Tusk: Podzielam opinię ministra Gowina. Styl wypowiedzi sędziego z Gdańska niedopuszczalny

14.09.2012 12:38
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. za TVP Info)

- Podzielam absolutnie opinię ministra sprawiedliwości i akceptuję jego zdecydowane oraz natychmiastowe działania w sprawie gdańskiego sędziego - powiedział dziś Donald Tusk, odnosząc się do prowokacji "Gazety Polskiej Codziennie" względem Ryszarda Milewskiego. - Sposób wypowiadania się sędziego jest nie do zaakceptowania - dodał premier.
- W sprawie sytuacji z gdańskim sędzią podzielam opinię ministra sprawiedliwości. Akceptuję jego zdecydowane i natychmiastowe metody działania - ocenił Donald Tusk. Premier zaznaczył, że choć "trudno dziś szczegółowo ocenić charakter tej prowokacji", to "sam styl wypowiadania się sędziego i traktowania świata zewnętrznego przez niezależnego sędziego są nie do zaakceptowania".

"Nie wykluczam, że ta prowokacja to przestępstwo"

- I uważam, że wcześniejsze decyzje ministra sprawiedliwości o tzw. lustracji w gdańskim sądzie są uzasadnione. Podobnie jak jego wnioski dyscyplinarne - dodał.

Szef rządu dodał, że sprawa prowokacji wymaga nie tylko zdecydowanego działania, ale "podlega też ocenie etycznej" w kontekście zarówno zachowania sędziego, jak i przekroczenia pewnych granic przyzwoitości przez prowokatorów. - Przede wszystkim sugerowanie przez pewien czas przez niektórych komentatorów i polityków opozycji, że mamy do czynienia z kontaktem kancelarii rządowej z sędzią, uważam za niedopuszczalne - skwitował.

- Mamy też do czynienia prawdopodobnie z fałszowaniem dokumentu, jakim jest mail, w którym powołujemy się na urząd, na znajomości. Ja rozumiem, że nie moją rzeczą jest oceniać prowokacje dziennikarskie, one miały miejsce i będą miały miejsce... Ale mam wrażenie, że w tym przypadku przekroczono pewne granice i nie wykluczam, że mamy do czynienia także z przestępstwem (...). Musimy to wyjaśnić - dodał premier.

Z kim rozmawiał prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku?

Donald Tusk odniósł się w ten sposób do sprawy prezesa gdańskiego sądu okręgowego Ryszarda Milewskiego. Jak napisała "Gazeta Polska Codziennie", osoba podająca się za urzędnika kancelarii premiera miała ustalać z nim szczegóły posiedzenia sądu w sprawie szefa Amber Gold Marcina P.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce odwołania Milewskiego z funkcji oraz wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec niego. Wnioskiem Gowina zajmie się na początku przyszłego tygodnia Krajowa Rada Sądownictwa.

Zobacz także
Komentarze (122)
Zaloguj się
 • amron53

  0

  p.Tusk, nie jestem zadowolony,że minister należy do ultrakatolickiej targowicy...

 • gsb

  0

  lizus upokorzony...

 • rita57

  0

  "Nie wykluczam, że ta prowokacja to przestępstwo"
  Czujecie to lemingi, jak z was sobie robi jaja w świetle reflektorów?:) On już nawet nie udaje, że wierzy w wasze wykształcenie ,młody wiek i POchodzenie :)

 • bez_alternatywy

  Oceniono 1 raz 1

  nie masz wyjścia Tusk, musisz podziwiać bo Gowin na dywanik cie wezwie

 • zbycholj23

  0

  A to cwaniaczek- odniósł się do stylu wypowiedzi a nie do treści.

 • red.kris

  Oceniono 3 razy 3

  w Gdańsku śmierdzi ostro od około 40 lat :))))

 • spoko-spoko

  Oceniono 1 raz 1

  Troche nie rozumiem tej afery. Niby wszyscy chca zeby jak najszybciej rozwiazac afere amber gold a jednak gdy sedzia chce pomoc w tym i pyta czy przyspieszyc te sprawe to czyni cos nagannego. Przeciez nie mowil ze cos zachachmeci, cos schowa pod dywan lub znieksztalci. Wyraza po prostu chec pomocy w przyspieszeniu sprawy.
  Tak, tak, wszystkie sprawy powinny byc traktowane rowno i toczyc sie zgrabnie zgodnie z procedurami. To dlaczego poslowie calej opozycji grzmia w sejmie ze te sprawe trzeba rozwiklac jak najszybciej i nadac jej specjalny bieg, a nawet powolac specjalna komisje. Dla rownosci, powinni w ten sam sposob domagac sie przyspieszenia innych spraw.
  Ciekawe kto tam dzwonil w imieniu GPC? Kto ma tekie umiejetnosci, zdolnosci i doswiadczenie bojowe? Pewnie agent Tomek

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  "Nie wykluczam, że ta prowokacja to przestępstwo"

  premier udziela instrukcji prokuratorom i sędziom, i co, i nic, żadnego oburzenia, to przecież normalne

 • zooolw

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko zacznij ścigać dziennikarzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje