Bliski Wschód: ataki na ambasady USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec [ZDJĘCIA]

14.09.2012 16:42
Tłum atakujący zachodnie ambasady w Chartumie i Tunisie

Tłum atakujący zachodnie ambasady w Chartumie i Tunisie (REUTERS/AP)

Trzy osoby zginęły, a 28 zostało rannych w piątkowych starciach przed ambasadą USA w stolicy Tunezji, Tunisie, podczas protestów przeciwko antyislamskiemu filmowi. Z kolei w Sudanie zaatakowano ambasady Wielkiej Brytanii i Niemiec, tę drugą podpalono.


O zabitych oraz rannych, wśród których dwaj są w stanie krytycznym, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Nie wyjaśniło ono, kim są ofiary.

W trakcie protestów demonstranci starli się z policją, rzucali w policjantów kamieniami, przedostali się przez mur na teren kompleksu ambasady i rozbili okna budynku. Podpalili samochody oraz przylegający do kompleksu ambasady budynek amerykańskiej szkoły.

Policja użyła gazu łzawiącego i oddała strzały ostrzegawcze.

Manifestujących było tysiące, wśród nich, jak podała AFP, radykalni, fundamentalistyczni salafici.

Agencja AFP podaje, że policjanci zainterweniowali, gdy zostali obrzuceni kamieniami i kostką brukową przez demonstrantów zgromadzonych pod amerykańską placówką. Według agencji są wśród nich radykalni, fundamentalistyczni salafici.

Okrzyki: Allah jest wielki

Z kolei w Sudanie, na ulicach Chartumu tysiące ludzi demonstrowały przeciw filmowi obrażającemu - wg nich - islam. Trzech demonstrantów zginęło. Zaatakowano ambasady Wielkiej Brytanii i Niemiec, tę drugą podpalono. Demonstranci skierowali się również pod ambasadę USA.

Tłum wznosił okrzyki "Allah jest wielki", na ulicach płoną opony i amerykańskie flagi. Policja używa gazu łzawiącego, by rozpędzić ok. 5 tysięcy demonstrantów. - Nie zgadzam się na przemoc, ale wyszedłem na ulicę, ponieważ nikt nie ma prawa obrażać islamu. My, muzułmanie, nie obrażamy waszego Chrystusa - powiedział student Uniwersytetu Chartumskiego Mosaab.

- Od rana atmosfera w centrum miasta była napięta. Boję się wyjść na ulicę, zamknąłem swój sklep. Nie jest bezpiecznie, przez okno słyszę wściekły tłum i nie wygląda na to, by mieli szybko się uspokoić - mówi sprzedawca Abbas.

Zamieszki w Chartumie rozpoczęły się po zakończeniu piątkowych modłów. Z meczetów, których w stolicy Sudanu jest ponad 5 tys., wyszło niemal 2 mln wiernych.

W czwartek rząd Sudanu bardzo mocno skrytykował film obrażający proroka Mahometa. Władze nawoływały do demonstracji i wydalenia z kraju ambasadorów Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Podczas spotkania, któremu przewodził prezydent Sudanu Omar el-Baszir, Sudańska Rada Ministrów upomniała Zachód, by zwalczał i potępiał podobne akty obrazy uczuć religijnych, by nie stały się zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Odwołane demonstracje w Egipcie

Bracia Muzułmańscy odwołali swoje wezwanie do przeprowadzenia w całym Egipcie demonstracji przeciwko filmowi. Przeprowadzą zamiast tego jedynie "symboliczny" protest w Kairze.

- Kiedy wzywaliśmy w środę do przeprowadzenia w całym kraju przed meczetami demonstracji protestacyjnych, chcieliśmy, aby stało się to wyrazem oburzenia wszystkich Egipcjan - oświadczył sekretarz generalny najbardziej prężnego ruchu politycznego w Egipcie Mahmud Hussein.

- Jednak w świetle wydarzeń dwu ostatnich dni Bractwo postanowiło uczestniczyć jedynie w symbolicznej demonstracji protestacyjnej na placu Tahrir w Kairze, aby nie dopuścić do nowych zniszczeń i do nowych ofiar, jak to się wydarzyło w poprzednich dniach - dodał.

"Innocence of Muslims"

Do protestów dochodzi od dwóch dni w Sudanie, Egipcie, Jemenie, Libanie i niektórych zamieszkanych przez muzułmanów stanach Indii.

Antyamerykańskie nastroje na Bliskim Wschodzie i w krajach muzułmańskich wywołuje film "Innocence of Muslims" ("Niewinność muzułmanów"), którego fragmenty można obejrzeć w serwisie YouTube. Film przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, który aprobował molestowanie seksualne dzieci.Zobacz także
Komentarze (359)
Bliski Wschód: ataki na ambasady USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • rekin1976

  Oceniono 310 razy 256

  Jakby tak pokombinować to jedyny plus naszej biedy: brak tabunów muzułmańskich imigrantów. Nie liczę Czeczeńców, bo oni to oficjalnie są "uchodźcy polityczni".

 • orion57

  Oceniono 212 razy 142

  niestety tak się politycy zachwycali wiosną gdy państwa tamtego regionu zmieniały okrutnie władzę. Zapomniano przy tym, że na miejsce świeckich rządów przyjdą islamscy radykaliści i zacznie się wojna ale tym razem z USA i światem XXI wieku. Mentalność tych ludzi wychowanych w wierze w Allacha braku dostępu do książek, TV ludność o skostniałych uwarunkowaniach społecznych to wszystko powoduje że rozruchy będą się wzmagać. Bo to nie tylko chodzi o wiarę ale to konfrontacja świata XXI wieku z światem zamkniętym w okowach XIX wieku. Co będzie dalej-nie wiem, ale boję się że środki użyte do uspokojenia tamtego regionu będą niewspółmierne do zagrożenia.

 • rezun-one

  Oceniono 151 razy 87

  Widzę że Amerykanie przeżywają Arabski "dzień wdzięczności" z wprowadzanie demokracji.
  Jeszcze trochę dodruku dolarów i będzie "światowy dzień wdzięczności", ile można utrzymywać bankruta?
  Grecja przy USA to krezus, tylko drukarni Euro nie mają.

 • jamj

  Oceniono 238 razy 62

  "Atak na ambasadę USA w Tunisie.Policja oddała strzały"
  =========================================
  Policja oddała strzały, a co z łukami?

 • pedersdorfer

  Oceniono 97 razy 49

  Wypisujecie brednie ,a kto stoi za tymi rewolucjami w afryce właśnie rządy tych atakowanych placówek dyplomatycznych ,kto finansuje tych zdrajców,konfidentów w tych państwach ?wywiady CIA ,MI-5 i inne sponsorowane przez bankierów .To jest celowe niesienie REWOLUCJI poprzez HAOS. To robota NEWO,Masoneri ,Iluminatów,europa już jest spacyfikowana,ludnośc zidociała,bez własnego myślenia,zmanilulowana.Polecam link ;kto stał za rewolucjami i przewrotami.11.09.2001 tez było zrobione celowo;dywagator.nowyekran.pl/post/73514,zatrute-zrodlo-masoneria-7-wspoldzialanie-zydow-i-masonow

 • tychik1

  Oceniono 124 razy 48

  A może by tak ci „odważni z ruchu palikuta albo te punki z antify jakiś antyklerykalny filmik im również wyprodukowali ? : ) Gdzie są ci wszyscy co mieli „odwagę” walczyć z „babciami i dziadkami moherowymi” POd krzyżem na krakowskim przedmieściu ??? A weźcież i „oświećcie” teraz tych waszych ludzi ,waszych bobratyńców po kądzieli,wasz naród których to zawsze tak zaciekle bronicie (przed tymi „niedobrymi”polskimi nacjonalistami i katolikami) i zaprezentujcie im teraz jakiś antyreligijny filmik, oczywiście najlepiej tam na miejscu gdzie powinniście jak najszybciej pojechać i budować sobie unię jewropejską : )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje