Jemen: Atak na ambasadę USA w Sanie; policja rozpędziła tłum

13.09.2012 11:44
Flaga na ambasadzie USA w Jemenie

Flaga na ambasadzie USA w Jemenie (Haykal Bafana/ Twitter)

Jemeńska policja rozpędziła manifestantów szturmujących w czwartek ambasadę USA w stolicy Jemenu Sanie. Tłum protestował przeciwko antyislamskiemu filmowi rozpowszechnianemu w internecie - poinformowała agencja AFP.
Wcześniej agencja Reutera informowała o setkach osób szturmujących ambasadę. AFP pisze o tysiącach demonstrantów, którzy wdarli się na teren amerykańskiej placówki, skandując: "O proroku! O Mahomecie!".

Jednak nie ma ofiar?

Według świadków, na których powołuje się Reuters, manifestanci rozbili okna w pomieszczeniach ochrony na zewnątrz budynku ambasady, a następnie wtargnęli przez główną bramę tej silnie strzeżonej i ufortyfikowanej placówki w Sanie. Tłum podpalił zaparkowane tam samochody dyplomatyczne.

W celu rozpędzenia manifestantów, którzy - jak zauważa francuska agencja - stawiali silny opór - policja strzelała w powietrze i użyła armatek wodnych.

AFP informuje, że w starciach z policją rannych zostało dwóch demonstrantów oraz, że ponad kompleksem budynków ambasady unosił się dym.

Reuters pisał, że strażnicy otworzyli ogień i są doniesienia o ofiarach zarówno po stronie szturmujących, jak i pracowników placówki. Najnowsze doniesienia z ambasady Jemenu w Waszyngtonie mówią o tym, że nie ma żadnych ofiar ataku w Sanie.

"Innocence of Muslims"

Antyamerykańskie nastroje na Bliskim Wschodzie i krajach islamskich wywołuje antyislamski film "Innocence of Muslims"(Niewinność muzułmanów), którego fragmenty można obejrzeć w serwisie YouTube. Dwugodzinny film przedstawia Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, który aprobował molestowanie seksualne dzieci.

W ataku na konsulat USA w Bengazi na wschodzie Libii zginęło czterech amerykańskich dyplomatów, w tym ambasador. Antyamerykańskie demonstracje odbywają się także w Egipcie, Tunezji, Maroku, Sudanie, Iranie i Afganistanie.

Zobacz także
Komentarze (346)
Zaloguj się
 • misiupisiu2

  Oceniono 2 razy 2

  Religie rasistowskie powinny byc zakazane.

 • lesio.kalkstein

  Oceniono 4 razy 0

  Niedoszkolony gieroj z cia zwany przez media ambasadorem na chwile przed końcem swojego nędznego żywota ! Został wykończony przez morderców Kadafiego szkolonych oraz finansowanych przez cia ! stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2012/09/a36.jpg

 • erg_samowzbudnik

  Oceniono 3 razy 1

  Ile nienawiści musi być skumulowane w tych ludziach ? Byle drwina powoduje niekontrolowany atak agresji , to świadczy tylko o tym jak oni nas naprawdę nienawidzą.

 • blski

  Oceniono 3 razy 1

  Polityka USA powoduje powszechna w krajach arabskich niechec do tego kraju, czygo wynikiem sa obecne zamieszki.
  Jast glupota, lub prowokacja atakowanie religii. W tych sprawach zadna rozsadna dyskusja nie jest mozliwa, bo temat jest z zasady nieracjonalny.

 • dariuszczwa

  Oceniono 3 razy 3

  Poczytał by może jeden z drugim...pomyślał trochę zanim nagryzmoli bzdurę
  www.geopolityka.org/komentarze/1742-echo-klatwy-kaddafiego

 • boleclaw

  Oceniono 7 razy -1

  bardzo serdecznie zapraszam do polski wszystkich czarnoskórych, skośnookich itp. ale jak zobaczę araba to zbieram ekipe i idziemy mu wpie...ć

 • dna_low

  Oceniono 6 razy 6

  Mahomet posuwał małolatę, ale i wielu chrześcijańskich władców podobnie czyniło. Różnica polega na tym, że obecnie cywilizowani ludzie takie zachowania potępiają...

 • fodo-modo

  Oceniono 6 razy 4

  Ech, ci muzułmanie, ci muzułmanie. Ciągle tylko by na YouTube siedzieli. A robić nie ma komu.

 • szakez

  Oceniono 11 razy -1

  Aj waj! Aj waj! Szechterku nasze interesy na bliskim wschodzie są zagrożone!

  Dawaj hasbare!

  Albo faszystów szukajmy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje