Biernacki ws. "Pruszkowa": To kolejna wpadka prokuratury

13.09.2012 08:11
Marek Biernacki z politykami PO

Marek Biernacki z politykami PO (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

- To kolejna wpadka prokuratury. Nie do końca dobrze był przygotowany akt oskarżenia. Prokuratorzy często opierają się na zeznaniach świadków koronnych. A to tylko odwróceni przestępcy, którzy mogą kłamać - mówił w TVN24 Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych, obecnie poseł PO.


- Zeznania świadka koronnego to powinno być 10 proc. materiału dowodowego. Reszta to powinien być inny materiał dowodowy - uważa Marek Biernacki. Jego zdaniem w prokuraturze "za mało przykłada się uwagi do dowodów rzeczowych". - To co widzimy w filmach: przychodzi ekipa i zbiera materiał. A w polskim prawie karnym dominuje taka zasada, że liczy się świadek i zeznania. To chyba obciążenie z zamierzchłej epoki, gdzie jest świadek i każdego można skazać - mówi Biernacki.

- W procesie "pruszkowskim" brakowało mi jednego procesu i wyjaśnień. Jak powstał "Pruszków"? Jak prości cinkciarze stali się chłopcami z miasta i wielkimi mafiosami? Na pewno byli pod ochroną dawnych służb. Żaden proces nie wyjaśnił zaplecza finansowego - zaznaczył Biernacki.

- Prokuratorzy przyjęli pewną taktykę. Chcieli robić proces małymi kroczkami. I zgubiliśmy całe meritum sprawy. A chodziło o to, jak mogło dojść do powstania grupy i by ujawnić zaplecze finansowe grupy - mówił w telewizji Biernacki.

"Sukces państwa"

- "Pruszkowa" już od 12 lat nie ma, i to jest sukces państwa. Ale z drugiej strony mija 12 lat i dopiero teraz zapadają wyroki - dodaje.

Wyroki po 6 latach procesu gangu pruszkowskiego. Oskarżonych w nim było blisko 40 członków mafii. Prokuratura żądała dla nich od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat za kratkami. Najwyższy wyrok w tym procesie - osiem lat więzienia - usłyszał Marcin B., ps. "Bryndziak". Dwóch oskarżonych usłyszało wyroki pięciu lat więzienia, jeden - czterech i pół roku, dwóch - trzech i pół roku. Ośmiu oskarżonym wymierzono kary po dwa lata więzienia. Jeden z szefów gangu, Janusz P., ps. "Parasol", usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia. Dwaj pozostali mafijni bossowie - Zygmunt R., ps. "Bolo", i Andrzej Z., ps. "Słowik" - zostali uniewinnieni od wszystkich zarzutów. Spośród ponad 20 skazanych część nie trafi w tej sprawie do więzienia, innym do odbycia pozostało kilka miesięcy pozbawienia wolności, gdyż na poczet ich kar zaliczono czas aresztu. Wobec jednego oskarżonego postępowanie umorzono, jeden otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • koles751

  0

  A ja naiwnie sądziłem, że sąd jest od oceniania działań bandytów, a nie prokuratorów ...

 • fan2k

  0

  Ten Biernacki jest jakiś dziwny. Pyta jakie są źródła finansowania/powstania Pruszkowa? Do porwania pierwszego Tira wystarczył lizak ze składnicy harcerskiej, niewyględna morda i twarde pięści. I tak źródłem finansowania był pierwszy złupiony TIR

 • waldi_46

  0

  tylko w tym porąbanym skorumpowanym państwie wypuszcza się bandytów na wolność . w USA też nie mieli świadków na Alkapone bo się bali zeznawać to mądry wymiar sprawiedliwości amerykański udupił bandytę za podatki skarbowe .

 • elkipan

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ja dobrze rozumiem, że personel wymiaru sprawiedliwości jest do wymiany?

 • menstronaoficjalna

  Oceniono 1 raz 1

  MAM PROPOZYCJĘ.....ZWRÓĆMY SIĘ DO BERLINA NIECH WEZMĄ POLSKĘ W 50-LETNIĄ DZIERŻAWĘ....ONI TU ZROBIĄ PORZĄDEK!!!

 • gigigolo

  Oceniono 1 raz 1

  żadna wpadka, wszystko przez sześc lat zostało doskonale ukartowane. podziały ról pomiędzy sędziami i prokuraturą. nic za darmo. i tyle. made in poland

 • byrcyn11

  Oceniono 2 razy 2

  1. Nieudolność i umysłowa tępotka stojących ponad prawem (immunitety) prokuratorów, którzy w większości dostali w spadku po rodzicach ten zawód.
  2. Podopieczni służb specjalnych nie mogą tak o sobie siedzieć. Sprzedali pewnie jeszcze trochę cennych informacji na polityków i biznesmenów, to wolność się im należy - jak psu micha ;-)

 • ste-els

  Oceniono 2 razy 2

  Moje doświadczenie z prokuraturą jest: lenistwo, nieróbstwo, brak podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu gospodarki a w zamian przywileje, imunitety, 15tys. emerytury dla 50 latka!
  Panie Prok. generalny: walnij Pan pięścią w stół. Niech oszuści nie będą w prawie lepsi od prokuratorów.

 • jkredman

  Oceniono 16 razy 14

  no i gdzie znikł wpis, kilkanaście sekund był i nie ma,co to za manipulacje, kto blokuje rączkę przy wpisach dotyczących prowokacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje