Nauczycielka ukarała ucznia-chuligana. Sąd ją skazał

12.09.2012 07:21

Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta

Tuż przed inauguracją roku szkolnego w większości regionów Włoch ożywioną dyskusję wywołał wyrok Sądu Najwyższego, który skazał nauczycielkę na 15 dni więzienia za to, że za karę poleciła 11-letniemu uczniowi napisać 100 razy: "Jestem kretynem".
Sprawa emerytowanej już nauczycielki języka włoskiego ze szkoły średniej na Sycylii od pięciu lat dzieli włoskie środowisko pedagogiczne.

Kolejny już raz powróciła w związku z tym wyrokiem ogólnokrajowa debata na temat skutecznej walki z powszechnym zjawiskiem chuligaństwa w szkołach.

Męczył kolegę, kazała mu napisać "jestem kretynem"

W 2007 roku dwóch uczniów drugiej klasy gimnazjum z Palermo - dwunastolatek i jedenastolatek - nie chciało na przerwie wpuścić do łazienki swego kolegi. Wyśmiewali go i obrażali. Jeden z uczniów na żądanie nauczycielki przeprosił od razu kolegę za swoje zachowanie, a drugi stanowczo odmówił.

Wtedy nauczycielka z wieloletnim stażem pracy kazała temu drugiemu napisać w zeszycie: "Jestem kretynem". Wywołało to oburzenie ojca chłopca, który złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez kobietę.

Sąd: pedagodzy nie mogą karać w despotyczny sposób

Sąd pierwszej instancji uniewinnił ją, argumentując, że "energicznie ukarała chuligańskie zachowanie" i stanęła w obronie ofiary łobuzów. Jednak sąd apelacyjny uchylił wyrok i skazał nauczycielkę na ponad dwa tygodnie pozbawienia wolności za to, że nadużyła środków udzielenia nagany.

Stanowisko to utrzymał Sąd Najwyższy, który orzekł, że pedagodzy nie mogą odpowiadać w "despotyczny sposób" na chuligańskie postawy. To bowiem - orzekli sędziowie - "utwierdza w uczniach przekonanie, że o relacjach szkolnych i społecznych decyduje użycie siły bądź władzy"; a zatem jest to - jak oceniono - niepedagogiczne.

W opinii Sądu Najwyższego karze podlega umyślne postępowanie, które "upokarza, obniża poczucie wartości i szkaluje dziecko, a także stosowanie przemocy psychologicznej wobec niego, powodując zagrożenie dla zdrowia, nawet jeśli stała za nim intencja edukacyjna lub dyscyplinarna".

Nauczycielka: Będziemy zdani na łaskę wściekłego rodzica

Przebywająca od roku na emeryturze nauczycielka powiedziała włoskim mediom, że jest rozgoryczona wyrokiem. - Nie takiej ochrony ze strony państwa oczekiwałam. Po tym wyroku każdy nauczyciel będzie zdany na łaskę pierwszego z rzędu rozwścieczonego rodzica - oświadczyła skazana.

Z wypowiedzi rodziców włoskich uczniów w telewizji wynika, że większość z nich przeciwna jest takim postawom wychowawców, które uznali za "bezczelność" i "zuchwałość". Nauczyciele zaś przyznają, że to coraz brutalniejsze i niekiedy wręcz okrutne zachowanie niektórych gimnazjalistów i licealistów wobec kolegów zmusza ich do drastycznych reakcji.

Zobacz także
 • Para 9-latków uprawiała seks oralny na lekcji. Nauczycielka zwolniona
Komentarze (166)
Nauczycielka ukarała ucznia-chuligana. Sąd ją skazał
Zaloguj się
 • leszek.only

  Oceniono 275 razy 247

  I bardzo dobrze że kazała KRETYNOWI napisać kim jest powinien napisać nie sto ale dwieście razy a ojciec kretyna też kretyn powinien za nią odsiedzieć wyrok pisząc codziennie po sto razy mój gó...arz jest kretynem bo znęca się nad słabymi co do sądu to włoskie są tak samo kretyńskie jak polskie i nie ma się czego po nich spodziewać, kiedyś nauczycielka gwiznęła debila w ucho jak rozrabiał i był spokój wiedziało bydło rozpuszczone gdzie jego miejsce w szeregu a jak się poskarżył to rodzice jeszcze poprawili i łomot spuścili teraz gnoje młodociane mają PRAWA i zero obowiązków i spojrzeć się na takiego krzywo nie można bo zaraz ma w najlepszym wypadku depresję stany lękowe i sika po nogach a nauczyciel ląduje na dywaniku w kuratorium a potem rozbestwione smarki piją leją młodszych i się rozmnażają w krzakach bo im wszystko wolno!

 • nkab

  Oceniono 178 razy 162

  Na miejscu sądu postawiłbym przed sądem winnych rodziców.
  Samo wniesienie prze nich pozwu jest dowodem ich winy i utwierdzenia
  ich rozbisurmanionego bachora, że tak trzeba.

  Andrzej.

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 167 razy 157

  Włoski Sądzie Najwyższy napisz 200 razy:
  Jestem kretynem....
  Jestem kretynem....
  Jestem kretynem....
  Jestem kretynem....
  ......

 • palo_ma1

  Oceniono 137 razy 125

  Rodzicom życzę jak najwięcej przeżutych gum przyklejonych na ich czole
  przez bezstresowo wychowane dzieciaki

 • jedrek490

  Oceniono 107 razy 93

  No jak można od kretyna wymagać, aby napisał o sobie prawdę? To jest ubliżanie jego kretyńskiej godności.

 • adammichnikoff

  Oceniono 99 razy 83

  Użyła siły i władzy, a co zrobił wobec niej sąd? Może nie była to kara najsłuszniejsza dla młodego chuligana, ale kara dla nauczycielki jest już drwiną z prawa. Powinna zgłosić się do mafii po pomoc. Właśnie dlatego w takich śmieciowych parapanstwach jak włochy, gdzie orzekają tacy debile, świetnie rozwinęła się mafia - bo ktoś musi pilnować sprawiedliwości i wyrównywać krzywdy.

 • przemyk27

  Oceniono 94 razy 76

  Od kiedy za stwierdzenie faktu sąd karze. To dziecko faktycznie zachowało się jak kretyn. Sadzę, że bliski jest już czas rezygnacji z tolerancji dla rozbestwionych bachorów. Przypominam głośny tekst znakomitego A. Słonimskiego, O potrzebie bicia dzieci. Twierdził nie bez racji , że dzieci to zakała ludzkości. Fakt bezsporny.Wychodziłem z windy, w drzwiach wbiegł na mnie ośmiolatek, wytrącił z ręki zakupy, które spadły na ziemię. Mamusia stała obok, przed windą i zgromiła mnie karcącym wzrokiem, że tak nieudolnie dzierżyłem zakupy , następnie odjechali. Postanowiłem, że przy podobnym incydencie dam po prostu bachorowi w pysk.

 • pawelekok

  Oceniono 90 razy 76

  To wszystko wina rodziców. Kiedyś gó...arz jakby naskarżył w domu na nauczycielkę to jeszcze dodatkowe bęcki by dostał, a dziś mamy bezstresowe wychowanie. Sędziowie włoskiego SN zasłużyli sobie na lanie od własnych bachorów.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 76 razy 62

  Poprawnosc polityczna musi byc. Krasc mozna (byle duzo), klamac mozna (trzeba wiedziec kogo). Ale ukarac dziecko - o nie! Przeciez ono ma wyrosnac na bezmyslnego balwana ktory bedzie robil to, co mu wladza kaze. Dzieci wychowywac moze tylko panstwo. nie szkola, nie rodzice -panstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje