Nowy sondaż: w Sejmie tylko cztery partie. RP, SP, PJN na granicy błędu

17.09.2012 15:56
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września, PO uzyskałaby 31, a PiS - 23 proc. poparcia. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie: SLD, na który chciało głosować 8 proc. i PSL z 5 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Poniżej 5-proc. progu wyborczego znalazły się we wrześniu: Ruch Palikota - 4 proc., Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 3 proc., Polska Jest Najważniejsza - 2 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 1 proc. oraz Polska Partia Pracy i Prawica Rzeczypospolitej (po 0 proc. poparcia).

We wrześniu poparcie dla PO zmniejszyło się o 5 punkty proc. w porównaniu z sondażem z sierpnia. Na PiS we wrześniu chciało głosować o 1 punkt proc. więcej respondentów niż przed miesiącem. Poparcie dla SLD nie zmieniło się w stosunku do sierpniowego sondażu, natomiast dla PSL zmniejszyło się o 1 punkt proc.

RP, SP, PJN i inni

Również o 1 punkt proc. zmniejszyła się - w porównaniu z sierpniowym badaniem - grupa osób chcących głosować na Ruch Palikota. Poparcie dla Solidarnej Polski zwiększyło się od poprzedniego sondażu o 1 punkt proc. O tyle samo poprawiły się notowania partii Polska Jest Najważniejsza. O 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla: Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Polskiej Partii Pracy i Prawicy Rzeczypospolitej. Na inną, niż ujęte w sondażu, partię głosować chciałoby 1 proc. ankietowanych. 21 proc. respondentów pytanych o to, na którą partię głosowaliby w wyborach, wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Podstawą procentowania byli wszyscy, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało we wrześniu 59 proc. ankietowanych przez CBOS (wzrost o 3 punkty proc.); 15 proc. nie wiedziało, czy wzięłoby w nich udział (spadek o 1 punkt proc.); 26 proc. zadeklarowało, że na pewno nie wzięłoby udziału w głosowaniu (spadek o 3 punkty proc.).

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-16 września w grupie liczącej 985 dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (241)
Nowy sondaż: w Sejmie tylko cztery partie. RP, SP, PJN na granicy błędu
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 203 razy 161

  Zrobię sondaż tak samo bezużyteczny za pół ceny. Tylko poważne oferty.
  --
  parada karzełków

 • askold

  Oceniono 108 razy 80

  Najlepszy kawał powtarzany wielokrotnie zużywa się szybko. To nawet nie jest śmieszne.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 118 razy 54

  media robią wszystko żeby został PIS i PO - najgorsze ugrupowania..

 • i-tyle

  Oceniono 57 razy 37

  o widzę, że horoskopiarze i wróżki widzące w szklanych kulach to co chcą widzieć kontynuują swoje zaklęcia.

  Abrakadabra, czarymary, odganiam cię Palikocie i wrzucam co gara z SP i PJN! Giń, giń maro nieczysta.

  Horoskopiarze tyle razy się skompromitowali, ze ktoś to jeszcze bierze na serio? Przecież to kpina z ludzi.

 • lares87

  Oceniono 86 razy 34

  Sondaże publikowane na wybory.xaa.pl były bardzo skuteczne w poprzednich wyborach. Zwróćmy też tylko uwagę że RP jest jedyną partią której wszystkie sondażownie tak zaniżają wynik w porównaniu z prognozami ulicznymi.

 • riccardo1

  Oceniono 36 razy 26

  A czy w sondażu padło pytanie - nie mam ochoty głosować na nikogo z obecnej ekipy? Ciekawe jak wtedy wyglądałyby wyniki.

 • brokwojciech

  Oceniono 117 razy 19

  trzeba być kretynem, żeby uwierzyć, że RP ma 4% poparcia. twardy elektorat tej partii to jakieś 8%, a rzeczywiste poparcie jest dużo większe, sondaże CBOSu są gó... warte, zawsze faworyzują PO, a wszystko inne zaniżają

 • ulanzalasem

  Oceniono 16 razy 16

  Proponuję "zakazu" publikowania sondaży w okresie 30 dni przed wyborami, równego dostępu do mediów wszystkich zarejestrowanych kandydatów/partii tzn. jeśli mamy 10 partii to niech każda weźmie udział we wszystkich debatach, chyba że sama zrezygnuje, jeśli mamy wybory prezydenckie to proszę nie robić debaty PO vs PiS, PiS vs PO II, PO vs PiS III itd. Proszę za każdym zrazem zaprosić wszystkich kandydatów, dać im po 5 pytań i 2-3 minuty na odpowiedź, program może mieć dwie części. Jeśli za dużo to debaty po 5 kandydatów, ale na pewno nie tak że TVN, Polsat czy inna stacja, gazeta czy medium uznało, że tylko oni (wielka4/5) mają prawo wygrać.
  Jak ktoś może walczyć z PO czy PiSem skoro nawet bez wyborów obie partie mają razem pewnie z 75% czasu antenowego dla obu partii jeśli nie więcej, a w czasie wyborów mimo tego że mamy np. 10 kandydatów to dla dwóch osób z POPiSu mamy na pewno nie mniej niż 50%, a może znacznie więcej.
  Dajmy 50% czasu antenowego Komitetowi Gamoni i Krasnoludków to też wejdą do Sejmu i uzyskają nie mniej niż 10% mandatów :D

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 63 razy 15

  pewnie Palikot na swoim blogu zaprezentuje wyniki sondy ulicznej:) 15% jak nic! hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje