Rosja: krytykował Putina, odebrali mu mandat poselski. "Polowanie na czarownice"

14.09.2012 14:25
Giennadij Gudkow

Giennadij Gudkow (Fot. Mikhail Metzel AP)

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, dziś pozbawiła mandatu poselskiego parlamentarzystę opozycyjnej partii Sprawiedliwa Rosja Giennadija Gudkowa. Polityk został oskarżony o prowadzenie działalności biznesowej, co jest niezgodne ze statusem deputowanego, choć wsławił się głównie jako krytyk polityki Władimira Putina.
Za odebraniem mandatu 56-letniemu Gudkowowi, byłemu pułkownikowi KGB, a obecnie głośnemu krytykowi prezydenta Władimira Putina, głosowali posłowie putinowskiej Jednej Rosji i lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Przeciwko wystąpili parlamentarzyści socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergieja Mironowa i Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadija Ziuganowa.

To pierwszy przypadek pozbawienia deputowanego mandatu przez Dumę Państwową od 1995 r., kiedy to izba usunęła z parlamentu Siergieja Mawrodiego, twórcę piramidy finansowej MMM.

"To polityczna rozprawa za moją działalność opozycyjną"

O odebranie Gudkowowi mandatu do Dumy 30 sierpnia zwrócił się prokurator generalny FR Jurij Czajka. Wcześniej Komitet Śledczy FR zapowiedział wszczęcie przeciwko niemu śledztwa. Według Komitetu Śledczego parlamentarzysta Sprawiedliwej Rosji prowadzi działalność biznesową, co jest niezgodne ze statusem deputowanego.

Gudkow odrzuca oskarżenia, twierdząc, że jest ofiarą "polowania na czarownice". Zdaniem parlamentarzysty chodzi o "polityczną rozprawę" z nim za jego działalność opozycyjną.

Zarzuty wobec Gudkowa opierają się na zeznaniach jego byłego partnera biznesowego, obywatela Bułgarii Iwajło Zartowa, który oskarżył go o pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem jednej z bułgarskich firm. Komitet Śledczy FR utrzymuje też, że deputowany kieruje należącym do jego rodziny holdingiem firm ochroniarskich Oskord, a także podmoskiewskim targowiskiem z materiałami budowlanymi Kołomienskij Stroitiel.

Zobacz także
Komentarze (43)
Zaloguj się
 • misiupisiu2

  Oceniono 1 raz 1

  A u nas skazali jednego za krytykę Prezydenta.
  A przecież nasz Pan Prezydent jest najmądrzejszy i najpiękniejszy na świecie!
  My kochamy Pana PREZYDETA.

 • mieetek

  Oceniono 1 raz -1

  A mógł powiesić go w gabinecie...

 • qajajaj

  Oceniono 3 razy -3

  Targowisko z materiałami budowlanymi? Bez obrazy, ale to chyba tylko w Rosji możliwe.

 • wuj1234

  Oceniono 4 razy 2

  O czym tu pieprzycie?W POLSCE ZA KRYTYKĘ PREZYDENTA idzie się siedzieć. Więc PUTIN jest b. demokratyczny niż POLSKA.

 • kpinkara

  0

  Prezydent może sie nie czuć obrażony przez jakiegoś fiksata.
  Ale fiksat musi wiedzieć, że chcąc powielać swoje fiksacje w necie, trzeba być gotowym do zapłacenia za to!

 • aide5

  0

  Rosja ma to do siebie ze nieudacznikow eliminuje sie z zycia publicznego dosc skutecznie i maja sukcesy , czego niestety nie mozna powiedzec o rzadzacych u nas gdzie nieudacznik idzie po cichu na inny cieply fotel

 • popijajac_piwo

  Oceniono 3 razy 1

  Gienek był czysty. Jak Włodek.

 • jadziaporeba

  Oceniono 3 razy -1

  nasz rzad tez by tak chcial, rzady rosyjskie popiera i powiela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje