17 września. Oficjalne uroczystości. A później marsz i obraźliwe okrzyki "Gazety Polskiej"

17.09.2012 20:47
Demonstracja

Demonstracja "Gazety Polskiej"/ Uroczystości pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Salwą honorową i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie stolica uczciła 73. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Z kolei sprzed Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie ruszył antyrządowy marsz sympatyków "Gazety Polskiej. W marszu wzięło udział około trzystu osób. Nie obyło się bez obraźliwych haseł: "zdrajcy!", "hańba!".
Podczas oficjalnych uroczystości odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Wspominamy złowrogą datę 17 września 1939 roku. To od niej prowadzi droga męczeństwa setek tysięcy Polaków, którzy cierpieli na nieludzkiej ziemi. Rozstrzeliwani, dręczeni, więzieni w sowieckich kazamatach i za drutami łagrów, wywożeni w głąb tajgi i azjatyckich stepów" - napisał prezydent.

"Składamy hołd ofiarom"

Jak zaakcentował, stalinowski terror spadł na zesłańców za to, że byli Polakami, że służyli ojczyźnie i że pozostali jej wierni. "Składamy dzisiaj hołd wszystkim ofiarom Golgoty Wschodu" - podkreślił Komorowski.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że 17 września jest jedną z najtragiczniejszych dat w historii Polski. "Zajęcie przez Armię Czerwoną wschodnich terenów II Rzeczpospolitej było początkiem ustanowienia nowego początku przyjętego później w Jałcie jako obowiązujący. Za żołnierzami Armii Czerwonej wkraczały oddziały NKWD, dokonując masowych represji. Codziennością stały się uwięzienia, bestialskie mordy i zsyłki do łagrów, deportacje całych rodzin do Kazachstanu, na Syberię oraz masowa grabież polskiego majątku narodowego" - mówiła prezydent Warszawy.

Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie gen. Leon Komornicki podkreślił, że spotkanie pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie jest wyrazem czci i pamięci o zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i innych miejscach kaźni na nieludzkiej ziemi. "Czcimy ich męstwo, bohaterstwo, przetrwanie i śmierć. Czcimy imiennych i bezimiennych bohaterów tego strasznego czasu agresji zbrojnej, niewoli i zbrodni" - powiedział gen. Komornicki.

Następnie z udziałem kapelanów wojskowych odmówiono modlitwę ekumeniczną. Ofiary sowieckiej agresji uczczono również apelem pamięci oraz salwą honorową. Uroczystość

zakończyło złożenie wieńców pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich. Na zakończenie zebrani zaśpiewali "Marsz Sybiraków".

Marsz "Gazety Polskiej"

Jednocześnie w stolicy odbył się antyrządowy marsz środowisk skupionych wokół "Gazety Polskiej". Nie obyło się bez obraźliwych okrzyków pod adresem rządzących.

- Nie chcemy atakować Rosjan, nie chcemy im pokazywać miejsca w szeregu, my chcemy, by Rosja była tak samo wolna, jak wolna powinna być Polska - mówił redaktor naczelny ''Gazety Polskiej'' Tomasz Sakiewicz. - Czy nie ma większego przejawu imperializmu niż sprawa katastrofy w Smoleńsku? To poniżenie, które nam zafundowano, że po dwóch latach wykopujemy groby i szukamy, kogo tam pochowaliśmy - dodał.

Wśród zgromadzonych wiele było osób starszych, byli też "obrońcy krzyża" sprzed Pałacu Prezydenckiego. Krzyczeli "precz z Putinem". - Pojednanie między narodem polskim a narodem rosyjskim może być oparte tylko na prawdzie - mówi konsul honorowy Czeczeńskiej Republiki Iczkerii Adam Borowski. - Musimy dać świadectwo, przychodząc tu każdego 17 września i krzyczeć tym, którzy reprezentują ten reżim, że bez słowa "przepraszam" dla Polski, które nie padło, bez słowa zadośćuczynienia, bez słowa ujawnienia wszystkich zbrodni na milionach Polaków, którzy zostali po drugiej stronie granicy po 17 września, to tego pojednania nie będzie - dodał.

Później demonstracja przeszła obok Belwederu, gdzie skandowane hasła skupiły się na obecnie rządzących. - Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę - dodawali. Przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów trzystuosobowy tłum zatrzymał się na dłuższą chwilę. - Nigdy nie powinniśmy używać określenia "pan premier". A to co pan zrobił w sprawie zbrodni nad Smoleńskiem, nie będzie panu nigdy wybaczone. Powinien się pan przeprowadzić do Kiszczaka, weźmiecie wtedy jeszcze dwóch i zagracie w brydża. A Polskę zostawcie dla Polaków - mówił prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak. Tłum zaczął skandować "zdrajca'' oraz ''hańba" w stronę okien Kancelarii Premiera. Komentarze (358)
17 września. Oficjalne uroczystości. A później marsz i obraźliwe okrzyki "Gazety Polskiej"
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 648 razy 498

  To już chyba taka nowa tradycja - najpierw nad grobami Powstańców Warszawy, teraz też 17. września: "w d... mamy tych co zginęli, musimy pokazać że nie lubimy rządu i prezydenta".

  A przy okazji, panie Sakiewicz:

  "To poniżenie, które nam zafundowano, że po dwóch latach wykopujemy groby i szukamy, kogo tam pochowaliśmy - dodał."

  I co - czy choćby w JEDNYM przypadku okazało się, że w grobie było inne ciało? CHOĆ RAZ?

  Nie. Robicie mnóstwo szumu wokół ekshumacji - jesteście w stanie własnych krewnych z grobów wyciągać, żeby pokazać że rząd jest be - ale jak się okazuje (a ZAWSZE się okazuje...) że jednak wszystko jest OK, to nie macie dość godności, żeby głośno o tym powiedzieć.

  Zresztą Boże mój, co ja w ogóle plotę: te hieny cmentarne i godność...

 • klara551

  Oceniono 440 razy 358

  Co tu komentować ma Tunezja ma Libia,Liban ,Egipt i jeszcze parę państw swoich tępych wrzeszczących fundamentalistów mamy i my. Nasi na szczęście jak na razie po za wrzaskiem i bluzgami nie palą,nie podkładają bomb. Nasi tak jak tamci też nie uznają innych po za swoimi poglądami i też w imię Boże sieją nienawiść.

 • jamcijest44

  Oceniono 375 razy 319

  "A Polskę zostawcie dla Polaków - mówił prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak".
  Polska dla Polaków. Dobre. Mocne. Odkrywcze. Prawe i Sprawiedliwe. I doprawdy takie chrześcijańskie...

 • kaziozbawiciel

  Oceniono 367 razy 259

  Banda buraków i tyle.

  Kiedyś sprzedawali Polskę Moskwie, dzisiaj sprzedają Watykanowi. Niektórzy pewnie działali aktywnie w SB, ci młodsi mieli rodziców w tych "służbach". Całe szczęści, że te PiSomatołki odchodzą powoli w zapomnienie, bo przynosza tylko wstyd.

 • stefan_psychiatra

  Oceniono 188 razy 166

  umawialiśmy się: manifestację, hasła, okrzyki, przemówienia. Wszystko tak. Ale za teren nie wychodzimy!!!!

 • lamerka

  Oceniono 127 razy 101

  Sakiewicz to wyjatkowo obrzydliwa postac.
  Bije na glowe Urbana w cynizmie. Pod wzgledem zaklamania takze.

 • my_kroolik

  Oceniono 113 razy 99

  Czy kogoś to jeszcze dziwi? Każdy demokratyczny kraj ma swoją ekstremę. Paradoksalnie to, że mogą spokojnie wykrzykiwać swoje obelgi, jest dowodem, że Polska jest krajem wolnym. Te głupki nawet nie rozumieją, że cieszą się swobodą wypowiedzi, a tolerancję dla głoszonych idityzmów, biorą za poparcie społeczne.

 • tylkologik

  Oceniono 91 razy 69

  "podczas obchodów 37. rocznicy polskiej agresji na Polskę"
  Ciekawy podpis po zdjęciem. Nawet na obca agresję nie musimy już czekać aby powstawały kolejne pomniki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje