Papież w obronie muzułmanów: "Watykan potępia takie prowokacje"

12.09.2012 17:46
Watykan

Watykan (Fot. Pier Paolo Cito AP)

Watykan potępił dziś "prowokacje" wobec muzułmanów, które - jak podkreślono w komunikacie - przynoszą tragiczne rezultaty i pogłębiają napięcie oraz nienawiść. Oświadczenie wydano po ataku na konsulat USA w Libii, w którym zginął amerykański ambasador.
Oświadczeniem tym Stolica Apostolska zareagowała na rozpowszechniany w internecie film "Niewinność muzułmanów", w którym Mahomet jest przedstawiony jako oszust, nieodpowiedzialny kobieciarz, aprobujący molestowanie seksualne dzieci. Film ten sprowokował radykalnych wyznawców islamu do ataków na placówki USA w Egipcie i Libii. W ataku na amerykański konsulat w Bengazi w Libii zginął ambasador USA i trzej inni pracownicy dyplomatyczni.

"Trzeba pokojowego współistnienia religii i narodów"

W komunikacie wydanym w Watykanie nie ma bezpośredniego odniesienia do filmu o Mahomecie. Podkreślono natomiast: "Głęboki szacunek dla wiary, tekstów, wielkich osobistości i symboli różnych religii jest zasadniczą przesłanką dla pokojowego współżycia narodów".

"Bardzo poważne konsekwencje nieuzasadnionych zniewag i prowokacji wobec wrażliwości wiernych muzułmańskich są po raz kolejny widoczne w tych dniach z powodu reakcji, jakie wywołują, a także tragicznych rezultatów, które z kolei pogłębiają napięcie i nienawiść, rozpętując całkowicie niedopuszczalną przemoc" - oświadczył Watykan.

W komunikacie, wydanym po zamachu w Bengazi, watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi napisał: "Orędzie dialogu i szacunku dla wszystkich wyznawców różnych religii, jakie Ojciec Święty zamierza przedstawić podczas swej najbliższej podróży do Libanu, wskazuje drogę, którą muszą podążać wszyscy, by wspólnie budować pokojowe współistnienie religii i narodów".

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • nibru32

  0

  Benedykt 16 za poparcie zaplacil papiestwem i twarza taki hitler junge co ksiazki pisze.

 • nibru32

  0

  Nie powinnismy zastanawiac sie na tym jak wpywaja prowokacje na muzulman oni tylko czekaja na takie prowokacje zeby miec powod do ataku bo to nakazuje im ich religja dzichad bez powodu?Gowno dla nich jest powodem.Sam gdy pracowalem za granica holandia mialem dosypywane do napojow jakies gowno i probowali mnie zastraszyc bo mowilem o tym jak te ku... cyrk se z bialych robily.Rozmawialem na ten temat nawet z izendburem randstad w ktorym pracowalem.Oczywiscie zrobili ze mnie idiote.A syn czlowieka ktory probowal mi w jakis sposob pomoc stracil palce na praktykach z winy tureckiego instruktora ktory usunal zabezpieczenia z pily.Tak w dzisiejszych czasach wyglada dzichad,a holendrzy sie po prostu boja ale to oczywiste bo mieszkaja na wlasne zyczenie w muzulmanskim kraju.Jednak ja osobiscie uwazam ze jedynym rozwiazaniem tego problemu w krotkim czasie jest selektywny wirus co oczywiscie bylo by zbyt piekne.Jedynym rozwiazaniem ktore juz jest sa aniolowie strozowie ktorzy wlasna krwia bronia swoich panstw jak brejdak jedak jaki bedzie swiat gdy to juz sie skonczy i czy wogole bedzie skoro brejdak siedzi NIE natura to zalatwi sama jednak DLA NATURY WSZYSCY JESTESMY LUDZMI.I my tez za biernosc zaplacimy.

 • kakule

  0

  Będą pluli a Watykan będzie twierdził,że deszcz pada.

 • refleksyjny

  Oceniono 2 razy 2

  Wstydź się Benedykcie.
  To także Tobie grają "na pohybel".

 • planteria01

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wypadało narażać się na konsekwencje nie oceniając zaistniałej sytuacji. Ostatecznie lepiej poprzeć złe metody [dżihad np] niż narazić się na dżihad!To by za drogo mogło kosztować "ubogich" braci pustelników z Watykanu!
  Jeden z papieży powiedział kiedyś takie zdanie:
  "„Każda religia jest dobra, ale najgłupsza jest najlepsza”. Papież Aleksander VI (1492–1503)"
  W końcu jakiś czas temu odbyła się na placu Piotrowym szopka, w której wzięli udział przywódcy pogańskich religii [ubrani] w czarni i jedynie biało odziany papież - który podobno reprezentuje Chrystusa na ziemi!
  Czy on chociaż raz czytał dekalog Boży?

 • jaroslaw511

  Oceniono 5 razy 3

  nienawiść powodują religie Świątobliwy Ojczulku. to powoduje ,że byle filmik powoduje mordercze mściwe ekscesy.Nie słyszałem ani słowa o niewinnych ofiarach tego religijnego zbydlęcenia. .Czyzbys miał ich Ojczulku w swojej światobliwej spasionej dupie ? Bardziej interesuje Cię utrzymanie hegemonii religijnych zabobonów na świecie niż los milionów ofiar tego irracjonalnego religijnego kretyństwa.

 • kuma1

  Oceniono 3 razy 3

  Żaden film nie powinien prowadzić do aktu zemsty i śmierci niewinnych osób.To dyskwalifikuje jaką kolwiek wiarę.

 • antyksen

  Oceniono 5 razy 3

  "Trzeba pokojowego współistnienia religii i narodów" mówi szef firmy, która przez 2 tys. lat walczyła o panowanie nad światem przy pomocy wymyślnego terroru i opanowała już satysfakcjonujące ją rynki zbytu.
  W sumie tak straszne, że aż śmieszne...

 • ugrydul

  Oceniono 6 razy 2

  Każda religia to zbiorowa choroba psychiczna. Zobaczcie na Youtubie film "Wirus wiary"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje