Najsilniejszy cios w historii konfliktu. Talibowie zniszczyli w bazie sześć samolotów NATO

16.09.2012 08:45
Baza NATO w Afganistanie

Baza NATO w Afganistanie (Fot. Uncredited AP)

- Sześć amerykańskich samolotów bojowych zostało zniszczonych, a dwa zostały znacznie uszkodzone podczas ataku talibów, do którego doszło w natowskiej bazie Camp Bastion na południu Afganistanu - poinformowały siły ISAF.
W jednym z dwóch ataków, które miały miejsce w ostatnich dniach, zginęło 4 żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF. Kolejnych dwóch zostało rannych.

Straty są poważniejsze, niż początkowo sądzono - podały w komunikacie kierowane przez NATO Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Oprócz samolotów zniszczono także trzy stacje tankowania, a sześć hangarów lotniczych zostało uszkodzonych.

Pierwszy raz w ciągu trwającego ponad 10 lat konfliktu w Afganistanie siłom międzynarodowej koalicji zadano takie straty materialne - twierdzi źródło w siłach bezpieczeństwa, na które powołuje się agencja AFP.

Z komunikatu ISAF wynika, że ataku dokonało 15 bojowników podzielonych na trzy grupy. Tylko jeden z napastników przeżył; został on zatrzymany.

W bazie przebywał wnuk Elżbiety II

Podczas ponad 4-godzinnego ataku na bazę położoną w prowincji Helmand, na południu kraju, w której przebywał wnuk brytyjskiej królowej Elżbiety II książę Harry, talibowie użyli pocisków rakietowych i moździerzowych. Byli "dobrze uzbrojeni" i weszli do bazy "ubrani w amerykańskie mundury" - pisze ISAF.

Zginęło dwóch amerykańskich marines, a dziewięciu członków koalicji, w tym jeden cywil, zostało rannych.

Talibowie poinformowali w sobotę, że atak był "aktem zemsty za antyislamski film zrealizowany w Stanach Zjednoczonych". W ostatnich dniach film "Innocence of Muslims" (Niewinność muzułmanów) wywołuje antyamerykańskie nastroje w wielu krajach świata islamu. Przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci.

Zobacz także
Komentarze (239)
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy piszesz, że "Żydki są winne" to robisz niedźwiedzią przysługę sprawie roliczenia sprawców ekonomicznego kryzysu i wojen na świecie, brzmisz rzeczywiście jak propaganda III Rzeszy, takie uogólnienia są bardzo niebezpieczne, krzywdzące iniesprawiedliwe, bo jest (jak już wielokrotnie pisałem) wielu Żydów na świecie, którzy zrobili więcej niż ty by rozliczyć prawdziwych sprawców: czyli syjonistów (w tym chrześcijańskich), faryzeuszy (wpływowych bogatych oligarchów, w dużej mierze Żydów ale nie tylko), islamskich fanatykow z płw. Arabskego, rodzinę Windsorów, Bushów, Rockefellerów, Rotszyldów, banksterów z Goldman Sachs, JP Morgan,szefostwo i właścicieli form zbrojeniowych i kontraktorów jak Lockheed-martin, Boeing, Halliburton, ExxonMobile...

 • chango

  Oceniono 3 razy 1

  To jest oburzające!! Sześć samolotów zniszczyć i to jeszcze nie swoich. ZABIĆ kolejne 500 tys cywilów w Afganistanie.. I Iran też rozpirzyć bo będą robić to samo. To jest przecież jasne!

  Walczmy o pokój prewencyjnie!! Podobno w każdym domku Irańczyka jest butelka po Frugo z materiałem na bombę atomową. Każdy ma w piwnicy czołg.. Trzeba coś z tym zrobić natychmiast. Zabić 2 miliony Irańczyków i dać następną pokojową nagrodę nobla.. następnemu "nobliwemu"

  Tak poboczem i swoja droga. Spooora liczba osób dostanie czapę za zbrodnie wojenne.. i udział w organizowaniu tych zbrodni.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  "Podczas ponad 4-godzinnego ataku na bazę położoną w prowincji Helmand, na południu kraju, w której przebywał wnuk brytyjskiej królowej Elżbiety II książę Harry, talibowie użyli pocisków rakietowych i moździerzowych. Byli "dobrze uzbrojeni" i weszli do bazy "ubrani w amerykańskie mundury" - pisze ISAF."

  Nasze AK w czasie drugiej wojny swiatowej potrafilo wyslac czlowieka w mundurze niemieckiego generala na inspekcje linii Maginota.
  To co sie dziwic innym?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  Niszczenie sprzętu, który służy (lub może) bandytom z NATO do mordowania ludności cywilnej w Afganistanie (ostatnio 8 osób, w tym kobietyi dzieci) wydaje się bardziej usprawiedliwione i sensowne niż ataki na ludzi (nawet żołnierzy), którzy mogą osobiście nie być odpowiedzialni za konkretne akty terroru sił ISAF.

  Podobno w Libii zamknęli lotnisko, bo ktoś strzelał do dronów...

 • ebola30b

  0

  Księcia Harry'ego nie było wtedy w bazie. Był oddalony o milę od niej. Wykonywał jakieś ćwiczenia z helikopterem razem ze swoimi czterema towarzyszami.

 • yani-51

  Oceniono 4 razy 2

  "Innocence of Muslims" (Niewinność muzułmanów)

  no i ci... n i e w i n n i pokazali jacy sa niewinni,swoja droga ktos kto to nakrecil m u s i a l sobie zdawac sprawe,ze dojdzie do takich ekscesow,i tu jest pytanie czy K T O S,,,,,szuka przyczyny zeby mulzumana dowalic z "grubej rury"....cos mi na to wyglada....

 • konkretna.informacja

  Oceniono 5 razy 1

  Zobaczcie jak zabawnie wybiórcza ocenzurowała komentarze w temacie o awanturach muslimów w Sydney.


  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12497363,Male_dzieci_z_kartkami___Sciac_glowy_obrazajacym_islam__.htm  Pewnie, żeby nie można było napisać, że LEWACY WSZYSTKICH OKŁAMUJĄ OD DEKADY, ŻE TO "NORMALNI LUDZIE".

  I trzeba (podrkeślmy: nie można, tylko TRZEBA) ich tolerować.


  Przecież jak ich tonami sprowadzimy do Europy "to na pewno się zmienią" !

  Wystarczy, że będziemy tolerancyjni i zgadzać się na wszystko co oni chcą.

  Bo jak się nie zgodzimy, to urazimy ich.

  A tak robią tylko : katofaszyści, naziole, ciemnogród, prymitywy, ksenofoby, zaścianek i reszta mowy nienawiści jaką wyborcza stosuje wobec ludzi którzy SPRZECIWIAJĄ się tej DZICZY.  Nie mogę się doczekać konfrontacji lewaków z arabami.


  Na zachodzie kończy się ona gwałtem w wypadku kobiety i morderstwem w wypadku mężczyzny.  I to wszystko dzięki tolerancji !

  Uwielbiam tolerancje - lewacy likwidują się sami przez WŁASNĄ GŁUPOTĘ.


  Szkoda, że pociągają za sobą całą resztę ...

 • googleon

  Oceniono 4 razy 4

  Uczniowie afgańscy jak widać bardzo pojętni :

  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Afghan_National_Police_officer_ready_to_fire_an_RPG_round_at_a_training_site.jpg

 • ksantypa_222

  Oceniono 5 razy 3

  NATO nie wygra tej wojny. Najwyższy czas na wycofanie wojsk z Afganistanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje