"Prokuratura kolejny raz daje ciała." Dziennikarz śledczy o wyroku w procesie "Pruszkowa"

12.09.2012 18:10
Piotr Pytlakowski ocenił wyrok w procesie gangu pruszkowskiego

Piotr Pytlakowski ocenił wyrok w procesie gangu pruszkowskiego (Fot. Kamil Wróblewski / TOK FM/ Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta)

- Wyrok w sprawie gangu pruszkowskiego to porażka prokuratury. Sąd uznał, iż nie przedstawiono wiarygodnych dowodów, a prokuratura była zobowiązana, żeby poza zeznaniami świadków koronnych, przedstawić inne dowody, raczej materialne - mówi w rozmowie z portalem "Gazeta.pl" Piotr Pytlakowski z tygodnika "Polityka", dziennikarz śledczy i scenarzysta.
- Wiem, że na początku tej sprawy były zeznania świadków, poszkodowanych. Nie wiem, jak te dowody zdobywano, ale prawdopodobnie część z tych poszkodowanych wycofała zeznania, bo nie wyobrażam sobie, aby w innym przypadku sąd tak łagodnie potraktował oskarżonych - mówi Pytlakowski, oceniając dzisiejszy wyrok w procesie gangu pruszkowskiego.

Przypomnijmy: Po trwającym 6 lat procesie, w którym oskarżonych było blisko 40 członków gangu pruszkowskiego, warszawski sąd wydał wyrok w tej sprawie. Jeden z dawnych szefów "Pruszkowa", Janusz P., ps. "Parasol", usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia, od części zarzutów został uniewinniony. Sąd zaliczył mu pobyt w areszcie na poczet kary. Dwaj pozostali mafijni bossowie - Zygmunt R. ps. "Bolo" i Andrzej Z. ps. "Słowik" - zostali uniewinnieni od wszystkich zarzutów. Najwyższy wyrok w tym procesie - ośmiu lat więzienia usłyszał Marcin B., pseud. Bryndziak. Oskarżeni odpowiadali za przestępstwa z lat 1995-2003, m.in.: wymuszenia rozbójnicze, napady, porwania, pobicia, kradzieże aut, oszustwa, handel bronią i narkotykami. Część podsądnych miała też zarzuty handlu bronią i narkotykami oraz podżegania do morderstwa.

Prokuratura ślepo wierzyła w zeznania świadka koronnego

Jak wyjaśnia Pytlakowski, w sprawie gangu pruszkowskiego zeznawało dwóch świadków koronnych: Jarosław S., pseud. "Masa", i Jacek R., pseud. "Sankul".

- Według mnie obrona starała się podważyć głównie zeznania "Sankula", który miał ewidentny interes prywatny, żeby uzyskać status świadka koronnego, bo unikał oskarżenia we własnych sprawach, a "Masa" poważnie obciążył go w swoich zeznaniach, kiedy został świadkiem koronnym. Moim zdaniem trochę pokrętnie odbywało się nadanie mu ["Sankulowi" - red.] statusu świadka koronnego. Prokuratura musiała zamknąć oczy i na ślepo wierzyć w jego wiarygodność - stwierdza Pytlakowski i dodaje: - Wiem, że adwokaci oskarżonych w tym procesie już od pewnego czasu byli pewni, że zapadną niskie lub uniewinniające wyroki, ponieważ podczas przewodu sądowego udało im się parę razy dopaść "Sankula" na jakichś, delikatnie mówiąc, nieścisłościach. To też może być przyczyną takiego werdyktu - mówi Pytlakowski.

Prokuratura dała ciała

Dziennikarz zwraca uwagę na wiele błędów prokuratury w tej sprawie. - Sprawa trwała bardzo długo, bo od 12 lat. Proces trwał 6 lat i w czasie trwania tego procesu prokuratura mogła podjąć starania o pogłębienie bazy dowodowej. I najwidoczniej tego nie zrobiła, spoczęła na laurach. To jest bardzo zła passa prokuratury, bo po wypadkach z Amber Gold, kolejny raz, w bardzo ważnej społecznie sprawie, interesującej opinię publiczną, prokuratura - mówiąc kolokwialnie - daje ciała. Sąd nie uznaje linii oskarżenia, odrzuca ją - zauważa Pytlakowski.

Dziennikarz, z którym rozmawialiśmy po odczytaniu przez sąd wyroków, zaznaczał, że warto zaczekać na ich uzasadnienie, bo właśnie ono może pokazać "białą księgę błędów" prokuratury.

Wyroki po 6 latach procesu

Proces gangu pruszkowskiego trwał od 6 lat. Oskarżonych w nim było blisko 40 członków mafii. Prokuratura żądała dla nich od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat za kratkami. Najwyższy wyrok w tym procesie - ośmiu lat więzienia usłyszał Marcin B., pseud. Bryndziak.

Dwóch oskarżonych usłyszało wyroki pięciu lat więzienia, jeden - czterech i pół roku, dwóch - trzy i pół roku. Ośmiu oskarżonym wymierzono kary po dwa lata więzienia. Jeden z szefów gangu, Janusz P., ps. "Parasol", usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia. Dwaj pozostali mafijni bossowie - Zygmunt R. ps. "Bolo" i Andrzej Z. ps. "Słowik" - zostali uniewinnieni od wszystkich zarzutów.

Spośród ponad 20 skazanych część nie trafi w tej sprawie do więzienia, innym do odbycia pozostało kilka miesięcy pozbawienia wolności, gdyż na poczet ich kar zaliczono czas aresztu. Wobec jednego oskarżonego postępowanie umorzono, jeden otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  0

  Dokładnie to samo co z amerykańską "tarczą"

  Miała oczywiście i bez wątpienia powstać za sprawa cały czas tych samych rządzących naszym krajem debilów:

  Przekonywanie żądnych władzy "patriotycznych", odmozdzonych debilów pchających się za wszelka cenę na afisz (a przede wszystkim do koryta) to jest ten stracony w naszym kraju czas bez specjalnego znaczenia dla tych "patriotycznych" mylących się bez końca i bezkarnie debilów i ten bezcenny tych licznych milczących, co reguły mylą się dużo rzadziej.

  Nie wspominając już o Iraku, polityce wschodniej i całej tej dwudziestoletniej "patriotycznej" maskaradzie okrągłostołowych uniwersyteckich wykształciuchów robiących, w naszym kraju naszym kosztem za żałosnych komików.

  Tyle, że to ich już dwudziestokilkuletnie pajacowanie wcale a wcale nie jest śmieszne

 • 1stanczyk

  Oceniono 1 raz 1

  "spokojny_zenek" gdzie jesteś ?

  Dlaczego nie bronisz tej zasranej przestępczej prawniczej hołoty, dwadzieścia kilka lat temu spuszczonej z moskiewskiej smyczy a nazywanej dzisiaj w naszym kraju wymiarem sprawiedliwosci ?

  Wyobrażasz sobie ile czasu straciłeś na bezproduktywna polemikę, której dzisiaj z takich czy innych powodów nie kontynuujesz ?
  Wyobrażasz sobie ile czasu stracili Twoi oponenci tylko dlatego by przekonać Cie ze Jesteś w błędzie ?

  To jest dokładnie to samo co latami było z gazrurką pod Bałtykiem.
  Miała przecież nie powstać.

 • m.binkowski

  Oceniono 1 raz 1

  JAKI SĘDZIA TAKI PROCES, JAKI PROCES TAKI WYROK
  "Wyrok w sprawie gangu pruszkowskiego to porażka prokuratury" stwierdził pan Piotr Pytlakowski. Naprawdę?
  Pan redaktor śledczy bardzo się myli. W Polsce wyroki wydają wyłącznie sędziowie. Nawet stu prokuratorów może przedstawiać sądowi niepodważalne, niezbite dowody popierające swoje oskarżenie, i nawet dwustu adwokatów, może przedstawiać takie same dowody świadczące o braku winy swoich klientów, to i tak o wszystkim decyduje sędzia. To sędzia decyduje które dowody odrzucić a które uznać. Sędzia Beata Tamara Najjar, nie powinna obarczać winą prokuratorów za skandaliczny wyrok, który sama wydała. A tak przy okazji, to dziennikarzem śledczym jest taki dziennikarz, którego dociekliwość doprowadziła do ujawnienia nieprawidłowości, na podstawie których prokuratura wszczyna śledztwo. Ci, co opisują toczące się sprawy i to już w sądzie, nie powinni nazywać się dziennikarzami śledczymi.

 • krzych.korab

  Oceniono 2 razy 2

  Seremet w dalszym ciągu nie poczuwa się do winy choć pracę prokuratury można o kant dupy potłuc. Jeżeli Premier i sejm nic z tym nie zrobią to oznacza że kabarety mają rację. Cały sejm i rząd woli haratać w gałę zamiast pracować.

 • em2poland

  Oceniono 1 raz 1

  a dzieciak z gramem i pijani rowerzyści siedzą w więzieniu. paranoja

 • edwardo9

  Oceniono 1 raz 1

  Wyslij ta cala komedie doFunny Home Vidio, niech sie swiat posmieje takze,mozna tez wygrac
  100 000 dol.Chyba troche malo na caly sklad,pewnie polkneli po setce na twarz..To mozna tylko zobaczyc
  w Polskich pseudosadach,rozwiazac sady,prokuratury,policje,system penitencjarny,tego praktycznie nie mamy.To co mamy to jedynie parawan.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 3 razy 3

  Za spaprany przez - wówczas jeszcze podlegającą ministrowi sprawiedliwości - prokuraturę akt oskarżenia z 2006 r. odpowiada... Tusk..

 • pan.lampka

  Oceniono 1 raz 1

  qrwa...od jutra nie place podatkow panstwu a kaze sasiadom placic haracz sobie bo im mleko spod drzwi zapie... i zagipsuje zamki w drzwiach...od czegos trzeba zaczac :)

 • josif47

  Oceniono 2 razy 2

  Prokuratura nie dala ciala...prokuratura buduje juz trzecia wille. A moze i czwarta ?... Sedziowie tez...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje