Alkoholowa panika w Czechach. Bezpieczny ten co nie pije

13.09.2012 21:05
Inspekcja Handlowa i celnicy ostrzegają przed podrabianym alkoholem

Inspekcja Handlowa i celnicy ostrzegają przed podrabianym alkoholem (Fot. Izba Celna w Katowicach)

Z godziny na godzinę rośnie w Czechach liczba zatruć alkoholem metylowym. Przybywa przypadków hospitalizacji, ślepnięcia oraz śmierci. - Bezpieczny jest w tej chwili tylko ten, kto w ogóle nie pije twardego alkoholu - powiedział czeski minister zdrowia Leoš Heger. Wyznaczono nagrodę miliona koron (ok. 170 tysięcy złotych) za wskazanie źródła dystrybucji zatrutego alkoholu.
Ostrawski bezdomny był 19. ofiarą metanolu w Czechach w ciągu ostatniego tygodnia., ale sprawa nie dotyczy jedynie bezdomnych. Kilkadziesiąt osób nadal przebywa w szpitalach z objawami zatrucia. Wiele z nich jest w stanie krytycznym. Najmłodszą ofiarą trefnego alkoholu jest 21-letnia dziewczyna, najstarszą 73-letni mężczyzna. Wśród ofiar śmiertelnych są również: 62-letni mężczyzna, znaleziony martwy w swym mieszkaniu w Hawierzowie i 59-letnia kobieta oraz mężczyzna w tym samym wieku, zmarli w szpitalu klinicznym w Ostrawie.

Zakaz sprzedaży w kioskach

Metanol u naszych sąsiadów zabijał już wcześniej, ale nie na taką skalę. Pierwszą ofiarę odnotowano w Czechach 13 maja. Obecnie sytuacja stała się na tyle poważna, że czeski rząd uznał za konieczne powołanie sztabu kryzysowego. W środę podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Leoš Heger ogłosił zakaz sprzedaży alkoholu powyżej 30% w kioskach, straganach oraz ruchomych punktach sprzedaży.

Specjalny lek z Norwegii

Do czasu wykrycia źródła pochodzenia trującego alkoholu, władza nie wykluczyła wprowadzenia prohibicji. Czescy lekarze mają otrzymać specjalny lek z Norwegii. Będą nim leczeni pacjenci, których nie można leczyć innym sposobem ze względu na dużą zawartość alkoholu we krwi. Lekarze przyznali, że jednemu pacjentowi piwo uratowało życie, ponieważ popił nim wódkę. Co ciekawe jako pierwszą pomoc przy zatruciu, podaje się czysty alkohol, który działa jako antidotum i rozcieńcza ten zatruty.

Policja ostrzega przed spożywaniem alkoholu z niepewnych źródeł. Każe również zwracać uwagę na zabezpieczenie butelek banderolą. Wczoraj w internecie opublikowała zdjęcia etykiet alkoholi, mogących zawierać metanol. Są to m.in. rum Božkov i Tuzemák firmy AB Style z Frydka Mistka w litrowych butelkach.

500 tajemniczych butelek

O wprowadzenie alkoholu metylowego do obrotu podejrzanych jest kilka osób. Dotychczas zatrzymano m.in. 36-latka z Hawierzowa. Postawiono mu zarzut przestępstwa. Przebywa w areszcie. Policja zatrzymała również właściciela sklepu nocnego, w którym kupili zatruty alkohol ludzie zatruci. Sklep we wtorek zamknięto. Policjanci także w środę zatrzymali jego dostawcę alkoholu. Jedną z ofiar była kobieta, mieszkająca w budynku, w którym znajduje się sklep.

Czeska policja oraz celnicy prowadzą wzmożone kontrole alkoholu w sklepach, magazynach i restauracjach. Część zakupionych butelek znajduje się w domach, dlatego na szeroką skalę prowadzona jest kampania informacyjna. Wczoraj policja w Zlinie odkryła nielegalny skład w garażu z ok. 500 butelkami alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz kilka tysięcy podrobionych etykiet. Widnieje na nich m.in. Likierka Drak. Firma za podanie źródła dystrybucji zatrutego alkoholu obiecała milion koron nagrody. Zatrzymano 73-letniego właściciela garażu.

Polscy celnicy ostrzegają

Izba Celna w Katowicach także wprowadziła kontrole, ale nie planuje zaprzestać sprzedaży alkoholu. Na stronach internetowych polskich urzędów pojawiają się zdjęcia podejrzanych trunków. Panuje zamieszanie, które udziela się także Polakom mieszkającym w pobliżu czeskiej granicy. Media choćby Śląska Cieszyńskiego szczegółowo donoszą o czeskich wydarzeniach. Dziś niewielu polskich amatorów czeskiego twardego alkoholu skusiło się na zakup trunków w zwykle obleganych sklepach na ulicy Hlavnej w Czeskim Cieszynie, tuż za polską granicą.Autorzy tekstu są redaktorami portalu o Czechach i Słowacji Novinka.pl

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • jvelzkeyek

  Oceniono 1 raz 1

  Wstrzymajmy się z piciem!!!  Metanol ludzi podstępnie zabije.

  Od dziś alkoholu w ogóle nie piję.

  Prohibicja życie niejedno uratuje.

  Od dziś alkoholu nie kupuję.

  Właśnie na stół piwo malinowe postawiono.

  Wypijemy po szklance razem z żoną.

  Afera z metanolem z Czech sieje strach.

  Monopolowym firmom w oczy zagląda krach.

  Trunki z lewej gorzelni i kontrabandy Polskę zalewają.

  Policja i służby sanitarne konsumentów ostrzegają.

  Pijąc metanol stracisz wzrok, wątrobę a nawet życie.

  Dopóki nie poznamy źródła metanolu, wstrzymajmy się z piciem!


  komentarzedowydarzen.blox.pl

 • cyklista

  0

  Drodzy bracia Czesi, wódki nie robi się z koncentratu do mycia szyb, nie robi się też z płynu do chłodnicy ani z wody brzozowej. Jak się robi wódę z koncentratu to mycia szyb, to nie ma się co czepiać że koncentrat był z Polski.

 • stan-1

  Oceniono 2 razy 0

  Pij szybko bo się ściemnia.

 • pitollonewidi

  Oceniono 2 razy 0

  jakos nie umie rozpoznac i to TUZEMAK i to TUZEMAK oco zu biega???

 • pitollonewidi

  Oceniono 2 razy 0

  HAJ TEGO CALEGO TUZEMAKA TRZEPA PRZEPIC ZWYKLYM SPIRYTUSEM I NIC NIE LAPIE .
  Hmmm ta nazwa ta nazwa tego swinstwa Tuzemak Duskemak tuskemak moze hm hm hm....

 • zanetamaslo

  Oceniono 1 raz -1

  U nas w podobnej sytuacji by było jak z aferą solną - nie odważyliby się ujawnić nazwy zatrutych produktów!

 • zanetamaslo

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe czy w analogicznej sytuacji w Polsce nasz Sanepid odważyłby się ujawnić nazwę produktu, który może być zatruty. Przy aferze solnej nie ujawnili.

 • bezlitosny.453

  Oceniono 3 razy 1

  Chodzi oto by nikt nie mogł czuć się bezpieczny czy pije czy nie

 • cwanybolek

  Oceniono 1 raz -1

  Zaś tak naprawdę trucizną są metabolity alkoholu metylowego. Alkohol etylowy metabolizowany jest w wątrobie do aldehydu octowego i kwasu octowego (wcale dla zdrowia nie obojętnych) natomiast metylowy rozkładany jest do aldehydu mrówkowego a następnie kwasu mrówkowego, które to substancje czynią spustoszenie w organizmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje