Gowin chce odwołać sędziego wz. z prowokacją "GPC". "Sprzeniewierzył się godności urzędu"

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

- Nie może zgody na to, że w polskich sądach pracują osoby, które są gotowe przyjmować zlecenia polityczne - tak Jarosław Gowin skwitował ujawnione przez "Gazetę Polską Codziennie" nagrania, na którym Ryszard Milewski rozmawia z rzekomym pracownikiem kancelarii premiera. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku prosił o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie ws. aresztu dla Marcina P.
Jarosław Gowin poinformował na konferencji prasowej, że wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa o natychmiastowe wszczęcie postępowania wyjaśniającego ws. nagrania Ryszarda Milewskiego ujawnionego dziś przez "GPC". Jeżeli treść nagrania się potwierdzi, szef resortu zaapeluje o podjęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prezesa.

- Wystąpiłem także do Krajowej Rady Sądownictwa o opinię w związku z moim zamiarem odwołania prezesa Milewskiego ze stanowiska. Niezależnie od tego, czy to nagranie odzwierciedla w 100 proc. treść tej rozmowy, to niektóre wypowiedzi prezesa Milewskiego w mojej ocenie urągają zasadzie niezawisłości sędziego i sprzeniewierzają się godności urzędu sędziego - oświadczył Gowin.Gowin: "Komisji śledczej ws. afery Amber Gold nie będzie"

Szef resortu sprawiedliwości przypomniał, że w zeszłym tygodniu podjął "bezprecedensową decyzję" o przeprowadzenie lustracji działań prezesa Milewskiego, która to decyzja w świetle ostatnich doniesień "jest tym bardziej uzasadniona".

Gowin powiedział też, że w jego ocenie nie ma potrzeby powołania sejmowej komisji śledczej ws. afery Amber Gold. - Moja dzisiejsza konferencja i decyzje, które podjąłem, są dowodem na to, że rząd trzyma rękę na pulsie i że wyjaśnimy tę sprawę zgodnie z prawem i zgodnie z zasadą maksymalnej transparentności - oświadczył.

Minister przyznał też, że rozmawiał na temat nagrań z prezesem Milewskim już wczoraj. Sędzia miał mu przedstawić nieco inny przebieg rozmowy, niż to, jaki "obraz wyłania się z dzisiejszego nagrania". - Nie mniej z ust pana prezesa padają takie sformułowania, które mnie, nie tylko jako ministra sprawiedliwości, ale i obywatela, oburzają do żywego i nie może być zgody na to, by w polskich sądach pracowali ludzie, którzy są gotowi przyjmować zlecenia polityczne - skwitował Gowin.

Prezes prosił o instrukcje ws. przyspieszenia posiedzenia

Jak informuje "GPC", do prezesa Milewskiego zadzwonił człowiek, który podał się za asystenta Tomasza Arabskiego, szefa kancelarii premiera. W trakcie rozmowy padła m.in. propozycja bezpośredniego spotkania sędziego z premierem. - Chciałbym dużo rzeczy przedstawić panu premierowi - mówił Milewski. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku prosił też o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. aresztu dla Marcina P.

Komentarze (193)
Gowin chce odwołać sędziego wz. z prowokacją "GPC". "Sprzeniewierzył się godności urzędu"
Zaloguj się
 • luki761

  Oceniono 177 razy 125

  sprawa prosta

  masz jakąś sprawę w sądzie,
  to dzwoń do Prezesa Sądu

  i przedstawiaj się jako funkcjonariusz Platformy Obywatelskiej

  i już na baczność Prezes Sądu, wszystko ci wyjaśni i załatwi

  .

 • jamj

  Oceniono 108 razy 88

  To, że ten sędzia jest dyspozycyjny, nadgorliwy i usłużny, to nie najgorsze. Najgorsze jest to, że jest skrajnie głupi i naiwny, a to już wada nie do skorygowania.

 • lukki69

  Oceniono 86 razy 68

  połowa sedziów i prokuratorów to prlowskie pachołki,wiec takie p..........to jak reforma kolei i emerytur....szkoda ze naród ma tak waskie horyzonty i ciagle brak haryzmatycznej postaci która ruszyła by naród do eksterminacji tej całej hołoty od wójta w góre....

 • mikejar

  Oceniono 79 razy 43

  Czyli ze takie praktyki stosuje rzad i PO. Gdyby to byla prawdziwa sytuacja to , to jest do zaakceptowania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Swiety Gowin sie obruszyl , bo ktos go wyprzedzil.
  Wszedzie uklady i ukladziki. Moga chodzic na kolanach byle byc przy korycie.
  Najlepszy dowod na " niezawislosc" sadow to wyroki na Pruszkow
  Ile dostali w LAPE ze wydali takie wyroki. POprostu K O M E D I A a nie sprawiedliwosc.
  DALEJ GLOSUJCIE NA PARTIE KOLESIOW !!!!!!!!!!! Nie jestem z PiS ani innej partii.
  Szkoda slow i tak wszystko bedzie zamiecione pod dywan Mlody Tusk na ministra transportu !!!!!!!!!!!

 • pro-contra

  Oceniono 60 razy 36

  Gowin: "Komisji śledczej ws. afery Amber Gold nie będzie".
  A ja zaczynam skłaniać się do tego, aby taką (mieszaną i obligatoryjnie JAWNĄ) komisję jednak powołać.
  Chociażby po to, aby unaocznić społeczeństwu, że ekipa Tfuska nie ma NIC do ukrycia.
  Ani przed opozycją, ani przed Narodem.

 • dacie

  Oceniono 77 razy 29

  Odwołanie sędziego to pikuś, a co z odwołaniem Tuska i jego trampkarzy? Kto doprowadził ten kraj do zgnilizny? Afera za afera, katastrofa finansową państwa, nepotyzm... Dość tego!
  Spadać aferzysci!

 • assystentka_gieremka

  Oceniono 66 razy 22

  W tym przypadku w trybie natychmiastowym powinna powstać naciskowa komisja śledcza, a rząd Tuska powinien się właśnie podawać do dymisji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje