Rutkowski stanął przed sądem. "Złośliwość prokuratury"?

11.09.2012 14:06
Krzysztof Rutkowski

Krzysztof Rutkowski (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Były detektyw jest oskarżony o popełnienie sześciu przestępstw, w tym bezprawnego prowadzenia działalności detektywistycznej. W latach 2004-2006 Krzysztof Rutkowski miał prowadzić nielegalną działalność detektywistyczną. Jego warszawskie Biuro Doradcze przyjęło w tym czasie 269 zleceń.
Prokuratura zgromadziła w tej sprawie 115 tomów akt i przesłuchała ponad 300 świadków. Uważa, że w ciągu dwóch lat Rutkowski, nie mając zezwolenia, przyjął zlecenia detektywistyczne między innymi na poszukiwanie osób zaginionych czy skradzionych samochodów.

Do najbardziej spektakularnej akcji doszło w Książenicach koło Rybnika, gdzie matka wyprowadziła dziecko ze szkoły w asyście zamaskowanych pracowników biura Rutkowskiego, co wywołało w klasie panikę.

Były detektyw tak komentuje te zarzuty: - W wielu przypadkach nieudolność prokuratury i organów ścigania doprowadza do takich sytuacji, jakie mamy w tej chwili. Wiele osób, które zwracało się do nas, nie zwracało się dlatego, że prokuratura czy policja pracuje bardzo dobrze, tylko dlatego, że są bezradni - mówił przed salą rozpraw oskarżony Krzysztof Rutkowski, który na sali powiedział, że chce być przedstawiany z imienia i nazwiska. Zaznacza, że w tamtym okresie miał licencję detektywa. - Absurdem jest robić komuś zarzut, że wykonywał czynności niezgodne z ustawą - zaznacza.

Złośliwość?

Licencja detektywistyczna została cofnięta Rutkowskiemu 1 czerwca 2009 roku. Nie mógł więc sam uzyskiwać od osób informacji, zbierać ich ani przetwarzać.

Zarzuty Rutkowski traktuje jako złośliwość, gdyż ta sama Prokuratura Okręgowa w Katowicach oskarża go o udział w śląskiej mafii paliwowej. - To jest przede wszystkim złośliwość prokuratury. Zresztą pani prokurator Skrzypek przejęła całą odpowiedzialność za wszelkie kwestie, które dotyczą zarzutów kierowanych przeciwko mnie. W tym momencie będziemy starali się przedstawić sądowi słuszność z naszej strony, mimo że jesteśmy w konflikcie prawnym z prokuraturą - mówi były detektyw.

Krzysztofowi Rutkowskiemu grozi do dwóch lat więzienia.

Zobacz także
Komentarze (46)
Zaloguj się
 • szymek_50

  0

  Z prokuraturą nie wolno zadzierać, czy prędzej czy później powód oskarżenia znajdzie się, bo człowiek to ułomna istota i popełnia błędy.

 • ewa543210

  Oceniono 1 raz -1

  następna czerwona sb-ecka swina

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz -1

  Aż dziwne, że taki żul z ZOMO - wską przeszłością funkcjonuje na rynku "detektywistycznym". Cóż, w państwie w którym są naiwni karmiący kościół, Amber Gold, PSL i ZOMO- gnoja, nie może być inaczej niż jest...

 • pfm69

  Oceniono 10 razy 8

  Rutkowski Rutkowskim - wiadomo showman,
  ale może prokuratura - zajmie się swoimi obowiązkami, zamiast ścigać zwykłego szaraczka, za przejście na czerwonym świetle???

 • zbycholj23

  Oceniono 5 razy 3

  W sprawie Rutkowskiego najlepiej wszystko wie niejaki Sokołowski. Czekamy na wypowiedzi Sokołosiu- jeszcze kilka tysięcy wypowiedzi (drętwej gadki) i dostaniesz upragnione spodnie z lampasami.

 • jkredman

  Oceniono 11 razy 9

  rejestry, zezwolenia, licencje, koncesje

  Gowin w ramach deregulacji planuje zakazać niepełnosprawnym instalowania i programowania systemów alarmowych i telewizyjnych

  rzecznik niepełnosprawnych drzemie i nic nie wie [bo go nie poprosili o opinie

 • jkredman

  Oceniono 8 razy 2

  licencje, rejestry, zezwolenia, koncesje
  za chwilę bez zezwolenia nie będzie można publikować swoich poglądów

 • jergiej48

  Oceniono 5 razy -1

  A co będzie z jego kizią jak Rutkowskiego zapuszkują ?Kto ją będzie sypał??????

 • czebu

  Oceniono 19 razy 1

  Po prostu policja nie ma co robić, to się czepia do pożytecznych obywateli. Bo na prawdę nie mają co robić. Przestępczość spada. Jest tak, jak twierdzi Rutkowski. Tu na prawdę nie dzieje się dobrze. Nie wszystko idzie w dobrym kierunku. To nie jest tylko wina policji. To jest też wina obecnego rządu. Rozumiem. Mieliśmy wzrost gospodarczy. Dobrze. Ale nie tylko samą ekonomią człowiek żyje.
  Dlaczego nasz rząd nie wiele zrobił by uwolnić z porwania obywatela z Polski? Chodzi mi o sprawę Piotra Stańczaka. On zginął z rąk talibów. Nasze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oceniło, że nieudolność polskiego rządu doprowadziła do tej sytuacji.
  Kolejna sprawa. Sprawa banku Amber Gold. Gdzie była Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego? Jak to jest możliwe, że takie służby wykiwał tak młody człowiek. Zauważyłem, że Agencja współpracuje z policją. Z resztą oni zawsze chyba ze sobą współpracowali.
  Niektórzy twierdzą, że premier Donald Tusk ma jakieś uprzedzenie do służb specjalnych. Jeżeli będziemy się tak bać służb specjalnych, to my nic nie osiągniemy. Ludzie to nie są te czasy co w PRL. W państwach totalitarnych stosuje się podobne metody jakie stosowano w PRL. Chociaż i tak, nasze służby specjalne były mniej krwawe od rosyjskich, bułgarskich lub amerykańskich z ówczesnych lat. Wiecie, że dzięki służbom specjalnym mamy na świecie spokój. Nie jeden raz mogłoby dojść do III wojny światowej. To nie jest żart. Ktoś musi sobie czasami ubrudzić ręce, aby inni mieli spokojne życie. To jest te tzw. mniejsze zło. To jest zło. Ale wolę takie zło, niż to zło, które było w czasie II wojny światowej. Podczas której zwykli obywatele musieli chwycić za broń i walczyć. Ludzie w jakim Wy świecie żyjecie? Ja myślę, że Wy się za dużo seriali obyczajowych naoglądaliście. Wam się wydaje, że w tym świecie wszyscy wszystkich kochają. Wszyscy wszystkich lubią. Trzeba umieć się bronić, ale czasami trzeba też odpowiedzieć atakiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje