Domniemany autor filmu, który wzburzył świat islamu, przewieziony na posterunek

15.09.2012 13:37
Nakoula Basseley Nakoula w towarzystwie policjantów

Nakoula Basseley Nakoula w towarzystwie policjantów (Fot. BRET HARTMAN REUTERS)

Domniemany autor antyislamskiego filmu o proroku Mahomecie trafił w sobotę na posterunek na przedmieściach Los Angeles. Zostanie tam przesłuchany w związku z podejrzeniami, że tworząc film, mógł naruszyć warunki wyroku sprzed dwóch lat.
55-letni Nakoula Basseley Nakoula dobrowolnie opuścił swój dom w sobotę rano i został przewieziony na posterunek w Cerritos - powiedział rzecznik biura szeryfa Los Angeles Steve Whitmore.

Dodał, że mężczyzna nie został zatrzymany, ale także nie wróci natychmiast do domu. "Nie założono mu kajdanek, do wszystkiego doszło z jego woli" - dodał.

Dwóch prawników odwiedziło Nakoulę kilka godzin przed tym, jak został zabrany na przesłuchanie.

Jak pisze agencja Reutera, Nakoula w rozmowie z koptyjskim biskupem powiedział, że nie był zaangażowany w produkcję filmu "Innocence of Muslims" (Niewinność muzułmanów), który wywołał gwałtowne protesty muzułmanów na świecie i ataki na placówki dyplomatyczne USA.

Z kolei AFP przypomina, że mężczyzna przedstawiający się jako Nakoula w piątek udzielił wywiadu arabskojęzycznemu Radiu Sawa i przyznał, że współpracował przy produkcji filmu. Stwierdził też, że tego nie żałuje.

Nakoula został skazany w 2010 roku na karę w zawieszeniu za przestępstwa finansowe. Był oskarżony o zakładanie kont bankowych pod cudzymi nazwiskami, uzyskanymi z kradzieży danych osobowych, i wyłudzanie pieniędzy od banków. Skazano go na zapłacenie 790 tys. dolarów odszkodowania i na 21 miesięcy w więzieniu federalnym. Zabroniono mu też korzystania z komputera i internetu przez pięć lat bez zgody kuratora sądowego.

Jeśli okaże się, że naruszył warunki wyroku, może wrócić do więzienia.

Niektóre sceny z kontrowersyjnego filmu zostały nakręcone latem 2011 r. w Duarte, ok. 45 km na wschód od Los Angeles. Nakoula wyszedł z więzienia w czerwcu 2011 r.

W tym 13-minutowym anglojęzycznym filmie prorok Mahomet został przedstawiony jako oszust i nieodpowiedzialny kobieciarz aprobujący molestowanie seksualne dzieci.

Według prasy reżyserem filmu, którego pierwotny tytuł brzmiał "Pustynni bojownicy", był 65-letni Alan Roberts. W przeszłości reżyserował on filmy pornograficzne i filmy akcji. Aktorzy twierdzą, że zostali oszukani oraz że niektóre dialogi zostały "prymitywnie dorobione" post factum.

Zobacz także
Komentarze (126)
Domniemany autor filmu, który wzburzył świat islamu, przewieziony na posterunek
Zaloguj się
 • janek_z_janek

  Oceniono 139 razy 99

  cyt"
  W tym 13-minutowym anglojęzycznym filmie prorok Mahomet został przedstawiony jako oszust i nieodpowiedzialny kobieciarz aprobujący molestowanie seksualne dzieci. "

  Ale przecież to prawda. Mahomet związał się przecież z 6 letnią Aisha z która uprawiał seks. Koran jawnie propaguje związki pedofilskie.

 • macw1975

  Oceniono 84 razy 70

  Czyli terroryści dostali jasny sygnał:
  jak chcesz coś w Ameryce ocenzurować, zabij paru amerykańskich dyplomatów.

 • fodo-modo

  Oceniono 55 razy 33

  Po co te Araby wchodzą na YouTube? Czego oni tam kurde szukają? Czy muszą oglądać wszystkie filmy i potem czuć się obrażeni? Jak mi się film nie podoba, to go nie oglądam.

 • azzkickr

  Oceniono 44 razy 32

  Tak. Strzelanie do ambasadorów po obejrzeniu filmu tylko dowodzi jaka to pokojowa religia i dobrzy ludzie. Powinnismy ich wpuscic do naszych serc, krajow i domow. Niech i unas moga praktykowac swoja opetancza wiare a potem nas pozabijac bo posmiejemy sie z czyjegos turbanu albo innej swietej pierdoly.

  Wiec "Zywot Briana" ok ale z Mahometa nie wolno tak?
  Wiec pokazanie twarzy Mahometa to grzech karany smiercia a zabijanie ludzi i gwalcenie dzieci jest OK?

  Ludzie! Zdelegalizujmy to ku***stwo w naszym kraju!

 • staalkeer

  Oceniono 41 razy 31

  I szkoda ze pod drugim tematem juz usuneliscie i zablokowaliscie komentarze. Zablokujcie całkiem publikowanie komentarzy i bedzie mieli spokoj

 • ukos

  Oceniono 33 razy 19

  To zatrzymanie to wyjątkowy skandal. Czy ktoś ośmieliłby się postawić politpoprawnym i potraktować w podobny sposób autora filmu przedstawiającego Chrystusa jako jarmarcznego kuglarza umilającego sobie przerwy w pracy zabawą z prostytutkami?

 • djenn

  Oceniono 22 razy 18

  Zachód powinien wycofać się z Bliskiego Wschodu, zamknąć ambasady, nie "ratować" uciśnionych niosąc kaganek demokracji. Przestać zachęcać uciekinierów zasiłkami, ochroną ich dzikiej religii, czy jakimś dotowaniem "multikulti". Zająć się własnymi sprawami,przekierować dyplomatyczne umizgi na Daleki Wschód, odciąć od islamskich problemów radykalnie. Poczekać, aż się wybiją, lub ucywilizują.

  Aresztowanie reżysera filmiku jest nonsensem. To nie on jest zagrożeniem, tylko fanatycy, którzy chcą zabijać za karykatury, filmiki, żarty, książki - są bandytami.

 • pogostarek

  Oceniono 33 razy 17

  nie wolno krytykować ani żartować z żydów, muzułmanów, murzynów prezydenta i prezesa pewnie tez nie. To co ku... wolno?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje