamięć o losach Polaków na Wschodzie oraz była orędowniczką beatyfikacji księży zamordowanych w Katyniu.

Była pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, pracowała na wydziale samochodów i maszyn roboczych, specjalizowała się w automatyce i robotyce przemysłowej. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Spoczęła w rodzinnym grobie na Starych Powązkach 22 kwietnia 2012 r.

Zobacz także
Komentarze (522)
Kolejna ekshumacja. Fotyga i Macierewicz nie dopuścili do wyjazdu radiowozu z cmentarza
Zaloguj się
 • zdzichu_bhp

  Oceniono 698 razy 608

  I co teraz? Macierewicz i spółka będą tak długo kopać aż w końcu rzeczywiście znajdą jakąś pomyłkę pod ziemią? A jak wyjdzie na to, że Walentynowicz to Walentynowicz no to znów będzie wtopa. Pewnie dlatego mimo odbytych ekshumacji Macierewicz jeszcze nie krzyczy bo na jego nieszczęście w grobach były odpowiednie ciała. Smutne to, że nawet po śmierci nie daje sie truchłom leżeć w spokoju bo ktoś "na powierzchni" musi sobie teatrzyk urządzać.

 • snurfik

  Oceniono 450 razy 414

  Ach gdyby byli tak samo dociekliwi przy uchwalaniu waznych ustaw gospodarczych, urzedowych, drogowych, edukacyjnych to polska bylaby naprawde innym krajem.

 • ziutka333

  Oceniono 417 razy 359

  Fotyga to stara płaczka może grabarzem chce zostać a ma nawet postawę

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 385 razy 325

  Obywatela naszego kraju cierpiącego na skomplikowane schorzenie sk...ny z NFZ nie wyślą na leczenie do szwajcarskiej kliniki. Permanentny brak pieniędzy.
  Ale truchła ze smoleńskiej wycieczki jak najbardziej.

 • jamj

  Oceniono 338 razy 302

  Rozumiem, że ta ekshumacja ma na celu ustalenie, czy denatka nadal nie żyje?

 • tades1

  Oceniono 321 razy 293

  czytam i nie mogę uwierzyć własnym oczom ,
  ci ludzie są obłąkani , robią cyrk dosłownie nad grobami ludzi ,
  to budzi nie tylko niesmak , wręcz obrzydzenie ,

 • miksztal2354

  Oceniono 202 razy 184

  Fotyga i Macierewicz czyli nieszczęścia które chodzą parami.

 • wilkor111

  Oceniono 199 razy 183

  jak ulał pasuje do tej pary wiersz Tuwima :

  Spotkali się w święto o piątej przed kinem
  Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem.

  Tutejsza idiotko! - rzekł kretyn miejscowy -
  Czy pragniesz pójść ze mną na film przebojowy?

  Miejscowa kretynka odrzekła - Z ochotą,
  Albowiem cię kocham, tutejszy idioto.

  Więc kretyn miejscowy uśmiechnął się słodko
  I poszedł do kina z tutejsza idiotką.

  Na miłym macaniu spłynęła godzinka
  I była szczęśliwa miejscowa kretynka...

 • rusztowania

  Oceniono 200 razy 182

  Do zwolenników PiS-u : Teraz już chyba wiecie dlaczego PiS nigdy nie wygra żadnych wyborów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje