Oligarcha Bieriezowski tonie w długach - donosi prasa. Co dalej?

16.09.2012 17:37
Borys Bieriezowski

Borys Bieriezowski (Fot. OLIVIA HARRIS Reuters)

Mieszkający w Wielkiej Brytanii rosyjski oligarcha Borys Bieriezowski - szara eminencja Kremla w okresie prywatyzacji z początku lat 90. - jest zadłużony na ok. 130 mln funtów - donosi tygodnik "Sunday Times". Jego willę na francuskiej Riwierze wartą 30 mln funtów przejęły francuskie i rosyjskie władze w ramach dochodzenia przeciw niemu o finansowe malwersacje.
W długi popadł prowadząc życie na wysokiej stopie, finansując polityczne akcje przeciw prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi oraz procesując się z innymi rosyjskimi oligarchami. Finansował też pomarańczową rewolucję na Ukrainie.

Ciosem dla Bieriezowskiego była przegrana w głośnym procesie z Romanem Abramowiczem, co naraziło go na koszty sądowe szacowane na 50-100 mln funtów i zaszkodziło jego reputacji. W ubiegłym tygodniu, aby uniknąć dalszych kosztów zawarł ugodę pozasądową z wdową i dziećmi swego dawnego wspólnika w interesach Badriego Patarkaciszwilego, który zmarł w Wielkiej Brytanii w 2008 r.

Bieriezowski zaciągnął też długi na ok. 80 mln funtów u różnych osób, w tym u właściciela koncernu aluminiowego Rusal Michaiła Czornoja i Maksima Bakijewa, syna byłego prezydenta Kirgistanu. Ok. 100 mln funtów wydał na rozwód z drugą żoną Galiną.

Znaczne zadłużenie skłoniło oligarchę do oszczędności. Trzy miesiące temu sprzedał posiadłość w Surrey nabytą w 2001 r. za 20 mln funtów. Zwrócił się też do córki Jekateriny i jej męża, by sprzedali posiadłość, którą dla nich kupił za 10 mln funtów. W 2009 r. sprzedał prywatny jacht za 200 mln funtów.

Oszczędności oligarchy

Bieriezowski oszczędza nie latając już prywatnym samolotem, lecz lotami komercyjnymi. Jego willę na francuskiej Riwierze wartą 30 mln funtów przejęły francuskie i rosyjskie władze w ramach dochodzenia przeciw niemu o finansowe malwersacje.

W najbliższym czasie rosyjski biznesmen znów uda się do sądu w związku z wytoczeniem sprawy Wasylowi Anisimowi o 1,2 mld funtów (ponad 1,8 mld USD) z tytułu udziałów w koncernie Metalloinvest. Po przegranej z Abramowiczem jego szanse na wygraną z Anisimowem nie są oceniane wysoko. "Może to być jego ostatnia bitwa, w której liczy na to, że się finansowo odkuje" - napisał "Sunday Times".

Bieriezowski dorobił się fortuny w latach 90. podczas tzw. prywatyzacji nomenklaturowej. W 2001 roku otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii krótko po objęciu przez Putina urzędu prezydenta; jest ścigany w Rosji za malwersacje finansowe, ale władze brytyjskie odmawiają wydania go.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  okradł Rosjan i rozpieprzył na swoje idiotyzmy taką dużą kasę.
  A Julka złodziejka siedzi i jej kasa Mr. B nie pomogła.
  Jednego pupila GW mniej

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety, pod wiadomością o śmierci wybitnego naukowca i przyjaciela GW nie można składać kondolencji.
  Popatrzcie na tę twarz Borysa Abramowicza (tatusiowi bylo Abram, od Abrahama, takie ludowe imię slowiańskie, jak w polskim Sejmie).
  Czy te oczy mogly kłamać, chyba nie?

 • omnadren_polfa

  Oceniono 4 razy 4

  Co za ładna nazwa dla zwykłego złodziejstwa "prywatyzacja nomenklaturowa".
  Żydowskie złodzieje jak ww Bieriezowski czy Chodorkowski,Abramowicz , Prochorów gardłami zapłacą za swoje szalbierstwa.P.Putin bez litości i do końca z ta żydowską swołoczą.

 • vomitorium1

  Oceniono 4 razy 4

  ”...dobrze, dobrze być cysorzem,
  choć to świnia i krwiopijca ”
  (tadeusz chyła)

 • waw-el

  Oceniono 5 razy 3

  nasi wola Zielony Karty na Florydzie, obecnie sie modla oby wybory wygral Romney. nie ufaja Obamie.

 • likierski

  Oceniono 3 razy 3

  i swoi jego nie uratowali do konca bo car Putin ma dlugie rece,no ale wszyscy Banksterzy wczesniej czy pozniej beda wisiec

 • koniu150

  Oceniono 9 razy 7

  zatopią żydka

 • nonieee

  Oceniono 42 razy 30

  Pupil Wyborczej upada?
  Nie będę płakał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje