Rosja zaostrza kontrolę wwozu alkoholu z Czech i Polski i obrotu nim

17.09.2012 19:09
Alkohol

Alkohol (Fot. DAVID W CERNY REUTERS)

Terytorialne organy rosyjskiej służby sanitarno-epidemiologicznej (Rospotriebnadzor) mają zaostrzyć nadzór nad wwozem do Rosji wyprodukowanych w Czechach i Polsce napojów zawierających 20 i więcej procent alkoholu, a także kontrolę obrotu nimi.
Rospotriebnadzor poinformował też, że w celu ochrony zdrowia i uniknięcia zatruć metanolem zaapelowano do obywateli Rosji, w tym do udających się do Czech, Polski, na Słowację lub przebywającym w tych krajach i w innych państwach Unii Europejskiej, by nie konsumowali wyprodukowanych w Czechach i Polsce napojów alkoholowych o mocy ponad 20 proc.

Zamieszczając tę informację, agencja ITAR-TASS przypomina, że od 7 września w Czechach kilkanaście zatruć alkoholem metylowym skończyło się śmiercią. Agencja pisze o dwóch przypadkach śmiertelnych w Polsce i jednym na Słowacji. Zaznacza, że władze Czech prowadzą dochodzenie w sprawie napojów zawierających metanol, a w Polsce wprowadzono ograniczenia dotyczące czeskich produktów alkoholowych.

Prohibicja i śledztwo

Prokuratura w Wieluniu (łódzkie) prowadzi śledztwo w sprawie zgonu małżeństwa z Wieruszowa, które zmarło w wyniku zatrucia alkoholem metylowym. Śledczy biorą pod uwagę, że alkohol mógł pochodzić z Czech. Jak ustalono, małżonkowie na przełomie lipca i sierpnia wypoczywali w Zakopanem i istnieje podejrzenie, że podczas tego pobytu mogli kupić podrobiony alkohol.

W niedzielę Główny Inspektor Sanitarny wstrzymał w całej Polsce sprzedaż wszystkich alkoholi pochodzących z Czech, z wyjątkiem piwa i wina.

Inspektorzy sanitarni w całym kraju prowadzą kontrolę w punktach sprzedaży alkoholu, do badań pobierane są próbki trunków pochodzących z Czech - podał w poniedziałek rzecznik GIS Jan Bondar. Wyniki badań laboratoryjnych pobranych próbek będą znane w ciągu kilku dni.

Zobacz także
Komentarze (46)
Rosja zaostrza kontrolę wwozu alkoholu z Czech i Polski i obrotu nim
Zaloguj się
 • 3000m

  Oceniono 119 razy 83

  Wzruszające i godne podziwu jak rosyjskie służby dbają o zdrowie swoich obywateli... Wygląda na to, że w Rosji są wyśrubowane normy żywności i pewnie jakość wszystkich produktów mięsnych, mlecznych i wszystkich innych jest znacznie wyższa niż w Polsce i innych krajach UE ;) Co do wódki, podejrzewam że tolerancja na alkohol obywateli Rosji jest tak duża, że wykształciły się już u nich mechanizmy potrafiące poradzić sobie z większością trucizn w płynie...

 • skrabel1

  Oceniono 74 razy 56

  Rosjanie to mają poczucie humoru! W kraju gdzie obowiązuje zasada, że brak jest jakichkolwiek zasad, a nawet w dobrych sklepach można kupić alkohol typu "paliwo rakietowe" (o samogonach nawet nie wspominając) nagle obawiają się czeskiego metanolu. Założę się, że w Rassiji dziennie umiera więcej osób z powodu alkoholu (skażonego czy nie) niż te 24 osoby, które zmarły w Czechach i Polsce.

 • el_bigos

  Oceniono 33 razy 33

  To Rosja importuje wódkę???

 • talbor73

  Oceniono 44 razy 26

  wygląda na to, że Rosjanie zmontowali prowokację by uderzyć w polski hit eksportowy.

 • braunal

  Oceniono 25 razy 21

  Ruskiemu nie zaszkodzi.

 • far_far_away

  Oceniono 22 razy 18

  Jest taki radziecki film bodajże "Los człowieka". Złapany Rosjanin przez Niemców zostaje zaprowadzony do oficera niemieckiego. Ten podaje mu szklankę wódki czy tam spirytusu. Rosjanin wypija. Jest częstowany przez Niemca ogórkami. Ale odpowiada twardo: - Po pierwszym nie zakąszam. No to druga szklanka, trzecia. Jeniec rosyjski zrobił tak duże wrażenie na niemieckim oficerze, że ten puszcza go wolno. Radziecka klasyka.
  Bracia radzieccy dlaczego nie zaprotestujecie, że służby sanitarne w was nie wierzą!

 • wiesiek098

  Oceniono 16 razy 12

  Swego czasu pewien Rosjanin mówił mi "MY TWARDY NARÓD CI CO IM WÓDKA SZKODZIŁA - TO DAWNO POMARLI.Teraz boją się tego trunku.Na domiar Czeskiego.

 • kocurxtr

  Oceniono 8 razy 8

  nie ma to jak własna, dobrze wykonana robota - trzeba będzie aparaturę sklecić i napędzić porządnej "czystej domowej"

 • nikola_piterski2

  Oceniono 24 razy 6

  notremak
  .Tak jest! Pijcie tylko swojskie, radzieckie, putninowskie. A potem siadajcie, towariszczi, za stery samolotu i z honorem rozbijajcie się wraz z pasażerami na Kamczatce.

  Albo w Smolensku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje