Jarosław Wałęsa stracił immunitet europosła

11.09.2012 20:37
Jarosław Wałęsa podczas rozprawy w sierpeckim sądzie

Jarosław Wałęsa podczas rozprawy w sierpeckim sądzie (Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta)

Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet parlamentarny europosła PO Jarosława Wałęsy na wniosek polskiej Prokuratury Generalnej. Wniosek ma związek z postępowaniem prawnym dotyczącym wykroczenia w ubiegłorocznym wypadku drogowym z udziałem Wałęsy.
Zgodnie z rekomendacją komisji prawnej Parlamentu Europejskiego europosłowie zagłosowali w sprawie uchylenia immunitetu Jarosława Wałęsy na wniosek prokuratora generalnego z 20 kwietnia 2012 r.

Do wypadku doszło 2 września 2011 r. w miejscowości Stropkowo (woj. mazowieckie) na drodze krajowej nr 10 Toruń - Warszawa, gdy stojący na poboczu samochód terenowy włączał się do ruchu i doszło do zderzenia z motocyklem kierowanym przez Jarosława Wałęsę. Badania wykazały, że obaj kierujący byli trzeźwi.

Europoseł przekroczył prędkość

Wobec kierowcy samochodu sporządzono akt oskarżenia za nieumyślne spowodowanie wypadku. Ze śledztwa wyodrębniono wątek dotyczący wykroczenia drogowego popełnionego przez europosła, który przekroczył dozwoloną prędkość.

Pełnomocnicy Wałęsy podkreślili, że europoseł "pozostaje do dyspozycji organów państwa". Zaznaczyli też, że Wałęsa dobrowolnie podda się odpowiedzialności za wykroczenie drogowe.

W komunikacie przypomnieli też, że "biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie ustalili, iż pan Jarosław Wałęsa w chwili zderzenia poruszał się motocyklem z prędkością około 115 km/godz. Ponadto biegli wskazali jako bezpośrednią przyczynę wypadku wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem osobowym, który wykonywał manewr zawracania na drodze krajowej nr 10".

Zobacz także
Komentarze (95)
Zaloguj się
 • prezio2

  Oceniono 1 raz 1

  Nigdy więcej na państwowym garnku nic co nazywa się wałęsa.

 • edza4

  Oceniono 1 raz 1

  To wszystko nie trzyma się kupy,bo jak inaczej nazwać szaleńca na motocyklu,który jedzie z prędkością 115 km na godzinę(prawdopodobną) i jeszcze ma pretensję do kierowcy auta.Gdyby jechał z przepisową prędkością wypadku by nie było,więc wina jest chyba oczywista,a Wałęsa zamiast podziękować za życie to on opatrzył sobie ofiarę żeby jeszcze na niej zarobić.Trzeba po prostu wprowadzić obowiązek posiadania radarów w samochodach żeby móc się nim posłużyć w razie konieczności stwierdzenia czy w pobliżu czasem nie mamy idiotę w postaci motocyklisty.

 • zbycholj23

  0

  Widocznie Lechu nie zadzwonił.

 • orion57

  Oceniono 7 razy 5

  dla mnie jest jasne że młody Wałęsa jechał za szybko i to zdecydowanie. Przy prędkości jak przypuszczam ponad 160km kierowca samochodu nawet jeśli spojrzał w lusterka motocyklisty nie widział i to jest cała prawda o wypadku. Trochę się na tym znam i wiem jak wygląda takie zderzenie ( 30 lat w PSP) Pytanie brzmi jakim cudem "biegli" określili tak małą prędkość motocyklisty? na miejscu prokuratury szybko bym z ich usług zrezygnował, Dobrze, ze młody Wałęsa żyje ale odpowiedzialność za wypadek jest po jego stronie a nie niewinnego kierowcy samochodu. Policji lepiej oskarżyć niewinnego kierowcę niż syna Wałęsy i eurodeputowanego.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 5 razy 3

  A Kurskiemu nie uchylaja immunitetu? Czemu?

 • yarrrr

  Oceniono 9 razy -3

  Facet w samochodzie zajechał mu drogę i koniec. To była GŁÓWNA przyczyna wypadku niezależnie od tego, czy się z Wałęsą sympatyzuje czy nie.

 • blski

  Oceniono 9 razy -3

  Wiekszosci komentujacych nienawisc do Lecha Walesy przeslania zdolnosc racjonalnego myslenia.
  Niewatpliwie jego syn jechal zbyt szybko, tak jak tez zbyt szybko jezdzi wiekszosc z Polakow, ale wypadek ten spowodowal kierowca samochodu wyjezdzajac z drogi podrzednej. Zapewne Jaroslaw W. zostanie ukarany za zbyt szybka jazde.

 • ewa543210

  Oceniono 15 razy -1

  POmroczność niejasna - a niewinnego człowieka skazali
  to następny synek debil - ma na sumieniu człowieka
  cała rodzinka sb-ecka

 • kanetsb

  Oceniono 9 razy 5

  Miło widzieć, że przynajmniej w PE nie ma kolesiowania. A 115 to może i było na liczniku... ale mil na godzinę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje