26 września opinia KRS ws. odwołania sędziego Milewskiego

14.09.2012 10:11
Jarosław Gowin i Ryszard Milewski

Jarosław Gowin i Ryszard Milewski (Fot. AG/za TVN24/x-news)

Krajowa Rada Sądownicza może już we wtorek zająć się sprawą prezesa Sądu Okręgowego z Gdańska. Bez opinii rady minister Gowin nie może odwołać sędziego Ryszarda Milewskiego. Z kolei 26 września KRS zajmie się wnioskiem o odwołanie sędziego. Prezes gdańskiego sądu jest bohaterem nagrań ujawnionych przez GPC. Milewski powtarza, że jest niewinny.
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin chce odwołać sędziego Milewskiego. Według prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, który w przeszłości stał na czele resortu sprawiedliwości, "przydałoby się tutaj więcej refleksji".

- Na szczęście nie jestem prawnikiem. Dlatego reaguję tak, jak reaguję, i nie zamiatam sprawy pod dywan - mówił w Sejmie minister sprawiedliwości. Gowin jest rozczarowany tym, że prezes sądu sam nie podał się do dymisji. A sędzia konsekwentnie powtarza, że jest niewinny.

- W poniedziałek już powiadamiam prokuraturę i ABW. Zabezpieczane są taśmy. Powiadamiam również ministra sprawiedliwości, że toczy się śledztwo. I w czwartek ukazuje się publikacja, i sytuacja zaczyna się odwracać. Z pokrzywdzonego, zawiadamiającego o przestępstwie, staję się praktycznie oskarżonym. Tak się czuję - stwierdził sędzia w rozmowie z RMF FM.

Każdy może wyrobić sobie zdanie

Min. Gowin w sprawie sędziego Milewskiego nie ma wątpliwości. - Wszyscy Polacy mogą się przekonać, jakie są kwalifikacje etyczne prezesa Milewskiego, i przesłuchać to nagranie. Proponuję, żebyście państwo samodzielnie wyrobili sobie zdanie - powiedział.

Szef resortu sprawiedliwości musi teraz czekać na opinię Krajowej Rady Sądownictwa na temat zachowania prezesa gdańskiego sądu. Bo w przypadku odwoływania go ze stanowiska przed upływem kadencji opinia KRS jest niezbędna. - Rozmawiałem z przewodniczącym Górskim, obiecał, że zrobi to niezwłocznie, ponieważ w przyszłym tygodniu jest posiedzenie KRS. Spodziewam się, że zajmie się tym od razu pierwszego dnia, czyli we wtorek - zaznacza minister.

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Jarema Sawiński powiedział reporterowi TOK FM Marcinowi Krzemińskiemu, że 26 września odbędzie się drugie posiedzenie podczas którego rada zajmować się będzie sprawą Ryszarda Milewskiego. Wtedy ma być rozpatrzony wniosek min. Gowina o odwołanie sędziego.Dziś w sprawie sędziego Milewskiego głos zabierze premier Donald Tusk.

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • zbycholj23

  0

  Ciekawe co wymyśli towarzystwo wzajemnej adoracji. A może to pomroczność jasna? Najpierw będzie zwolnienie, potem rekonwalescencja a jak sprawa ucichnie to karne przeniesienie służbowe na lepsze stanowisko bądź przejście w stan spoczynku z zachowaniem dozgonnego wynagrodzenia.

 • kedar.1982

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem z kancelarii płemieła czy mógłbym prosić o przyspieszenie terminu posiedzenia w sprawie Milewicza? Proponuję na godzinę 16, bo o 15 jem obiad za państwowe pieniądze i chcę aby się dobrze trawiło.

 • komunista_tuskista

  Oceniono 3 razy 3

  cóż
  faktycznie sytuacja stała się kłopotliwa

  do tej pory wystarczyło zadzwonić do Prezesa Sądu by ustalić wyrok,

  ale po tej ohydnej prowokacji Gazety Polskiej,
  będzie trzeba doprecyzować formę kontaktów

  .

 • solardragon

  Oceniono 4 razy 4

  Milewski powinien mieć DOŻYWOTNI zakaz pracy w instytucjach państwowych nawet jako sprzątaczka czy elektryk.

  Każdy urzędnik po takim numerze powinien być DOŻYWOTNIO odsunięty od pracy w urzędach i firmach państwowych. Skro nikt nie chce ich karać karami finansowymi za błędy w pracy, to odsunięciem od koryta i wpływów na pewno towarzystwo będzie przerażone.

  To prosta metoda - po kolejnych 20 prowokacjach urzędnicy będą pracowali coraz lepiej i wydajniej.

 • xtalatx

  Oceniono 7 razy 3

  mnie najbardziej interesuje tło - ile razy kancelaria premiera dzwoniła i ustawiała sędziów oraz w jakich sprawach

 • haiko

  Oceniono 1 raz 1

  No to ja poprosze teraz rozmowę P. Górskiego z P. Gowinem. Chyba to jest ta sama sytuacja?

 • royal_pl

  Oceniono 9 razy 5

  Nic się nie stało, POlacy nic się nie stało... Taki będzie werdykt KRS. Witamy w AMBERLANDZIE!!!!!!

 • szymek_50

  Oceniono 4 razy 0

  Lepiej będzie dla KRS jak się KRUS tą sprawą zajmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje