Putin i Łukaszenka zbudują elektrownię atomową

15.09.2012 22:31
Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi

Budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi (Fot. Alexei Druzhinin AP)

- Problemy dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, były głównym tematem rozmów prezydentów Rosji i Białorusi Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi, nad Morzem Czarnym.
Według służby prasowej Kremla prezydenci rozmawiali też o współdziałaniu Rosji i Białorusi w ramach Unii Celnej oraz Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej, dwóch struktur integracyjnych, które kraje te tworzą razem z Kazachstanem.

Z kolei agencja RIA-Nowosti podała, że rozmawiano także o sytuacji z nielegalnymi imigrantami na granicy Związku Białorusi i Rosji z Polską i Litwą oraz że temat ten poruszył Łukaszenka. - Chciałbym poinformować pana również o sytuacji na naszej wspólnej granicy. Z punktu widzenia migracji nie jest ona, niestety, pomyślna - przytoczyła rosyjska agencja słowa białoruskiego prezydenta.

Jak przekazała RIA-Nowosti, Łukaszenka sprecyzował, że chodzi o migrację przez terytorium Rosji i Białorusi na Zachód. - Nastąpił silny wzrost migracji. Nie wiadomo, jakie są tego przyczyny - oświadczył prezydent Białorusi.

Rosja daje Białorusi 10 mld na elektrownie

Inne szczegóły spotkania nie są znane. Kremlowska służba prasowa podała jedynie. że dwaj przywódcy z zadowoleniem odnotowali, iż obroty handlowe między Rosją i Białorusią dynamicznie rosną.

W 2011 roku ich wartość wyniosła rekordowe 38,6 mld dolarów, tj. o 37,7 proc. więcej niż w 2010 roku. W 2012 roku dynamika wzrostowa się utrzymuje. W pierwszych siedmiu miesiącach wartość rosyjsko-białoruskiej wymiany handlowej osiągnęła 26,15 mld USD, tj. o 18,9 proc. więcej niż w porównywalnym okresie 2011 roku.

W lutym Rosja przyznała Białorusi kredyt wysokości 10 mld dolarów na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu. Elektrownia ma powstać około 250 km od granicy z Polską.

Strony dyskutują też o wspólnych projektach m.in. w branży samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych, w tym o utworzeniu rosyjsko-białoruskiego holdingu Rosbieławto na bazie aktywów rosyjskiego Kamazu i białoruskiego MAZ-u.

W czwartek białoruski Państwowy Komitet Graniczny poinformował o wykryciu obozu nielegalnych imigrantów w pobliży styku granic Białorusi, Polski i Litwy. W obozie znajdowało się 36 obywateli Wietnamu w wieku około 30 lat. Nie mieli ze sobą ani pieniędzy, ani dokumentów potwierdzających ich tożsamość. W ich zatrzymaniu uczestniczyła policja obwodu grodzieńskiego.

Ustalono, że imigranci wjechali na Białoruś nielegalnie autobusem od strony Rosji i w chwili zatrzymania szykowali się do kolejnego przekroczenia granicy. Jak podał Państwowy Komitet Graniczny, ich obóz znajdował się 6 km od granicy Unii Europejskiej.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • jabystry

  0

  Nawiązując do odwołania wizyty japońskiego premiera w Rosji, na tym zdjęciu wyraźnie widać, że Putin jest zbyt chudy, jak na judokę. Odciąża kręgosłup. Przy treningach judo odrobina dekoncentracji wystarczy aby nabawić się kontuzji. Podejrzewam dyskopatię. Będzie coraz sztywniejszy na kolejnych zdjęciach. Nie będzie prosto siedzieć - teraz też to widać na zdjęciach - lecz będzie przechylać często z lewej strony na prawą, podpierając przy tym ręką. Jemu elektrownia atomowa nie grozi.

 • 410insidejob

  0

  HMWD HMWD

 • miroslawmazurkiewicz

  0

  I ,co na to nasi przeciwnicy atomu?Czy ogrodzą się wysokim płotem.Polska jest otoczona wianuszkiem elektrowni atomowych.Rosjanie budują w Kaliningradzie i mają głęboko w d....ie naszych ekologów i nawiedzonych.Dlaczego jesteśmy ciemnogrodem.

 • zigzaur

  0

  Mają rozmach, jak to powiedział Siara.

 • arkady.ronin

  0

  Centralnie zarządzane, wielkie elektrownie atomowe i inne wielkie molochy to idealny sposób na kontrolę społeczeństwa przez systemy totalitarne. Rozproszone elektrownie z odnawialnych źródeł energii, prąd z rzek, wiatru i energia z biomasy to największe zagrożenie dla systemów totalitarnych - ludzie przestali by zależeć od dostaw energii z kontrolowanych przez układ sił źródeł. W naszym kapitalistycznym świecie podobną rolę pełnią ropa naftowa i gaz - oba źródła energii z zewnątrz. Gdyby rządzącym zależało na dobrze obywateli i rozwoju wolnego społeczeństwa inwestowali by miliardy złotych w odnawialne źródła energii. Rozproszone po całym kraju małe elektrownie, przynoszące korzyści lokalnym społecznościom i dające niezależność od wielkich koncernów energetycznych. To jest przyszłość Polski i Polaków, nie jakieś łupki, które może wzbogacą kilka tysięcy ludzi na kolejne 50 lat ale nie mają przyszłości w skali rozwoju narodu - w skali 100 lat ratują nas tylko odnawialne źródła i im szybciej zaczniemy je wykorzystywać tym szybciej się uwolnimy z pod jarzma globalnych koncernów. Zagraniczne koncerny nie są zainteresowane rozwojem społeczności w Polsce, Widać to po płacach ludzi w korporacjach paliowych w Polsce - system piramidy finansowej i wyciągania zysków do centrali(Niemcy, Anglia, USA< Rosja) albo do rajów podatkowych. Podsumowując, nie ma co zazdrościć elektrowni atomowej Białorusi. Dla nas lepiej by było gdyby nasi władcy uprościli nasze prawo dotyczące biopaliw(procedury i biurokracje) - co 5 lat powinno wzrastać o 5% zawartość biopaliw w paliwach sprzedawanych w Polsce, a biopaliwa w co najmniej 75% powinny być kupowane od polskich farmerów. Koniec z polityką dopłat do ziemi leżącej odłogiem... Również od paliwa wytwarzanego ciężką pracą z własnej roli nie powinno być akcyzy - nie jest to towar luksusowy, nie jest wytworzony przy niskich kosztach własnych i nie ma podstaw by go opodatkowywać w taki surowy sposób. Energia wytwarzana z odnawialnych źródeł nie powinna być wcale opodatkowana i to była by najlepsza zachęta dla inwestorów.

 • cztery44442

  Oceniono 3 razy 1

  Kraje wschodnie nawiązują współpracę, kraje zachodnie też.
  Odnoszę wrażenie, że Polska nie jest atrakcyjna ani dla wschodu, ani dla zachodu.

 • zbycholj23

  0

  No to teraz trzeba opracować nowe instrukcje postępowania Polaków na wypadek W (jak pamiętam z przysposobienia obronnego- należy położyć się układając swoje ciało nogami do wybuchu i głowę nakryć rękoma (przy założeniu że jeszcze się je posiada).

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 4

  Ważną zaletą elektrowni atomowych, całkowicie pomijaną w publikatorach przeznaczonych dla Murzynów czarnych i białych, jest STYMULOWANIE ROZWOJU NAUKI I POSTĘPU TECHNICZNEGO.

  Zastąpienie armi górników przez niechby tylko nieco mniej liczne grupy pracowników ale w białych kitlach przynosi oczywiste korzyści, takie jak WYELIMINOWANIE MODELU PROLETARIACKIEJ KULTURY. Można iść z rodziną do kawiarni i bezpiecznie głośno mówić o smrodzie związków zawodowych i wielkoprzemysłowej klasy robotniczej...

 • reali-sta1

  Oceniono 1 raz 1

  O Tusku zapomnieli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje