Nauczycielka ukarała ucznia-chuligana. Sąd ją skazał

12.09.2012 07:21

Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta

Tuż przed inauguracją roku szkolnego w większości regionów Włoch ożywioną dyskusję wywołał wyrok Sądu Najwyższego, który skazał nauczycielkę na 15 dni więzienia za to, że za karę poleciła 11-letniemu uczniowi napisać 100 razy: "Jestem kretynem".
Sprawa emerytowanej już nauczycielki języka włoskiego ze szkoły średniej na Sycylii od pięciu lat dzieli włoskie środowisko pedagogiczne.

Kolejny już raz powróciła w związku z tym wyrokiem ogólnokrajowa debata na temat skutecznej walki z powszechnym zjawiskiem chuligaństwa w szkołach.

Męczył kolegę, kazała mu napisać "jestem kretynem"

W 2007 roku dwóch uczniów drugiej klasy gimnazjum z Palermo - dwunastolatek i jedenastolatek - nie chciało na przerwie wpuścić do łazienki swego kolegi. Wyśmiewali go i obrażali. Jeden z uczniów na żądanie nauczycielki przeprosił od razu kolegę za swoje zachowanie, a drugi stanowczo odmówił.

Wtedy nauczycielka z wieloletnim stażem pracy kazała temu drugiemu napisać w zeszycie: "Jestem kretynem". Wywołało to oburzenie ojca chłopca, który złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez kobietę.

Sąd: pedagodzy nie mogą karać w despotyczny sposób

Sąd pierwszej instancji uniewinnił ją, argumentując, że "energicznie ukarała chuligańskie zachowanie" i stanęła w obronie ofiary łobuzów. Jednak sąd apelacyjny uchylił wyrok i skazał nauczycielkę na ponad dwa tygodnie pozbawienia wolności za to, że nadużyła środków udzielenia nagany.

Stanowisko to utrzymał Sąd Najwyższy, który orzekł, że pedagodzy nie mogą odpowiadać w "despotyczny sposób" na chuligańskie postawy. To bowiem - orzekli sędziowie - "utwierdza w uczniach przekonanie, że o relacjach szkolnych i społecznych decyduje użycie siły bądź władzy"; a zatem jest to - jak oceniono - niepedagogiczne.

W opinii Sądu Najwyższego karze podlega umyślne postępowanie, które "upokarza, obniża poczucie wartości i szkaluje dziecko, a także stosowanie przemocy psychologicznej wobec niego, powodując zagrożenie dla zdrowia, nawet jeśli stała za nim intencja edukacyjna lub dyscyplinarna".

Nauczycielka: Będziemy zdani na łaskę wściekłego rodzica

Przebywająca od roku na emeryturze nauczycielka powiedziała włoskim mediom, że jest rozgoryczona wyrokiem. - Nie takiej ochrony ze strony państwa oczekiwałam. Po tym wyroku każdy nauczyciel będzie zdany na łaskę pierwszego z rzędu rozwścieczonego rodzica - oświadczyła skazana.

Z wypowiedzi rodziców włoskich uczniów w telewizji wynika, że większość z nich przeciwna jest takim postawom wychowawców, które uznali za "bezczelność" i "zuchwałość". Nauczyciele zaś przyznają, że to coraz brutalniejsze i niekiedy wręcz okrutne zachowanie niektórych gimnazjalistów i licealistów wobec kolegów zmusza ich do drastycznych reakcji.

Zobacz także
Komentarze (166)
Zaloguj się
 • vald

  0

  Zdjęcie do artykułu - bez sensu. Godło Polski w kontekście włoskiego wyroku? Na miejscu tej pani na zdjęciu pozwałbym ten durny portal

 • jedyny_twardziel

  0

  Z tej krótkiej notki
  Dość jasno wynika:
  Bandziorek zastąpi
  Bandziora " Słowika ".

 • m.arco

  0

  A już myślałem, że to w Polsce nauczycielka została ukarana za to, ze próbowała wybić z głowy zamiłowanie do zakładów karnych co mogłoby wyleczyć w przyszłości od głosowania na PO. Wiadomo im więcej więźniów tym większy elektorat PO.

 • senior-1

  Oceniono 2 razy 2

  Nauczyciel jest od nauczania a nie od ubliżania.Brawo Sąd ....przydałoby się to w naszym kraju,ponieważ dokładnie w czerwcu 2012 r moje dziecko w wieku 15 lat zostało uderzone ręką w brzuch przez nauczyciela przed pokojem nauczycielskim.Powód...dziecko miało ręce w kieszeni...U nas za duże luzy mają .....wykańczają nasze potomstwa psychicznie.

 • cat_1

  0

  No widzę po większości bardzo niegrzecznych i wręcz chuligańskich wypowiedzi że autorom przydałaby by sie prządna dyscyplina i ponowna nauka dobrego wychOwania najlePiej przy pomocy tych wspaniałych wymienianych tu szeroko środków dydaktycznych

 • cat_1

  Oceniono 1 raz -1

  Ciekawe ilu kretynów pani nauczyciel skutecznie zaprogramowala w czasie swojej kariery? to ze nie zdaje sobie sprawy co robi nie zwalnia jej od odpowiedzialnosci. Sąd powinien powołać biegłych którzy przebadali by jej wszystkich wychowanków pod kontem kretynizmu

 • potyrala1959

  0

  Autor książki " To jest Twoje wspaniałe życie" w bardzo ciekawy sposób opisał swoje nauczycielskie doświadczenie . W sumie to ciężki kawałek chleba.
  empiro.blox.pl/2011/09/Nie-zawsze-lykaja.html

 • nanabun

  Oceniono 2 razy 0

  Tatuś taki sam kretyn jak i synek. A dzięki takiemu "nowoczesnemu" wychowaniu synek za parę lat wywali kochanego tatusia kopniakiem na ulicę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje