Czeskie media: Trujący alkohol pochodził z Polski? Nasza policja: To jakaś plotka

16.09.2012 22:42
- Bezpieczny jest w tej chwili tylko ten, kto w ogóle nie pije twardego alkoholu - powiedział czeski minister zdrowia Leoš Heger

- Bezpieczny jest w tej chwili tylko ten, kto w ogóle nie pije twardego alkoholu - powiedział czeski minister zdrowia Leoš Heger (Fot. DAVID W CERNY REUTERS)

Czeskie media sugerują, że alkohol z dodatkiem metanolu, którym zatruły się dziesiątki Czechów, mógł mieć swoje źródło w Polsce - w postaci koncentratu z płynu do spryskiwaczy. Mimo wprowadzenia prohibicji w Czechach nadal przybywa zatruć skażonym alkoholem, a policja nie może ustalić jego źródła. Polska policja twierdzi, że na razie nic nie wskazuje na polskie źródło trefnej wódki.
Portal Novinky.cz napisał, że w Opawie do szpitala trafiło starsze małżeństwo, które przyznało, że wódka, którą wypiło, pochodziła z Polski. Starsi ludzie kupili ją na polskim targu. Tę samą informację publikuje portal gazety "Lidove Noviny", dodając, że później para nie była już pewna, czy zakupu dokonała w polskim, czy czeskim Cieszynie.

"Lidove Noviny" powołuje się także na szefa zespołu śledczego Vaclava Kuczerę, który potwierdził, że "jedna z wersji nie wyklucza, iż źródłem skażonego alkoholu by pochodzący z Polski koncentrat niezamarzającego płynu do spryskiwaczy".

Gazeta pisze, że po zatruciu takim koncentratem zmarły w Polsce dziesiątki osób. "W ubiegłym roku zatruło się nim 77 Polaków, a w 22 przypadkach odnotowano śmierć" - przypomina dziennik. Wskazuje przy tym, że w 2010 r. Unia Europejska dopuściła, aby do wspomnianego koncentratu, zamiast etanolu, dodawano znacznie tańszy metanol.

Novinky.cz przypominają, że również w Kielcach zarejestrowano niedawno dwa przypadki zgonów po zatruciu alkoholem. "Główny inspektor sanitarny kraju zakazał w Polsce sprzedaży wszystkich alkoholi pochodzących z Czech. To brzmi co najmniej dziwnie, bo sfałszowany alkohol może pochodzić właśnie z Polski" - twierdzi portal. Inny portal informacyjny Idnes.cz też sugeruje, że "źródło zatruć może pochodzić z Polski". Zwraca uwagę, że najwięcej przypadków zatruć w Czechach wykryto w północnych Morawach, "blisko granic z Polską".

Polska policja: Na razie nic nie wskazuje na polskie źródło

- Ja te doniesienia medialne traktuje jako plotkę. Jak do tej pory nic nie wskazuje na to, by źródło tego alkoholu było w Polsce. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że graniczymy z Czechami. Istnieje więc dużo prawdopodobieństwo, że część skażonego alkoholu - miejmy nadzieję niewielka - trafiła do Polski - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Dodał, że odnotowane w Polsce przypadki zatrucia są nieliczne.

- W tych, które badamy, wiele wskazuje na to, że alkohol pochodził właśnie z Czech - zaznaczył. Ponownie zaapelował też, by nie kupować i nie spożywać alkoholu z niewiadomego źródła.

Trefny alkohol nie tylko w taniej wódce?

Vaclav Kuczera, szef czeskiego zespołu śledczego "Metanol", który zajmuje się aferą alkoholową, w wywiadzie dla czeskiej telewizji publicznej nie wykluczył, "że metanol może pochodzić z jednego źródła". Kuczera dodał, że "na obecnym etapie śledztwa policja nie może tego potwierdzić ani wykluczyć", zapewniając, iż "jego zespół jest już bliski ujawnieniu źródeł skażenia".

Ale alkoholowy kryzys trwa. Na południu Moraw policja zatrzymała mężczyznę, który mimo prohibicji usiłował sprzedać "domową śliwowicę" przez internet po 250 koron za butelkę. Chociaż policja, służby sanitarne i celne skontrolowały 6200 sklepów, restauracji, barów, dworców autobusowych i kolejowych, które po piątkowym zarządzeniu sztabu kryzysowego w Pradze musiały usunąć z półek wszystkie butelki zawierające co najmniej 20 proc. alkoholu, czeska służba zdrowia rejestruje wciąż nowe przypadki zatruć. Drugi przypadek zatrucia odnotowano w Pradze. Co więcej, istnieje podejrzenie, że przyjęty do szpitala 58-letni mężczyzna nie pił wódki z podejrzanego źródła, ale whisky lub koniak.

Alkoholowy kryzys w Czechach. Prohibicja

Do tej pory metanol wykryto w sfałszowanych alkoholach kilku marek wyrobów wysokoprocentowych. Do niedzielnego popołudnia w Czechach zmarło z powodu zatrucia 20 osób, 35 dalszych jest w szpitalach. 11 osób zostało zatrzymanych, 23 osobom policja postawiła zarzuty nielegalnego handlu skażonym alkoholem.

Afera zatacza coraz większe kręgi. Do tej pory skonfiskowano kilka tysięcy litrów skażonego alkoholu i podobną liczbę podrobionych znaków skarbowych akcyzy, ale nadal nie ustalono podstawowego źródła alkoholu zatrutego metanolem. W czeskich mediach elektronicznych policja ostrzega przez zakupem jakiegokolwiek alkoholu, również poza granicami kraju.

Przewodniczący Związku Producentów i Importerów Napojów Alkoholowych Petr Pavlik skrytykował decyzję o wprowadzeniu prohibicji. Według niego Czesi i tak będą kupować alkohol, ale pokątnie, a zyski przejmie czarny rynek. Premier Petr Neczas uważa jednak, że decyzja była słuszna, ponieważ tylko w ten sposób można było zapobiec "postępującemu dramatowi".

Ministerstwo zdrowia sprowadziło z Norwegii lek, który blokuje toksyczne przemiany w organizmie, i rozesłało go do krajowych szpitali. Leczenie jest jednak drogie, kosztuje bowiem 6000 euro.Zobacz także
Komentarze (149)
Czeskie media: Trujący alkohol pochodził z Polski? Nasza policja: To jakaś plotka
Zaloguj się
 • far_far_away

  Oceniono 179 razy 153

  To była tylko kwestia czasu, kiedy Czesi wskażą na Polskę. W myśl zasady, co złego to nie my.
  Ale mogliby sobie przypomnieć jak Niemcy się przejechały na swoich pomidorach wskazując na innych.

 • janadam.michalek

  Oceniono 105 razy 91

  na wskazanej stronie jest napisane, ze ci panstwo najpierw powiedzieli, ze kupili na rynku w polsce, a potem skorygowali sie - ze rzeczywiscie kupili na rynku, ale nie sa pewni czy w czeskim czy polskim cieszynie... radze uwazniej przedrukowywac teksty. a ci panstwo to niezle musieli byc juz zrobieni kiedy kupowali alkohol...

 • alexy-dwa

  Oceniono 96 razy 74

  Teraz wszystkiemu winni Polacy? Czeska policja nie radzi sobie ze znalezieniem sprawców - wygodniej zwalić na innych. Potrafili za to wlepić mandat za przekroczenie prędkości niepełnosprawnemu rowerzyście z Polski - debile.Najlepiej nauczyć się pędzić bimber samemu.Teraz można to robić zgodnie z prawem = na własny użytek.Polecam.

 • grilleiro

  Oceniono 76 razy 66

  Eeee... Głupie gadanie... Od nas tylko sól mają :)

 • jamj

  Oceniono 72 razy 58

  Pamiętam, jak w latach 60tych XX wieku woda w Odrze od granicy z CSRL była zatruta fenolem, to Pepiczki też mówili, że to wina Polaków, bo w tym czasie Odra płynęła "pod prąd" i to polskie zakłady ją zatruły. Pepiki już tak mają, złapiesz go za rękę, to powie, że to nie jego...

 • wawa34gadu

  Oceniono 114 razy 52

  A to bezczelne pepiki! Jak można oskarżać bez dowodów!? Oni to widać uwielbiają. Niech się wstydzą, dziady jedne! Patologii i meneli mają masę. Niech się lepiej za nich wezmą, a nie zwalają na nas swoich problemów. Wstyd, pepiki! Wstyd! Nieby Słowianie, a tacy wredni!

 • maxtrolynsky

  Oceniono 70 razy 24

  Ja mam pytanie.

  Jak rozpoznać trującą polską kiełbasę nafaszerowaną solą drogową ?

  Chciałbym zobaczyć dwie różne marki na zdjęciu, gdzie jedna z nich byłaby zakreślona na czerwono z napisem (TRUJE NIEŚWIADOMYCH KONSUMENTÓW) !

 • wmc-33

  Oceniono 141 razy 19

  Po chwili zastanowienia przypuszczam, ze z tym polskim źródłem może coś być na rzeczy. My jako naród jesteśmy wytrenowani od pokoleń w piciu różnych substancji, które powinny zabijać: choćby woda brzozowa, denaturat, wódka Bałtyk (kosi, młóci, chłopa przewróci), czysta z czerwoną kartką, ruski spiryt z przemytu, czy wino marki Wino. A Czesi? Piwo, piwo, piwo - w dodatku dobre. U nas trucizna może funkcjonować na rynku niezauważona, powodując nieco większego kaca od legalnych wódek, ale Czechów takie coś zwyczajnie zabija. Trzeba by tę ich trującą wódkę wypróbować na Rosjanach. Jeśli moja teoria jest słuszna, to Ruscy nawet kaca nie będą mieli.

 • nieztegopodworka

  Oceniono 48 razy 16

  Jezeli ten alkohol rzeczywiscie pochodzil z Polski to mysle ze milosc miedzy tymi dwoma narodami sie jeszcze bardziej w stosunku do siebie wzmocni. Malo ze czolgi to jeszcze metanol...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje