GIS wprowadza prohibicję na wysokoprocentowy alkohol z Czech

W związku z przypadkami śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym w Czechach główny inspektor sanitarny wydał dziś decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju sprzedaży wszystkich alkoholi dostępnych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych, z wyjątkiem piwa i wina.
"Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu, jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. Ze względów bezpieczeństwa Ministerstwo Zdrowia zaleca powstrzymanie się od konsumpcji jakiegokolwiek alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej" - napisano w komunikacie resortu.

Decyzja GIS-u to następstwo wprowadzonej w piątek przez władze Czech całkowitej prohibicji na sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że w przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami.

W rezultacie spożycia alkoholu metylowego, wprowadzonego do obrotu w formie podrabianych firmowych napojów wyskokowych, zmarło w Republice Czeskiej w ciągu ubiegłych dwóch tygodni 19 osób, a dalszych kilkadziesiąt hospitalizowano.

Zobacz także
 • Czechy: Co najmniej 18 ofiar. Rząd ogranicza sprzedaż alkoholu
Komentarze (18)
GIS wprowadza prohibicję na wysokoprocentowy alkohol z Czech
Zaloguj się
 • ted.53

  Oceniono 43 razy 33

  Mam wrażenie, że nasze Orły w Sejmie piją czeski alkohol litrami. Od dłuższego czasu są ślepi na wszystko co się dzieje w Polsce.

 • leser.1

  Oceniono 21 razy 13

  "Wczesne leczenie" polega na podaniu alkoholu etylowego, więc po co zasuwać z Pcimia na kraj świata w poszukiwaniu szpitala, czy na przyjazd karetki?
  Już jeden "browarek" daje szanse na zachowanie wzroku!

 • kurde-balans11

  Oceniono 11 razy 9

  i bardzo dobrze, dość tego gó... w naszych sklepach i na targowiskach.

 • stan.france

  Oceniono 7 razy 5

  Smierc tych ludzi spowodowana jest nadmierna pazernoscia czeskiego fiskusa.Ktores tam z rzedu podniesienie akcyzy na alkohol etylowy spowodowalo,ze ludzie przerzucili sie na kupno alkoholu z nieznanych zrodel.To po pierwsze.W Polsce w wyniku spozycia alkoholu zmarlo w tym roku kilka osob,oraz kilkanascie uleglo ciezkim zatruciom bez skutkow smiertelnych. A co najwazniejsze w wyniku spozywania zdrowej,kontrolowanej przez polskie panstwo wodki zmarlo i skona do konca tego roku okolo 10 tys. Polakow.Jak co roku kikanascie tys.wyladuje na krocej lub dluzej w szpitalach psychiatrycznych.To co mowia oficjalne statystyki.Ile pijanych osob zginie w wypadkach na polskich drogach mozemy rowniez sie domyslac. Niech zyje polski monopol spirytusowy ! Niech zyje polska zdrowa wodka ! Oczywiscie nic nie ujmujac polskim zdrowym winom, nie wiadomo dlaczego nazywanych kwachami. No to cyk!

 • nathan_miur

  Oceniono 11 razy 3

  W 1988 roku byłem na statku m/s Aleksander Zawadzki gdzie załoga zakupiła w indyjskim porcie alkohol, który okazał się metylowym. 5 osób się potruło, 4 zmarły. To co się wówczas działo na pokładzie - nie do opisania, horror po prostu...

 • yamako

  Oceniono 2 razy 2

  Autorowi proponuję zapoznanie się ze znaczeniem słowa "prohibicja".

 • c.t.k

  Oceniono 4 razy 2

  Oczywiście nie podano o jakie markich chodzi.A jeżeli mam w domu zapas czeskich wyskoprocentowych trunków?.

 • waw-el

  Oceniono 3 razy 1

  jest demokracja, jest neoliberalizm a wody od sasiada Czecha nie mozna sie napic, a to sie narobilo.

 • aa1000

  Oceniono 3 razy 1

  A tak im sól "wypadowa' przeszkadzała na naszym podwórku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje