Eksperci o wypadku: "Pasy mogły pomóc? To zależy", "Na autostradzie traci się poczucie prędkości"

Nieumyślne spowodowanie śmierci i brak umiejętności panowania nad pojazdem - takie zarzuty postawił kierowcy polskiego autobusu, który rozbił się we Francji prokurator Herve Robin z Sausheim pod Miluzą.

Nieumyślne spowodowanie śmierci i brak umiejętności panowania nad pojazdem - takie zarzuty postawił kierowcy polskiego autobusu, który rozbił się we Francji prokurator Herve Robin z Sausheim pod Miluzą. (Fot. VINCENT KESSLER Reuters)

- Tym, którzy siedzieli od strony, w której nie było uderzenia, przypięcie pasami mogło pomóc. Natomiast dla tych, którzy byli przy stronie, w której nastąpiły główne odkształcenia, pasy mogły nie mieć istotnego znaczenia - mówi o wypadku polskiego autobusu we Francji Wojciech Przybylski z Instytutu Transportu Samochodowego. Dodaje, że "siła bezwładności i tak dociągnęła tych pasażerów do ściany bocznej pojazdu".
We wczorajszym wypadku polskiego autobusu pod Miluzą we Francji zginęły dwie osoby, a 28 pasażerów jest wciąż hospitalizowanych.

Dziś 29-letniemu kierowcy postawiono zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym - czytaj relację naszych reporterów z Francji >>> Jak podała lokalna żandarmeria, cytowana przez AFP, wiele wskazuje na to, że wypadek był spowodowany nagłym szarpnięciem kierownicą przez kierowcę i użyciem przez niego hamowania awaryjnego.

- Wszystko zależy od tego, jakie tam były parametry energetyczne - mówi Przybylski i dodaje, że "zalecałby wszelaką ostrożność przy formułowaniu jakichkolwiek wniosków". Jak podkreśla, że w większości przypadków takie autobusy mają należytą ochronę.

Na autostradzie wydaje nam się, że jedziemy coraz wolniej

Według Ewy Odachowskiej, psychologa transportu, warunki autostradowe to dla kierowców bardzo specyficzne środowisko, m.in. z uwagi na jego dużą monotonność. - Bardzo szybko następuje coś takiego jak przyzwyczajenie się do prędkości i analizatory prędkości zaczynają sukcesywnie nas oszukiwać, przez co zaczyna się nam wydawać, że jedziemy coraz wolniej - wyjaśnia.

Zaznacza, że percepcja prędkości może być zaburzona i to przyzwyczajenie do prędkości powoduje, że kierowca myśli, że jedzie trochę wolniej, dodatkowo monotonne środowisko może spowodować, że kierowca wcześniej nie zauważa zjazdu.

Dodaje, że obowiązkiem psychologa jest przeprowadzenie badań funkcji poznawczych, intelektualnych, osobowościowych i temperamentalnych, w tym skłonności do ryzyka wśród osób starających się o zawodowe prawo jazdy. - Testy pozwalają na ocenę takich skłonności w pracy kierowcy. Zakładam, że w przypadku kierowcy autobusu we Francji, psycholog tak zrobił - mówi.

Zobacz także
 • Szpital w Miluzie, w którym przebywają ranni w wypadku Polacy Miluza. Kierowca autokaru stanie dziś przed sądem
 • Akcja ratunkowa "Nie można porozmawiać z poszkodowanymi" [NASI REPORTERZY DONOSZĄ Z MILUZY]
Komentarze (25)
Eksperci o wypadku: "Pasy mogły pomóc? To zależy", "Na autostradzie traci się poczucie prędkości"
Zaloguj się
 • his_dudeness

  Oceniono 29 razy 15

  "Na autostradzie traci się poczucie prędkości"

  No tak ! To dlatego, że każdy pojazd maszynowy jest pozbawiony prędkościomierza i bez takiego opuszcza fabrykę co utrudnia kierowcom wyczucie szybkości z jaką się poruszają. Trzeba jakąś kampanię protestacyjną zorganizować, żeby w końcu instalowali licznik prędkości w każdym samochodzie, autobusie itd. a nie tylko w tych luksusowych.

  Albo coś mi się pokiełbasiło ...

 • no4nwo

  Oceniono 21 razy 9

  Od tego jest psycholog, żeby pie...ł bzdury. Taki zawód.

 • czesarna

  Oceniono 15 razy 7

  Uczestnikiem (sprawcą?) wypadku był z pewnością kierowca autobusu. Ale ni stąd, ni zowąd dowiadujemy się, że mężczyzna może wrócić do kraju. Z pewnością nie tylko jeden i nie tylko mężczyzna jeszcze będą mogli wrócić do kraju. I od czasu do czasu wracają. Jednego nawet pokazano jak wsiadał do autobusu!
  Skąd do licha nagle w tekście bierze się ten niespodziewany mężczyzna? Z nieba spadł?
  Dziwne zwyczaje komplikowania najprostszych komunikatów spotyka się w wiadomościach gazety.pl. To nie jest pierwszy przypadek.
  Poprawcie to, zwróćcie uwagę komu potrzeba, jeżeli ktokolwiek z Wielce Szanownej Redakcji to w ogóle czyta.
  Zwolnić "literatów" z bożej łaski, "zainstalować" czystych informatorów lub raportowców (może zatrudnić agenta "Tomka"?), bo widać, że reporterów czy broń boże dziennikarzy raczej nie należy się spodziewać na tym bezrybiu.

 • nie-tak

  Oceniono 14 razy 2

  Cytat:
  Eksperci o wypadku: "Pasy mogły pomóc? To zależy",
  ...........................................
  100% racji

  Cytat:
  "Na autostradzie traci się poczucie prędkości"
  ................................................
  Heeee, traci się poczucie prędkości?
  Co za farmazony? A od czego jest tacho?
  Chyba ci eksperci czy dziennikarze nie przejechali kilometra autostradą skoro wnoszą takie twierdzenia.

 • distefano5

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy przedmiot materialny ma swój Środek cięzkości.

  Przez długie lata autobusy miały jeden pokład i w związku z tym były niższe.

  Oczywiście z wielu względów skonstruowano autobusy dwu -pokładowe.

  Ładna widoczność z górnego pokładu , na dole ładuje się wygodnioe bagaże, ale każy powinien

  zdawać sobie sprawę że autobus dwupokładowy ma znacznie wyżej Środek cięzkości.

  Skutkuje to tym że bus jednopokładowy może wychylić się znacznie bardziej niż dwupokładowy.

  nie ryzykując wywrócenia.

  W konkuzji bus dwupokładowym jest znacznie bardziej podatny na wywrócenie niż jednopokładowy i

  być może w tym przpadku nie skończyłoby się tak tragicznie.

 • anders76

  Oceniono 1 raz 1

  ""siła bezwładności i tak dociągnęła tych pasażerów do ściany bocznej pojazdu".

  Fajny ekspert, powinien sie za nowa robota rozejrzec, Siedzacy przy oknie bedzie docisniety do boku ale juz przez okno nie wypadnie, tak samo siedzacy obok nie wpadna na niego i nie docisna ciezarem swoich cial. Siedzacy po drugiej stronie zostana zawieszeni w pasach a nie poleca jak zywe pociski rozbijajac innych.
  Po to sa pasy na tylnych siedzeniach w osobowkach, zeby tam siedzacy nie zabili ludzi z przodu samochodu gdy ich sila bezwladnosci rzuci w tym kierunku.
  Tego typu busy sa bardzo lekkie z przodu a ciezar i naped z tylu. Nagly skret przodu a tyl pojechal dalej prosto czyli wszystko odbylo sie w zgodzie z zasadami mechaniki. Ciekawe czy kierowcom sie tlumaczy jak niesterowny moze byc taki bus.

 • gazetaplum

  Oceniono 13 razy 1

  Te autobusy to jeżdżące trumny, jakakolwiek zmiana toru nie jest możliwa,
  Zakręty tylko na minimalnych prędkościach.
  Kto takie g. zaprojektował.

 • lehoo

  0

  "analizatory prędkości zaczynają nas oszukiwać"

  Jakie, kuffa, analizatory ?

 • blue911

  0

  "Za pozno zobaczylem znak zjazdu......(blablabla)". A teraz Tobie ,Polakowy morderco-dyletancie, i wielu innym chojraczkom szalejacym po szosach Europy powiem co sie robi w takim wypadku: probuje sie lekko hamowac i jesli widze,ze w zaden sposob bezpiecznie nie dam rady wjechac w planowany zjazd to wracam spowrotem to poprzedniej predkosci jazdy,zmieniam pas ruchu i jade do nastepnego zjazdu!!!! Wiem,czasem kolejny zjazd moze byc za kilka kilometrow albo i dalej,ale w ten sposob nie narazam niczyjego zycia i wlasnej kariery kierowcy. Tak jezdza normalni ludzie na swiecie. Oczywiscie, naszego Biskupina, dzikiej krainy solidarnosciowych karierowiczow do takich nie zaliczam. Moze za 50-70 lat u nas sie poprawi??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje