GIS wprowadza prohibicję na wysokoprocentowy alkohol z Czech

16.09.2012 12:21
Kto pije częściej?

Kto pije częściej? (Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta)

W związku z przypadkami śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym w Czechach główny inspektor sanitarny wydał dziś decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.
"Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu, jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej" - napisano w komunikacie resortu.

Decyzja GIS-u to następstwo wprowadzonej w piątek przez władze Czech całkowitej prohibicji na sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

W rezultacie spożycia alkoholu metylowego, wprowadzonego do obrotu w formie podrabianych firmowych napojów wyskokowych, zmarło w Republice Czeskiej w ciągu ubiegłych dwóch tygodni 19 osób, a dalszych kilkadziesiąt hospitalizowano.

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • yamako

  Oceniono 2 razy 2

  Autorowi proponuję zapoznanie się ze znaczeniem słowa "prohibicja".

 • waw-el

  Oceniono 3 razy 1

  jest demokracja, jest neoliberalizm a wody od sasiada Czecha nie mozna sie napic, a to sie narobilo.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 3 razy -1

  Jakie klamstwo.Polacy bojkotuja wyroby spirytusowe z Czech.Uwazacie obywateli za idiotow?
  Wprowadzenie prohibicji w życie w 1920 było ogromnym sukcesem Amerykańskiego Towarzystwa Krzewienia Wstrzemięźliwości oraz ruchu sufrażystek (równocześnie biegła ratyfikacja 19. poprawki, dającej prawo głosu kobietom). Okres obowiązywania prohibicji był typowym przykładem zasady niezamierzonych skutków.

  Reformatorzy otwarcie twierdzili, że prohibicja została wprowadzona przeciw powszechnie znanym pijackim przyzwyczajeniom imigranckich robotników. Efektem jej wprowadzenia było jednak przyczynienie się do wewnętrznej konsolidacji mniejszości narodowych, zamiast zachęcenia ich do przejmowania amerykańskiego sposobu życia. W okresie I wojny światowej szczególnie trafiała do przekonania opinii publicznej argumentacja, że zboże potrzebne na chleb dla wojska wykorzystywane jest do produkcji piwa, a właściciele browarów to w większości Niemcy.

 • niepyszczyc

  0

  skasowac calkiem dykte jest niedobra....

 • antyinteligent

  0

  W polskich sklepach spożywczych jeszcze do nie dawna sprzedawano biały denaturat w dziale z alkoholem,ciekawe czy Czesi wiedzą o tym?

 • stan.france

  Oceniono 7 razy 5

  Smierc tych ludzi spowodowana jest nadmierna pazernoscia czeskiego fiskusa.Ktores tam z rzedu podniesienie akcyzy na alkohol etylowy spowodowalo,ze ludzie przerzucili sie na kupno alkoholu z nieznanych zrodel.To po pierwsze.W Polsce w wyniku spozycia alkoholu zmarlo w tym roku kilka osob,oraz kilkanascie uleglo ciezkim zatruciom bez skutkow smiertelnych. A co najwazniejsze w wyniku spozywania zdrowej,kontrolowanej przez polskie panstwo wodki zmarlo i skona do konca tego roku okolo 10 tys. Polakow.Jak co roku kikanascie tys.wyladuje na krocej lub dluzej w szpitalach psychiatrycznych.To co mowia oficjalne statystyki.Ile pijanych osob zginie w wypadkach na polskich drogach mozemy rowniez sie domyslac. Niech zyje polski monopol spirytusowy ! Niech zyje polska zdrowa wodka ! Oczywiscie nic nie ujmujac polskim zdrowym winom, nie wiadomo dlaczego nazywanych kwachami. No to cyk!

 • c.t.k

  Oceniono 4 razy 2

  Oczywiście nie podano o jakie markich chodzi.A jeżeli mam w domu zapas czeskich wyskoprocentowych trunków?.

 • aa1000

  Oceniono 3 razy 1

  A tak im sól "wypadowa' przeszkadzała na naszym podwórku.

 • kurde-balans11

  Oceniono 11 razy 9

  i bardzo dobrze, dość tego gó... w naszych sklepach i na targowiskach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje