Politycy o wyroku ws. "Pruszkowa": To porażka wymiaru sprawiedliwości

12.09.2012 20:47
Andrzej Z. ''Słowik''

Andrzej Z. ''Słowik'' (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Zbyt długi proces, porażka prokuratury i całego aparatu sprawiedliwości; prokurator generalny powinien wnikliwie przyjrzeć się pracy prokuratorów w tej sprawie - to opinie posłów po wyroku warszawskiego sądu okręgowego w procesie członków gangu pruszkowskiego.
Dziś sąd zdecydował o skazaniu dawnego szefa "Pruszkowa" z lat 90. Janusza P., ps. "Parasol", na półtora roku więzienia oraz uniewinnieniu dwóch innych przywódców gangu - Andrzeja S., ps. "Słowik", i Zygmunta R., ps. "Bolo".

Jerzy Kozdroń (PO) z sejmowej komisji sprawiedliwości powiedział, że nie chce wypowiadać się w zakresie wyroku sądu, bo nie ma wiedzy, na podstawie jakich przesłanek został wydany. - Natomiast jedna rzecz budzi moją głęboką troskę. To trwający 6 lat proces, to jest dramat. To jest największy problem wymiaru sprawiedliwości - podkreślił.

"Prokurator ma prawo mieć niepowodzenie"

Poseł zwrócił też uwagę, że to, iż część oskarżonych została uniewinniona, oznacza, że "był źle zebrany materiał dowodowy przez prokuraturę, że prokuratura w oparciu o jakieś poszlaki wniosła akty oskarżenia i nie przekonała sądu co do winy tych osób, czyli materiał musiał być mizerny". Pytany, czy zgadza się z posłami opozycji, którzy mówią o porażce prokuratury, odparł: - Porażka jest niewątpliwa, natomiast takich porażek może być więcej i z tego nie wolno robić wielkiego dramatu. (...) Musimy się przyzwyczaić do tego, że tak jak adwokat (...), tak samo i prokurator ma prawo mieć niepowodzenie.

Także Stanisław Żelichowski z PSL nie chciał komentować samego wyroku. Stoi on bowiem na stanowisku, że politykowi trudno odnosić się do wyroków, gdyż sądy są niezależne. - Uważam, że zważyli winę i wyrok jest adekwatny do przewinień, natomiast szczegółów nie znam. (...) Żałuję, że się to tak późno dzieje, bo skuteczność kary zależy też od szybkiego jej wymierzenia, natomiast ten proces trwał dość długo - powiedział polityk PSL.

Na uwagę, że posłowie opozycji już mówią o porażce prokuratury w tej sprawie, odparł: - To jest tak jak na rysunkach - Temida jest ślepa, ma zważyć to, co podano. Być może prokuratura nie przedstawiła dostatecznych dowodów winy, ja tego nie wiem, natomiast być może się też nie dało.

"Prokuratorzy wykonali chyba nadaremną robotę"

Z kolei poseł PiS Andrzej Duda na dzisiejszym briefingu zwrócił się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, aby "wnikliwie przyjrzał się pracy prokuratorów" w tej sprawie. - Chciałem zaapelować do prokuratury o skorzystanie ze środków odwoławczych i zweryfikowanie, w jaki sposób powstał akt oskarżenia i materiał dowodowy. Nikt nie ma wątpliwości, że są to osoby, które dopuszczały się najpoważniejszych przestępstw. Stwierdzanie ich niewinności musi budzić społeczne wątpliwości - powiedział Duda.

Według szefa sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszarda Kalisza wyrok "to porażka prokuratury". Polityk SLD zastrzegł, że nie zna akt sprawy, więc trudno mu się wypowiadać co do zasadności wyroku. - Śledztwo w tej sprawie, o ile wiem, trwało bardzo długo i są wyroki uniewinniające, co świadczy o tym, że prokuratorzy wykonali nadaremną robotę albo niepotrzebnie wszczynali postępowanie - powiedział. - Jeśli mówimy o gangu pruszkowskim, to bardziej chyba to pierwsze, natomiast być może, wszczynając, kompletnie nie wiedzieli, jak ruszyć - dodał.

Jego zdaniem "widać wyraźnie, że coś z prokuraturą trzeba zrobić, bo konkretni prokuratorzy, ci, którzy w tej sprawie prowadzili śledztwo, jakoś nie do końca potrafili to śledztwo tak przygotować, by ich stanowisko obroniło się przed sądem".

"Bezpieczniejsi są dziś gangsterzy niż uczciwi ludzie"

Również szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro jest zdania, że wyrok pokazuje "kompletną porażkę aparatu sprawiedliwości w tej sprawie, także sądu". - Wszyscy wiemy, że gang działał, bomb, które wybuchały, nie podkładały krasnoludki. To bulwersujący wyrok - powiedział Ziobro. - Wyrok burzy zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, podobnie jak sprawa Amber Gold, pokazuje, że zaufania do niego mieć nie można, że lepiej mają się przed nim gangsterzy niż uczciwi ludzie - podkreślił.

Z kolei rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział, że nie zna materiału dowodowego ani przebiegu procesu, zatem trudno mu sprawę komentować.

W sprawie było blisko 40 oskarżonych. Sąd wymierzył kary od ośmiu lat więzienia do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kilkunastu oskarżonych zostało uniewinnionych, m.in. Andrzej S., ps. "Słowik", i Zygmunt R., ps. "Bolo".

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • todo12

  0

  Od kiedy to dowody są za słabe .W Polsce zazwyczaj samo oskarżenie jest wyrokiem a tu taki psikus sądu chyba efekt jojo.

 • hurdy-gurdy-x

  0

  Pruszków za dużo wie o obecnej władzy i tyle

  lepiej ich wypuścić, i tak premierów i posłów tykać nie będą

 • j-230

  Oceniono 1 raz -1

  ZDAJE ZE W NASZYM KRAJU ”będzie trzeba przywrócić prawo związku radzieckiego -czyli kara śmierci za wszystkie wyroki powyżej 10 lat ,lub wywózka do SYBERII DO KARCZOWANIA LASÓW PO 20 GODZIN PRACY PRZYMUSOWEJ -!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  niech żyje STALIN

 • dyrdy.mal

  Oceniono 1 raz 1

  A nasi wielmozni poslowie sie dziwia.. A czemu przepraszam? Wynikom swojej pracy? Kto w Polsce jest wladza ustawodawcza? Kto odpowiada za taki a nie inny system sadownictwa i prokuratur? Jakas nieznana nikomu sila? Jak sie zrobi kupe to sie nie ma co dziwic ze smierdzi.

 • han-ss

  Oceniono 6 razy 6

  i taki kutafon prokurator jeden z drugim głąb, żyje dostatnio z naszych podatków, jest gnój niezawisły, ma wszystko w doopie, nikt mu nie podskoczy, szybciutko na emeryturkę, emeryturka też niezła, ja pier-dole takie państwo z takim aparatem sądowniczym, który to już raz ta jebana prokuratura się skompromitowała,
  może dożyje takiej chwili że tego państwa z tymi sku...ałymi partiami nie bedzie na mapie

 • huncworth

  Oceniono 6 razy 2

  "Wszyscy wiemy, że gang działał, bomb, które wybuchały, nie podkładały krasnoludki. To bulwersujący wyrok - powiedział Ziobro"

  No według opinii sądu to jednak były krasnoludki.

 • antua43

  Oceniono 5 razy 1

  Głosowali kryminaliści na peło i gajowego to się im chyba wolność należy.

 • rotkiv

  Oceniono 6 razy 6

  Ależ to nic zaskakującego przy naszym wymiarze (nie)sprawiedliwości. Mnie już nic nie jest w stanie zdziwić w tej materii. Z własnych doświadczeń z tym zgniłym molochem dziwiłbym się, gdyby coś było normalne. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać materialnie i prawnie za swoje ewidentne błędy i bezprawie, nic się nie zmieni. Bo te święte krowy, całkowicie bezkarne robią co chcą, a i tak im nic zrobić nie można, bo są ponoć "niezawiśli" i mogą nawet popełniać przestępstwa w imieniu prawa, tak jak za głębokiej komuny. No cóż! Takich czasów doczekaliśmy.

 • brolend21

  Oceniono 4 razy 4

  słowik wyskakuje hahahahaha, to się zacznie jazda, ale dopiero teraz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje