Rosja zaostrza kontrolę wwozu alkoholu z Czech i Polski i obrotu nim

17.09.2012 19:09
Alkohol

Alkohol (Fot. DAVID W CERNY REUTERS)

Terytorialne organy rosyjskiej służby sanitarno-epidemiologicznej (Rospotriebnadzor) mają zaostrzyć nadzór nad wwozem do Rosji wyprodukowanych w Czechach i Polsce napojów zawierających 20 i więcej procent alkoholu, a także kontrolę obrotu nimi.
Rospotriebnadzor poinformował też, że w celu ochrony zdrowia i uniknięcia zatruć metanolem zaapelowano do obywateli Rosji, w tym do udających się do Czech, Polski, na Słowację lub przebywającym w tych krajach i w innych państwach Unii Europejskiej, by nie konsumowali wyprodukowanych w Czechach i Polsce napojów alkoholowych o mocy ponad 20 proc.

Zamieszczając tę informację, agencja ITAR-TASS przypomina, że od 7 września w Czechach kilkanaście zatruć alkoholem metylowym skończyło się śmiercią. Agencja pisze o dwóch przypadkach śmiertelnych w Polsce i jednym na Słowacji. Zaznacza, że władze Czech prowadzą dochodzenie w sprawie napojów zawierających metanol, a w Polsce wprowadzono ograniczenia dotyczące czeskich produktów alkoholowych.

Prohibicja i śledztwo

Prokuratura w Wieluniu (łódzkie) prowadzi śledztwo w sprawie zgonu małżeństwa z Wieruszowa, które zmarło w wyniku zatrucia alkoholem metylowym. Śledczy biorą pod uwagę, że alkohol mógł pochodzić z Czech. Jak ustalono, małżonkowie na przełomie lipca i sierpnia wypoczywali w Zakopanem i istnieje podejrzenie, że podczas tego pobytu mogli kupić podrobiony alkohol.

W niedzielę Główny Inspektor Sanitarny wstrzymał w całej Polsce sprzedaż wszystkich alkoholi pochodzących z Czech, z wyjątkiem piwa i wina.

Inspektorzy sanitarni w całym kraju prowadzą kontrolę w punktach sprzedaży alkoholu, do badań pobierane są próbki trunków pochodzących z Czech - podał w poniedziałek rzecznik GIS Jan Bondar. Wyniki badań laboratoryjnych pobranych próbek będą znane w ciągu kilku dni.

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • komix1

  Oceniono 1 raz 1

  Z powodu zatrucia alkoholem zmarło ponad 5 tys. Rosjan wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12504695,Z_powodu_zatrucia_alkoholem_zmarlo_ponad_5_tys__Rosjan_.html?lokale=bydgoszcz

  Pomyliłem się. W tygodniu umiera średnio 210 Rosjan, nie kilkanaście.

 • szymek_50

  0

  Ekonomiczny nacisk z wódką i zakąską.

 • cyklista

  0

  To kawał roku?!

 • maxymus1

  Oceniono 2 razy -2

  Tak toczna , Tawariszcz Putin, od sjewodnia wodku Czesku ani z Polszy nie nada wypjotsja, paniał aluzju, a moskowku nada? A? Lub stolicznu? Pażałsta o wykładniu.

 • pan.lampka

  Oceniono 3 razy -3

  hahahahahahaha :) oni nie pija ..nie stac tego bydla na Polska wodke:)))))))))))))))))))))))

 • stary.gniewny

  Oceniono 3 razy 3

  Brothers Russians, fuck monopol, let's drink bimber today!

 • paragraf-22

  Oceniono 1 raz 1

  Ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha:)))

 • 1_facet

  Oceniono 2 razy 0

  Mnie interesuje dlaczego 20%. To takim chrzczonum piwem nie da sie zatruc ? Za male sterzenie ???

  A jak ktos wypije 8 - 10 ?

 • miroo

  Oceniono 2 razy 2

  Rosja zawsze wykorzysta okazję aby nam zaszkodzić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje