Miluza. Kierowca autokaru stanie dziś przed sądem

Szpital w Miluzie, w którym przebywają ranni w wypadku Polacy

Szpital w Miluzie, w którym przebywają ranni w wypadku Polacy (Fot. Agnieszka Wądołowska)

Polski kierowca autokaru, który uległ wypadkowi pod Miluzą, stanie przed sędzią śledczym dziś o 14.30. Mężczyzna usłyszy prawdopodobnie zarzut "nieumyślnego spowodowania śmierci". - Kierowca nie wiedział, co się stało. Miał chyba zanik pamięci, albo to wyparł - mówił obecnym na miejscu reporterom portalu Gazeta.pl Piotr, którego brat jechał autokarem.
- Jak dowiedzieliśmy się od żandarmerii w Sausheim kierowca ma 29 lat. Twierdzi, że znał drogę, na której wczoraj doszło do wypadku - informują obecni we Francji reporterzy portalu "Gazeta.pl". - O 14 odbędzie się przesłuchanie kierowcy przez prokuratora, a następnie przez sędziego, który zdecyduje, czy postawić zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Jeżeli ten zarzut zostanie mu postawiony, kierowca zostanie zatrzymany, a następnie wypuszczony, tak, by przed sądem odpowiadał z wolnej stopy. Na razie trudno określić kiedy odbędzie się proces. O 15 w sądzie w Sausheim odbędzie się konferencja prasowa, na której prokurator poinformuje, czy zostaną postawione zarzuty Polakowi.

- Rodziny ofiar mówią, że kierowca podobno był niedoświadczony, że prawo jazdy miał zaledwie od dwóch lat. Po samym wypadku podobno był w szoku. Nie wiedział, co się stało. - Miał chyba zanik pamięci, albo to wyparł - mówił naszym reporterom Piotr, którego brat jechał autokarem.

Podstawiono dwa autokary

- Według informacji uzyskanych od polskiego konsula burmistrz Miluzy w porozumieniu z firmą Sindbad zapewnił noclegi ok. 10 osobom, które zdecydowały się pozostać w mieście. Dziś część z nich miała rozjechać się po Francji, a część wrócić do Polski. Wczoraj z tej pierwszej możliwości skorzystało 16 osób, które nie ucierpiały w wypadku - relacjonują reporterzy portalu Gazeta.pl. - Ci, którzy nie chcieli wsiadać do autobusu, udali się w dalszą podróż pociągami. Podstawiono też dwa autokary. Miejscowa Polonia zapewniła rodakom opiekę, pomagała też tłumaczyć z francuskiego. Centrum kryzysowe, które wczoraj zostało powołane do pomocy, zostało rozwiązane.

Najciężej ranni przeszli operację

Żaden z pasażerów poszkodowanych ciężko we wtorek w wypadku polskiego autokaru pod Miluzą na wschodzie Francji nie zmarł minionej nocy - powiedział ambasador RP w Paryżu Tomasz Orłowski.

Dyplomata sprecyzował, że "5 lub 6" najciężej rannych osób, hospitalizowanych m.in. w Miluzie i Colmarze, przeszło operacje w ostatnich godzinach. Są oni nadal w stanie bardzo ciężkim. Według Orłowskiego, który był we wtorek wieczorem w szpitalu w Miluzie, lekarze nie chcą się wypowiadać na temat rokowań. - W szpitalu w Miluzie leży drugi kierowca autobusu. Lekarze nie chcieli poinformować nas w jakim jest stanie - informują nasi reporterzy.

Władze departamentu Górnego Renu wydały komunikat, w którym informują, że sześć osób jest w stanie krytycznym. 13 osób spędziło noc w Centrum Sportowym w Miluzie, są pod opieką prefektury, merostwa Sausheim i żandarmerii. Dzisiaj zdecydują pod kierunkiem władz konsularnych, czy chcą kontynuować podróż do Nicei czy chcą wracać do Polski. 20 osób opuściło już departament.

Według bilansu ofiar z wtorku wieczorem w wypadku polskiego autokaru zginęły dwie osoby. Byli to obywatele polscy. Do szpitali trafiły 32 osoby; stan 11 z nich był wtedy ciężki, w tym 5-6 krytyczny.

Zobacz także
 • Wypadek polskiego autokaru we Francji Wypadek polskiego autokaru we Francji. "Zabrakło im 200 metrów" [RAPORT REPORTERÓW GAZETA.PL Z MILUZY]
 • Nieumyślne spowodowanie śmierci i brak umiejętności panowania nad pojazdem - takie zarzuty postawił kierowcy polskiego autobusu, który rozbił się we Francji prokurator Herve Robin z Sausheim pod Miluzą. Świadkowie wypadku we Francji: Wynieśli trzy osoby, jedna strasznie krzyczy
Komentarze (37)
Miluza. Kierowca autokaru stanie dziś przed sądem
Zaloguj się
 • lux-or

  Oceniono 43 razy 29

  Szok... to w cywilizowanym kraju działają tak szybko sądy i jest sprawiedliwość???
  A ja do dzisiaj nie mogę znaleźć sprawiedliwości w Polsce i odzyskać pieniędzy i zdrowia mojego i moich rodziców straconego przy pomocy strażników miejskich Warszawa Praga Południe - Roberta Podgórskiego i Daniela Krejckanta oraz PROKURATOR KATARZYNY GRYNASZEWSKIEJ-JANCZY z prokuratury Warszawa Praga Południe...

 • zigzaur

  Oceniono 30 razy 16

  Sędzia śledczy to nie sąd. Sędzia śledczy jedynie nadzoruje postępowanie dowodowe.

  A co do doświadczenia kierowcy, to mogło być tak:
  Firma dała ogłoszenie "Zatrudnimy kierowcę autokaru". Chętny przyszedł i usłyszał:
  - Dobra, przyjmujemy cię. Jest robota. Jutro rano jedziesz po podróżnych np. do Suwałk. Pojutrze o 17 masz być w Rzymie bo jest audiencja generalna. Umowa później, jak wrócisz, bo nie mam czasu. Masz kategorię D?
  - Mam.
  Kandydat na kierowcę miał istotnie kategorię D. Ale nie prawa jazdy tylko zdrowia, z komisji poborowej.

 • hiszpan25

  Oceniono 21 razy 9

  "- Rodziny ofiar mówią, że kierowca podobno był niedoświadczony, że prawo jazdy miał zaledwie od dwóch lat. " przez te 2 lata jako zawodowy kierowca mogl zrobic wiecej kilometrow niz niejeden "znawca" majacy PJ od 10lat i jezdzacy co weekend na dzialke... Jak dla mnie nie jest to argument... Patrzac na efekty dla mnie jest oczywistym ze ewidentnie przeszarzowal na tym zjezdzie... za szybko, za szeroko bariera podbila/odbila o autokar wyladowal na boku w rowie po wewnetrznej zakretu... to ze nie pamieta?przy wypadkach tak bywa... sam tego doswiadczylem na sobie... czasami sila uderzenia potrafi "znokautowac" i wtedy wlasnie powstaja "braki w pamieci". ciekaw jestem co wykaze sledztwo... tacho zapewne pokaze z jaka predkoscia kierowca chcial wejsc w zjazd. stawiam ze przegapil zjazd i po ostrym dohamowaniu chcial na sile "wmontowac" sie w zjazd... nie udalo sie... szkoda ludzi...

 • volongoto41

  Oceniono 6 razy 2

  U nas jak się zgodzisz pracować za miskę ryżu, to możesz zostać kierowca autokaru będąc niewidomym. I to jest norma, i ta norma robi wrażenie cudu...

 • fanjarka

  Oceniono 34 razy 2

  To nie przypadek że zauważono mgłę i słyszano odgłosy przypominające wystrzały. Należy powołać komisje parlamentarną powołać sprawdzonych ekspertów.

 • nie-tak

  0

  Dobre kierowca z zarzutem spowodowania wypadku ale może wrócić do Polski, no to jak to winny czy nie winny? Skoro wraca do Polski i jest na wolności gdzie tu zarzut?
  Czyta to się jak trochę w ciąży. :-)))
  Gazeta i jej twierdzenia, a już tak piała relacją na żywo.

 • gupek70

  0

  Macierewicza dawajcie, niech go pomeczy lol xx

 • takiezlewiesci

  Oceniono 2 razy 0

  Rudy ma zanik tez?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje