Sondaż: PiS tuż za PO, a PSL jak Ruch Palikota - słabo

Wyniki sondażu TNS OBOP, 7-10 września, próba reprezentatywna 959 osób

Wyniki sondażu TNS OBOP, 7-10 września, próba reprezentatywna 959 osób (Fot. Gazeta wyborcza, Sławomir Kamiński / AG)

28 proc. dla PO, 26 proc. dla PiS-u, 7 proc. dla SLD, po 5 proc. dla PSL-u i Ruchu Palikota i aż 23 proc. niezdecydowanych - to wyniki najnowszego sondażu TNS Polska - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Badanie pokazuje, że notowania PO spadły o 2 pkt proc. w porównaniu z końcem sierpnia, PiS-u wzrosły o 3 pkt.
"Gazeta" zwraca uwagę na to, że choć różnica między partiami ostatnio zmalała, to wyborcy są coraz mniej zadowoleni z Platformy. Ale nie mają na razie ochoty wymieniać jej na PiS, którego wciąż się boją.

"Politycy PiS-u mogą przekonywać, że to nieprawda, mogą zrzucać winę na media, ale fakty są takie, że Jarosław Kaczyński przez lata wypracował sobie taką pozycję, iż większość Polaków bardziej ufa Tuskowi. Obywatele wolą, żeby służbami zawiadywał ktoś z PO, a nie Antoni Macierewicz. I żeby politykę zagraniczną kształtował Radosław Sikorski, a nie Anna Fotyga" - czytamy.

Druga główna przyczyna przewagi PO to nastroje społeczne - Polakom ciągle żyje się lepiej niż w końcówce rządów PiS-u: "Porównajmy badania CBOS. We wrześniu 2007 r., tuż przed końcem rządów PiS-u, 37 proc. badanych przyznawało, że żyje im się dobrze, a 16 proc. - że źle. Dziś odpowiednio jest to 39 i 12 proc. (patrz wykresy). Warunki materialne w gospodarstwach domowych? W 2007 r. za dobre uważało je 31 proc. Polaków, za złe - 24 proc. Teraz - odpowiednio - 38 i 14 proc.".

Więcej w "Gazecie Wyborczej" .

Zobacz także
Komentarze (316)
Sondaż: PiS tuż za PO, a PSL jak Ruch Palikota - słabo
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 117 razy 75

  Między PO a PiS jest różnica w granicach błędu statystycznego, a więc nie ma różnicy. Tak nawiasem, to te sondaże są równie wiarygodne, jak politycy i ich "obietnice".

 • 2bankier

  Oceniono 199 razy 57

  Wynika z tego,ze kaczor jak najdluzej powinien stac na czele sekty.gdyz o ironio gwarantuje stabilnosc rzadu.

 • afrochinczyk

  Oceniono 82 razy 38

  My żadnej z tych partii nie kochamy - zwykle się wybiera mniejsze zło. Może jakimś wyjściem by były referenda w najważniejszych sprawach - wcale nie muszą być kosztowne, bo w dobie internetu spokojnie można by było urządzać elektroniczne. Czy jesteś za czy przeciw ACTA, czy jesteś za podniesieniem wieku emerytalnego, albo czy zaostrzyć kary itd Wtedy to by była demokracja, bo decydowałby naród, a nie garstka gości wybieranych tylko i wyłącznie jako mniejsze zło.

 • dirtyjary

  Oceniono 100 razy 32

  No komentarz do sondażu wzorcowy. Wmawiajcie dalej ludziom że Polacy wciąż boją sie Pisu aż wreszcie kiedyś w niedzielę mina wasza będzie... No jaka jaka?

 • disloyall

  Oceniono 60 razy 26

  ...z polskiej prasy, z dedykacja dla "inteligentnych" wyborcow P.lichty O.bywatelskiej: buahahahaha

  Fakt": polski rząd dał sobie 20 mln zł premii
  26 minut temu

  Donald Tusk, fot. AFP

  Jak twierdzi dzisiejszy "Fakt" premier Donald Tusk i ministrowie rozdali nagrody swoim urzędnikom. W sumie przeznaczono na nie 19,8 miliona złotych.

  Według tabloidu w kancelarii Donalda Tuska na nagrody i premie w tym roku przeznaczono już ponad 800 tys. zł. Otrzymało je 392 podwładnych szefa rządu. Oznacza to, że każdy nagrodzony dostał średnio 2176 zł. Dodatkowo nagrody przyznali swoim podwładnym też Marek Sawicki, Stanisław Kalemba i Sławomir Nowak. Minister transportu powiedział, że łączna kwota wypłaconych nagród wyniosła ponad 2 mln zł.

  buahahha!!!! inteligentni wyborcy PO !!! buahahahahaha !!!!

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 23 razy 13

  Szkoło polska dokąd doprowadziłas tego redaktora?
  On/ona jest przekonany, że zna gramatykę, że biegle posługuje się językiem ojczystym.....Czy przeciętny Polak potrafi oprócz standardowego k...prawidłowo wymawianego stosować gramatykę i do innych wyrażeń?

 • sharn1

  Oceniono 21 razy 11

  Niedługo wyborcy zaczną się bać PO bardziej niż PiS.
  Ileż można znosić te kradzieże, nepotyzm,chamstwo i kolesiostwo? Jednocześnie zwykłą głupotę i brak jakichkolwiek reform?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje