Miedwiediew: Wypuścić dziewczyny z Pussy Riot. Ten wyrok jest zbyt surowy

12.09.2012 18:27
Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew (Fot. RIA Novosti REUTERS)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaapelował o wypuszczenie członkiń Pussy Riot. - Na pewno zdążyły już sobie przemyśleć to, co zrobiły. Niezależnie czy uczyniły to z głupoty czy z jakiegoś innego powodu - mówił polityk. Trzy członkinie grupy zostały skazane w sierpniu na dwa lata w kolonii karnej.
Były prezydent Rosji przemawiał dziś na regionalnym zjeździe swojej partii Jedna Rosja. W trakcie swojego wystąpienia - jak podaje "Wall Street Journal" - uznał, że wyrok wydany na trzy artystki był "zdecydowanie zbyt surowy".

"Czas, który spędziły za kratami, to wystarczająca kara"

- Powiedziałbym nawet, że ten wyrok to ogromny ciężar - mówił Miedwiediew. - Nie chcę zastępować sędziego..., ale czas, który (członkinie Pussy Riot - red.) spędziły już za kratkami, to kara bardziej niż wystarczająca. Na pewno zdążyły przemyśleć sobie to, co zrobiły, czy uczyniły to z głupoty czy z jakiegokolwiek innego powodu - dodał.

Polityk dodał, że sam był oburzony zarówno tym, co uczyniły członkinie Pussy Riot, jak i "histerią", którą ich akt wywołał.

Wyrok "próbą stłamszenia krytyki wobec Putina"

22-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, 24-letnia Maria Alochina i 29-letnia Jekatierina Samucewicz były wśród pięciu performerek z Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". W marcu zostały aresztowane.

Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie uznał w sierpniu trzy członkinie feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot za winne "chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną". Skazane mają spędzić najbliższe dwa lata w kolonii karnej. Groziło im nawet do siedmiu lat więzienia.

Opinia międzynarodowa odebrała wyrok rosyjskiego sądu jako próby tłumienia głosów krytycznych wobec rządzących, zwłaszcza Władimira Putina. Wielu europejskich przywódców politycznych i prominentnych działaczy społecznych, w tym Lech Wałęsa, apelowała do prezydenta Rosji p wypuszczenie artystek na wolność.

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 3 razy 1

  Zamordyzm w Polsce jest znacznie większy. Wolność dla Roberta Frycza !

 • botanicus

  0

  Adminie, ile razy mam się logować? Po napisaniu krótkiego tekstu czytam następne, a przecież nie ma ich tutaj wiele. Produkuje się by coś napisać będąc przekonany, że nadal jestem zalogowany, wysyłam, a tu znowu "zaloguj się". Oczywiście tekst uprzednio sklecony znika.

 • kosmyg

  Oceniono 2 razy 0

  Co za idiota wśród zdjęć podpisanych: "Akcja na rzecz uwolnienia Pussy Riot" umieścił to przedstawiające hasło napisane krwią ofiar po podwójnym morderstwie? Już pomijam, że morderca chciał jedynie sprowadzić śledztwo na fałszywe tory...

 • diabel-medialny-reinkarnacja

  Oceniono 8 razy 8

  Bua ha ha ha ha ha!

  Socjotechniki klasycznych ciąg dalszy.

  Oto kolejna scena przedstawienia Dobry-Zły Policjant. Zły - Putin, Dobry - Miedwiediew.

  Twardy Putin, na trzymanie reżimu i fasadowa łagodna twarz Medwiediewa dla Europy i USA.

  I zgodnie z modelem, Miedwiediew luzuje Pussy Riot.

  No klasyka!!!!

 • supertlumacz

  Oceniono 8 razy -2

  lenta.ru/news/2012/09/12/devils/
  Zakres wolności słowa i pluralizmu w Rosji nie mieści się wam (dawno temu wynarodowiłem się), Polakom, w główkach.

  Niezdecydowana wypowiedź Miedwiediewa nie zwróciła uwagi. Natomiast wypowiedź Artema Ranczenkowa, szefa grupy śledczej w sprawie PUSSY RIOT, w popularnym programie telewizyjnym SPECJALNY KORESPONDENT wywołała ogromne zainteresowanie i poparcie. Nazwał on przestępczynie diablicami które zmierzały do wywołania rewolucji i zmiany ustroju. Diabłami nazwał także Udalcowa, Nawalnego i byłą (?) prezenterkę Ksenię Sobczak.
  Były sugestie że diablice mogły być inspirowane przez Borysa Bieriezowskiego czemu ten zdążył już zaprzeczyć , podobnie jak Mark Feigin, adwokat jednej z diablic.

  Jednak Arkady Mamontow, prowadzący program SPECJALNY KORESPONDENT, jest uparty i serial o inspiratorach PUSSY RIOT będzie pokazywany na głównym kanale w porze największej oglądalności
  lenta.ru/news/2012/09/10/mamontovriot/
  Póki co, lenta.ru/news/2012/09/12/anafema/ niejaki Siergiej Baranow , diakon co się wstawiał za PUSSY RIOT, został wyklęty po zatwierdzeniu klątwy przez samego Cyryla, Patriarchę Wszechrusi.

  Ogólnie odnoszę wrażenie że stosunek do PUSSY RIOT bardzo jednoczy społeczeństwo rosyjskie.

 • blski

  Oceniono 6 razy 0

  Nieukaranie, niski wyrok, czy tez zbyt wczesne wypuszczenie spowoduja to, ze bedzie wielu nasladowcow, czy to dla zdobycia personalnej popularnosci, czy to dla glupoty, czy tez do naglosnienia swego protestu.
  Najprawdopodobniej zawiesza ten wyrok i "Pussies" wyjda na wolnosc. Beda bohaterkami i zarobia na tym niezle pieniadze. Wkrotce trzeba bedzie rezerwowac czas na protest w tym soborze. Zarzadzajacy soborem powinni przeksztalcic tem interes w prawdziwie rozrywkowy i udostepniac scene (oltarz) za oplata.
  Mam nadzieje, ze znajdzie sie wielu nasladowcow w naszym kraju. Moze wtedy zaczne chodzic do kosciola.

 • kat-kk

  Oceniono 7 razy -3

  Religia robi wodę z mózgu,tak małym jak i wielkim.Teraz wszyscy mają rację.Dziewczyny,Miedwiediew a nawet Lechu po komunii Bolkiem zwany.Załużmy,że nie ma religii ,dziewczyny coś tam sobie śpiewają co chcą,Miedwiediew śpi spokojnie za pieniądze podatnika, nic nie robiąc, jak Tusk.Wałęsa nie naraża na kpiny swojego Nobla.Miliardy oszczędności dla obu krajów,brak przestępstw,religijnych typu pedofilia ,okradanie państwa,itp.Usuńmy pedofilsko -złodziejską ,bałwochwalczą religię a na pewno Bóg stwórca Ziemi nam pobłogosławi i będzie się cieszył,że pedofile nie uciskają ludu w brew jego zamierzeniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje