Oligarcha Bieriezowski tonie w długach - donosi prasa. Co dalej?

16.09.2012 17:37
Borys Bieriezowski

Borys Bieriezowski (Fot. OLIVIA HARRIS Reuters)

Mieszkający w Wielkiej Brytanii rosyjski oligarcha Borys Bieriezowski - szara eminencja Kremla w okresie prywatyzacji z początku lat 90. - jest zadłużony na ok. 130 mln funtów - donosi tygodnik "Sunday Times". Jego willę na francuskiej Riwierze wartą 30 mln funtów przejęły francuskie i rosyjskie władze w ramach dochodzenia przeciw niemu o finansowe malwersacje.
W długi popadł prowadząc życie na wysokiej stopie, finansując polityczne akcje przeciw prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi oraz procesując się z innymi rosyjskimi oligarchami. Finansował też pomarańczową rewolucję na Ukrainie.

Ciosem dla Bieriezowskiego była przegrana w głośnym procesie z Romanem Abramowiczem, co naraziło go na koszty sądowe szacowane na 50-100 mln funtów i zaszkodziło jego reputacji. W ubiegłym tygodniu, aby uniknąć dalszych kosztów zawarł ugodę pozasądową z wdową i dziećmi swego dawnego wspólnika w interesach Badriego Patarkaciszwilego, który zmarł w Wielkiej Brytanii w 2008 r.

Bieriezowski zaciągnął też długi na ok. 80 mln funtów u różnych osób, w tym u właściciela koncernu aluminiowego Rusal Michaiła Czornoja i Maksima Bakijewa, syna byłego prezydenta Kirgistanu. Ok. 100 mln funtów wydał na rozwód z drugą żoną Galiną.

Znaczne zadłużenie skłoniło oligarchę do oszczędności. Trzy miesiące temu sprzedał posiadłość w Surrey nabytą w 2001 r. za 20 mln funtów. Zwrócił się też do córki Jekateriny i jej męża, by sprzedali posiadłość, którą dla nich kupił za 10 mln funtów. W 2009 r. sprzedał prywatny jacht za 200 mln funtów.

Oszczędności oligarchy

Bieriezowski oszczędza nie latając już prywatnym samolotem, lecz lotami komercyjnymi. Jego willę na francuskiej Riwierze wartą 30 mln funtów przejęły francuskie i rosyjskie władze w ramach dochodzenia przeciw niemu o finansowe malwersacje.

W najbliższym czasie rosyjski biznesmen znów uda się do sądu w związku z wytoczeniem sprawy Wasylowi Anisimowi o 1,2 mld funtów (ponad 1,8 mld USD) z tytułu udziałów w koncernie Metalloinvest. Po przegranej z Abramowiczem jego szanse na wygraną z Anisimowem nie są oceniane wysoko. "Może to być jego ostatnia bitwa, w której liczy na to, że się finansowo odkuje" - napisał "Sunday Times".

Bieriezowski dorobił się fortuny w latach 90. podczas tzw. prywatyzacji nomenklaturowej. W 2001 roku otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii krótko po objęciu przez Putina urzędu prezydenta; jest ścigany w Rosji za malwersacje finansowe, ale władze brytyjskie odmawiają wydania go.

Zobacz także
Komentarze (34)
Oligarcha Bieriezowski tonie w długach - donosi prasa. Co dalej?
Zaloguj się
 • badziewiak66

  Oceniono 59 razy 53

  Anglia od paru lat to taki przytułek dla różnej maści zbirów, oszustów , degeneratów, kryminalistów. Warunek jest tylko jeden , dajemy ochronę za duża kasę. Sporo tam Arabów, Chińczyków, Greków, Serbów, Bośniaków, Polaków którzy dużo ukradli , a teraz siedzą wygodnie pod opieką służb Jej Królewskiej Mości.

 • nie-tak

  Oceniono 50 razy 46

  Nie tylko Rosja poszukuje go listem gończym, ale jest tez poszukiwany w Brazylii a konkretnie w São Paulo za pranie brudnych pieniędzy.
  Lista przestępstw tego cwaniaka jest długa.
  de.wikipedia.org/wiki/Boris_Abramowitsch_Beresowski

 • windsurfer69

  Oceniono 51 razy 43

  ZŁODZIEJ ...nakradł za Jelcyna i jeszcze chciał zost PREZYDENTEM ... co za BUFON bez pokory !!!!

 • blue911

  Oceniono 42 razy 40

  Wystarczy pokrotce przejrzec jego zyciorys: to nie jest "przesladowany" dysydent tylko potezny oszust finansowy. Ma listy goncze w wielu krajach. On tylko udaje,ze Putin go przesladuje.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 46 razy 38

  Brytania nie ma sentymentow, Brytania ma interesy - goly Bieriezowski dojrzeje do wydania go wladzom rosyjskim, ale przedtem moze brytyjscy adwokaci jeszcze troche na nim zarobia.;)

 • bez_alternatywy

  Oceniono 38 razy 32

  a to znaczy że malwersacje finansowe są na porządku dziennym w anglii

 • nonieee

  Oceniono 42 razy 30

  Pupil Wyborczej upada?
  Nie będę płakał.

 • blue911

  Oceniono 32 razy 24

  Tak powinni zrobic z kazdym bossem,politykiem etc.,ktorzy spowodowali zapasc finansowa roku 2008!!! Popieram.

 • bandierarossa

  Oceniono 34 razy 24

  Aj waj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje