Putin i Łukaszenka zbudują elektrownię atomową

15.09.2012 22:31
Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi

Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi (Fot. Alexei Druzhinin AP)

- Problemy dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi, nad Morzem Czarnym.
Według służby prasowej Kremla prezydenci rozmawiali też o współdziałaniu Rosji i Białorusi w ramach Unii Celnej oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, dwóch struktur integracyjnych, które kraje te tworzą razem z Kazachstanem.

Z kolei agencja RIA-Nowosti podała, że rozmawiano także o sytuacji z nielegalnymi imigrantami na granicy Związku Białorusi i Rosji z Polską i Litwą oraz że temat ten poruszył Łukaszenka. - Chciałbym poinformować pana również o sytuacji na naszej wspólnej granicy. Z punktu widzenia migracji nie jest ona, niestety, pomyślna - przytoczyła rosyjska agencja słowa białoruskiego prezydenta.

Jak przekazała RIA-Nowosti, Łukaszenka sprecyzował, że chodzi o migrację przez terytorium Rosji i Białorusi na Zachód. - Nastąpił silny wzrost migracji. Nie wiadomo, jakie są tego przyczyny - oświadczył prezydent Białorusi.

Rosja daje Białorusi 10 mld na elektrownie

Inne szczegóły spotkania nie są znane. Kremlowska służba prasowa podała jedynie. że dwaj przywódcy z zadowoleniem odnotowali, iż obroty handlowe między Rosją i Białorusią dynamicznie rosną.

W 2011 roku ich wartość wyniosła rekordowe 38,6 mld dolarów, tj. o 37,7 proc. więcej niż w 2010 roku. W 2012 roku dynamika wzrostowa się utrzymuje. W pierwszych siedmiu miesiącach wartość rosyjsko-białoruskiej wymiany handlowej osiągnęła 26,15 mld USD, tj. o 18,9 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2011 roku.

W lutym Rosja przyznała Białorusi kredyt wysokości 10 mld dolarów na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu. Elektrownia ma powstać około 250 km od granicy z Polską.

Strony dyskutują też o wspólnych projektach m.in. w branży samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych, w tym o utworzeniu rosyjsko-białoruskiego holdingu Rosbieławto na bazie aktywów rosyjskiego Kamazu i białoruskiego MAZ-u.

W czwartek białoruski Państwowy Komitet Graniczny poinformował o wykryciu obozu nielegalnych imigrantów w pobliży styku granic Białorusi, Polski i Litwy. W obozie znajdowało się 36 obywateli Wietnamu w wieku około 30 lat. Nie mieli ze sobą ani pieniędzy, ani dokumentów potwierdzających ich tożsamość. W ich zatrzymaniu uczestniczyła policja obwodu grodzieńskiego.

Ustalono, że imigranci wjechali na Białoruś nielegalnie autobusem od strony Rosji i w chwili zatrzymania szykowali się do kolejnego przekroczenia granicy. Jak podał Państwowy Komitet Graniczny, ich obóz znajdował się 6 km od granicy Unii Europejskiej.

Zobacz także
Komentarze (38)
Putin i Łukaszenka zbudują elektrownię atomową
Zaloguj się
 • cometto-pl

  Oceniono 24 razy 14

  "Putin i Łukaszenka zbudują elektrownię atomową" - sami? Zuch chłopy!

 • jamj

  Oceniono 27 razy 9

  "obroty handlowe między Rosją i Białorusią dynamicznie rosną"
  ==============================================
  Między Polską i Rosją też znacznie rosną, szczególnie w świetle najwyższych w Europie cen rosyjskiego gazu dla Polski.

 • talbor73

  Oceniono 19 razy 5

  jedyna nadzieja, że do Moskwy nie jest daleko, więc może elektrownia będzie solidnie zbudowana. Ale w razie najgorszego to mieszkańcy Wilna nie będą mieli czasu nawet na zastanowienie się w którym kierunku uciekać.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 4

  Ważną zaletą elektrowni atomowych, całkowicie pomijaną w publikatorach przeznaczonych dla Murzynów czarnych i białych, jest STYMULOWANIE ROZWOJU NAUKI I POSTĘPU TECHNICZNEGO.

  Zastąpienie armi górników przez niechby tylko nieco mniej liczne grupy pracowników ale w białych kitlach przynosi oczywiste korzyści, takie jak WYELIMINOWANIE MODELU PROLETARIACKIEJ KULTURY. Można iść z rodziną do kawiarni i bezpiecznie głośno mówić o smrodzie związków zawodowych i wielkoprzemysłowej klasy robotniczej...

 • trudek46

  Oceniono 18 razy 4

  A polaczki jak zawsze "niebezpieczna elektrownia" tak jak by były "bezpieczne" elektrownie jedyne "bezpieczne" to od" Wuja Sama" z US-landu,takie jak zrzucone na Hiroszimę i Naggasaki,wolę jedną elektrownie atomową niż tysiące wiatraków w Niemczech,byłem i widziałem to jest szok pejzażu,na ziemi.

 • jamj

  Oceniono 12 razy 4

  "Putin i Łukaszenka zbudują elektrownie atomową."
  ====================================
  Skoro jedną, to elektrownię. Skoro elektrownie, to ile?

 • cztery44442

  Oceniono 3 razy 1

  Kraje wschodnie nawiązują współpracę, kraje zachodnie też.
  Odnoszę wrażenie, że Polska nie jest atrakcyjna ani dla wschodu, ani dla zachodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje