Dyżurny ruchu ze Starzyn już po przesłuchaniu. Usłyszał zarzut

14.09.2012 09:39
W katastrofie rannych zostało 57 osób, w tym ponad 30 ma ciężkie obrażenia

W katastrofie rannych zostało 57 osób, w tym ponad 30 ma ciężkie obrażenia (Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Policja zatrzymała i przesłuchała Andrzeja N. - dyżurnego ruchu ze Starzyn. Po pięciu miesiącach od kolejowej tragedii pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, mężczyzna usłyszał zarzut: spowodowanie katastrofy kolejowej. Prokuratura uważa, że to on wprowadził jeden z pociągów na zły tor. Przeciwko zatrzymaniu mężczyzny protestuje Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP.
Andrzej N. w końcu usłyszał zarzut. Według śledczych Andrzej N. doprowadził do skierowania jednego z pociągów na niewłaściwy tor, co spowodowało czołowe zderzenie z drugim składem.

Wcześniej na przesłuchanie dyżurnego ruchu nie pozwalał stan jego zdrowia. Dopiero 27 sierpnia mężczyzna wyszedł ze szpitala psychiatrycznego. Ozimek podkreślił, że na przesłuchanie podejrzanego zgodzili się biegli.

"Potraktowali go jak najgroźniejszego przestępcę"

Przeciwko takiemu potraktowaniu N. zaprotestowali jego koledzy ze związku dyżurnych. "Nasz kolega nie został wcześniej w żaden sposób poinformowany o dacie, terminie i miejscu stawienia się na przesłuchanie prokuratorskie. Andrzej N. nie został potraktowany jak podejrzany lub nawet przestępca, lecz według metod, jakie stosuje się wobec najgroźniejszych bandytów" - napisał w oświadczeniu rzecznik związku Grzegorz Herzyk.

Przypomniał, że Andrzej N. jest po terapii szpitalnej. Jego zdaniem działania prokuratury mogą zniweczyć pracę lekarzy, którzy ustabilizowali stan zdrowia dyżurnego.

Katastrofa pod Szczekocinami

3 marca 2012 r. wieczorem na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa w pobliżu Szczekocin k. Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa - Kraków. Ten ostatni wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. W katastrofie zginęło 16 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • bojewik

  Oceniono 3 razy 1

  "Policja zatrzymała" - czyli o 6 rano pod dom podjechało siedem radiowozów na sygnałach i dwie suki z kominiarzami? Bo w to, że wysłano mu powiadomienie o stawieniu się na komendzie albo podjechał po niego radiowóz po uprzednim powiadomieniu, nie wierzę. Oto cała POlska, a w niej POlicja - wyżywają się na pijanych rowerzystach oraz bezbronnych ludziach, a a prawdziwych bandytów omijają szerokim łukiem. A poza tym to urzędnicy i pracują od 8 do 16.....

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 7 razy -1

  związkowi wąsaci lenie z PKP już zaczynają odwracać kota ogonem...za kogo wy sie uważacie ? facet odpowiada za śmierc kilkunastu osób - to kim jest ?? jak go traktować ? co wy za daleko macie do łba aby cokolwiek zrozumieć ? nie dość że doradzaliście mu aby robił z siebie wariata i unikał odpowiedzialnosci to teraz nadal go bronicie ?

 • brakloginu1998

  Oceniono 4 razy -2

  Brawo Zwiazek, w panstwie praw, ktorym Polska niestety, w moim mniemaniu , nie jest poniewaz nie przestrzega swietej zasady "praesumptio boni viri", dla nie wtajemniczonych: komu nie udowodniono winy, jest niewinny, tak w skrocie

 • brolend21

  Oceniono 4 razy 2

  tusk mydli oczy c.d.

 • hydrograf

  Oceniono 6 razy 2

  Dla polskiego wymiaru "sprawiedliwości" każdy jest bandytą... chyba, że jest VIP-em.
  Prawdopodobnie prokuratorzy i sędziowie oceniają innych "swoją miarą".

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 0

  No musieli odreagować porażkę z mafiosami. Tu się szpece wykażą twardościa w działaniu. Wsadzić chłopa na trzy miechy do aresztu żeby nie mataczył.

 • deplatformizacja

  Oceniono 8 razy 0

  Rządzi PiS, więc nie dziwią mnie takie naloty policji o 6 rano.
  Przywróćmy normalność, wybierzmy PO!

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Bezprzykładny atak na CZŁOWIEKA PRACY, ZWIĄZKOWCA.
  To krok na drodze do PRZUMUSOWEJ STERYLIZACI związkowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX