17 września. Oficjalne uroczystości. A później marsz i obraźliwe okrzyki "Gazety Polskiej"

17.09.2012 20:47
Demonstracja

Demonstracja "Gazety Polskiej"/ Uroczystości pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Salwą honorową i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie stolica uczciła 73. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Z kolei sprzed Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie ruszył antyrządowy marsz sympatyków "Gazety Polskiej. W marszu wzięło udział około trzystu osób. Nie obyło się bez obraźliwych haseł: "zdrajcy!", "hańba!".
Podczas oficjalnych uroczystości odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Wspominamy złowrogą datę 17 września 1939 roku. To od niej prowadzi droga męczeństwa setek tysięcy Polaków, którzy cierpieli na nieludzkiej ziemi. Rozstrzeliwani, dręczeni, więzieni w sowieckich kazamatach i za drutami łagrów, wywożeni w głąb tajgi i azjatyckich stepów" - napisał prezydent.

"Składamy hołd ofiarom"

Jak zaakcentował, stalinowski terror spadł na zesłańców za to, że byli Polakami, że służyli ojczyźnie i że pozostali jej wierni. "Składamy dzisiaj hołd wszystkim ofiarom Golgoty Wschodu" - podkreślił Komorowski.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że 17 września jest jedną z najtragiczniejszych dat w historii Polski. "Zajęcie przez Armię Czerwoną wschodnich terenów II Rzeczpospolitej było początkiem ustanowienia nowego początku przyjętego później w Jałcie jako obowiązujący. Za żołnierzami Armii Czerwonej wkraczały oddziały NKWD, dokonując masowych represji. Codziennością stały się uwięzienia, bestialskie mordy i zsyłki do łagrów, deportacje całych rodzin do Kazachstanu, na Syberię oraz masowa grabież polskiego majątku narodowego" - mówiła prezydent Warszawy.

Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie gen. Leon Komornicki podkreślił, że spotkanie pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie jest wyrazem czci i pamięci o zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach kaźni na nieludzkiej ziemi. "Czcimy ich męstwo, bohaterstwo, przetrwanie i śmierć. Czcimy imiennych i bezimiennych bohaterów tego strasznego czasu agresji zbrojnej, niewoli i zbrodni" - powiedział gen. Komornicki.

Następnie z udziałem kapelanów wojskowych odmówiono modlitwę ekumeniczną. Ofiary sowieckiej agresji uczczono również apelem pamięci oraz salwą honorową. Uroczystość

zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich. Na zakończenie zebrani zaśpiewali "Marsz Sybiraków".

Marsz "Gazety Polskiej"

Jednocześnie w stolicy odbył się antyrządowy marsz środowisk skupionych wokół "Gazety Polskiej". Nie obyło się bez obraźliwych okrzyków pod adresem rządzących.

- Nie chcemy atakować Rosjan, nie chcemy im pokazywać miejsca w szeregu, my chcemy, by Rosja była tak samo wolna, jak wolna powinna być Polska - mówił redaktor naczelny ''Gazety Polskiej'' Tomasz Sakiewicz. - Czy nie ma większego przejawu imperializmu niż sprawa katastrofy w Smoleńsku? To poniżenie, które nam zafundowano, że po dwóch latach wykopujemy groby i szukamy, kogo tam pochowaliśmy - dodał.

Wśród zgromadzonych wiele było osób starszych, byli też "obrońcy krzyża" sprzed Pałacu Prezydenckiego. Krzyczeli "precz z Putinem". - Pojednanie między narodem polskim a narodem rosyjskim może być oparte tylko na prawdzie - mówi konsul honorowy Czeczeńskiej Republiki Iczkerii Adam Borowski. - Musimy dać świadectwo, przychodząc tu każdego 17 września i krzyczeć tym, którzy reprezentują ten reżim, że bez słowa "przepraszam" dla Polski, które nie padło, bez słowa zadośćuczynienia, bez słowa ujawnienia wszystkich zbrodni na milionach Polaków, którzy zostali po drugiej stronie granicy po 17 września, to tego pojednania nie będzie - dodał.

Później demonstracja przeszła obok Belwederu, gdzie skandowane hasła skupiły się na obecnie rządzących. - Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę - dodawali. Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów trzystuosobowy tłum zatrzymał się na dłuższą chwilę. - Nigdy nie powinniśmy używać określenia "pan premier". A to co pan zrobił w sprawie zbrodni nad Smoleńskiem, nie będzie panu nigdy wybaczone. Powinien się pan przeprowadzić do Kiszczaka, weźmiecie wtedy jeszcze dwóch i zagracie w brydża. A Polskę zostawcie dla Polaków - mówił prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak. Tłum zaczął skandować "zdrajca'' oraz ''hańba" w stronę okien Kancelarii Premiera. Komentarze (358)
Zaloguj się
 • misiupisiu2

  0

  Nö Ale przeciez obecna ekipa trzymająca władze to dzieci morderców Polaków ze wschodnich terenów Polski .Przeciez to bolszewickiej bękarty i niestety w 99% żydowskiego pochodzenia .

 • amron53

  0

  Ot i co. Brunatne prawdziwki obwiązane biało czerwoną flagą...władza tylko im się należy, z nadania ...Niech nas los chroni przed takimi zbawcami i krwiopijcami...

 • the-heretic

  Oceniono 1 raz 1

  Tak to jest ciag dalszy zchizo-kabaretu !!! w wykonaniu tych samych aktorow ze spalonego teatru !!!

  ps.
  Schizofrenia paranoidalna (s. urojeniowa) – typ schizofrenii, w przebiegu której dominującymi objawami choroby są objawy (urojenia oraz halucynacje).

  Urojenia w tym typie schizofrenii często mają charakter paranoidalny; halucynacjami które w szczególności pojawiają się w obrazie klinicznym

  są omamy słuchowe ; nie występują zaburzenia afektu, woli i mowy lub pozostają one niezbyt widoczne ].

  Urojeniami jakie mogą pojawić się w tym typie schizofrenii są urojenia wielkościowe,

  jednak częściej występują prześladowcze, , zachorowanie pojawia się z reguły w wieku późniejszym.

 • topiramax

  0

  (...syny cwane, bo tu nic im za takie chamskie zachowanie nie grozi. Ciekawe czy byliby tacy odważni w Mińsku gdzie panuje autentyczna dyktatura i cenzura. Zapędzić do wagonów i wysłać na Białoruś. Niech powąchają prawdziwej wolności, niech się o prawdę upominają.

 • chango

  Oceniono 1 raz 1

  PO - PIS
  Gazeta Wyborcza - Gazeta Polska

 • zbycholj23

  Oceniono 3 razy -3

  PełO niech przyzwyczaja się do zgromadzeń bo Polacy już niebawem docenią władzę. Tylko wtedy będą w Warszawie miliony niezadowolonych i 300 złotych POdwyżki dla POlicji i wojska może nie wystarczyć.

 • amron53

  Oceniono 3 razy 1

  Akcje tego rodzaju utwierdzają mnie tylko, że boga nie ma i nigdy go nie było...Wystąpienia niektórych kreatur budzą żałosny podziw, jedynym rozwiązaniem jest leczenie...Cały czas destrukcja, podejrzliwość ; zachowanie prawdziwej, tej jedynej, wybranej grupy graniczy z zachowanie agentów spec służb, jak KGB...

 • wuem43

  Oceniono 4 razy 2

  Palanty i pajace, pisożłoby i nieroby.

 • korcia2000

  Oceniono 6 razy 4

  Banda moherowych idiotów.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje