Biernacki ws. "Pruszkowa": To kolejna wpadka prokuratury

13.09.2012 08:11
Marek Biernacki z politykami PO

Marek Biernacki z politykami PO (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja)

- To kolejna wpadka prokuratury. Nie do końca dobrze był przygotowany akt oskarżenia. Prokuratorzy często opierają się na zeznaniach świadków koronnych. A to tylko odwróceni przestępcy, którzy mogą kłamać - mówił w TVN24 Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych, obecnie poseł PO.


- Zeznania świadka koronnego to powinno być 10 proc. materiału dowodowego. Reszta to powinien być inny materiał dowodowy - uważa Marek Biernacki. Jego zdaniem w prokuraturze "za mało przykłada się uwagi do dowodów rzeczowych". - To co widzimy w filmach: przychodzi ekipa i zbiera materiał. A w polskim prawie karnym dominuje taka zasada, że liczy się świadek i zeznania. To chyba obciążenie z zamierzchłej epoki, gdzie jest świadek i każdego można skazać - mówi Biernacki.

- W procesie "pruszkowskim" brakowało mi jednego procesu i wyjaśnień. Jak powstał "Pruszków"? Jak prości cinkciarze stali się chłopcami z miasta i wielkimi mafiosami? Na pewno byli pod ochroną dawnych służb. Żaden proces nie wyjaśnił zaplecza finansowego - zaznaczył Biernacki.

- Prokuratorzy przyjęli pewną taktykę. Chcieli robić proces małymi kroczkami. I zgubiliśmy całe meritum sprawy. A chodziło o to, jak mogło dojść do powstania grupy i by ujawnić zaplecze finansowe grupy - mówił w telewizji Biernacki.

"Sukces państwa"

- "Pruszkowa" już od 12 lat nie ma, i to jest sukces państwa. Ale z drugiej strony mija 12 lat i dopiero teraz zapadają wyroki - dodaje.

Wyroki po 6 latach procesu gangu pruszkowskiego. Oskarżonych w nim było blisko 40 członków mafii. Prokuratura żądała dla nich od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat za kratkami. Najwyższy wyrok w tym procesie - osiem lat więzienia - usłyszał Marcin B., ps. "Bryndziak". Dwóch oskarżonych usłyszało wyroki pięciu lat więzienia, jeden - czterech i pół roku, dwóch - trzech i pół roku. Ośmiu oskarżonym wymierzono kary po dwa lata więzienia. Jeden z szefów gangu, Janusz P., ps. "Parasol", usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia. Dwaj pozostali mafijni bossowie - Zygmunt R., ps. "Bolo", i Andrzej Z., ps. "Słowik" - zostali uniewinnieni od wszystkich zarzutów. Spośród ponad 20 skazanych część nie trafi w tej sprawie do więzienia, innym do odbycia pozostało kilka miesięcy pozbawienia wolności, gdyż na poczet ich kar zaliczono czas aresztu. Wobec jednego oskarżonego postępowanie umorzono, jeden otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Zobacz także
Komentarze (26)
Biernacki ws. "Pruszkowa": To kolejna wpadka prokuratury
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 47 razy 37

  W procesie "pruszkowskim" brakowało mi jednego procesu i wyjaśnień. Jak powstał "Pruszków"? Jak prości cinkciarze stali się chłopcami z miasta i wielkimi mafiozami. Na pewno byli pod ochroną dawnych służb."
  ==============================================================================
  Facet, który przez dwa lata był ministrem spraw wewnętrznych w czasie, kiedy "pruszków" osiągał szczytowe sukcesy zadaje takie pytania. Szczyt hipokryzji i dowód niekompetencji. Czemu wszyscy "politycy" wiedzą co trzeba robić, ale nie w czasie, kiedy piastują stanowiska decyzyjne? Przed i po są "ekspertami".

 • feldkurat-katz

  Oceniono 31 razy 31

  Prokurator jest w zmowie z mafią . Wiedział , ze akt oskarżenia nie poparty dowodami jest nic nie wart . W tej sytuacji prokurator powinien być oskarżony i osądzony .

 • al48

  Oceniono 28 razy 28

  Polikwidować wszystkie przywileje prokuratorów to się zaczną starać.
  Jak na razie wyniki ich pracy wołają o pomstę do nieba.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 30 razy 28

  teraz wczorajsi uniewinnieni zażądają odszkodowań za niesłuszne aresztowania a wypłaci je SKARB PAŃSTWA czyli my podatnicy a nie prokurator x czy sędzia y którzy ich w tych aresztach trzymali

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 27

  Nic tylko zostać świadkiem koronnym jak robi się gorąco może kłamać , zmyślać a Państwo go chroni i utrzymuje

 • jkredman

  Oceniono 16 razy 14

  no i gdzie znikł wpis, kilkanaście sekund był i nie ma,co to za manipulacje, kto blokuje rączkę przy wpisach dotyczących prowokacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

 • boshary

  Oceniono 13 razy 13

  Przecież łatwiej karać i wsadzać tzw rowerzystów , kilka spraw , kalendarz zapełniony, statystyki super bez wysiłku.

 • jkredman

  Oceniono 15 razy 11

  o kompromitacji sądów nikt nie wspomni, a sześcioletni proces to jest kompromitacja sądów, nie pierwsza i nie ostatnia [jeżeli dalej będziemy tolerować depozytariuszy peerelu i ich służb]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje