Awaryjne lądowania Ryanaira. KE zapowiada obowiązkową wymianę informacji

17.09.2012 15:09
Samolot Ryanair

Samolot Ryanair (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

W ślad za doniesieniami o awaryjnych lądowaniach Ryanaira w Hiszpanii Komisja Europejska zapowiedziała obowiązkową wymianę informacji o incydentach w lotnictwie pomiędzy krajami UE. Propozycję w tej sprawie KE ma zamiar przedstawić w grudniu.
W niedzielę irlandzki tani przewoźnik Ryanair po raz trzeci w ciągu czterech dni awaryjnie wylądował w Hiszpanii. Podobne przypadki odnotowano także w poprzednich tygodniach i miesiącach, wtedy przyczyną było oszczędne tankowanie i ryzyko, że podczas lotu zabraknie paliwa. Hiszpańskie władze wszczęły dochodzenie przeciwko Ryanairowi, bo ich zdaniem naraża on na niebezpieczeństwo pasażerów, a premier Hiszpanii miał - jak donosiła prasa hiszpańska - napisać w tej sprawie list do KE.

"KE jest gotowa zaoferować wsparcie"

Rzeczniczka komisarza UE ds. transportu Siima Kallasa, Helen Kearns, przyznała podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli, że hiszpańskie władze kontaktowały się "nieoficjalnie" z KE w tej sprawie, ale nie zwróciły się jeszcze oficjalnie o jej wsparcie.

- KE jest gotowa zaoferować wsparcie, jeśli chodzi o pomoc w pełnej wymianie informacji między władzami krajów UE w sprawie incydentów. Właściwa i przejrzysta wymiana informacji jest podstawą bezpieczeństwa - powiedziała Kearns.

Dodała jednak, że obecne unijne przepisy przewidują wymianę informacji, ale tylko "gdy to konieczne" i tylko pomiędzy władzami krajów, których incydent dotyczy - w tym przypadku pomiędzy Irlandią i Hiszpanią. W wymianę taką w razie potrzeby może być zaangażowana KE. "Ponieważ tak ważne wydaje się wczesne ostrzeganie (...), w grudniu przedstawimy propozycję, która pójdzie dalej" - zapowiedziała rzeczniczka.

Ryanair musiał awaryjnie lądować w Madrycie

Wyjaśniła, że KE będzie chciała zobligować kraje UE do wymiany wszystkich informacji o incydentach zagrażających bezpieczeństwu w lotnictwie ze wszystkimi krajami Unii poprzez umieszczanie ich w dostępnej dla innych krajów, wspólnej bazie danych.

Kearns nie chciała wypowiadać się na temat tego, czy Ryanair stosuje unijne standardy bezpieczeństwa w lotnictwie, zauważyła tylko, że wyjaśnią to zapewne dochodzenia hiszpańskich i irlandzkich władz.

W niedzielę samolot linii Ryanair musiał awaryjnie lądować w Madrycie. Maszyna wystartowała z francuskiego lotniska Beauvais pod Paryżem, obsługującego tzw. tanie linie, i leciała na Teneryfę. Podczas lotu pilot poprosił o zgodę na awaryjne lądowanie w Madrycie ze względu na problemy techniczne. Samolot bezpiecznie wylądował na lotnisku Barajas i po trzygodzinnej naprawie odleciał na Wyspy Kanaryjskie.

Zobacz także
 • Samolot Ryanair Ryanair naraża bezpieczeństwo pasażerów? Hiszpania wszczęła śledztwo ws. linii lotniczych
Komentarze (32)
Awaryjne lądowania Ryanaira. KE zapowiada obowiązkową wymianę informacji
Zaloguj się
 • nazwakontazajeta

  Oceniono 20 razy 6

  Dobrze, że im się dobierają do skóry. Jeszcze powinni zaaresztować dyrektora rozwoju za oszukiwanie pasażerów, i będzie sprawiedliwie.

 • cucurucu

  Oceniono 8 razy 4

  Dotychczas przeglady techniczne w Irlandii wykonywala firma szwajcarska. Ale juz nie wykonuje.

 • kocury

  Oceniono 6 razy 2

  Wreszcie KE zajęła się czymś, co chociaż wygląda na poważną sytuację, jak do tej pory krzywizna banana i żarówki energooszczędne były ważniejsze

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Skoorwiel irlandzki widac uczy sie od polskich operatorow zabojczych busikow? Po trupach - byle taniej!!! Zamknac mu firme i bedzie spokoj. Albo kilka milionow kary przywalic?

 • toberson

  Oceniono 31 razy 1

  Nigdy nie latam ,zawsze unikam Ryanair!!To jest linia do przewozu zwierzad!!Klijenta traktuja jak zwierze!!

 • nie-tak

  Oceniono 6 razy 0

  Czy tylko chodzi o tankowanie, chodzi tez o poważne usterki techniczne które były powodem do awaryjnego lądowania.
  ariadna.elmundo.es/buscador/archivo.html?q=ryanair&t=1&s=1
  Nie latałam tymi liniami i latać nimi nie będę, są lepsze bezpieczniejsze i jak wczas zamawia się ticket/bilet nie sa aż tak drogie ze sobie pozwolić na loty nie można. Jeśli wczas z dużym wyprzedzeniem zamawiasz bilet i na odpowiednie dni tickety/bilety nie są aż tak drogie.

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy -1

  Cytat:
  wtedy przyczyną było oszczędne tankowanie i ryzyko, że podczas lotu zabraknie paliwa.
  ..................................
  Nie tylko oszczędne tankowanie ale jak podały zachodnie media były powodem do awaryjnego lądowania tez poważne usterki techniczne maszyn.
  www.express.de/politik-wirtschaft/pannenserie-bei-billigfliegern-ryanair--dritte-notlandung-in-vier-tagen,2184,17269966.html

 • poalicja

  Oceniono 9 razy -3

  Latam Ryanairem już 6-ty rok z Wwia do różnych miast Europy Zachodniej.Nowe kilkuletnie samoloty,super obsługa,tanie bilety,prawie 100% regularność,czego więcej chcić,jak mawia moja rodzina z zamojskiego.A że rygorystycznie przestrzegają regulaminów,tego wychowani (dziwne że tylko polskojęzyczni) bezstresowo gó...arze nigdy nie zrozumieją.Ponadto Ryan stanowi autentyczne zagrożenie dla państwowych molochów lotniczych,stąd to sypanie piachu w ich szprychy przez rządy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje