Rozpoczęła się ekshumacja Anny Walentynowicz

17.09.2012 06:33
Anna Walentynowicz

Anna Walentynowicz (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Na gdańskim cmentarzu Srebrzysko o świcie rozpoczęła się ekshumacja legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r . Na cmentarz próbowały wejść posłanki PiS, ale nie zostały wpuszczone.
Na miejscu są m.in. prokuratorzy i inspektorzy sanitarni. Cmentarz został zamknięty, wejść pilnuje żandarmeria wojskowa.

Pełnomocnik rodziny Walentynowicz mecenas Stefan Hambura poinformował, że w ekshumacji uczestniczą syn Janusz i wnuk Piotr. Adwokat powiedział, że czynności rozpoczęły się z 2,5-godzinnym opóźnieniem, bo "szukano przedstawiciela sanepidu". Według nieoficjalnych informacji dwie panie reprezentujące inspektora sanitarnego były przed godz. 3, na którą planowane było rozpoczęcie czynności, ale nie zostały wpuszczone na teren cmentarza, bo nie było ich na liście osób biorących udział w ekshumacji. Listę miała przygotować prokuratura.

Policja nie wpuściła na cmentarz posłanek PiS

Przed bramą cmentarną ok. 3 w nocy zorganizowana była warta honorowa. W ok. 30-osobowej grupie byli m.in. b. działacze opozycyjni Joanna i Andrzej Gwiazdowie, Krzysztof Wyszkowski, posłanki PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Anna Fotyga oraz autor książki o Annie Walentynowicz, Sławomir Cenckiewicz.

- Tu nie chodzi o śledzenie ekshumacji, ale o krótką modlitwę za przyjaciółkę, która jest niepokojona po śmierci - powiedział Wyszkowski.

Na teren zamkniętego cmentarza próbowały wejść posłanki PiS, ale nie pozwoliła im policja.Rosyjski opis ciała "zdaje się dotyczyć innej osoby"

O przeprowadzeniu ekshumacji zdecydowała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wniosek o przeprowadzenie ekshumacji złożyła też rodzina działaczki, która po zapoznaniu się z rosyjską dokumentacją medyczną ma wątpliwości, czy w grobie na pewno złożono ciało Walentynowicz. Zdaniem rodziny legendarnej działaczki rosyjski opis zdaje się dotyczyć innej osoby.

- W sprawie ekshumacji był złożony wniosek rodziny, decyzja prokuratora o przeprowadzeniu tej ekshumacji nie zapadła w następstwie tego wniosku, tylko po analizie przez prokuratora materiału dowodowego (...); prokurator uznał, że ekshumacja jest konieczna ze względu na niemożność wyjaśnienia w inny sposób wątpliwości, jakie się pojawiły - mówił wcześniej rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa.

Szczątki z Gdańska zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Bydgoszczy, gdzie będą przeprowadzone badania sekcyjne.

Ciało Walentynowicz mogło zostać zamienione

Rodzina A. Walentynowicz we wtorek rano weźmie udział w Warszawie w ekshumacji innej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

TVN24 w niedzielę poinformowała, że w Warszawie zostanie przeprowadzona ekshumacja ciała z grobu działaczki Rodzin Katyńskich, Teresy Walewskiej-Przejałkowskiej, której szczątki także będą przewiezione do Bydgoszczy.

Jak podaje stacja, śledczy przypuszczają, że ciała mogły zostać zamienione. Prokuratura ma wątpliwości, czy zwłoki Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przejałkowskiej złożono we właściwych grobach.

Mecenas Hambura poinformował, że pomimo jego wniosku do sekcji zwłok Walentynowicz prokuratura nie dopuściła amerykańskiego specjalisty patologa prof. Michaela Badena.

To już czwarta ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Dotychczas w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała ekshumacji trzech ofiar tragedii. W ubiegłym roku biegli badali szczątki Zbigniewa Wassermanna, zaś w drugiej połowie marca br. specjaliści medycyny sądowej dokonali badań ciał Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki.

Powodem wszystkich ekshumacji - jak informowała prokuratura - były wątpliwości i rozbieżności między dokumentacją sądowo-medyczną otrzymaną z Rosji a innymi dowodami, np. zeznaniami świadków. Prokuratura podkreślała jednocześnie, że nie ma wątpliwości dotyczących tożsamości ciał ofiar katastrofy.

Zobacz także
Komentarze (193)
Rozpoczęła się ekshumacja Anny Walentynowicz
Zaloguj się
 • wiosenka19

  Oceniono 361 razy 295

  A kiedy beda wykopywac na Wawelu? tam opis tez nie pasuje do lokatora,"wielki maz stanu,znakomity prezydent... cos nie pasuje i nalezy to sprawdzic

 • amicht

  Oceniono 251 razy 221

  Coś PiS nic nie mówi o wynikach sekcji Wassermana.Czyżby nie było żadnych sensacji?Czyżby przez wykopanie zwłok nie można było dokopać premierowi?

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 257 razy 211

  po cholerę ją odgrzebują z tego grobu ???
  Czy myślą że w międzyczasie odżyła ?
  Krwa...
  Wszystko oczywiścia na koszt Państwa. Dlaczego te ekshumacje nie są opłacane z własnej kieszeni wnioskodawcy ? Od razu tych oszołomów zrobiłoby się mniej.

  I nazwiska tej śmiesznej "warty honorowej".
  To raczej wygląda jak lista pacjentów zbiegłych ze szpitala psychiatrycznego.

 • jgalka

  Oceniono 174 razy 150

  jak Boga kocham, nie przy jedzenie i jeszcze ta fotyga przyszla popatrzec. ja wiedzialem ze jest zboczona, ale zeby tak? i co jeszcze lubi ogladac? defekacje kaczafiego?

 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 175 razy 141

  Do porannej kawy i rogalików nie pasuje nic tak jak wiadomość o takiej ekshumacji.To co prawda tylko pierwsza ekshumacja zwłok Anny Walentynowicz ,bo jak znam realia będzie ich kilka.Zdumiewa mnie tylko że dopiero teraz,i ze ciało nie zostanie wystawione na widok publiczny .Nic nie poprawia tak humoru jak nieco nekrowojeryzmu do śniadania .

 • ciotka_ltd

  Oceniono 64 razy 56

  Gdyby nie smierc Wlentynowicz, to bym nie wiedziala, ze miala syna i wnuki, skoro w swoim czasie lekarstw dla babci nie mial kto wykupic. Pamietacie te apele?
  Sepy sie zlatuja do padliny, a pazerne rodzinki do trupa, bo moze jeszcze pare groszy extra da sie wydebic...
  Obrzydliwe, zaklamane, ponoc katolickie bydlo!

 • jamcijest44

  Oceniono 54 razy 54

  Ale jak to? Nie wpuszczono posłanek PiS? Hańba! Hańba! Po trzykroć hańba! Na pewno Putin zadzwonił do Tuska i razem uknuli tak ponury spisek przeciwko Narodowi Polskiemu! Jak żyć, panie Prezesie, jak żyć?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje