Papież w obronie muzułmanów: "Watykan potępia takie prowokacje"

12.09.2012 17:46
Watykan

Watykan (Fot. Pier Paolo Cito AP)

Watykan potępił dziś "prowokacje" wobec muzułmanów, które - jak podkreślono w komunikacie - przynoszą tragiczne rezultaty i pogłębiają napięcie oraz nienawiść. Oświadczenie wydano po ataku na konsulat USA w Libii, w którym zginął amerykański ambasador.
Oświadczeniem tym Stolica Apostolska zareagowała na rozpowszechniany w internecie film "Niewinność muzułmanów", w którym Mahomet jest przedstawiony jako oszust, nieodpowiedzialny kobieciarz, aprobujący molestowanie seksualne dzieci. Film ten sprowokował radykalnych wyznawców islamu do ataków na placówki USA w Egipcie i Libii. W ataku na amerykański konsulat w Bengazi w Libii zginął ambasador USA i trzej inni pracownicy dyplomatyczni.

"Trzeba pokojowego współistnienia religii i narodów"

W komunikacie wydanym w Watykanie nie ma bezpośredniego odniesienia do filmu o Mahomecie. Podkreślono natomiast: "Głęboki szacunek dla wiary, tekstów, wielkich osobistości i symboli różnych religii jest zasadniczą przesłanką dla pokojowego współżycia narodów".

"Bardzo poważne konsekwencje nieuzasadnionych zniewag i prowokacji wobec wrażliwości wiernych muzułmańskich są po raz kolejny widoczne w tych dniach z powodu reakcji, jakie wywołują, a także tragicznych rezultatów, które z kolei pogłębiają napięcie i nienawiść, rozpętując całkowicie niedopuszczalną przemoc" - oświadczył Watykan.

W komunikacie, wydanym po zamachu w Bengazi, watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi napisał: "Orędzie dialogu i szacunku dla wszystkich wyznawców różnych religii, jakie Ojciec Święty zamierza przedstawić podczas swej najbliższej podróży do Libanu, wskazuje drogę, którą muszą podążać wszyscy, by wspólnie budować pokojowe współistnienie religii i narodów".

Zobacz także
Komentarze (51)
Papież w obronie muzułmanów: "Watykan potępia takie prowokacje"
Zaloguj się
 • dzielanski

  Oceniono 79 razy 43

  Zamiast przede wszystkim opowiedzieć się za ochroną życia, papież największy nacisk kładzie na potępienie "prowokatorów". Ciekawy jest Kościół katolicki z tą swoją opozycją wobec "kultury śmierci". Mordowanie zupełnie niewinnych ludzi z powodu filmu (choćby nawet głupiego), z którym nie mają oni zupełnie nic wspólnego jest dlań co prawda "godne ubolewania", na ale jednak winna jest przede wszystkim "prowokacja". W kontekście wypowiedzi Benedykta XVI jakoś mimowolnie nasuwają mi się na myśl nazwiska takich prowokatorów jak Giordano Bruno.

 • blogfiles

  Oceniono 63 razy 31

  "rąsia w rąsię" - jedni i drudzy siebie warci.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 65 razy 27

  Jeden zabobon, w którym kobiety traktuje się jak śmiecie, pedofilia jest normą, a niewiernych się morduje popiera inny zabobon, w którym kobiety traktuje się jak śmiecie, pedofilia jest normą, a niewiernych się morduje. Rąsia rąsię myje, nózia nózię wspiera.

 • pis_ofszit

  Oceniono 39 razy 21

  heh potepia:) gdyby taki jeden muslim z drugim mogli,to by papie urzneli glowe tepym nozem i zapanowalaby ogola radosc w swiecie islamskiej dziczy.moze jeszcze przepraszac ta muzulmanska zakale swiata,za to,ze morduja niewinnych ludzi w zamachac???trzeba bronic wolnego swiata,bo za 20lat wasze zony,dziwczyny i corki beda musialy sie szczelnie opatulic szmatami..a jak nie,to oczywiscie smierc...najpewniej przez ukamieniowanie.tacy to pokojowi wyznawcy islamu sa.

 • ukos

  Oceniono 32 razy 18

  Nie ma co bronić bydła uzurpującego sobie "prawo" do zabijania swoich antagonistów z tak błahego powodu jak obraza. O co zresztą ta obraza, czy mąż dziewięciolatki to nie pedofil? To trzeba tępić, a nie bronić!

 • sarmata

  Oceniono 24 razy 12

  Zachod nie moze dac sie bezkarnie terroryzowac islamistom. Jezeli tam nie rozumieja, czym jest satyra, to nalezy udzielic im nauczki, produkujac nowe filmy i ksiazki ujmujace sprawy religijne w podobnym duchu. Niedopuszczalne jest, by niewinni ludzie gineli z rak fanatykow uwazajacych sie za uprawnionych do wymierzania sprawiedliwosci wedlug wlasnych patologicznie zdeformowanych kryteriow. Odpowiedz Ameryki powinna byc stanowcza i zdecydowana.

 • levine

  Oceniono 28 razy 10

  "Trzeba pokojowego współistnienia religii i narodów"
  Nie, raczej trzeba pokojowo wyeliminować religie z życia publicznego. Niech święte krowy zostaną po prostu zwykłymi krowami. Wtedy narody będą współistnieć pokojowo....
  .... można sobie pomarzyć.

 • wari

  Oceniono 30 razy 10

  Fundamentaliści zawsze trzymają się razem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje