"Prezydent nie potrzebuje takiej obrony" - Kancelaria dystansuje się od wyroku

Tomasz Nałęcz

Tomasz Nałęcz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Prezydent nie potrzebuje takiej obrony. Ale stoi też na straży prawa w RP. A ten wyrok zapadł w majestacie prawa - no trudno, żebyśmy ten wyrok komentowali - tak prezydencki minister Tomasz Nałęcz odpowiedział na pytanie o wyrok skazujący twórcę strony Antykomor.pl.
Robert Frycz dostał karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie za znieważenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prokurator domagał się kary roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrona chciała uniewinnienia i zapowiada apelację.

Komentatorzy nie pozostawili na wyroku suchej nitki. - W świetle wyroku każdy, kto chciałby rozpowszechnić satyryczny obrazek z wizerunkiem prezydenta, budzący u niektórych niesmak bądź oburzenie, może się obawiać poniesienia kary - mówiła TOK FM Dorota Głowacka, która z ramienia Fundacji Helsińskiej obserwowała proces.

Co na to Kancelaria Prezydenta? - W Pałacu nie komentujemy wyroku. Jest konstytucyjny trójpodział władzy. Władza sądownicza jest niezależna. Przykład gdański, choć to tylko prowokacja dziennikarska, pokazał, do czego prowadzi nieprzestrzeganie takiego podziału. To nie był proces, z którym prezydent miałby coś wspólnego. Nie z jego oskarżenia - powiedział w TVN24 prezydencki minister prof. Tomasz Nałęcz.Nałęcz: Prezydent nie potrzebuje takiej obrony

- Autorytet prezydenta jest zbudowany na zaufaniu ponad 70 proc. obywateli. Prezydent nie potrzebuje takiej obrony. Ale stoi też na straży prawa w RP. A ten wyrok zapadł w majestacie prawa - no trudno, żebyśmy ten wyrok komentowali. Zwłaszcza współpracownik prezydenta, komentując ten wyrok, byłby w sytuacji niezręcznej - dodał Nałęcz dopytywany o komentarz do sprawy.

Jak przyznał, nie rozmawiał z prezydentem o wyroku, ale dyskutowali o sprawie, gdy toczył się proces: - Prezydentowi bardzo zależało, by go z tą sprawą nie wiązać, bo niektóre komentarze sugerowały, że samo oskarżenie ma coś wspólnego z prezydentem. Absolutnie nie. Prezydent mianuje sędziów i jest w bardzo niezręcznej sytuacji, jeśli jego współpracownicy komentują takie wyroki. Przecież można się domyślić z mojego komentarza, że ja entuzjastą tej sytuacji nie jestem. Mi sprawia ogromną przyjemność, jak widzę rosnące słupki zaufania do prezydenta. Naprawdę, prezydenta Komorowskiego nie trzeba bronić paragrafem 212, ale to już jest kwestia posłów, żeby ten paragraf zniknął z naszego kodeksu.

Zobacz także
 • Cezary Gmyz, były dziennikarz "Rzeczpospolitej" Gmyz o wyroku ws. Antykomor.pl: Sukces! Cieszmy się!
 • Robert Frycz, administrator strony Antykomor.pl "Efekt mrożący". Po Antykomor.pl zniknie krytyka prezydenta?
 • Robert Frycz, autor strony AntyKomor.pl  Robert Frycz, twórca strony Antykomor.pl skazany. "Najpewniej odwołamy się"
Komentarze (326)
"Prezydent nie potrzebuje takiej obrony" - Kancelaria dystansuje się od wyroku
Zaloguj się
 • piotr_ze_wsi

  Oceniono 312 razy 142

  Ale do sądu nie dzwoniliście, panie Nałęczu? Na pewno nie dzwoniliście?
  Prezydent Komorowski jest boski.
  Bardzo go cenię i nigdy złego słowa o nim nie powiem. Bo się cholernie boję...

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 239 razy 125

  Witamy w PRL-bis. To wyrok za szczegolnie odrazajace przestepstwo, ktore "POdważalo założenia ustrojowye PRL-bis i zawarte sojusze mafijno-panstwowe".
  Z tego POwodu renegata nalezalo przykladnie ukarac - ze szczegolna bezwzglednoscia i cala moca prawa. Mafia pruszkowska POdpisuje sie POd wyrokiem w calej rozciaglosci.

 • jans21

  Oceniono 239 razy 121

  Witamy na Białorusi, w sumie może i dobrze bo azylu politycznego w Stanch nie odmówią, a trzeba spieprzać z tego kraju.

 • gregoson

  Oceniono 203 razy 111

  ,,Mafiozi" z pewnej podwarszawskiej miejscowości wyszli na wolność, a śmiesznego internetowego napinacza skazali. Sąd u nas to powoli robi się jak straż miejsko-wiejska - przywalić mandat kobiecie handlującej pietruszką 1 zł za pęczek ale udawać, że się nic nie dzieje jak dresy na ich oczach kroją dzieciaki z telefonów.
  Dla mnie to wina tego, że zawód prawnika zrobił się u nas dziedziczny. Tatuś prokurator, mamusia adwokat to synuś sędzia, a córcia blondi chociaż notariusz. Jak mówi mój znajomek - ,,oni są tacy pokręceni i kurduple bo się od 300 lat nie krzyżowali z żadna inną rasą tylko się doobcą we własnej wsi".

 • drozd215

  Oceniono 167 razy 109

  "Prezydent nie potrzebuje takiej obrony"
  ---------------------
  To niech towarzysz Nałęcz spowoduje żeby prezydent wystąpił z inicjatywą ustawodawczą i usunie te paragrafy.
  Zamiast znowu gadać niech się weźmie do roboty.

 • morganyoung

  Oceniono 144 razy 90

  Ten prezydent zdaje sie jest "cieply" i nie ma tzw. JAJ. Nigdy sie na zaden temat zdecydowanie nie wypowiada, taka bezplciowa malepeta. Jak cos to poprosze o 2 lata w zawieszeniu na 4 ;)

 • life.form

  Oceniono 113 razy 81

  Kancelaria się dystansuje, "prezydenta Komorowskiego nie trzeba bronić paragrafem 212, ale to już jest kwestia posłów, żeby ten paragraf zniknął z naszego kodeksu." Czyli inicjatywy ustawodawczej ten prezydencki dystans nie przewiduje. Za to przewiduje inicjatywę ustawodawczą ograniczającą swobodę zgromadzeń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje