Niemcy o plajtach w polskim budownictwie: Powstają nowe kościoły

Nowo otwarty odcinek A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim

Nowo otwarty odcinek A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

"Piłkarskie mistrzostwa Europy podreperowały image Polski i wywołały niespodziewaną koniunkturę budowlaną. Ale Euro 2012 przyniosło nie tylko profity. Wiele firm się przekalkulowało i są teraz niewypłacalne", pisze Süddeutsche Zeitung w artykule "Plajta w szczycie budowlanego boomu".
- Właściwie wszystko poszło dobrze i było dużo pochwał - czytamy. - Tak dużo, że notorycznie sceptyczni Polacy wcale nie chcieli wierzyć. Karykaturzysta Andrzej Krause trafnie uchwycił nastroje, rysując w Rzeczpospolitej mężczyznę biegnącego z gazetą i krzyczącego do zdumionej grupy: Ludzie, znowu napisali o nas dobrze. Nie do wiary. Najwyraźniej świat dobrze przyjął przebieg mistrzostw w Polsce i na Ukrainie. To była dwa miesiące temu dobra wiadomość. Zła przychodzi teraz: mimo boomu budowlanego, jaki wywołały mistrzostwa, i mimo dobrego wzrostu gospodarczego, polski przemysł budowlany znalazł się w głębokim kryzysie.

Brawurowy przykład polskiej sztuki improwizacji

Gazeta cytuje Marcina Herrę, szefa PL.2012, iż mistrzostwa były ogromnym sukcesem, a świat mówi dziś: Polska jest młodym, dynamicznym krajem. - Cienie komunistycznej niegospodarności rzeczywiście zmniejszyły się - komentuje Süddeutsche Zeitung, ale dodaje, że opozycja zarzuca rządowi Tuska, iż wiele projektów dofinansowanych ze środków unijnych, nie zostało skończonych do pierwszego gwizdka na początku czerwca. W wielu przypadkach efekty pracy zostały daleko za planami, przede wszystkim budowa dróg szybkiego ruchu i autostrad, na które przeznaczonych zostało 70 z 94 mld zł, prawie trzy czwarte środków finansowych. - Brawurowym przykładem polskiej sztuki improwizacji jest autostrada A2 wiodąca z Frankfurtu nad Odrą przez Poznań do Warszawy. Dzień przed pierwszym gwizdkiem odcinek ten został oddany do użytku, chociaż pod Warszawą liczne zjazdy i parkingi nie są jeszcze gotowe.

Powstają nowe kościoły

Dzisiejsze plajty branży budowlanej nie mają jeszcze wpływu na inne sektory. Otrzeźwienie jednak przyszło, stwierdza gazeta, pisząc o szacowanym przez Urząd Statystyczny już tylko 2,4-procentowym wzroście PKB, a nie oczekiwanym 3,5-procent. "Mimo to jeszcze się w Polsce buduje - powstaje wiele nowych kościołów", konstatuje gazeta.

''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Meir Dagan, były szef Mossadu Były szef Mossadu: Atak na Iran to najgłupszy pomysł, o jakim słyszałem
 • "Ściąć głowy tym, którzy obrażają islam" - slogan z demonstracji muzułmanów w Australii - 15.09.2012 r. Małe dzieci z kartkami: "Ściąć głowy obrażającym islam". Szok w Australii: "Taa, religia pokoju"
Komentarze (191)
Niemcy o plajtach w polskim budownictwie: Powstają nowe kościoły
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 300 razy 260

  Sama tylko Warszawa ma wiecej terenow koscielnych niz Watykan, wiec o czym my mamy w ogole rozmawiac?!

 • arahat1

  Oceniono 198 razy 170

  koscioly potzrebne aby lud mial sie gdzie modlic o manne z nieba..ale jak do tej pory manna zasila jedynie konta kleru...

 • transact

  Oceniono 233 razy 151

  W kościele akustyka dobra więc na dyskotekę się nadaje, lepszy jak remiza.

  Jak kler je będzie musiał sprzedawać to będzie jak znalazł.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 165 razy 141

  Hehehehe... Jakos nie moge sobie przypomniec, by za mego zycia jakis kosciol w katolickiej przeciez Bawarii budowano. Nawet na okolicznosc papieza Benka. ;)
  Zdziwienie monachijskiej gazety w pelni zrozumiale. A to ponoc najbogatszy Land...

 • mariaczczi1

  Oceniono 165 razy 135

  Jarek , Niemcy wtrącają się w wewnętrzne sprawy Polski !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zazdroszczą nam tych kościołów jak nic !!!!!
  U nich tylko fabryki , autostrady itd nic dla zwykłego człowieka w koloratce.
  Nic dla duszy wszystko dla ciała.

 • hobog

  Oceniono 152 razy 120

  W Polsce co roku produkuje się kilkuset księży. Każdy ma dostać kościół, plebanie, gospodynie, brykę i pensję !

 • zbirone

  Oceniono 164 razy 94

  Niemcy jak zwykle piszą coś bezsensu, bo nie rozumieją polskiej patriotycznej mentalności, jak to powiedział jeden z prawicowych ekonomistów: "Polska może być biedna, ważne aby była katolicka". Dlatego więcej państwowych gruntów należy przekazać Kościołowi. AVE PiS!

 • queserasera

  Oceniono 53 razy 31

  "Brawurowy przykład polskiej sztuki improwizacji" czyli oddanie nieskończonej autostrady (by ją potem znowu zamknąć?) to jest przykład polskiego burdelu, polskiej niezborności organizacyjnej

  Ex premier Marcinkiewicz spędził 5 lat w kraju cywilizowanym i zrozumiał czym jest Polska z jej tatarską administracją:
  biurokracja.blox.pl/2012/09/Marcinkiewicz-Polska-administracja-Jest-niczym.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje