Niemiecka prasa: Zarabiają ponad 5 tys. euro netto i chcą strajkować

Operacja w szpitalu

Operacja w szpitalu (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

Komentatorzy ostatnich wydań niemieckich gazet koncentrują się na zapowiadanym strajku lekarzy. Dziennikarze zwracają uwagę, że lekarze powinni dyskutować na temat niesprawiedliwego wewnętrznego podziału środków finansowych.
"Stuttgarter Zeitung" pisze: "Zamiast tracić energię w niegodnej walce o realizację żądań ekonomicznych, lekarze powinni zacząć dyskutować na temat niesprawiedliwego wewnętrznego podziału środków finansowych. System honorariów jest tak kompleksowy, że radzi sobie z nim tylko garstka ekspertów. Ale podpadające są wysokie różnice w uposażeniach - na przykład między dobrze opłacanymi onkologami i źle opłacanymi laryngologami i lekarzami pierwszego kontaktu".

Z kolei "Main-Post" z Wuerzburga komentuje: "Najwyższy czas, by polityka, kasy chorych i lekarze wspólnie umieścili dobro pacjentów w centrum swych działań. W przeciwnym razie pacjentom grozić będą coraz to nowe dopłaty, coraz gorsza opieka lekarska w regionach wiejskich i mimo wszystko wzrost składek. Obecnie w systemie znajduje się dosyć środków finansowych, żeby można było tego uniknąć. (...) Tyle tylko, że dzieli się je źle i niesprawiedliwie. Strajk lekarzy tego nie zmieni".

Lekarze pierwszego kontaktu i lekarze na wsi zarabiają najmniej

"Straubinger Tagblatt"/"Landshuter Zeitung" porównał uposażenia medyków. "Okazuje się, że radiolodzy, interniści i ortopedzi zarabiają znacznie lepiej niż klasyczni lekarze pierwszego kontaktu. Poza tym przeważają oni w zjednoczeniach kas chorych, które zajmują się podziałem środków finansowych kas między lekarzami. Lekarze wiejscy, których pacjenci czasem w nocy wyrywają z łóżek i którzy po zakończeniu pracy w gabinecie jeszcze godzinami walczą z wykwitami biurokracji służby zdrowia, nie mają ani czasu, ani nerwów, by angażować się w gremiach swej branży. Czas mają za to koledzy specjaliści" - czytamy w gazecie.

Nierówny podział honorariów między lekarzami krytykuje też boński "General-Anzeiger". Określa to mianem "skandalu". "Nic dziwnego, że coraz mniej lekarzy przenosi się na prowincję. Akurat lekarz domowy, źle wynagradzany, jest zawodem, który wielu wybiera z powołania. Zapowiedziane akcje protestacyjne lekarzy prowadzących prywatne gabinety lekarskie są afrontem wobec pacjentów. Jeżeli kasy chorych i lekarze nie dojdą do porozumienia, do akcji powinna włączyć się polityka. Ale minister zdrowia tego raczej unika".

"Westdeutsche Allgemeine Zeitung" z Essen prognozuje, że lekarze zamkną prywatne gabinety, żeby przeforsować wyższe honoraria. "Jednak nie wyświadczają sobie tym żadnej przysługi. Spór z kasami chorych o honoraria toczą kosztem pacjentów - najsłabszego ogniwa w łańcuchu. Czy będą mieli zrozumienie dla lekarzy, gdy staną przed zamkniętymi drzwiami ich gabinetów, jest więcej niż wątpliwe. W końcu lekarze ci zarabiają średnio 5442 euro netto miesięcznie, czyli niezły pieniądz" - podsumowuje gazeta.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.Zobacz także
 • Tysiące nieszczepionych dzieci. Rodzice ukrywają je przed sanepidem
 • 1965 r. Trzyletnia dziewczynka urodzona z krótkimi kończynami Po przeprosinach koncernu farmaceutycznego. ?Żałosne. Bzdura uwłaczająca ludzkiej godności"
Komentarze (129)
Niemiecka prasa: Zarabiają ponad 5 tys. euro netto i chcą strajkować
Zaloguj się
 • fodo-modo

  Oceniono 87 razy 37

  Nigdy nie chciałbym zostać lekarzem. Praca jest potworna: krew, cierpienie, flaki na wierzchu, jesteś świadkiem potwornych cierpień i śmierci, odpowiadasz za życie i zdrowie dziesiątków ludzi. To fach, w którym powinno być jakieś porządne wynagrodzenie. Dobry lekarz jest wart dobrej zapłaty.

 • observer_observer

  Oceniono 40 razy 28

  Rozumiem ze co niektore wypowiedzi na tym forum to prowokacja a nie racjonalne myslenie: Jesli ktos chce poznac badz wiele mowic o pensjach lekarzy to powinien poznac przynajmniej systemy zdrowotne kilku krajow, rekomenduje
  - Francja, Niemcy, Japonia, USA,

  Kazdy z tych krajow ze wzgledow mentalnych oraz historycznych ma inny system wynagrodzen. Porownywanie sie do lekarzy amerykanskich jest absurdem, bo tam duza czesc pensji idzie przykladowo na ubezpieczenie od popelnionego bledu.
  Japonscy lekarze zarabiaja chyba najmniej z tej grupy bo Panstwo uwazane jest za dostawce kilku podstawowych rzeczy dla spoleczenstwa
  - energia, szkolnictwo, opieka medyczna
  Te trzy rzeczy potrzebne sa do rozwoju kraju u nas nawet w ten sposob sie nie mysli na ten temat.

  Jak komus polskie zarobki lekarzy sie nie podobaja ale amerykanskie sie podobaja to niech tam jedzie. Nikt nikogo na sile nie trzyma.

 • mara571

  Oceniono 21 razy 19

  Ciekawe dlaczego Deutsche Welle w artykule po polsku nie wspomniala, ze niemieckie kasy chorych, do ktorych skladki odprowadzaja wszyscy zatrudnieni i zarabiajacy mniej niz ca 4000 euro brutto, maja nadwyzki.
  Lekarze to wiedza i chca wyszarpac dla siebie jak najwiecej.
  Nadwyzka moze sie szybko skonczyc , bo bezrobocie zaczyna rosnac.

  Kasy przekazuja forse lekarskiemu samorzadowi, ktory je dzieli. A dzieli rzeczywiscie niesprawiedliwie.
  Jedni specjalnosci dostaja duzo wiecej niz inni.

 • kor102

  Oceniono 39 razy 13

  Pazerna i najmniej etyczna grupa zawodowa ( dotyczy to jednak części lekarzy), Jak nie zobaczy kasy to nawet nie posłucha chorego.

  Najgorszy mechanik samochodowy, nawet jak nie naprawi to przynajmniej wysłucha w czym problem, pieniądze weźmie dopiero jak naprawi.

 • auslander1

  Oceniono 22 razy 10

  Tez nie rozumiem ich podejscia. Mieszkam tu i pracuje, i wiem ze zarabiaja na prawde dobrze i nie maja tak ciezkich warunkow pracy jakie maja lekarze w Polsce. Duzo lepsze godziny pracy, platne staze, swietny sprzet i warunki socjalne. W stosunku do innych zawodow tutaj maja na prawde dobre wynagrodzenia.

  -----------------------------------------
  emigracyjny.blogspot.de

 • aazz91060

  Oceniono 9 razy 9

  Czyzby polski NFZ wszedl na niemiecki rynek?

 • abhaod

  Oceniono 11 razy 7

  Forsa misiu, forsa. Pacjent jest tylko maszynką do robienia pieniędzy.

 • wnusiowehrmachtowca

  Oceniono 51 razy 5

  dzisiejsza sluzba zdrowia to patologia "lekarz" leczy zeby leczyc ale nie wyleczyc bo tylko w takim przypadku ma placone.
  przyslowiowy konowal albo wiejski znachor czesto100x lepszy od chciwych scoorvysnuw

 • sammler

  Oceniono 5 razy 3

  Zawsze mogło być jak w Polsce: www.polityka.pl/rynek/1530087,1,dlaczego-mundurowym-spieszno-do-emerytury.read

  S.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje