Jarosław Wałęsa stracił immunitet europosła

11.09.2012 20:37
Jarosław Wałęsa podczas rozprawy w sierpeckim sądzie

Jarosław Wałęsa podczas rozprawy w sierpeckim sądzie (Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta)

Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet parlamentarny europosła PO Jarosława Wałęsy na wniosek polskiej Prokuratury Generalnej. Wniosek ma związek z postępowaniem prawnym dotyczącym wykroczenia w ubiegłorocznym wypadku drogowym z udziałem Wałęsy.
Zgodnie z rekomendacją komisji prawnej Parlamentu Europejskiego europosłowie zagłosowali w sprawie uchylenia immunitetu Jarosława Wałęsy na wniosek prokuratora generalnego z 20 kwietnia 2012 r.

Do wypadku doszło 2 września 2011 r. w miejscowości Stropkowo (woj. mazowieckie) na drodze krajowej nr 10 Toruń - Warszawa, gdy stojący na poboczu samochód terenowy włączał się do ruchu i doszło do zderzenia z motocyklem kierowanym przez Jarosława Wałęsę. Badania wykazały, że obaj kierujący byli trzeźwi.

Europoseł przekroczył prędkość

Wobec kierowcy samochodu sporządzono akt oskarżenia za nieumyślne spowodowanie wypadku. Ze śledztwa wyodrębniono wątek dotyczący wykroczenia drogowego popełnionego przez europosła, który przekroczył dozwoloną prędkość.

Pełnomocnicy Wałęsy podkreślili, że europoseł "pozostaje do dyspozycji organów państwa". Zaznaczyli też, że Wałęsa dobrowolnie podda się odpowiedzialności za wykroczenie drogowe.

W komunikacie przypomnieli też, że "biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie ustalili, iż pan Jarosław Wałęsa w chwili zderzenia poruszał się motocyklem z prędkością około 115 km/godz. Ponadto biegli wskazali jako bezpośrednią przyczynę wypadku wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem osobowym, który wykonywał manewr zawracania na drodze krajowej nr 10".

Zobacz także
Komentarze (95)
Jarosław Wałęsa stracił immunitet europosła
Zaloguj się
 • anders76

  Oceniono 91 razy 51

  "Ponadto biegli wskazali jako bezpośrednią przyczynę wypadku wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego samochodem osobowym, który wykonywał manewr zawracania na drodze krajowej nr 10".
  Te 115km/godz to chyba w jakims zamroczeniu jasnym wyliczyli, biorac pod uwage odleglosc lotu europosla w powietrzu i jego obrazenia to 215 wydaje mi sie duzo bardziej zblizone do rzeczywistosci. Kierowca samochodu spogladajac w lewo prawdopodobnie w ogole jeszcze nie widzial motocykla i po sprawdzeniu w prawo po prostu wyjechal. Teraz jemu chca przypisac glowna wine, wstyd po prostu.

 • jerzysm42

  Oceniono 51 razy 45

  Immunitet powinien dotyczyć wyłącznie spraw związanych z pełnieniem funkcji parlamentarzysty, sędziego, prokuratora itp. Jeśli ktoś popełnia pospolite przestępstwo lub wykroczenie powinien odpowiadać jak każdy.

 • eldemon

  Oceniono 58 razy 42

  Jestem kierowcą, włączam się do ruchu, oglądam się do tyłu, włączam kierunkowskaz, jeszcze raz oglądam się do tyłu, zerkam w lusterka, droga za mną pusta, ruszam i wtedy wyskakuje motocyklista pędzący 140 km/godz.......... crash...... I kto winien? Czy ja nie zachowałem ostrożności, czy motocyklista pędził za szybko?

 • zapiekanek

  Oceniono 48 razy 38

  Przekroczenie prędkości powinno być traktowane jako decydująca okoliczność obciążająca, tak samo jak prowadzenie po alkoholu. Wyskakujacego zza zakrętu rozpędzonego motocyklisty, nie sposób zauważyć w porę, zwłaszcza kiedy włączamy się do ruchu na łuku drogi.

 • maksimum

  Oceniono 57 razy 35

  Jak to sie dzieje,ze gdy Walesa nie jest wmieszany w wypadek-to winna jest nadmierna szybkosc,a gdy Walesa jest w wypadku to winny jest kto inny?

 • wari

  Oceniono 41 razy 31

  Teraz trzeba mieć lunetę, aby obserwować w odległości 2 km od nas jakiś świr nie pędzi motocyklem 180 na godz.

 • ergosumek

  Oceniono 30 razy 26

  Brawo Parlament Europejski!
  Nie to, co u nas, że nie pozwolą ukarać posła i nie przegłosują uchylenia immunitetu...
  Wstyd.

 • piotrullo

  Oceniono 38 razy 26

  Samochody są wszędzie - nauczcie się ćwoki na motorkach, zakompleksione matoły na suszarkach, albo tłuste cielska opięte w skórki na harlejach, przeżywajace swoje nudne życie pod sam koniec jako rokersy ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje