Rozpoczęła się ekshumacja Anny Walentynowicz

17.09.2012 06:33
Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Na gdańskim cmentarzu Srebrzysko o świcie rozpoczęła się ekshumacja legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r . Na cmentarz próbowały wejść posłanki PiS, ale nie zostały wpuszczone.
Na miejscu są m.in. prokuratorzy i inspektorzy sanitarni. Cmentarz został zamknięty, wejść pilnuje żandarmeria wojskowa.

Pełnomocnik rodziny Walentynowicz mecenas Stefan Hambura poinformował, że w ekshumacji uczestniczą syn Janusz i wnuk Piotr. Adwokat powiedział, że czynności rozpoczęły się z 2,5-godzinnym opóźnieniem, bo "szukano przedstawiciela sanepidu". Według nieoficjalnych informacji dwie panie reprezentujące inspektora sanitarnego były przed godz. 3, na którą planowane było rozpoczęcie czynności, ale nie zostały wpuszczone na teren cmentarza, bo nie było ich na liście osób biorących udział w ekshumacji. Listę miała przygotować prokuratura.

Policja nie wpuściła na cmentarz posłanek PiS

Przed bramą cmentarną ok. 3 w nocy zorganizowana była warta honorowa. W ok. 30-osobowej grupie byli m.in. b. działacze opozycyjni Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, posłanki PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Anna Fotyga oraz autor książki o Annie Walentynowicz, Sławomir Cenckiewicz.

- Tu nie chodzi o śledzenie ekshumacji, ale o krótką modlitwę za przyjaciółkę, która jest niepokojona po śmierci - powiedział Wyszkowski.

Na teren zamkniętego cmentarza próbowały wejść posłanki PiS, ale nie pozwoliła im policja.Rosyjski opis ciała "zdaje się dotyczyć innej osoby"

O przeprowadzeniu ekshumacji zdecydowała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wniosek o przeprowadzenie ekshumacji złożyła też rodzina działaczki, która po zapoznaniu się z rosyjską dokumentacją medyczną ma wątpliwości, czy w grobie na pewno złożono ciało Walentynowicz. Zdaniem rodziny legendarnej działaczki rosyjski opis zdaje się dotyczyć innej osoby.

- W sprawie ekshumacji był złożony wniosek rodziny, decyzja prokuratora o przeprowadzeniu tej ekshumacji nie zapadła w następstwie tego wniosku, tylko po analizie przez prokuratora materiału dowodowego (...); prokurator uznał, że ekshumacja jest konieczna ze względu na niemożność wyjaśnienia w inny sposób wątpliwości, jakie się pojawiły - mówił wcześniej rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.

Szczątki z Gdańska zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Bydgoszczy, gdzie będą przeprowadzone badania sekcyjne.

Ciało Walentynowicz mogło zostać zamienione

Rodzina A. Walentynowicz we wtorek rano weźmie udział w Warszawie w ekshumacji innej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

TVN24 w niedzielę poinformowała, że w Warszawie zostanie przeprowadzona ekshumacja ciała z grobu działaczki Rodzin Katyńskich, Teresy Walewskiej-Przejałkowskiej, której szczątki także będą przewiezione do Bydgoszczy.

Jak podaje stacja, śledczy przypuszczają, że ciała mogły zostać zamienione. Prokuratura ma wątpliwości, czy zwłoki Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przejałkowskiej złożono we właściwych grobach.

Mecenas Hambura poinformował, że pomimo jego wniosku do sekcji zwłok Walentynowicz prokuratura nie dopuściła amerykańskiego specjalisty patologa prof. Michaela Badena.

To już czwarta ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Dotychczas w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała ekshumacji trzech ofiar tragedii. W ubiegłym roku biegli badali szczątki Zbigniewa Wassermanna, zaś w drugiej połowie marca br. specjaliści medycyny sądowej dokonali badań ciał Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki.

Powodem wszystkich ekshumacji - jak informowała prokuratura - były wątpliwości i rozbieżności między dokumentacją sądowo-medyczną otrzymaną z Rosji a innymi dowodami, np. zeznaniami świadków. Prokuratura podkreślała jednocześnie, że nie ma wątpliwości dotyczących tożsamości ciał ofiar katastrofy.

Zobacz także
Komentarze (193)
Zaloguj się
 • archimago7

  0

  Tacy wierni wierzący katolicy, a nie wierzą w to, że na Sądzie Ostatecznym, Chrystus wszystkich wiernych przywróci do życia. Sądzą, że ożywi tylko tych co nie będą mieć pomylonych napisów na grobach?

 • korcia2000

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejne szaleństwo, za które płacą obywatele. A na CZD pieniędzy brakuje...

 • senior2244

  Oceniono 6 razy 6

  Bździągwa się pofatygowała w obstawie gwiazdorów o 3-ciej w nocy na cmentarz.Szkoda że nie zabrała ze sobą egzorcystów albo chociaż Sakiewicza z medalem od egzorcysty.Taka jes PiSuarowa rzeczywistość.Świat nawiedzonych wariatów.

 • dd_

  Oceniono 2 razy 2

  "Tu nie chodzi o śledzenie ekshumacji, ale o krótką modlitwę za przyjaciółkę, która jest niepokojona po śmierci "

  Hipokryzja najczystszej próby - to kto niby nawołuje do kolejnych wykopków? POpaprańcy jacyś?

 • abu75

  Oceniono 2 razy 2

  No i jak tu głosować na PiS?! Mimo że czas byłby na zmianę rządu, to aż tak dziwnych ludzi nie można dopuścić do władzy!

 • malabardzomyszka

  Oceniono 2 razy -2

  Czemu robiono to w nocy, a nie w dzien?

 • jerzysm42

  Oceniono 2 razy 2

  Rodzina ma wątpliwości, czyje ciało jest w trumnie.
  Gdzie oni byli w2 kwietniu 2010 roku?
  Dzielili majątek?

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 1 raz 1

  pisuarowa epidemia zatacza coraz szersze kręgi,ludzie bądźcie gotowi,na wszystko.

 • kocurxtr

  0

  curwa ale kyrk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje