Ambasador USA zginął w ataku na konsulat w Bengazi

12.09.2012 11:15
Ambasador Chris Stevens rozmawia z mediami w Bengazi

Ambasador Chris Stevens rozmawia z mediami w Bengazi (Fot. Ben Curtis AP)

Ambasador USA w Libii oraz trzech innych pracowników amerykańskiej placówki dyplomatycznej zginęli w ataku na konsulat w Bengazi na wschodzie kraju. Na razie nie wiadomo dlaczego doszło do ataku. Według jednych źródeł to reakcja na antyislamski film. Z kolei rząd Libii twierdzi, że ataku dokonali zwolennicy Muammara Kaddafiego.
- Amerykański ambasador w Libii J. Christoper Stevens i trzech urzędników zginęli, gdy tłum zaatakował konsulat USA w Bengazi - poinformował libijski wiceminister spraw wewnętrznych Wanis al-Szarif. Śmierć amerykańskiego dyplomaty potwierdził też na Twitterze libijski wicepremier Mustafa Abu Shagur. Pozostałe ofiary to dwóch ochroniarzy ambasadora i pracownik techniczny ambasady.

Wanis al-Szarif powiedział na konferencji prasowej w Bengazi, że ataku dokonali lojaliści Muammara Kadafiego. Szarif potwierdził, że napastnicy w Bengazi, których nazwał "pozostałościami poprzedniego reżimu", użyli granatników rakietowych. Zasugerował, jak pisze Reuters, że atak mógł być zemstą za ekstradycję z Mauretanii do Libii byłego szefa wywiadu Kadafiego,

Abdullaha al-Senussiego.

Z kolei panarabska telewizja Al Dżazira podała, że ambasador zatruł się dymem podczas ataku na konsulat. Telewizja podaje, że ambasador składał krótką wizytę w mieście. Inna wersja wydarzeń mówi o tym, że ambasador wraz z dwoma żołnierzami piechoty morskiej zginęli uciekając samochodem z płonącego konsulatu. W ich auto trafiła rakieta.

Agencja AFP opublikowała drastyczne zdjęcie, które rzekomo przedstawia ambasadora Stephensa niesionego przez Libijczyków. BBC podaje, że jest to szósty amerykański ambasador, który został zabity podczas pełnienia obowiązków.

Muzułmanie atakują, bo obraził ich film

W nocy w agencjach pojawiła się informacja, że uzbrojeni manifestanci zaatakowali konsulat USA w Bengazi na wschodzie Libii na znak protestu wobec filmu, który według nich obraża islam. Agencje informowały też początkowo, że w ataku zginął jeden Amerykanin, pracownik placówki, a drugi został ranny.Jeden ze świadków zdarzenia poinformował, że kilkudziesięciu demonstrantów zaatakowało konsulat, po czym go podpaliło. Inny świadek mówił, że słyszał strzały wokół budynku. Dodał, że uzbrojeni mężczyźni zablokowali drogi prowadzące do konsulatu. Według niego wśród napastników byli salafici, wyznawcy ruchu postulującego powrót do korzeni islamu.

Przed konsulatem doszło do starć między uzbrojonymi napastnikami a libijskimi siłami bezpieczeństwa. Według przedstawiciela tych sił, Abdela-Monena al-Hurra, w stronę konsulatu strzelano z RPG (ręcznych granatników przeciwpancernych). Drogi prowadzące do amerykańskiej placówki zostały zamknięte, a siły bezpieczeństwa otoczyły budynek; starcia toczyły się na zewnątrz konsulatu.

Atak z powodu filmu?

Wściekłość Libijczyków - według niepotwierdzonych informacji - miał wywołać dwugodzinny film pt. "Innocence of Muslims" (Niewinność muzułmanów). Mahomet jest w tym filmie przedstawiony jako oszust, nieodpowiedzialny kobieciarz, który aprobował molestowanie seksualne dzieci. Kilkunastominutowy fragment filmu jest dostępny na YouTube.

Associated Press podkreśla, że muzułmanie są przeciwni jakiemukolwiek przedstawianiu wizerunków Mahometa, a obrażanie go wywołuje ich gniew i oburzenie. W 2005 roku karykatury Mahometa opublikowane przez jedną z duńskich gazet wywołały protesty i zamieszki w wielu krajach muzułmańskich.

Zobacz także
Komentarze (342)
Ambasador USA zginął w ataku na konsulat w Bengazi
Zaloguj się
 • doktor104

  Oceniono 276 razy 242

  Czy aby rakiety którymi ostrzelano Amerykanów nie pochodziły z amerykańskiej pomocy dla opozycji libijskiej?
  która teraz "dziękuje" za pomoc.

 • alejajaniemaco

  Oceniono 144 razy 124

  Jeszcze niedawno gazeta pisala nie " Uzbrojeni manifestanci" ale "bohaterscy powstancy" i nie "libijskie siły bezpieczeństwa" ale "sluzby rezimu".

  Nic juz nie rozumiem !!!

  Co na to bohaterka powstancow ? Znow ja beda gwalcic ?

 • derp973

  Oceniono 172 razy 112

  Jak tam ma się demokracja w Libii, kolejnym państwie zniszczonym przez USA? Ano właśnie widać.

 • staalkeer

  Oceniono 224 razy 98

  Kto sieje terror ten zbiera terroryzm, zreszta nikt ich na swiecie nie lubi. Wystarczy poczytac komentarze w internecie co ludzie sądzą o naszym "sojuszniku"

 • vidi12

  Oceniono 115 razy 85

  Sojuszników ?... rakietą ?

 • kudlaty_z_broda

  Oceniono 95 razy 77

  oj, będzie się działo.
  Demokracja w Libii jest zagrożona, zwłaszcza że ropy tam sporo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje