Jemen: Atak na ambasadę USA w Sanie; policja rozpędziła tłum

13.09.2012 11:44
Flaga na ambasadzie USA w Jemenie

Flaga na ambasadzie USA w Jemenie (Haykal Bafana/ Twitter)

Jemeńska policja rozpędziła manifestantów szturmujących w czwartek ambasadę USA w stolicy Jemenu Sanie. Tłum protestował przeciwko antyislamskiemu filmowi rozpowszechnianemu w internecie - poinformowała agencja AFP.
Wcześniej agencja Reutera informowała o setkach osób szturmujących ambasadę. AFP pisze o tysiącach demonstrantów, którzy wdarli się na teren amerykańskiej placówki, skandując: "O proroku! O Mahomecie!".

Jednak nie ma ofiar?

Według świadków, na których powołuje się Reuters, manifestanci rozbili okna w pomieszczeniach ochrony na zewnątrz budynku ambasady, a następnie wtargnęli przez główną bramę tej silnie strzeżonej i ufortyfikowanej placówki w Sanie. Tłum podpalił zaparkowane tam samochody dyplomatyczne.

W celu rozpędzenia manifestantów, którzy - jak zauważa francuska agencja - stawiali silny opór - policja strzelała w powietrze i użyła armatek wodnych.

AFP informuje, że w starciach z policją rannych zostało dwóch demonstrantów oraz, że ponad kompleksem budynków ambasady unosił się dym.

Reuters pisał, że strażnicy otworzyli ogień i są doniesienia o ofiarach zarówno po stronie szturmujących, jak i pracowników placówki. Najnowsze doniesienia z ambasady Jemenu w Waszyngtonie mówią o tym, że nie ma żadnych ofiar ataku w Sanie.

"Innocence of Muslims"

Antyamerykańskie nastroje na Bliskim Wschodzie i krajach islamskich wywołuje antyislamski film "Innocence of Muslims"(Niewinność muzułmanów), którego fragmenty można obejrzeć w serwisie YouTube. Dwugodzinny film przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, który aprobował molestowanie seksualne dzieci.

W ataku na konsulat USA w Bengazi na wschodzie Libii zginęło czterech amerykańskich dyplomatów, w tym ambasador. Antyamerykańskie demonstracje odbywają się także w Egipcie, Tunezji, Maroku, Sudanie, Iranie i Afganistanie.

Zobacz także
Komentarze (346)
Jemen: Atak na ambasadę USA w Sanie; policja rozpędziła tłum
Zaloguj się
 • flugufrelsarinn

  Oceniono 202 razy 152

  Na biblię można pluć,można ją podpalać i drzeć...a za żart z islamu poderżną Ci gardło lub ukamieniują

 • queserasera

  Oceniono 160 razy 116

  Ile to już lat, jak Orlanda Fallaci dowodziła, że islam to śmiertelnie niebezpieczny rak, który należy wszelkimi środkami zwalczać. I co poczyniono od tego czasu? No to zbierajcie owoce!

 • wqb

  Oceniono 121 razy 99

  tam zabijają za film którego nie widzieli.

  a u nas zabijają za zły kolor szalika na meczu.

  tłuszcza wszędzie taka sama, ma tylko różne podniety

 • aliveinchains

  Oceniono 133 razy 85

  Rak islamu atakuje!

 • jamj

  Oceniono 83 razy 65

  Widać, że muzułmanie nie doceniają twórczości filmowej made in USA. A może tak wygląda arabska nagroda filmowa, taki ichniejszy Oscar?

 • luumak

  Oceniono 78 razy 60

  Islamisci żądając szacunku sami nie mają zamiaru nikogo szanować. Mam nadzieje ze Europa sie w końcu obudzi i będzie traktowła ich tak jak oni traktują nas np w Arabii Saudyjskiej.

 • tak.bo.tak

  Oceniono 39 razy 33

  Jeśli ktoś jest skłonny mordować w imię religii to znaczy, że albo z tą religią albo z nim jest coś nie tak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje