Niemcy o plajtach w polskim budownictwie: Powstają nowe kościoły

17.09.2012 10:51
Nowo otwarty odcinek A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim

Nowo otwarty odcinek A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

"Piłkarskie mistrzostwa Europy podreperowały image Polski i wywołały niespodziewaną koniunkturę budowlaną. Ale Euro 2012 przyniosło nie tylko profity. Wiele firm się przekalkulowało i są teraz niewypłacalne", pisze Süddeutsche Zeitung w artykule "Plajta w szczycie budowlanego boomu".
- Właściwie wszystko poszło dobrze i było dużo pochwał - czytamy. - Tak dużo, że notorycznie sceptyczni Polacy wcale nie chcieli wierzyć. Karykaturzysta Andrzej Krause trafnie uchwycił nastroje, rysując w Rzeczpospolitej mężczyznę biegnącego z gazetą i krzyczącego do zdumionej grupy: Ludzie, znowu napisali o nas dobrze. Nie do wiary. Najwyraźniej świat dobrze przyjął przebieg mistrzostw w Polsce i na Ukrainie. To była dwa miesiące temu dobra wiadomość. Zła przychodzi teraz: mimo boomu budowlanego, jaki wywołały mistrzostwa, i mimo dobrego wzrostu gospodarczego, polski przemysł budowlany znalazł się w głębokim kryzysie.

Brawurowy przykład polskiej sztuki improwizacji

Gazeta cytuje Marcina Herrę, szefa PL.2012, iż mistrzostwa były ogromnym sukcesem, a świat mówi dziś: Polska jest młodym, dynamicznym krajem. - Cienie komunistycznej niegospodarności rzeczywiście zmniejszyły się - komentuje Süddeutsche Zeitung, ale dodaje, że opozycja zarzuca rządowi Tuska, iż wiele projektów dofinansowanych ze środków unijnych, nie zostało skończonych do pierwszego gwizdka na początku czerwca. W wielu przypadkach efekty pracy zostały daleko za planami, przede wszystkim budowa dróg szybkiego ruchu i autostrad, na które przeznaczonych zostało 70 z 94 mld zł, prawie trzy czwarte środków finansowych. - Brawurowym przykładem polskiej sztuki improwizacji jest autostrada A2 wiodąca z Frankfurtu nad Odrą przez Poznań do Warszawy. Dzień przed pierwszym gwizdkiem odcinek ten został oddany do użytku, chociaż pod Warszawą liczne zjazdy i parkingi nie są jeszcze gotowe.

Powstają nowe kościoły

Dzisiejsze plajty branży budowlanej nie mają jeszcze wpływu na inne sektory. Otrzeźwienie jednak przyszło, stwierdza gazeta, pisząc o szacowanym przez Urząd Statystyczny już tylko 2,4-procentowym wzroście PKB, a nie oczekiwanym 3,5-procent. "Mimo to jeszcze się w Polsce buduje - powstaje wiele nowych kościołów", konstatuje gazeta.

''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (191)
Zaloguj się
 • iremus

  0

  Szkoda że nic nie napisali o tym ile zarobili "wybrańcy" i frajerach, którym do dzisiaj nie wypłacili faktur i splajtowali.

 • opornik4

  Oceniono 1 raz -1

  Firmy plajtują, bo zleceniodawcy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań.
  A kościoły się buduje, bo koszty budowy w 100% ponoszą parafianie - Niemcy czegoś takiego nie znają.
  U nich już nie są potrzebne świątynie, ale gdy je budowali to parafianie nie dokładali do tego grosza, koszty budowy były pokrywane z podatku na Kościół i dokładało do tego państwo, z budżetu.

 • ritak44dwa

  Oceniono 1 raz 1

  kościoły można będzie przerobić na dyskoteki.

 • rabbinhood

  0

  Przypomnę że Pawlak nalegał aby przyjąć wyższy wzrost PKB niż przyjęty w Budżecie.

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  To ostatnie zdanie jest najprawdziwsze.

 • xxy_yzz

  Oceniono 2 razy 0

  Hmm czemu jako ich kolonia tłumaczymy się ciągle frycom ?
  Zamiast Süddeutsche Zeitung co pisze q...a pierdoły mamy najlepszą G Wybraną & szechter !

 • konkretna.informacja

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież polskie firmy budowlane radzą sobie świetnie ... W NIEMCZECH ...

  Co budowa, to ZAWSZE albo pracownicy z Polski, albo cała firma polska.  Co, wybiórcza, ani niemieckie media wam tego nie powiedziały ?


  DZIWNE ...

 • braunal

  Oceniono 2 razy -2

  Polska chlubą europy.

 • ab1999

  0

  Widocznie takie jest zapotrzebowanie. I jeszcze jedno, budują się tak świetnie tylko dlatego, że zgraja rządowych łapowników nie ma jak się do tego dobrać ( nie ma śmiesznych przetargów gdzie określa się " ile kto da "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje