Żydowskie grupy oburzone oskarżeniami o finansowanie antyislamskiego filmu

Muzułmanie w krajach arabskich palili flagi USA i Izraela w proteście przeciw filmowi

Muzułmanie w krajach arabskich palili flagi USA i Izraela w proteście przeciw filmowi "Innocence of muslims" (Fot. Adel Hana AP)

To oburzające, nieodpowiedzialne i niebezpieczne - tak organizacje żydowskie skomentowały doniesienia o tym, że izraelski biznesmen wraz z grupą żydowskich donatorów finansował film "Innocence of Muslims", który wzbudził oburzenie w świecie islamu. O sprawie pisze CNN.
12-minutowy trailer filmu "Innocence of muslims" wywołał falę protestów w krajach arabskich. Protestujący zaatakowali ambasady USA i kilku krajów UE w Libii, Egipcie, Sudanie, Jemenie, Maroko, Iranie, Iraku i Tunezji. Podczas ataku na konsulat amerykański w Bengazi zginął ambasador USA w Libii Chris Stevens.

Początkowe doniesienia mówiły, że twórcą filmu jest izraelsko-amerykański biznesmen Sam Bacile, który nazwał islam "rakiem" i powiedział, że sfinansował film z pomocą "100 żydowskich donatorów". Wkrótce potem okazało się, że nikt o takim nazwisku nie istnieje, a za produkcją filmu stoi środowisko mieszkających w USA Koptów - egipskich chrześcijan.

"Te pogłoski wzmocnią antysemityzm"

- Jesteśmy bardzo przejęci tym, że po świecie rozeszły się pogłoski o tym, że to Izraelczyk i 100 Żydów stoją za tym filmem. Dzisiaj teorie spiskowe, zwłaszcza antysemickie, rozchodzą się po internecie w kilka minut, dlatego też sprawdzanie przez media takich doniesień powinno być kluczowe - powiedział Abraham Foxman z Ligi Przeciw Zniesławieniom.

Media skrytykowało też Centrum Szymona Wiesenthala, zwracając uwagę, że te pogłoski przyczynią się do wzrostu antysemityzmu wśród islamskich ekstremistów.

Rob Eshman, redaktor naczelny żydowskiego czasopisma wydawanego w Los Angeles, stwierdził, że "było co najmniej siedem wskazówek, że filmu nie sfinansowało 100 żydowskich biznesmenów". - To amatorska produkcja, wygląda, jakby zrobiono ją za 29 dolarów. To jasne, że żaden milioner jakiegokolwiek wyznania nie mógł za nią stać- powiedział.

Zobacz także

Najnowsze informacje