Miedwiediew: Wypuścić dziewczyny z Pussy Riot. Ten wyrok jest zbyt surowy

Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew (Fot. RIA Novosti REUTERS)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaapelował o wypuszczenie członkiń Pussy Riot. - Na pewno zdążyły już sobie przemyśleć to, co zrobiły. Niezależnie czy uczyniły to z głupoty czy z jakiegoś innego powodu - mówił polityk. Trzy członkinie grupy zostały skazane w sierpniu na dwa lata w kolonii karnej.
Były prezydent Rosji przemawiał dziś na regionalnym zjeździe swojej partii Jedna Rosja. W trakcie swojego wystąpienia - jak podaje "Wall Street Journal" - uznał, że wyrok wydany na trzy artystki był "zdecydowanie zbyt surowy".

"Czas, który spędziły za kratami, to wystarczająca kara"

- Powiedziałbym nawet, że ten wyrok to ogromny ciężar - mówił Miedwiediew. - Nie chcę zastępować sędziego..., ale czas, który (członkinie Pussy Riot - red.) spędziły już za kratkami, to kara bardziej niż wystarczająca. Na pewno zdążyły przemyśleć sobie to, co zrobiły, czy uczyniły to z głupoty czy z jakiegokolwiek innego powodu - dodał.

Polityk dodał, że sam był oburzony zarówno tym, co uczyniły członkinie Pussy Riot, jak i "histerią", którą ich akt wywołał.

Wyrok "próbą stłamszenia krytyki wobec Putina"

22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 24-letnia Maria Alochina i 29-letnia Jekatierina Samucewicz były wśród pięciu performerek z Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". W marcu zostały aresztowane.

Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uznał w sierpniu trzy członkinie feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot za winne "chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną". Skazane mają spędzić najbliższe dwa lata w kolonii karnej. Groziło im nawet do siedmiu lat więzienia.

Opinia międzynarodowa odebrała wyrok rosyjskiego sądu jako próby tłumienia głosów krytycznych wobec rządzących, zwłaszcza Władimira Putina. Wielu europejskich przywódców politycznych i prominentnych działaczy społecznych, w tym Lech Wałęsa, apelowała do prezydenta Rosji p wypuszczenie artystek na wolność.

Zobacz także
 • Płonące zdjęcie Władimira Putina - kadr z nagrania wykonanego przez fanki zespołu Pussy Riot Nowa akcja zwolenniczek Pussy Riot: spaliły zdjęcie Putina [WIDEO]
 • Lech Wałęsa broni Pussy Riot Wałęsa pisze do Putina: Uwolnij Pussy Riot
 • Członkinie Pussy Riot podczas ogłaszania wyroku Prawosławni duchowni wybaczają Pussy Riot i proszą władze o litość
Komentarze (39)
Miedwiediew: Wypuścić dziewczyny z Pussy Riot. Ten wyrok jest zbyt surowy
Zaloguj się
 • mrfx

  Oceniono 32 razy 18

  Lech Wałęsa interesuje się wyrokiem w Rosji, tymczasem w Polsce w ostatnich tygodniach skazano w kilku procesach ludzi za to, że krytykowali, w komentarzach w Internecie, udział polskich żołnierzy w misjach okupacyjnych w Afganistanie. ABW z kolei napadła na mieszkanie autora stronki internetowej z głupimi żartami o Prezydencie - jemu również grozi więzienie. Taką mamy dzisiaj w Polsce "wolność" słowa. Mnie już pewnie teraz też będą namierzać odpowiednie "służby".

 • bijelodugme

  Oceniono 24 razy 10

  "Wielu europejskich przywódców politycznych i prominentnych działaczy społecznych, w tym Lech Wałęsa, apelowała do prezydenta Rosji p wypuszczenie artystek na wolność. "

  Czyli apelowali o to by władza wykonawcza wpływała na władzę sądowniczą. Zaiste genialne!

 • diabel-medialny-reinkarnacja

  Oceniono 8 razy 8

  Bua ha ha ha ha ha!

  Socjotechniki klasycznych ciąg dalszy.

  Oto kolejna scena przedstawienia Dobry-Zły Policjant. Zły - Putin, Dobry - Miedwiediew.

  Twardy Putin, na trzymanie reżimu i fasadowa łagodna twarz Medwiediewa dla Europy i USA.

  I zgodnie z modelem, Miedwiediew luzuje Pussy Riot.

  No klasyka!!!!

 • franz86

  Oceniono 19 razy 3

  ciekaw jestem jak by w Polsce zareagowano jakby do klasztoru na Jasnej Górze wbiegło 3 punk rockowców i przed ołtarzem zaczęło skakać, krzyczeć pozmieniany politycznie tekst Bogurodzicy o księżach wspierających dyktaturę i grać na gitarze, a na końcu przepychać się z zakonnikami i nagrywać filmiki z nimi

 • vikaromaniuta

  Oceniono 3 razy 1

  Zamordyzm w Polsce jest znacznie większy. Wolność dla Roberta Frycza !

 • kazmierz111

  Oceniono 3 razy 1

  głupoty się nie komentuje

 • 2pier

  Oceniono 5 razy 1

  o tym co w tytule tylko w tytule... cala reszta newsa to tylko przypomnienie informacji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje