Robert Frycz, twórca strony Antykomor.pl skazany. "Najpewniej odwołamy się"

Robert Frycz, autor strony AntyKomor.pl

Robert Frycz, autor strony AntyKomor.pl (Fot. Gazeta.pl)

Karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie wymierzył sąd twórcy portalu Antykomor.pl, uznając go winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Robert Frycz został skazany też za fałszowanie dokumentów. - Najpewniej złożymy apelację - zapowiada jego prawnik.
Frycz miał dwa zarzuty dotyczące znieważenia Bronisława Komorowskiego; został też oskarżony o fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi.

Frycz ma także zapłacić

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał go za winnego jednego z zarzutów dotyczących znieważenia prezydenta; od drugiego zarzutu w sprawie znieważenia głowy państwa go uniewinnił.

Sąd skazał także Frycza na prace społeczne za sfałszowanie legitymacji studenckiej i zaświadczeń lekarskich. Frycz ma także zapłacić część kosztów procesu - 3 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Prokurator domagał się dla Frycza (wyraził zgodę na podawanie nazwiska) kary roku i ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Obrona chciała uniewinnienia.

Proces, toczący się za zamkniętymi drzwiami, zakończył się już po dwóch rozprawach. Sąd odrzucił wniosek obrony o przesłuchanie prezydenta.

Znieważenie prezydenta

Sąd uznał, że w kwestii znieważenia prezydenta sprawa jest trudna biorąc pod uwagę kryteria oceny zachowania oskarżonego. Sąd uznał, że część zdjęć zamieszczonych na stronie, głównie fotomontaży zawierających wizerunek prezydenta, nie znieważa prezydenta.

- Z tego typu twórczością mamy do czynienia w życiu codziennym i można ją spotkać w prasie codziennej - mówił sędzia Grzegorz Krogulec. Sąd uznał jednocześnie za znieważające głowę państwa zdjęcia - jak ocenił - "o wyraźnym kontekście erotycznym, seksualnym". Zdaniem sądu zdjęcia te nie mają nic wspólnego z aktualnym komentarzem politycznym czy dyskusją, a są "znieważające, obrażające, uwłaczające". Zdaniem sądu intencją autora nie było nic innego jak poniżenie w oczach opinii publicznej prezydenta.

Podobnie sąd uznał w sprawie zamieszczonych na stronie gier, w których można strzelać z broni ostrej do wizerunków prezydenta. - W ocenie sądu jest to propagowanie agresji w cyberprzestrzeni. Trudno pogodzić się z tym, żeby w odbiorze społecznym była zgoda, że strzelamy do swojego prezydenta - dodał sędzia. Podkreślił, że nie chodzi o osobę, ale o urząd prezydenta, który piastują różne osoby.

"Kara dolegliwa i właściwa"

- Nie temu służy wolność słowa, aby pod jej pretekstem upowszechnić agresję w stosunkach międzyludzkich, dążyć do uwłaczania cudzej godności, obrażać i krzywdzić kogokolwiek - zaznaczył sędzia Krogulec.

Sąd uznał, że w tym przypadku najwłaściwszą karą będzie ograniczenie wolności polegające na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne.

W ocenie sądu jest to kara dolegliwa i właściwa wobec sprawcy, "który jest bezrobotny, nie posiada stałych dochodów i jest człowiekiem młodym, zdrowym i może tę karę wykonywać". Sam oskarżony jak i jego obrońca zapowiedzieli, że wystąpią o pisemne uzasadnienie wyroku i zdecydują czy wnosić apelację.

Frycz powiedział, że jest zaskoczony uniewinnieniem od zarzutu znieważania prezydenta poprzez fotomontaże oraz skazaniem m.in. za gry. Jak mówił, spodziewał się, że będzie odwrotnie. Jego zdaniem w materiałach nie ma żadnego kontekstu erotycznego. Dodał, że jest zaskoczony uzasadnieniem wyroku za gry internetowe. - Sądzę, że nikt nie powinien nikogo skazywać, to już jest norma w internecie, że takie gry były, są i będą - mówił Frycz.

"Z dystansem i autoironią"

Przypomniał, że do jego zatrzymania "użyto służby, która służy do łapania terrorystów, którzy zagrażają bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa. - A ja zostałem skazany stosunkowo łagodnie i zupełnie niewspółmierne do tego, jak to wszystko się zaczęło - mówił. Także prokuratura rozważy apelację, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku. Na stronie Antykomor.pl gromadzone były materiały o prezydencie Bronisławie Komorowskim, a także m.in. gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku i ośmieszające fotomontaże. W maju ubiegłego roku do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW, którzy zabezpieczyli jego laptop i inne nośniki danych. Zleciła to prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim, prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa. Po kilku miesiącach sprawa trafiła do piotrkowskiej prokuratury.

Odnosząc się do sprawy, prezydent Komorowski mówił, że z akcją ABW nie miał nic wspólnego. Zaznaczył, że potrafi z dystansem i autoironią podchodzić do satyrycznych materiałów, również na swój temat, jednak - jak zaznaczał - warto odróżnić żart od tego, co jest przejawem nienawiści bądź zwykłego chamstwa.

Charakter satyryczny

Robert Frycz twierdził, że strona ma wyłącznie satyryczny charakter i nie znieważa prezydenta, jednak po tym, jak przeszukano jego mieszkanie, zdecydował się na jej zamknięcie. Kilka tygodni później reaktywował stronę i umieścił ją na serwerze poza granicami Polski. Strona działa do tej pory.

Pod koniec maja 2011 roku autor strony złożył w warszawskiej prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nadużycia władzy przez ABW. Zawiadomienie dotyczyło przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Agencji i prokuratora oraz działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

W ocenie Frycza ABW nie miała podstaw prawnych do działań, bo nie ma ustawowych kompetencji do ścigania znieważenia głowy państwa. Ostatecznie doniesienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Sieradzu, która w lipcu, po przeprowadzeniu czynności sprawdzających, odmówiła wszczęcia śledztwa. Prokuratura uznała, że w tym przypadku nie doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Komentarze (799)
Robert Frycz, twórca strony Antykomor.pl skazany. "Najpewniej odwołamy się"
Zaloguj się
 • el_bigos

  Oceniono 893 razy 471

  Prezydent to nie jest żaden Bóg ani car, to zwykła urzędniczyna, która może być krytykowana. Źle się dzieje w naszym kraju...

 • fordysta

  Oceniono 717 razy 441

  Dlaczego tak NATYCHMIAST i SKUTECZNIE NIE DZIAŁANo w sprawie AMBER GOLD ? Tam ponad 7.000 osób OKRADZIONYCH, na ponad 300 MILIONÓW złotych !
  Prawo TRAKTOWANE jest wybiórczo ! SWOICH PO-owcw NIE DOTYCZY - tylko BIEDOTĘ !
  NIE CHCEMY takich rządów !

 • rabingoldblatt

  Oceniono 455 razy 291

  Ciekawe z jakiej kancelarii dzwoniono do sedziego:)))))

  Od dziś jak bedzie się mówiło prezydent Komorowski to trzeba co najmniej paść na kolana w czasie wypowiadania tych słów a kiedy się pomyśli o naszych ukochanym przywódcy bedzie trzeba z szacunkiem pochylić głowę. Mam nadzieję, że sędziowie w apelacji wyróżnią się większym wyczuciem w sprawach wolności słowa.

 • dd1987

  Oceniono 471 razy 261

  ciekawy kiedy bedzie pracowal jak ma 40 godzin w miesciacu wyrobic, chcą go zniszczyc finansowo i psychicznie Rezim pełną gębą Mam nadzieje ze skoncza jak Kadafi albo Husajn

 • lewar121

  Oceniono 216 razy 166

  Co z g ó w n i a n y kraj ?

  Sędzia chodzi na smyczy Arabskiego...

  Mafiozi są uniewinniani...

  Prezydentem jest facet nie znający podstawowych zasad ortografii...

  Syn premiera pracuje w firmie lotniczej oraz gazecie...i robi wywiady sam ze sobą....

  Złodziej organizujący piramidę finansową pozostaje bezkarny....

  A chłopaka śmiejącego się z prezydenta skazują.....\

  To się nazywa dziadostwo pod rządami PO.

 • uzdek98

  Oceniono 230 razy 158

  ludzie trzeba w koncu odsunac ten PIS od wladzy... zobaczcie co oni wyrabiaja.... przeciez to jest policyjne panstwo kaczora... skazuja kolesia za strone, masowo podsluchuja obywateli, chcieli podpisac ACTA, podwyzszyli podatki, podniesli wiek emerytalny, zadluzyli kraj dwukrotnie... do czego to zmierza...

  tylko DONALD moze nas uratowac... jedyna szansa....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje