26 września opinia KRS ws. odwołania sędziego Milewskiego

Jarosław Gowin i Ryszard Milewski

Jarosław Gowin i Ryszard Milewski (Fot. AG/za TVN24/x-news)

Krajowa Rada Sądownicza może już we wtorek zająć się sprawą prezesa Sądu Okręgowego z Gdańska. Bez opinii rady minister Gowin nie może odwołać sędziego Ryszarda Milewskiego. Z kolei 26 września KRS zajmie się wnioskiem o odwołanie sędziego. Prezes gdańskiego sądu jest bohaterem nagrań ujawnionych przez GPC. Milewski powtarza, że jest niewinny.
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce odwołać sędziego Milewskiego. Według prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który w przeszłości stał na czele resortu sprawiedliwości, "przydałoby się tutaj więcej refleksji".

- Na szczęście nie jestem prawnikiem. Dlatego reaguję tak, jak reaguję, i nie zamiatam sprawy pod dywan - mówił w Sejmie minister sprawiedliwości. Gowin jest rozczarowany tym, że prezes sądu sam nie podał się do dymisji. A sędzia konsekwentnie powtarza, że jest niewinny.

- W poniedziałek już powiadamiam prokuraturę i ABW. Zabezpieczane są taśmy. Powiadamiam również ministra sprawiedliwości, że toczy się śledztwo. I w czwartek ukazuje się publikacja, i sytuacja zaczyna się odwracać. Z pokrzywdzonego, zawiadamiającego o przestępstwie, staję się praktycznie oskarżonym. Tak się czuję - stwierdził sędzia w rozmowie z RMF FM.

Każdy może wyrobić sobie zdanie

Min. Gowin w sprawie sędziego Milewskiego nie ma wątpliwości. - Wszyscy Polacy mogą się przekonać, jakie są kwalifikacje etyczne prezesa Milewskiego, i przesłuchać to nagranie. Proponuję, żebyście państwo samodzielnie wyrobili sobie zdanie - powiedział.

Szef resortu sprawiedliwości musi teraz czekać na opinię Krajowej Rady Sądownictwa na temat zachowania prezesa gdańskiego sądu. Bo w przypadku odwoływania go ze stanowiska przed upływem kadencji opinia KRS jest niezbędna. - Rozmawiałem z przewodniczącym Górskim, obiecał, że zrobi to niezwłocznie, ponieważ w przyszłym tygodniu jest posiedzenie KRS. Spodziewam się, że zajmie się tym od razu pierwszego dnia, czyli we wtorek - zaznacza minister.

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Jarema Sawiński powiedział reporterowi TOK FM Marcinowi Krzemińskiemu, że 26 września odbędzie się drugie posiedzenie podczas którego rada zajmować się będzie sprawą Ryszarda Milewskiego. Wtedy ma być rozpatrzony wniosek min. Gowina o odwołanie sędziego.Dziś w sprawie sędziego Milewskiego głos zabierze premier Donald Tusk.

Zobacz także
Komentarze (18)
26 września opinia KRS ws. odwołania sędziego Milewskiego
Zaloguj się
 • emigrant38

  Oceniono 12 razy 10

  Swoj swojego nie ugryzie.
  Znane jest tez powiedzenie: swinia swini tylek slini...

 • sedasz

  Oceniono 9 razy 9

  Ja bym go wywalił i to jak najszybciej. Ktoś taki nie powinien brać państwowej kasy za taki cyrk!

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 9 razy 7

  myślę, że znaczna część urzędników różnego szczebla i różnych resortów zachowałaby się podobnie jak ten sędzia. dlatego też ,sporo prowokacji ma taki finał. prawda jest taka, że w normalnym demokratycznym państwie żadnemu decydentowi nie przyjdzie do głowy ingerować tak otwarcie w pracę niezwisłych organów. mamy jeszcze daleką drogę o przebycia...

 • royal_pl

  Oceniono 9 razy 5

  Nic się nie stało, POlacy nic się nie stało... Taki będzie werdykt KRS. Witamy w AMBERLANDZIE!!!!!!

 • 1234qwerty

  Oceniono 9 razy 5

  Stan spoczynku ze wzgl. na stres a później zobaczy się.

 • solardragon

  Oceniono 4 razy 4

  Milewski powinien mieć DOŻYWOTNI zakaz pracy w instytucjach państwowych nawet jako sprzątaczka czy elektryk.

  Każdy urzędnik po takim numerze powinien być DOŻYWOTNIO odsunięty od pracy w urzędach i firmach państwowych. Skro nikt nie chce ich karać karami finansowymi za błędy w pracy, to odsunięciem od koryta i wpływów na pewno towarzystwo będzie przerażone.

  To prosta metoda - po kolejnych 20 prowokacjach urzędnicy będą pracowali coraz lepiej i wydajniej.

 • komunista_tuskista

  Oceniono 3 razy 3

  cóż
  faktycznie sytuacja stała się kłopotliwa

  do tej pory wystarczyło zadzwonić do Prezesa Sądu by ustalić wyrok,

  ale po tej ohydnej prowokacji Gazety Polskiej,
  będzie trzeba doprecyzować formę kontaktów

  .

 • xtalatx

  Oceniono 7 razy 3

  mnie najbardziej interesuje tło - ile razy kancelaria premiera dzwoniła i ustawiała sędziów oraz w jakich sprawach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje