Rząd podpisze konwencję ws. przemocy wobec kobiet. Gowin: To promocja homoseksualizmu

11.09.2012 15:23
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencja Gazeta)

Rada Ministrów zdecydowała, że Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zostanie podpisana - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Przeciwny podpisaniu konwencji jest minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Uważa, że przepisy promują homoseksualizm.
Na posiedzeniu Rada Ministrów zapoznała się ze stanowiskiem poszczególnych resortów na temat przewidywanych skutków wdrożenia konwencji do polskiego prawa.

Ratyfikacja konwencji pociągnie skutki prawne

Oznacza to, że resort wiodący dla Konwencji (MPiPS) będzie musiał teraz przygotować odpowiedni wniosek. Wniosek zawierać musi m.in. oficjalne tłumaczenie konwencji, projekt zastrzeżeń, uzasadnienie zawierające wskazanie różnic między dotychczasowym i projektowanym stanem prawnym oraz przewidywane skutki społeczne, gospodarcze, finansowe, polityczne i prawne. Każdy z resortów będzie musiał przedstawić szczegółowo zmiany w prawie, konieczne w związku z wprowadzeniem konwencji. Po zatwierdzeniu wniosku w drodze uchwały Rady Ministrów konwencja może zostać podpisana.

Dopiero ratyfikacja konwencji pociągnie skutki prawne, jednak w okresie między jej podpisaniem a ratyfikacją państwo nie powinno podejmować działań sprzecznych z podpisaną umową ani takich, które uniemożliwią jej ratyfikację w przyszłości.

Krytyka episkopatu

Konwencja Rady Europy ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej infolinii dla ofiar przemocy działającej 24 godziny na dobę oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

W ostatnich tygodniach konwencję skrytykowało m.in. Prezydium Episkopatu. Według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną, niepokój hierarchów wzbudził też "obowiązek edukacji i promowania m.in. "niestereotypowych ról płci", a więc homoseksualizmu i transseksualizmu".

"Zniszczy tradycyjny model małżeństwa"

Zdaniem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina konwencja zniszczy tradycyjny model małżeństwa i upowszechni homoseksualizm, dlatego się jej sprzeciwiał. Jednak po wielu sporach w tej kwestii w końcu sam premier obiecał, że Polska konwencję podpisze. Od tamtej pory minister sprawiedliwości udzielił kilku wywiadów, w których mocno sprzeciwia się szefowi rządu.

Zobacz także
Komentarze (269)
Rząd podpisze konwencję ws. przemocy wobec kobiet. Gowin: To promocja homoseksualizmu
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 96 razy 84

  >niepokój hierarchów wzbudził też "obowiązek edukacji i promowania m.in. "niestereotypowych ról płci"<

  Słusznie przecież w dziedzinie niestereotypowego traktowania płci ma w końcu Episkopat znakomitych specjalistów, choćby przesławnego abp. Juliusza P. i całe pokolenia edukowanych przez niego kleryków.

  Nie dziwię się też, że Kościół nie chce ująć się za kobietami dyskryminowanymi. Wystarczy spojrzeć na te, które pracują dla niego - naprawdę nie są dyskryminowane, gdyż za życia doczesnego mogą zaznać chwały, a to za przygotowanie dobrych pierogów, a to za odprasowanie ornatu.

 • jankbh

  Oceniono 94 razy 76

  50% miejsc w episkopacie powinno być zastrzeżonych dla kobiet - chyba, że istnieje jakaś naturalna, biologiczna różnica, która to uniemożliwia?

 • c.t.k

  Oceniono 80 razy 74

  Najwyższy czas zająć się pieprzoną komisją majatkową i jej przekretami.Wbrew Gowinowi.Wbrew"zaniepokojonym"czarnym draniom.

 • qaz10

  Oceniono 81 razy 63

  Kościół najbardziej przysłuża się do przeświadczenia, że stosunki pomiędzy starszymi mężczyznami a młodymi chłopcami to coś powszechnego. nie wiem w czym problem

 • pumpernik

  Oceniono 67 razy 55

  Przestańcie promować gowinizm !

 • nabuhodenozor

  Oceniono 57 razy 53

  Największą promocją homoseksualizmu jest celibat wśród księży katolickich!

 • elucidator

  Oceniono 52 razy 50

  Przepraszam ale nie rozumiem. Co to jest "promowanie homoseksualizmu"? Jak mozna promowac jakakolwiek orientacje seksualna? Przeciez ludzie tak sie rodza. Zadne namawianie, zniechecanie, promowanie czy antypromowanie niczego tutaj nie moze zmienic.

 • mer-llink

  Oceniono 53 razy 47

  Jeżeli Panu Gowinowi J., Ministrowi, nie odpowiada robota w takim paskudnym rządzie, to przecie
  MOŻE PODAĆ SIĘ DO DYMISJI......

  I mam nadzieje, że p. Tusk ja przyjmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje