Polska wstępuje do "europejskiej NASA". Pięć lat po Czechach, trzy po Rumuni

13.09.2012 17:47
Centrum operacyjne ESA

Centrum operacyjne ESA (Fot. J Ergen Mai /ESA)

Po latach wahań Polska podpisała dziś umowę o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. To europejski odpowiednik amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. - Szkoda, że tak późno - mówi profesor Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
ESA to organizacja, która prowadzi tzw. europejską politykę kosmiczną. W jej ramach powstaje np. system Galileo - nowy cywilny system nawigacji satelitarnej, który ma zapewnić niezależność od amerykańskiego GPS.

Przystąpienie Polski do ESA oznacza, że nasze zespoły badawcze będą miały pełnoprawny dostęp do wyników badań prowadzonych w przestrzeni kosmicznej. To ważne zwłaszcza dla astronomów, astrofizyków i przedstawicieli tych nauk, w których wykorzystuje się dane z teleskopów orbitalnych czy planetarnych misji badawczych. Dzięki temu nasi naukowcy staną się w pełni równorzędnymi parterami dla kolegów z zagranicy.

- Do tej pory też współpracowaliśmy z ESA, ale byliśmy raczej partnerem drugiej kategorii. Jako członek agencji mamy pełen dostęp do projektów, możemy zgłaszać własne eksperymenty, tworzyć konsorcja i mamy prawo do tego, by pieniądze, które są tam wpłacane, wykorzystywać na te projekty - tłumaczy Marek Banaszkiewicz, dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

- Szkoda, że tak późno wstąpiliśmy do ESA: pięć lat po Czechach, trzy lata po Rumunii. Gdybyśmy wcześniej przystąpili do organizacji - a było to możliwe już około 2000 roku - to nasz przemysł byłby inaczej ulokowany w przemyśle europejskim - dodaje profesor Zbigniew Kłos z tej samej placówki.

Naukowcy od dłuższego czasu alarmowali, że jeśli Polska nie przystąpi w tym roku do organizacji, stracimy 2 mld zł.

Roczny budżet ESA wynosi blisko 4 mld euro. To pieniądze przeznaczone m.in. na rozwój nowoczesnych technologii. - Dzięki wejściu do ESA nasze firmy będą mogły startować w przetargach na budowę satelitów albo podsystemów do instrumentów, wykorzystywanych następnie w europejskim programie kosmicznym. Unia Europejska planuje wydać kolejne miliardy euro na programy satelitarne GMES oraz Galileo. Bez uczestnictwa Polski w ESA nasze firmy nie mogłyby ubiegać się o podwykonawstwo w tych programach - mówi Mateusz Wolski z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie, współorganizator akcji "Polska w ESA".

Szanse udziału polskich firm w przedsięwzięciach gwarantuje roczna, podstawowa składka Polski do ESA, wynosząca 19 mln euro. Co najmniej 80 proc. tej kwoty wróci do kraju w formie projektów technologicznych i zleceń dla firm. Nasze firmy muszą dostać kontrakty na większość tej kwoty. Dodatkowo ze względu na to, że jesteśmy nowym krajem członkowskim w agencji, nasze firmy przez pięć lat będą startowały w przetargach na preferencyjnych warunkach.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak przyznał, że to wysokość składki członkowskiej w ESA była głównym powodem wahań polskiego rządu w sprawie przystąpienia do agencji. W pierwszym roku Polska musi wpłacić "wpisowe" i składkę w łącznej wysokości 145 mln złotych.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 0

  ciekawe kiedy DZIADOLSKA wstapi do agencji drog utwardzonych oraz agencji torow kolejowych... to by moglo rowniez dodac prestizu na arenie miedzynarodowej...

 • szymek_50

  Oceniono 1 raz -1

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Rumuni są przed nami.

 • annx78

  Oceniono 3 razy 3

  :)) to ja teraz poczekam aż Polską flagę przyklei Polak w ISS.

 • hkarper

  Oceniono 2 razy 0

  "europejskiej NASA"

  redahtur nie zna definicji ESA?

  to porownuje do jankeskiego syfu?

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 3 razy 1

  Na pomniki "wielkiego i basta" JP2 nie brakuje, na stadiony dla idiotów biegających za piłką też nie. Tylko na uczestniczenie w badaniu i podbijania kosmosu żałujemy paru milionów. I ludzie się dziwią i oburzają, kiedy mówię, że Polska to nie jest poważny kraj.

 • karatska

  Oceniono 1 raz -1

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości na profilu Studenckiego Koła Astronautycznego:

  www.facebook.com/media/set/?set=a.431493776888191.90402.168034799900758&type=1
  Więcej informacji i szczegółów o tym wydarzeniu pojawi się już w wkrótce na naszym profilu.

  Zapraszamy do śledzenia nas na facebooku!

 • johanna_haase

  Oceniono 4 razy 4

  Poprawnie po polsku: po Rumunii

 • assystentka_gieremka

  Oceniono 8 razy -4

  Polaczki, jesteście lata za Czechami. Przykładowo w branży narzędziowej w przeróżnych instrukcjach czy oprogramowaniu pojawiają się czeskie tłumaczenia. Polskich brak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje