Nowy sondaż: w Sejmie tylko cztery partie. RP, SP, PJN na granicy błędu

17.09.2012 15:56
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września, PO uzyskałaby 31, a PiS - 23 proc. poparcia. Do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie partie: SLD, na który chciało głosować 8 proc. i PSL z 5 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Poniżej 5-proc. progu wyborczego znalazły się we wrześniu: Ruch Palikota - 4 proc., Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro - 3 proc., Polska Jest Najważniejsza - 2 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 1 proc. oraz Polska Partia Pracy i Prawica Rzeczypospolitej (po 0 proc. poparcia).

We wrześniu poparcie dla PO zmniejszyło się o 5 punkty proc. w porównaniu z sondażem z sierpnia. Na PiS we wrześniu chciało głosować o 1 punkt proc. więcej respondentów niż przed miesiącem. Poparcie dla SLD nie zmieniło się w stosunku do sierpniowego sondażu, natomiast dla PSL zmniejszyło się o 1 punkt proc.

RP, SP, PJN i inni

Również o 1 punkt proc. zmniejszyła się - w porównaniu z sierpniowym badaniem - grupa osób chcących głosować na Ruch Palikota. Poparcie dla Solidarnej Polski zwiększyło się od poprzedniego sondażu o 1 punkt proc. O tyle samo poprawiły się notowania partii Polska Jest Najważniejsza. O 1 punkt proc. zmniejszyło się poparcie dla: Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Polskiej Partii Pracy i Prawicy Rzeczypospolitej. Na inną, niż ujęte w sondażu, partię głosować chciałoby 1 proc. ankietowanych. 21 proc. respondentów pytanych o to, na którą partię głosowaliby w wyborach, wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Podstawą procentowania byli wszyscy, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało we wrześniu 59 proc. ankietowanych przez CBOS (wzrost o 3 punkty proc.); 15 proc. nie wiedziało, czy wzięłoby w nich udział (spadek o 1 punkt proc.); 26 proc. zadeklarowało, że na pewno nie wzięłoby udziału w głosowaniu (spadek o 3 punkty proc.).

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 5-16 września w grupie liczącej 985 dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (241)
Zaloguj się
 • archimago7

  0

  Prawie Sprawiedliwość za to na granicy cmentarnego obłędu.

 • hans_silesia

  0

  Ruch Poparci Palikota zawdzięcza swój sukces w wyborach młodym , naiwnym ludziom którzy uwierzyli w obietnicę "legalizacji marysi".
  W następnych wyborach pewnie będzie gorszy wynik po się przekonają że to tylko jedna z frakcji PZPR (PO,PiS,PSL,SLD,RPP).

 • zdanowicz

  Oceniono 2 razy -2

  Że GW bierze udział w kampanii PO to wiemy, ale czemu tak nachalnie i tak bezczelnie kłamie. Od m-cy notowania POlityków spadają, a słupki rosną. Obrzydliwa gra POlityczna.

 • bronek_pierdola

  Oceniono 1 raz 1

  www.youtube.com/watch?v=m83Bxv6mcEA&feature=related

 • calli

  0

  Judische Zeitung znowu swoje, to już się staje nudne.

 • java77

  Oceniono 2 razy 0

  czyli nadal nie ma na kogo glosowac.nadal te same partie.ci sami ludzie.I po co chodzic na wybory?

 • maxymus1

  Oceniono 4 razy 4

  Do Pana Doradcy Prezydenta,Nałęcza Jaweckiego Tomasza, DONOS, pozdrawiamy się tak, jak byli członkowie SS i Gestapo, znaczy , niedbale podnosimy rękę w geście pozdrowienia, jak mijamy się, kierowcy autobusów.

 • eldemon

  Oceniono 5 razy 1

  Najsmutniejsze jest to, ze wielu debili nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są debilami!

 • konkretna.informacja

  Oceniono 10 razy 8

  Sondaże wybiórczej mają was utwierdzić w przekonaniu, że jest jedna zła partia i jedna mniej zła i POZA TYM NIE MA ABSOLUTNIE NIC, więc MUSICIE głosować na tę mniej złą.


  Przypomnijmy za PIS - paliwo 3.70, cukier 2 zł

  za PO - paliwo 6 zł, cukier 4 zł

  Czy platforma ma w tym udział ?
  PO podniosło co roku VAT i akcyze na paliwo, ponadto opłatę paliwową, podatek od ciężarówek, e-myto, opłatę środowiskową i jezcze kilka innych.


  Zlikwidował RENTOWNE polskie cukrownie, bo Unia kazała (z powodu nadwyżek produkcji cukru), a dokładnie pół roku po tym, gdy skończyły się zapasy zastała nas pamiętna PANIKA CUKROWA, która podniosła ceny cukru o 100 %

  Przypomnijmy, że musieliśmy importować cukier Z NIEMIEC, bo był znacznie tańszy. Dobre zagranie ze strony Unii w stosunku do swoich PACHOŁKÓW.  A polaczki wiedzą, że teraz Polska przekracza LIMITY PRODUKCJI MLEKA ?

  Co najprawdopodobnie poskutkuje PANIKĄ MLECZNĄ i importowaniem mleka z Niemiec ?


  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;produkuje;za;duzo;mleka;beda;kary,43,0,1156139.html?utm_source=wykop&utm_medium=referral&utm_campaign=wykop
  Co, na wyborczej wam o tym nie napisali ?


  DZIWNE ...
  Ps. Nie, nie popieram ani nie głosowałem na PIS, bo pachołków z wyborczej są tresuje się tak, że GDY NIE MAJĄ ARGUMENTÓW, żeby na oślep wyzywać od PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje