Politycy o wyroku ws. "Pruszkowa": To porażka wymiaru sprawiedliwości

12.09.2012 20:47
Andrzej Z. ''Słowik''

Andrzej Z. ''Słowik'' (Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

Zbyt długi proces, porażka prokuratury i całego aparatu sprawiedliwości; prokurator generalny powinien wnikliwie przyjrzeć się pracy prokuratorów w tej sprawie - to opinie posłów po wyroku warszawskiego sądu okręgowego w procesie członków gangu pruszkowskiego.
Dziś sąd zdecydował o skazaniu dawnego szefa "Pruszkowa" z lat 90. Janusza P., ps. "Parasol", na półtora roku więzienia oraz uniewinnieniu dwóch innych przywódców gangu - Andrzeja S., ps. "Słowik", i Zygmunta R., ps. "Bolo".

Jerzy Kozdroń (PO) z sejmowej komisji sprawiedliwości powiedział, że nie chce wypowiadać się w zakresie wyroku sądu, bo nie ma wiedzy, na podstawie jakich przesłanek został wydany. - Natomiast jedna rzecz budzi moją głęboką troskę. To trwający 6 lat proces, to jest dramat. To jest największy problem wymiaru sprawiedliwości - podkreślił.

"Prokurator ma prawo mieć niepowodzenie"

Poseł zwrócił też uwagę, że to, iż część oskarżonych została uniewinniona, oznacza, że "był źle zebrany materiał dowodowy przez prokuraturę, że prokuratura w oparciu o jakieś poszlaki wniosła akty oskarżenia i nie przekonała sądu co do winy tych osób, czyli materiał musiał być mizerny". Pytany, czy zgadza się z posłami opozycji, którzy mówią o porażce prokuratury, odparł: - Porażka jest niewątpliwa, natomiast takich porażek może być więcej i z tego nie wolno robić wielkiego dramatu. (...) Musimy się przyzwyczaić do tego, że tak jak adwokat (...), tak samo i prokurator ma prawo mieć niepowodzenie.

Także Stanisław Żelichowski z PSL nie chciał komentować samego wyroku. Stoi on bowiem na stanowisku, że politykowi trudno odnosić się do wyroków, gdyż sądy są niezależne. - Uważam, że zważyli winę i wyrok jest adekwatny do przewinień, natomiast szczegółów nie znam. (...) Żałuję, że się to tak późno dzieje, bo skuteczność kary zależy też od szybkiego jej wymierzenia, natomiast ten proces trwał dość długo - powiedział polityk PSL.

Na uwagę, że posłowie opozycji już mówią o porażce prokuratury w tej sprawie, odparł: - To jest tak jak na rysunkach - Temida jest ślepa, ma zważyć to, co podano. Być może prokuratura nie przedstawiła dostatecznych dowodów winy, ja tego nie wiem, natomiast być może się też nie dało.

"Prokuratorzy wykonali chyba nadaremną robotę"

Z kolei poseł PiS Andrzej Duda na dzisiejszym briefingu zwrócił się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, aby "wnikliwie przyjrzał się pracy prokuratorów" w tej sprawie. - Chciałem zaapelować do prokuratury o skorzystanie ze środków odwoławczych i zweryfikowanie, w jaki sposób powstał akt oskarżenia i materiał dowodowy. Nikt nie ma wątpliwości, że są to osoby, które dopuszczały się najpoważniejszych przestępstw. Stwierdzanie ich niewinności musi budzić społeczne wątpliwości - powiedział Duda.

Według szefa sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszarda Kalisza wyrok "to porażka prokuratury". Polityk SLD zastrzegł, że nie zna akt sprawy, więc trudno mu się wypowiadać co do zasadności wyroku. - Śledztwo w tej sprawie, o ile wiem, trwało bardzo długo i są wyroki uniewinniające, co świadczy o tym, że prokuratorzy wykonali nadaremną robotę albo niepotrzebnie wszczynali postępowanie - powiedział. - Jeśli mówimy o gangu pruszkowskim, to bardziej chyba to pierwsze, natomiast być może, wszczynając, kompletnie nie wiedzieli, jak ruszyć - dodał.

Jego zdaniem "widać wyraźnie, że coś z prokuraturą trzeba zrobić, bo konkretni prokuratorzy, ci, którzy w tej sprawie prowadzili śledztwo, jakoś nie do końca potrafili to śledztwo tak przygotować, by ich stanowisko obroniło się przed sądem".

"Bezpieczniejsi są dziś gangsterzy niż uczciwi ludzie"

Również szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro jest zdania, że wyrok pokazuje "kompletną porażkę aparatu sprawiedliwości w tej sprawie, także sądu". - Wszyscy wiemy, że gang działał, bomb, które wybuchały, nie podkładały krasnoludki. To bulwersujący wyrok - powiedział Ziobro. - Wyrok burzy zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, podobnie jak sprawa Amber Gold, pokazuje, że zaufania do niego mieć nie można, że lepiej mają się przed nim gangsterzy niż uczciwi ludzie - podkreślił.

Z kolei rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział, że nie zna materiału dowodowego ani przebiegu procesu, zatem trudno mu sprawę komentować.

W sprawie było blisko 40 oskarżonych. Sąd wymierzył kary od ośmiu lat więzienia do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Kilkunastu oskarżonych zostało uniewinnionych, m.in. Andrzej S., ps. "Słowik", i Zygmunt R., ps. "Bolo".

Zobacz także
Komentarze (37)
Politycy o wyroku ws. "Pruszkowa": To porażka wymiaru sprawiedliwości
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 57 razy 53

  III RP przestała być państwem. To jest parodia państwowości. Fiskusie, zwracaj ludziom podatki !!!!

 • harbourfront

  Oceniono 47 razy 41

  Polski Wymiar Sprawiedliwosci = Banda sprzedajnych skoorwysynow i zlodzieji.

 • ga.1.2

  Oceniono 40 razy 40

  Jak byc gansterem to tylko w Polsce

 • knock.out.4

  Oceniono 21 razy 21

  porażka państwa.

 • jerry.uk

  Oceniono 20 razy 18

  Polska w stanie rozkładu. Już kiedyś było podobnie, tuż przed rozbiorami.

 • philosophe

  Oceniono 26 razy 18

  To nie wina prokuratury, lecz nieodpowiedzialnosci i niskich kwalifikacji oraz niskiego morale sadow. Czy dziennikarze zapomnieli o niejakiej piwnik, ktora probowala zalatwic umorzenie FOZZu a przedtem byla w towarzystwie mafiosow w hotelu 'Sobieski". Takie kreatury, ze strachu lub za pieniadze demontuja polska praworzadnosc i niszcza kraj !!!

 • juikowy

  Oceniono 17 razy 15

  Ciekawe ilu za rower po browarze lub pół gieta ziela posadziła nasza dzielna pani sędzina

 • tygecyklina12

  Oceniono 16 razy 14

  Teraz juz chyba wszystko jasne, w jakim kraju zyjemy - Plichta, Pruszkow,... Wymiar sprawiedliwosci przyklaskuje gangsterom, kto tylko moze niech sie ratuje i ucieka z tego kraju poki jeszcze mozna!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje